up
ara

Piç

Piç Konusu ve Özeti

Piç
Malafa kitabının da yazarı Hakan Günday tarafından kaleme alınan Piç kitabı Roman (Yerli), Aile Hayatı, Aile İlişkileri türünde okuyucusu ile buluşuyor. Doğan Kitap yayınevinden 0 yılında 9789759914943 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Piç isimli kitap 224 sayfadan oluşuyor. Kitap Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Piç kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Doğan Kitap
ISBN: 9789759914943
Sayfa: 224 sayfa
Piçlerin çocukları olmaz.

Piçler, aşık oldukları kadınların kendilerini kurtaracaklarını düşünür. Oysa hiçbir kadın dünyaya bir piçi kurtarmak için gelmemiştir.

Piçlere sır verilebilir. Ölümleriyle son bulan sırdaşlıkları vardır.

Piçlerin cinsel hayatı düzensizdir.

Piçlerin bedenleri ve akılları, diğer insanlarınkilerin aksine nasırlaşmaz. Onların nasırlaşan tek yerleri ruhlarıdır.

Piçler sadece kendi aşklarına saygı duyarlar. En yakın dostlarının kadınlarına dil ve el uzatabilirler. Bu durumda piç tabii ki suçlu, ancak piçlik meşrudur. Piçler düzensiz hayatlarında düzenli olarak içki içerler. Belli sayıdaki kadehten sonra sarhoş olup sızarlar. Sızdıkları yerin adı huzurdur.

Piçlerin babalarıyla olan ilişkileri mezar taşı kadar soğuk, yeni dökülmüş kan kadar sıcaktır.

Piçler insan öldüremedikleri, ağır suçlar işleyemedikleri, korkak ve hain oldukları için yaşadıkları yerleri zorunlu kalmadıkça terk edemezler.

Piçin davranış ve tercihlerini sadece bir başka piç kabul edilebilir olarak değerlendirir ve "Neden?" diye sormaz. "Neden" sorusu piçliği yok eder.
Beyhude

Beyhude

@mamafih

Hakan Günday'ın tüm Kitaplarını okudum Kinyas ve Kayra dışında .. Yazarın oldukça kendine özgü üslubu ve yaratmış olduğu kahramanları ..Daha Kitabında bir roman daha çıkacak yan karakterleri , yazarın donanımlarını show haline getirdiği eseri bana göre ... Kitle psikolojisinden tutunda , bireysel yalnızlığı soyut ve somut en derin nasıl karakterlerinde yaşatır bir yazar görüyoruz . Kelimelerle oynayışı , Türkçede ki o kelimelerin yan anlamlarıyla nasıl başka anlamlar çıkabiliyormuş gösteriyor yazar okurlarına .. Acı uyumsuzluk ve sürekli sistemle bir türlü uzlaşmayan , uzlaşamayan .. Beyinleri ve ruhları farklı karakterlerle, çıktı karşımıza...AZ kitabında da Derda'ların yaşam deneyimleri ve Az ın bunca çok anlamla yüklü oluşu ... Ruh halimi tanımlarken , insanların genelde anlamadığı fakat benim esinlendiğim bir tanımlama girdi luğatıma " 52 rakamını önemini bilen Derda gibiyim " cümlesini çok kullandığım zamanlar oldu . Zargana da yine öyle ... Başlarına ne gelirse gelsin , beyinleri ve ruh alemleri sıra dışı çalışan karakterler ... Asil yine öyle .. Deneyler ( kitle psikolojisine Yönelik ) varoluşun sorgulanışı .. Biraz bilimsel Eğilimler ( yazarın ... Her öğrendiği şeyi okuruna aktarma duygusu ) bunu hissettim tüm Kitaplarında .. lakin Piç benim için yazarın okurunu ters köşe yaptığı kitabı . Okurken 4 piç , ben piçim diyen adamlara piçlik dersi veriyor neredeyse, lakin onlar , birbirlerine piçlikle bağlı kahramanlar ve donanımlı entellektüel züppeler , okurken gülme nöbetleri geçirdiğim ..( genelde çok gülmem , hele ağız dolusu kahkaha hiç atamam ! Büyük eksiklik!) İnce ironi ve mizahi çıkarımların olduğu lezzetli mi lezzetli bir kitap , yazarımız hüzünlü bir adam ... Mutsuzluktan ve acıdan yana bir tarafı , ve bunu gizlemiyor .. yüceltmiyorda ... Varoluşu bu yönde sanırım ... Yine dramatik bir sonla yazara uygun bir sonla bitiriyor kitabı , okunmalı mı ? Elbette .. Hakan Günday hayranı bir insan olarak ( filminden önce kitabı okuyun lütfen )
ataç ikon Piç
kitaba 10 verdi
5 beğen · 0 yorum
gulbin

gulbin

@gulbin

"bir kitap okumuştum. adını hatırlamıyorum. içinde bir domino teorisi vardı. domino taşlarını bilirsin. önce özenle dizilirler sonra tek bir fiskeyle hepsi teker teker yıkılır. ancak romandaki hikayede domino taşlarından oluşmuş zincirin iki tarafına da aynı anda dokunuluyor. ve zincir aynı anda iki taraftan yıkılmaya başlıyor. zincirdeki domino taşı sayısı tek. iki uçtan birbirini yıkarak ilerleyen taşlar tam ortadaki taşın iki yanına da aynı anda çarpıyor. ortadaki taş aynı anda, aynı güçte iki darbeyi, iki tarafından aldığı için ayakta kalıyor. bütün yıkılmış taşların arasında tek başına duruyor. işte roman böyle bir şeyi anlatıyordu.

afgan önce bir sürü soru sormayı düşündü. sonra vazgeçti. hakan konuşmaya devam etti. ancak bu kez içinden. kimseyi rahatsız etmek istemedi: "domino taşlarından oluşmuş zincirin bir ucu geçmiş, diğer ucu gelecek. yıkılıyorlar teker teker ve şimdi ki zaman kalıyor ayakta. geçmiş ve gelecek sıkıştırdığı için, ayakta kalan sadece şu an. şimdiki zamana mahkum olmuş insanlar. hareket edemeyen o domino taşı gibi felç geçirmiş insanlar. geçmiş, anılarla zihnimde, gelecekse tahminlerimle zihnimde. hepsi acı dolu. hepsinde kırılan hayaller var. her saniye içimde hissettiğim geçmiş, şimdiki zaman ve gelecekle dolu aklımla donup kaldığımı görüyorum. bütün heykeller gibi ben de sadece zaman içinde hareket ediyorum. yani yaşlanıyorum. elimden başka bir şey gelmiyor. tabii her anın içinde üç zamanı da yaşayarak yaşlanıyorum ve bu beni delirtiyor. insanın üç zamanlı bir canlı olmasından nefret ediyorum. aynı anda geri, park ve ileriye takılmış otomatik vitesli bir arabanın motoru ne gürültü çıkarabilirse, bin katını ben her saniye aklımda duyuyorum."
ataç ikon Piç
kitaba puan vermedi
4 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Hakan Günday /PİÇ Doğan Kitap yayın evi
22. basım /224


Hakan Günday uslubunu begendiğim ender yazarlardan birisi , diğer kitapları ile ilğili yaptığım yorumlarda bunu sıklıkla dile getirmiş olmama rağmen tekrar iafde etmeliyim ki tanımları muhteşem derecede iyi.

Kitabı okumaya başladığım anlarda ilk sayfalarda evet ne var ki bizde öğrencilik dönemlerimizde avare avere dolaştığımız anlarımız olmuştu diye .. kitap ilerledikçe gerçek anlamda piçlerin düşünsel dünyası ve yaşama karşı aldıkları tutumu okudukça evet , piçler bir tarafta normal insanlar hayatın bir başka tarafında oldukları giderek netleşti. Düşünsel anlamda sistemin her şeyine karşı olan bu insanlar oldukça iyi eğitimli olmalarına rağmen kendileri dışında herşeyi rededen kişiler. Klasik hakan Günday kitaplarında görmüş olduğumuz dramatik dibe vuruşların hiçbirini görmedim bu kitapda tam aksine okurken gülme nöbetleri geçirebilir insanlar keza ben okurken çok eğlendim. Dramatizmin ince ipuçlarını versede yazar bizlere bunun üzerinde en az bir piç kadar durmamış ve sorgulamamış.. Kiatbı okurken yazara hayranlığım bir kez daha arttı çünkü bu kadar güzel bir şey beklemiyordum . kafamda oluşturduğum hakan günday bakış açım ters köşe oldu.

Ne diyebilirim ki benim yazarım. Birikimi öylesine güzel yansıyor ki romanlarına Gereçek anlamda Hakan Günday hayranı oldum diyebilirim. Tavsiye edermiyim... ŞİDDETLE oldukça eğlenceli bir kitap.
ataç ikon Piç
kitaba 6 verdi
1 beğen · 0 yorum
Merve Akpınar

Merve Akpınar

@littlebookstagram

"İnsan kendini öğrendi."
"Sonra başını kaldırdı ve diğer insanlara baktı."
"Evet."
"İnsan paradan önce harcamayı öğrendi."
"Sonra harcayacağı bir şey kalmadı ve diğer insanlara baktı."
"Evet."
"Diğerleri ne yapıyorsa o da aynısını yapmaya başladı."
"Yani kendini harcadı."
"Evet."
"Ve insanın başına kendisinin getirdiği en büyük felaket olan..."
"Heba..."
"Dönemi başladı." - Sayfa 89

