up
ara
‹ Piç

Piç Kitap İncelemeleri

Merve Akpınar

Merve Akpınar

@littlebookstagram

"İnsan kendini öğrendi."
"Sonra başını kaldırdı ve diğer insanlara baktı."
"Evet."
"İnsan paradan önce harcamayı öğrendi."
"Sonra harcayacağı bir şey kalmadı ve diğer insanlara baktı."
"Evet."
"Diğerleri ne yapıyorsa o da aynısını yapmaya başladı."
"Yani kendini harcadı."
"Evet."
"Ve insanın başına kendisinin getirdiği en büyük felaket olan..."
"Heba..."
"Dönemi başladı." - Sayfa 89

Hakan Günday bu kitapta düşünce tarzını tamamen yansıtmış. İçindeki karanlığı Hakan, Barbaros, Cenk ve Afgan ile "piç" kelimesi üzerinden sorgulayarak bol göndermeli harika bir kitap yazmış.
Bu kitapta bir de bolca şarkı ismi görüyoruz ve ben ilk boşluğumda dinlemeyi düşünüyorum bu parçaları eminim güzel çıkacaklardır.
Okuyacaksanız size tavsiyem konudan sıkılsanız dahi atlamayın çünkü her an bomba bir söz bomba bir düşünce tarzı çıkabiliyor ortaya.
Son olarak tavsiyem Hakan Günday kitaplarının lise üçüncü sınıftan itibaren okunması. Böylesi karanlık fikirler içeren kitapların çocuk yaşta okunmasını çok doğru bulmuyorum.
ataç ikon Piç
kitaba 10 verdi
6 beğen · 0 yorum
Uzel

Uzel

@uzel

Hani böyle özene-bezene hazırlık yapılmış, beklenmiş birşey saçma/olmadık/beklenmedik bir nedenle faydasız hâle geldiğinde deriz ya "PİÇ OLDU" diye, mesela boş konuşan bir gevezenin ettiği telefonla buz gibi olan yemek gibi..

İşte Günday'ın piçleri de böyle "PİÇ OLMUŞ" insanlar.
Saçma gibi duran, basit gibi duran ama kaotik bir biçimde bir ömre malolan olgular nedeniyle faydasız hâle gelen insanlar..

Çok iyi kitap, çok. 20 yaş ve sonrasına mutlak öneri...
ataç ikon Piç
kitaba 10 verdi
7 beğen · 0 yorum
Sezgi

Sezgi

@sezgii

Yazarın AZ'da dediği gibi her hareketin sonucu nihai acıydı. Ve piç olmanın da bir bedeli vardı. Bu kadar serkeş yaşam tarzı afallatmadı değil hani.
ataç ikon Piç
kitaba 6 verdi
3 beğen · 0 yorum
Hazal

Hazal

@hazalaltintas

Okuduğum ilk Hakan Günday kitabı büyük bir hevesle almıştım umduğumu da buldum. Kimi yerlerinde gülerek okudum, kimi yerlerinde de beni düşündürdü. Sevdim ben, sonu da başka türlü bitemezdi. Piç'lere bu yakışırdı.
ataç ikon Piç
kitaba 10 verdi
5 beğen · 0 yorum
Cansu Doğan

Cansu Doğan

@cansudogan7146

Bir günde okuduğum kitaplardan biri "Daha" Hakan Günday yine hayata ,varoluşa , yaşamın anlamına , belki yaşayabilmenin ağırlığına dair düşündürüyor ... Karakterleri daha doğrusu piçleri :) Kinyas ve Kayra'ya benzettim. Zekaları ,umursamazliklari ve hayatı Tiye almaları ve daha birçok yönden. Ayrıca kitaptaki piçlerin hiçbiri kelime anlamıyla bilinene tekabül etmiyor . Bunlarınki biraz ruhsal piclik . Beğenerek okudum :)
ataç ikon Piç
kitaba 8 verdi
10 beğen · 0 yorum
Ays

Ays

@aysuatak

Kaba ve argo olan bir kelimenin insandaki kişiliğinin anlatıldığı, sonunda ise piçlikten hiçlige terfi eden Hakan ve diğer arkadaşlarının sonunu görüyoruz. Kisacasi farklı bakış açısına sahip olduğum kitaplardan biri.
ataç ikon Piç
kitaba 8 verdi
2 beğen · 0 yorum
--

--

@whats

Piçliğin argo bir terimden ziyade kişilik meselesi olduğunu öğretiyor kitap. Heyecandan, kızgınlıktan, zahmetten, azametten, tevazudan uzaklık ama gülmeye yakınlık demektir Piçlik...
İçerisinde hayata ve insana dair bolca diyalog bulunuyor, kısa ama öz paragraflar kitabın seyri açısından çok yol gösterici olmuş. Kısacası Hakan Günday yazmış, ben de iyi ki okumuşum. Tavsiye ederim.
ataç ikon Piç
kitaba 8 verdi
5 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Piçlerin esprileri, dünya görüşleri doğal olarak Hakan Günday'ın zihninden çıktığı için kitap boyu Yazarın zihnine girme oyunu oynadım. İyi bir yazar ve gözlemci olmasının ötesinde, Hakan Günday'ın başarı anahtarı farklı işleyen beyni ve üstün zekasında gizli. Nefes kesen betimlemeler eşliğinde, enfes işleyen bir zihnin sizin için hazırladığı şölene ortak oluyorsunuz.
ataç ikon Piç
kitaba 6 verdi
2 beğen · 0 yorum
Beyhude

Beyhude

@mamafih

Hakan Günday'ın tüm Kitaplarını okudum Kinyas ve Kayra dışında .. Yazarın oldukça kendine özgü üslubu ve yaratmış olduğu kahramanları ..Daha Kitabında bir roman daha çıkacak yan karakterleri , yazarın donanımlarını show haline getirdiği eseri bana göre ... Kitle psikolojisinden tutunda , bireysel yalnızlığı soyut ve somut en derin nasıl karakterlerinde yaşatır bir yazar görüyoruz . Kelimelerle oynayışı , Türkçede ki o kelimelerin yan anlamlarıyla nasıl başka anlamlar çıkabiliyormuş gösteriyor yazar okurlarına .. Acı uyumsuzluk ve sürekli sistemle bir türlü uzlaşmayan , uzlaşamayan .. Beyinleri ve ruhları farklı karakterlerle, çıktı karşımıza...AZ kitabında da Derda'ların yaşam deneyimleri ve Az ın bunca çok anlamla yüklü oluşu ... Ruh halimi tanımlarken , insanların genelde anlamadığı fakat benim esinlendiğim bir tanımlama girdi luğatıma " 52 rakamını önemini bilen Derda gibiyim " cümlesini çok kullandığım zamanlar oldu . Zargana da yine öyle ... Başlarına ne gelirse gelsin , beyinleri ve ruh alemleri sıra dışı çalışan karakterler ... Asil yine öyle .. Deneyler ( kitle psikolojisine Yönelik ) varoluşun sorgulanışı .. Biraz bilimsel Eğilimler ( yazarın ... Her öğrendiği şeyi okuruna aktarma duygusu ) bunu hissettim tüm Kitaplarında .. lakin Piç benim için yazarın okurunu ters köşe yaptığı kitabı . Okurken 4 piç , ben piçim diyen adamlara piçlik dersi veriyor neredeyse, lakin onlar , birbirlerine piçlikle bağlı kahramanlar ve donanımlı entellektüel züppeler , okurken gülme nöbetleri geçirdiğim ..( genelde çok gülmem , hele ağız dolusu kahkaha hiç atamam ! Büyük eksiklik!) İnce ironi ve mizahi çıkarımların olduğu lezzetli mi lezzetli bir kitap , yazarımız hüzünlü bir adam ... Mutsuzluktan ve acıdan yana bir tarafı , ve bunu gizlemiyor .. yüceltmiyorda ... Varoluşu bu yönde sanırım ... