up
ara

Şeytan Yemini

- Les Serment des Limbes

Şeytan Yemini Konusu ve Özeti

Şeytan Yemini
Zener'in Laneti 3 kitabının da yazarı Jean-Christophe Grangé tarafından kaleme alınan Şeytan Yemini kitabı Roman, Cinayet türünde okuyucusu ile buluşuyor. Doğan Kitap yayınevinden 2007 yılında 9789759913687 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Şeytan Yemini isimli kitap 520 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Şevket Deniz çevirmiştir. Kitap En İyi Polisiye Romanlar listesinde de yeralmaktadır. Şeytan Yemini kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çevirmen: Şevket Deniz
Yayınevi: Doğan Kitap
ISBN: 9789759913687
Sayfa: 520 sayfa Basım Tarihi: 2007
Jean-Christophe Grangé'nin yeni romanı Şeytan Yemini yılın kitabı olacak.

Birbirinin benzeri cinayetler işlenmektedir. Bu cinayetlerin ortak noktaları, katillerinin öldükten sonra hayata döndürülmüş ve uzun süre komada kalmış insanlar olmasıdır. Öldürülen kişiler de, onların komaya girmesine sebep olan kişilerdir. Bir tür intikam cinayetleridir bunlar. Ancak bu kişiler gerçekten katil midir? Yoksa sadece verilen emirleri uygulayan birer piyon mudurlar? Avrupa'nın birbirinden uzak kentlerinde işlenen bu cinayetler nasıl bu denli benzerlik içermektedir? Yoksa katil tek bir kişi midir? Kendini şeytanın yerine koyan, kendini şeytan sanan biri. Belki de şeytan gerçekten yeryüzüne inmiştir.
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay

ŞEYTAN YEMİNİ

Jean-Christophe Grange;Çeviren:Şevket Deniz;Doğan Kitap; 519 Sayfa (9) (23 Mayıs 2012)

Devrettim Şeytan Yemini adlı romanı.Sıcağı sıcağına da dokuz puan veriyorum.Manon ölmeseydi iyi olacaktı ya Şeytan yaptı yapacağını.Adına pek yakışan bir roman olmuş.Ben sevdim.Grange'ın okuduğum dördüncü romanı oldu galiba;vaktim olduğunda sıralayacağım da bu romanını beğendim doğrusu.Şimdiye kadar okuduklarımın arasında en iyisiydi.İboga mıydı neydi,bu isimle bir uyuşturucu var mı yoksa Grange uydurmuş olabilir mi? Konuyu araştıracağım!Eserin tercümesi on numaraydı..Şevket Deniz'i kutluyorum.


--- ---


Jean Christophe Grangé'ın bir kaç romanını okudum.İlk önce, Leyleklerin Uçuşu adlı romanını okumuştum;sonra Taş Meclisi'ni.En son Şeytan Yemini adlı romanını okudum.İlk ikisini sev(e)memiştim.Şeytan Yemini ise bu iki romanına kıyasla daha iyiydi. Her üç kitabında da Yazar'ın zihnindeki kurgusuna aşırı bağlı kaldığına hükmettim.Az biraz daha serbest bir üslubu olsa fena olmayacak sanki! Hikâyesi kendiliğinden gelişen duygusu veren kurmaca romanlar hoş geliyor bana,,,bu tespitime uymayan romanları okuyorken boşlukları dolduruyormuşum duygusu hâkim oluyor.Eserin sonunu tahmin etmeyi kastetmiyorum.Her ne kadar kötü adam veya işte kurguda cinayeti işleyen katil hiç ummadığımız biri çıkmış olsa da demek istediğim bu değil...Üstelik tam tersine katili tahmin etmiş hatta doğru tahmin etmiş olsak bile demek istediğim işte tam da bu.Bir cinayet işlenmiş,katil bulunacak...Bir katil var.E,elbette derhâl yakalanırsa cani heyecan kalmayacak.Ama işte hikâye belli.Değil mi? Az biraz uzatmak lazım konuyu. Cinayet işlensin,katil hemen yakalansın.Fakat işte bazı romanların konusuna şöyle bir bakarız ya arka kapaktan;sonra da o kurgusu artık bizce malum olan bu kitabı okumaya başlarız.Bildiğimiz bir konudur artık,zira arka kapakta açık seçik belirtilmiştir ve biz yanılıp ne tarz bir roman okuyacağımızı değil de özeti okumuş oluruz.Sürprizsiz,heyecansız bir roman olur o artık.İşte, Şeytan Yemini adlı bu romanda da başlangıçtan itibaren nasıl bir sona doğru gidileceğini bilerek okudum sanki.Bazı romanlar çekiciliğini kaybeder başladıktan bir kaç bölüm sonra.Şeytan Yemini romanında da oldu bu bana.Özellikle son sayfalara geldiğimde aldığım okuma hazzım oldukça düşmüştü. Sonuç:Grangé'ın bir başka romanını okuyabileceğimi sanmıyorum...
ataç ikon Şeytan Yemini
kitaba 9 verdi
1 beğen · 0 yorum
Sonay Ç.

Sonay Ç.

@ponnik

Birkaç gün inceleme yazıp yazmama konusunda kararsız kaldım ama bu kitap hakkındaki düşüncelerimi de belirtmeden geçmek istemedim. Öncelikle bu kitabı 2012 yılında aldım ve bugüne kadar okumaya fırsat bulamadığımı belirteyim. Bunun nedeni ise kitaptan gözümün korkmasıydı. Sayfa yapısı ortalama kitaplara göre büyük ve iç sayfalarında kullanılan harfler ise oldukça küçük ve aralıksızdı. Bu durum "sonra okurum" düşüncesi yarattı ve 6 sene sonra hadi okuyayım şu kitabı diye elime aldım. Biraz da artık Grange okumam lazım düşüncesine yenik düştüğümü itiraf etmeliyim.
Kitabın içeriğine gelince bilmiyorum belki aranızda bunu hissetmiş olanlar vardır: Dan Brown'un hikaye anlatım tarzına benzettim. Ama üç dört gömlek altı!
Konu olarak pek beni doyurmayan, içeriğinde çok az bilgi bulunan, yinelenen sahnesinin çokça olması, sürekli aynı cümleleri duymak örn. baş karakterin sürekli "sigara içebilir miyim" " burada sigara içiliyor mu" "sigara içmek istedim ama elim pakete gitmedi" gibi yeter artık iç şu zıkkımı da işimizi yapalım diye isyan ettiren tavrı.
Ya da ana karakterin son 20 sayfaya kadar olayları anlayamaması ve neredeyse 20 sayfada bir "sen bu olayı hiç anlamamışsın" "senin hiçbir şeyden haberin yok" "dostum sen hala anlamadın mı" "bu olayı yanlış anladın" gibi bir sürü cümle okumak.
Ve beni sarmama olayındaki en önemli neden: Yazar ters köşe yapacağım derken konuyu gereksiz uzatması! Başlarda zaten ağır giden hikaye ortalara doğru bir soru işareti yaratsa da gizemi ve katili bulma düşüncesi bile heyecanı yükseltmeye yetmemiş kanısındayım. Özellikle son 100 sayfayı bitse de gitsek! diye okudum. Ne şaşırdım ne de vay be bu nasıl bir kitaptı öyle diye yorum yaptım. Tek sevindiğim nokta bana Dan Brown'u bir kere daha sevdirmesi oldu. Bir an önce Dan Brown'un yeni bir kitabını alıp okumalıyım, okumalıyım ki nasıl kaliteli ve bilgi dolu polisiye kitabı yazılır bir kere daha tatmalıyım.
ataç ikon Şeytan Yemini
kitaba 5 verdi
11 beğen · 8 yorum
Batuuu (@batuuu)
Sonay senin incelemelerini okurken birşeyi farkediyorm ve seviyorm. bir yazarın bir kitabini sevmedin mi dobra dobra gömüyorsun😂
14.12.18 beğen 2 cevap
ruken al (@rukenal)
Ben de yeterli bulmamıştım😅katili hemen anlamıştım zaten
14.12.18 beğen 2 cevap
Burak Kürşad Turgut

Burak Kürşad Turgut

@burakkursadturgut

Soluklsuz
Garangê'nin kitapları gerçekten sürüklüyor insanı. Özellikle film çekmek için çok müsait kitaplar. İster istemez kitapta yer alan karakterler ve mekanlar çok rahat şekilde canlanıyor.

Betimlemeler göze sokulmadan ince ince işlenmiş. Marka olarak neden bu kadar bastırdığını da anlamadım. Özellikle telif için reklam ücreti aldı ya da ödedi.

Yine kafada canlanan zanlı farklı çıktı. Defalarca farklı insanlara yoğunlaştırıp en sonunda da tabir-i caizse voleyi vuruyor.

Özellikle Hristiyan dininin içinde bulunduğu durumu, savaştığı cepheleri ve hala bir savaş içinde olduğunu gözüme soktu.

Çevirmenin de hakkını yememek gerekiyor. Güzel bir çeviri olmuş.
ataç ikon Şeytan Yemini
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
Asiye ARSLANTAŞ

Asiye ARSLANTAŞ

@kizilkafa

Başyapıt!
Oncelikkle kitabi iki kez okudugumu belirtmem lazim cunku tekrardan okudugum tek kitabtir kendileri. Bundan 6 yil once aksamlari okumaya korktugum bir kitap olarak aklimda kalmisti sadece ve bir gun kutuphanede gorunce dayanamadim ve tekrar basladim. Korkmamin nedenini bir kez daha anladim. Seytana ne kadar yakin olabiliriz ki?
Bu kitap tam bir sahaser arkadaslar kesinlikle okumanizi tavsiye ederim son sayfaya kadar katilin kim olabilecegine dair en ufak bir ipucu yakalayamadigiz gibi o adi gorunce şok olucaksiniz.
Ayrica katilin kullandigi yonteme deginecek olursak J.C.G in zekasini bir kez daha alkislayacaksiniz.
Son 250 sayfayi tek solukta okudugumu da soyleyip size iyi okumalar diliyorum.
ataç ikon Şeytan Yemini
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
Büşra Demir

Büşra Demir

@busrademir12

Polisiye dalında benim nazarımda, bütün yazarlar bir yana ; Grange bir yana.
Dahiyane bir yazış stili, olay kurgusu var. Ve asla tahmin edemeyeceğiniz katil ve ya katiller...
Yeri geliyor hiç kimseden şüphelenmiyor, katili bir türlü bulamıyor, soruşturmada ordan oraya savruluyorsunuz ki, "Kim bu katil, ben miyim yahu?"diye şizofrenik olgular geliştiriyor beyniniz.
Şeytan yemini de bu duyguları barındıran soluksuz okunup hatta az buçuk tırsılacak kitaplardan biri.
ataç ikon Şeytan Yemini
kitaba 9 verdi
8 beğen · 1 yorum
birdost (@birdost)
kızıl nehirler de tavsiye olunur
12.10.18 beğen cevap

Şeytan Yemini - S41

Aralik 1991..
İki yıldır Luc ü gormuyordum.İki yıldır Tertullianus un Apologeticum u, Minucius Octavius uyla yatip kalkiyor,Hristiyanlik öncesi yazarlarla ilgilenerek kendi yolumda gidiyordum.Eylül ayinda Romada ki Fransiz Ruhban Okuluna kabul edildim.
Merve Sayilgan tarafından eklenmiştir.
Liz

Liz

@seymasurucu

Ve cehennem böyle varlığını sürdürüyor. Küçük küçük yangınlarla...
ataç ikon Şeytan Yemini
kitaba 1 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum
Murat

Murat

@muratt

Seni bekliyorum,
Işıksızları koruyorum,
Yalnız sen ve ben.
Orada, her şeyin başladığı yerde . . .
ataç ikon Şeytan Yemini
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
5 beğen · 0 yorum
Ecem Çendek

Ecem Çendek

@ecooos

...Hiç düşünmeden küllerle kaplı caddeyi geçtim. Kül tozları gözlerime , burun deliklerime, ağzıma giriyordu. Kendimi güçlü hissediyordum. Kalabalık benden yanaydı, fırtına benden yanaydı. Katilin beni fark etmesi imkansızdı...
ataç ikon Şeytan Yemini
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Erkin Çoban

Erkin Çoban

@erkincoban

Hayat Tanrı'nın bir armağanıydı ve asla istediğin gibi kullanamazdın.
ataç ikon Şeytan Yemini
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Elifin teki

Elifin teki

@dmrelif

Ölüm, insanların arasındaki eşitsizliği kaldırıyordu. Mezarlıklar da. Mezar taşları, haçlar. Taşların üzerinde hayatların bir tür özeti vardı:doğum, ölüm tarihleri, isimler.
ataç ikon Şeytan Yemini
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
182
KİTAP
En İyi Polisiye Romanlar
Seri katil, cinayet, gizem, dedektif, kovalamaca, aksiyon, intikam ve daha fazlası en iyi polisiye romanlar listesinde. Sen d...
12
KİTAP
Kadınlara Hediye Edilebilecek Kitaplar
Eşinize, kız arkadaşınıza veya annenize hediye edebileceğiniz, kadınların zevkle okuyacakları kitaplar listelenmektedir. Tam ...
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
293
KİTAP
Filmi Çekilmesi Gereken Kitaplar
Bu kitapların acilen filmi çekilmeli! Kurgusuna bayıldığımız ve sinemada da görmek istediğimiz, senaryolaştırılması mümkün ol...
5
KİTAP
Gerilim Dozu Yüksek Kitaplar
Seri katiller, cinayetler, psikopat insanlar ve daha fazlası... Okurken kaygılanacağınız, korkacağınız ve hatta dehşete kapıl...
ruken al

ruken al

@rukenal

 paylaşım fotoğrafı
Cehennem yeryüzünde çünkü..
ataç ikon Şeytan Yemini
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
14 beğeni · 0 yorum beğen ikon
ruken al

ruken al

@rukenal

 paylaşım fotoğrafı
Tüketim, modern insanın dinidir.
ataç ikon Şeytan Yemini
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
10 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Alyoşa

Alyoşa

@alyosafiyodorovic

 paylaşım fotoğrafı
Bitmeyen yol, bitmeyen kitap?
ataç ikon Şeytan Yemini
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
7 beğeni · 0 yorum beğen ikon