up
ara

Yaşamın Bilgece Deneyimleri

Yaşamın Bilgece Deneyimleri Konusu ve Özeti

Yaşamın Bilgece Deneyimleri
Güzelin Metafiziği kitabının da yazarı Arthur Schopenhauer tarafından kaleme alınan Yaşamın Bilgece Deneyimleri kitabı Felsefe, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Oda Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9753853866 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Yaşamın Bilgece Deneyimleri isimli kitap 128 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Elif Yıldırım çevirmiştir. Yaşamın Bilgece Deneyimleri kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çevirmen: Elif Yıldırım
Yayınevi: Oda Yayınları
ISBN: 9753853866
Sayfa: 128 sayfa Basım Tarihi: 1970
19. yüzyılın önde gelen Alman metafizikçisi Arthur Schopenhauer (1788-1860) Richard Wagner'den Friedrich Nietzche'ye, Leo Tolstoy'dan Thomas Mann'a uzanan çok sayıda yandaşıyla etki alanını felsefenin o sımsıkı kapalı dünyasından çok uzaklara taşımıştır. Schopenhauer'in felsefe sahasına yaptığı çok önemli katkılar arasında, çağdaşlarının idealizmini reddetmesi ve materyalizmin pratik çeşitliliğini kucaklaması başı çekmektedir. Geleneksel felsefe jargonunu terk ederek istemin metafiziğini açıklayacak doğrudan terimler içeren canlı ve ikna edici bir stil benimsemiştir.
Kitap Dostuyum

Kitap Dostuyum

@kitapdostuyum

Bilgece yaşamak mutlu bir varoluşa giden yolları bilmektir. İnsan mutluluğunun iki düşmanı vardır:
1-Can sıkıntısı
2-Acı

Can sıkıntısıyla ve acıyla baş edebilmektir bilgece yaşamak. "Kendi benliğimizden aldığımız mutluluk, çevremizdekilerin bize verdiği mutluluktan daha büyüktür." (Epikuros) Karakterli olmayı becerebilmektir. İç dünyaları boş, bilinçleri yavan ve zihinleri yoksun insanlardan olmamaktır. "Yaşam bir harekettir". (Aristo) Bilgece yaşamak hareketli olmaktır. Hem zihinsel, hem de bedensel olarak bir ritimdir bu hareket. Kişilikli olmayı gerektirir aynı zamanda. Çok ilginç ama melenkolik olmaktır bilgece yaşamak. "Politikada, felsefede, edebiyatta ve sanatta öne çıkan bütün insanlar, melenkolik bir ruh yapısına sahip görünmektedirler." (Aristoteles) Tek başına kim olduğunu bilmektir bilgece yaşamak. Makamsız, mevkisiz, şöhretsiz... Gururu bir yana bırakıp, kibirsiz yaşamaktır. Onurlu olmaktır. Onur ve utanç duyguları yoldan çıkmayan tüm insanlarda mevcuttur. Yoldan çıkmadan hayata devam etmektir bilgece yaşamak.
19 yüzyıldan günümüze kadar gelen Bilgece Yaşam Kuralları. Gurur Nedir? Onur Nedir? Kibir Nedir? Çok güzel açıklanmış. Onurlu olmak pahasına onursuzlaştığımız, itibarlı olmak pahasına itibarsızlaştığımız bir yaşamdan çok güzel örnekler mevcut. Ben beğendim. İyi okumalar...
3 beğen · 1 yorum
uğur ulaş (@ugurulas)
büyüleyecekse bizi kitaplar bunu okuyup büyülenmeli...
29.10.16 beğen cevap

Yaşamın Bilgece Deneyimleri - S41

Bu da, onların karakterlerine, diğer insanların, genel anlamda bütünüyle farklı bir doğaya sahip oldukları için hiçbir zaman, onları tam anlamıyla tatmin etmediği için kendileri için daha da etkili olan bir yalıtılmışlık verir; dahası heterojen olanı her bakımdan ve herkeste sürekli bir biçimde duyumsadıklarından, yavaş yavaş insanlar arasında, başka türden bir varlık gibi dolaşmaya ve düşüncelerinde insanlar hakkında birinci değil üçüncü çoğul şahıs zamirini kullanmaya alışırlar.
Burcu S. tarafından eklenmiştir.
Beyhude

Beyhude

@mamafih

Kolay değildir mutluluk ; kendimizde bulmak çok zordur, başka bir yerde bulmak ise imkansızdır.
Chamfort
sayfa,5
ataç ikon Yaşamın Bilgece Deneyimleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
Beyhude

Beyhude

@mamafih

Güneşin gezegenleri selamlamaya durduğu,
Seni dünyaya ödünç veren gündeki gibi,
Varsın durmaksızın büyüsün o günden beri,
Dünyaya adım atarken uyduğun yasa gereği.
Böyle olmasın , kaçamazsın kendinden
Bunu söyledi kahin kadınlar, peygamberler bunu söyledi;
Ne zaman parçalayabilir ne de herhangi bir güç,
Yaşayarak kendini geliştiren , belirlenmiş biçimi..
sayfa;13
ataç ikon Yaşamın Bilgece Deneyimleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Beyhude

Beyhude

@mamafih

Öyle ki budala bir okur yaşamında pek çok ilginç olay yüzünden şairi kıskanabilir ancak kıskanması gereken asıl şey, onun gayet sıradan günlük bir olayı son derece güzel ve ilgi çekici bir deneyime dönüştürebilmesini sağlayan sınırsız hayal gücü olmalıdır.
ataç ikon Yaşamın Bilgece Deneyimleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum