up
ara

Nemesis

Nemesis Konusu ve Özeti

Nemesis
Şeytan Yıldızı kitabının da yazarı Jo Nesbo tarafından kaleme alınan Nemesis kitabı Gizem, Roman türünde okuyucusu ile buluşuyor. Doğan Kitap yayınevinden 0 yılında 9786050912333 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Nemesis isimli kitap 516 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Dost Körpe çevirmiştir. Kitap En İyi Polisiye Romanlar listesinde de yeralmaktadır. Nemesis kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Dost Körpe
Yayınevi: Doğan Kitap
ISBN: 9786050912333
Sayfa: 516 sayfa
Dünyada romanları 15 milyon satan İskandinav polisiyesinin 1 numarası Jo Nesbo...

"İntikam arındırır"

Çağdaş polisiyenin en etkileyici başkahramanlarından Harry Hole ile tanışın...

Oslo'da bir banka soygunu sırasında banka görevlisi öldürülünce, Dedektif Harry Hole soruşturmaya dahil olur. Harry, hiçbir iz bırakmayan soyguncunun peşindeyken, eski kız arkadaşı Anna'nın yemek davetini kabul eder. Akşam yemeğinin ertesinde kendi evinde uyandığında, son 12 saatte neler olduğunu anımsayamadığını fark eder. Anna ertesi gün ölü bulunur, çok geçmeden o geceden haberdar olan biri Harry'yi tehdit etmeye başlar. Harry Hole hem kendini temize çıkarmak, hem de devam eden banka soygunlarını durdurmak zorundadır.

"Nesbo'nun romanları çılgınca bağımlılık yaratıyor."
- Vanity Fair - "Yeni Stieg Larsson." - Independent
Serra Soysal Koyuncu

Serra Soysal Koyuncu

@serrasoysalkoyuncu

Nemesis benim İlk Jo Nesbo kitabımdı.. Son sayfasına kadar nasıl biteceğinden emin olamadım. Kurgu ve son gerçekten zeka pırıltıları taşıyor. Karakterlerin derin karakterler olduğunu söyleyemeyeceğim. Baş karakter Harry Hole klasik bir "sıradan olamayan", alkolik ve başarılı bir cinayet masası polisi.. Hiç şaşırmadığımız bir şekilde teşkilatta çok fazla sevilmiyor. Ve şuna da bakın; yine sıradan olmayan, çok başarılı genç bir polis daha.. Genç kadın polisimiz Beate Harry'e olayları çözmesinde yardımcı oluyor. Onun da geçmişinde bir takım trajediler mevcut.Ama hayır sanıldığı gibi aralarında bir yakınlaşma başlamıyor.Kitapta hoşuma giden şey flash back'lerin çok yerinde kullanılmasıydı. Öyle ki okurken aynı anda zihnimde filmini de çektim diyebilirim. İskandinav ülkelerine ayrı bir merakım olduğu için setting'den de oldukça zevk aldığımı söyleyebilirim. Bu arada İskandinavların hiç de sanıldığı kadar duygusuz ve soğuk olmadıklarını öğrenmiş oldum. Baya baya aile bağları kuvvetli, duygusal karakterlerle karşılaştım. Söylemeden geçemeyeceğim başka hoş bir nokta daha var; kitap yakın tarih olan 2002 yılında yazıldığı için kendi zamanındaki teknolojik öğeler oldukça sık ve detaylı kullanılmış, mesela cep telefonunu kabloyla bilgisayara bağlayıp oradan mail göndermek gibi! :) Ya da VHS videolardan kamera kayıtları izlemek gibi.. Bunlar beni gülümseten detaylar oldu. Bir kere daha teknolojinin ne kadar baş döndürücü bir biçimde gelişmiş olduğunu fark ettim. Sonu ile ilgili spoiler vermeyeceğim. Ama okuması gayet zevkli, bir solukta bitirilebilecek ve karakter isimleri, olaylar vs, bir iki ay içerisinde muhtemelen unutulacak kitaplardan biri diyebilirim. Ben de bu incelemeyi kitabı henüz bitirdiğim için bu kadar uzun yazabildim zaten.. Keyifli okumalar dilerim.
ataç ikon Nemesis
kitaba 8 verdi
0 beğen · 0 yorum
nihan avcioglu

nihan avcioglu

@nihanavcioglu

Seriye ilk kitabını okuyarak başlamak isterdim. (maalesef kitabı bulamadım.) Çünkü devamını okuma konusunda daha rahat karar veriyorsunuz. Öncekileri okumadan Nemesi'i okumak anlamsız mı derseniz cevabım hayır olur ancak ana karakteri tanımak ve sindirmek adına önceki kitaplar yol gösterici olurdu. Kitap başarılıydı, özellikle bitti mi derken hikayenin yön değiştirmesi güzeldi ama sonu beni çok şaşırtmadı. Harry Hole genç olmasına rağmen en az elli yaş tavrında bezgin (eski bir bağımlı olması, hala aynı potansiyeli taşıması ve muhtemelen önceki kitaplarda yaşadığı sıkıntılar buna etken) bir karakter ve bu bana biraz kasvetli geldi..

Yazarı çok başarılı buldum. Aynı kitap içinde birden fazla konuyu çok sayıda karakter ile işlemek ve mantıklı bir sona bağlamak ciddi bir yetenek. Özetle anlatımı ve akışı güzel çevirisi de başarılı bir kitaptı. Polisiye severlere tavsiye edilir.
ataç ikon Nemesis
kitaba 8 verdi
3 beğen · 0 yorum
Burak Kaptan

Burak Kaptan

@burakkaptan

Bir Cinayet Masası Dedektifi.Harry Hole.Harry tipik bir polis değildir aslında.O diğer polislerden biraz daha farklı.-En azından ben okurken böyle hissettim-Farklı çünkü olaylara bakış açısı,olayları takip edişi onu diğerlerinden ayıran en belirgin özelliklerinden bence.Her neyse hikayemizin ana karakteri olan Harry’i böyle birisi olarak canlandırdım ben kafamda.Şimdi kısaca kitabın konusuna değinecek olursak:

Yorumumun devamı için: http://maikalem.blogspot.com/2013/03/nemesis-jo-nesbo-kitap-yorumu.html
ataç ikon Nemesis
kitaba 8 verdi
0 beğen · 0 yorum
timaz mohsenzadeh

timaz mohsenzadeh

@timazmohsenzadeh

Genel bakis
Jo Nesbo'dan okudugum ilk kitapti. Roman cok guzel ve bulmacalarla doluydu. Hatta kitabin en son sayfasinda bile bir baska sey daha cikacak diye merakla bekliyordum. Her sey tam yerinde oturmus ve kitabin sayfalari biraz cok oldugu halde, hic sikici olmamakla beraber heyecan hic eksilmedi. Jo nesbo'yu gercek polisiye/gizem sevenlere tavsiye ediyorum. Gerci birden fazla gizem var bu kitapta ve normal polisiye degil.
ataç ikon Nemesis
kitaba 10 verdi
0 beğen · 1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
,
05.04.17 beğen cevap
Erkin Çoban

Erkin Çoban

@erkincoban

Jo Nesbo dan okuduğum ilk kitap. Dördüncü kitabıymış. Kitap içerisinde diğer kitaplarına göndermeler yapıyor. Kitaplarlarının ana karakteri olan dedektif Harry Hole ciddi anlamda büyüleyici. Kitap dedektifi göklere çıkarmasının yanı sıra ona alkol bağımlılığı gibi kötü huylar da vermiş ki bu durumu daha gerçekçi kılıyor. Yeni bir süper kahrama ihtiyacımız yok.
ataç ikon Nemesis
kitaba puan vermedi
3 beğen · 0 yorum

Nemesis - S41

...Harry derin bir nefes aldı.Yanıt vermesinden hemen önce aklına bir düşünce geldi,ama fazla geç geldi:''Radyo sadece.'' Harry genzini temizledi. ''Tarih kesinleşince hangi uçakla geleceğini
söyle de seni havalimanından alayım.''...
Özgün Akkaş tarafından eklenmiştir.
Nemesis

Nemesis

@lacrima

''Olayları kontrol edemezsen onlar seni kontrol eder.''
ataç ikon Nemesis
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
15 beğen · 0 yorum
Nemesis

Nemesis

@lacrima

İntikam düşünen adamın refleksidir; şimdiye kadar hiç bir hayvanın ulaşmayı başaramadığı bir evrim düzeyini gerektiren, karmaşık bir eylem ve tutarlılık karışımıdır.
ataç ikon Nemesis
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
Nemesis

Nemesis

@lacrima

Herkes hayatın anlamını soruyor, ama ölümün anlamını soran yok.
ataç ikon Nemesis
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
Nemesis

Nemesis

@lacrima

Herkes aşık olamaz. Aşıkmış gibi davranmayı, konuşmayı filan öğrenirler o kadar. Bazıları öyle ustadır ki bizi uzun süre kandırabilirler. Beni şaşırtan şey başarılı olmaları değil, bunun için uğraşmaları.
ataç ikon Nemesis
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
Nemesis

Nemesis

@lacrima

İntihar başlı başına bir intikam eylemidir çoğunlukla. Seni hayal kırıklığına uğratmış insanların suçluluk duymalarını istersin.
ataç ikon Nemesis
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
182
KİTAP
En İyi Polisiye Romanlar
Seri katil, cinayet, gizem, dedektif, kovalamaca, aksiyon, intikam ve daha fazlası en iyi polisiye romanlar listesinde. Sen d...