Hakan Günday bu kitapta düşünce tarzını tamamen yansıtmış. İçindeki karanlığı Hakan, Barbaros, Cenk ve Afgan ile "piç" kelimesi üzerinden sorgulayarak bol göndermeli harika bir kitap yazmış.
Bu kitapta bir de bolca şarkı ismi görüyoruz ve ben ilk boşluğumda dinlemeyi düşünüyorum bu parçaları eminim güzel çıkacaklardır.
Okuyacaksanız size tavsiyem konudan sıkılsanız dahi atlamayın çünkü her an bomba bir söz bomba bir düşünce tarzı çıkabiliyor ortaya.
Son olarak tavsiyem Hakan Günday kitaplarının lise üçüncü sınıftan itibaren okunması. Böylesi karanlık fikirler içeren kitapların çocuk yaşta okunmasını çok doğru bulmuyorum.
ataç ikon Piç
kitaba 10 verdi
6 beğen · 0 yorum
Murat Dur

Murat Dur

@jaja

Şöyle bir şey malum Gezi parkına İthafen:
...taksim ne demek?paylaştırmak, dağıtmak demek. işte burada, istanbulda yaşayan insanların taksim edildiği yerdir.insanlarbu meydandan sokaklara, semtlere , caddelere dağıtılırlar. ayrıca burada sürekli bir pay alma durumu da söz konusudur.yani istanbulda payına düşeni taksimde alırsın.çünkü burada zevk ,insan, uyuşturucu, kan, aşk, acı akla gelen her şey taksim edilir. hak edilen payların alındığı yer burasıdır. tabi yapılan taksim bazen adaletli olmayabilir.ama zaten meydanın adı sadece taksimdir. adil taksim meydanı değil.(HENÜZ)
ataç ikon Piç
kitaba 8 verdi
3 beğen · 0 yorum

Piç - S41

Siyah, demir bahçe kapısını açıp taş patikaya adımlarını attılar. Muzaffer Bey'in, komşu apartmanın bahçesiyle kendilerininkini ayıran duvardan yaralanarak inşa ettirdiği tel örgülüğ bir kafeste yaşayan köpeği her zmaanki gibi havlamaya başladı.
Sonay Ç. tarafından eklenmiştir.
özge çolak

özge çolak

@ozgecolak

Roman, insanın umutsuzca benzerini aramasını anlatıyor. Hepsi o kadar.
ataç ikon Piç
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
15 beğen · 0 yorum
gamze

gamze

@dimple

Türkçe'deki kelimelerin ilk anlamlarının pek de geçerli olmadığı bir yüzyılda piçler, babaları bilinmeyenler değil, babalarına ihanet edenlerdir. Babalarına ve annelerine.
ataç ikon Piç
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
10 beğen · 0 yorum
yasinerkmn

yasinerkmn

@yasinerkmn

Hayat seni öyle bir noktaya getirir ki kendini sevdiklerinle savaşırken ve nefret ettiklerinle sevişirken bulursun. Üzülürsün, pişman olursun. Sonra biraz zaman geçer ve tersinin bu dünyada işlemediğini anlarsın.
ataç ikon Piç
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
10 beğen · 0 yorum
hk

hk

@haticeee

"Okşayan elleri ısıranlar, tekmeleyen ayakları öperler."
ataç ikon Piç
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
9 beğen · 0 yorum
yasinerkmn

yasinerkmn

@yasinerkmn

Hayat tek hoparlörü çalışan bir müzik seti gibi.Müziğin sadece bir bölümünü duyuyoruz.Diğer hoparlörden ne çıktığını kimse bilmiyor.Hayat her anlamda monoton.
ataç ikon Piç
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
72
KİTAP
Ma vié - Benim Tarzım Kitaplar
Her yanı ile sizi tasvir eden, veya sizi anlatan bir kitap varsa yeri bu listededir. ...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
194
KİTAP
Yeraltı Edebiyatı Meraklılarının Okuması Gereken En İyi Kitaplar
Bukowski, John Fante, Chuck Palahniuk ve daha fazlası... Yeraltı edebiyatı yazarlarının mutlaka okunması gereken en iyi kitap...
Rom

Rom

@rom

 paylaşım fotoğrafı
Hakan Gündayın tespitlerini seviyorum...
ataç ikon Piç
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğeni · 0 yorum beğen ikon
zerdali

zerdali

@zerdali

Piç, Hakan Günday
"İnsanın maymundan geldiğinin kanıtı maymuna dönüşüyor olmasıdır. Yani insanın atası da, torunu da maymundur!"
ataç ikon Piç
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğeni · 0 yorum beğen ikon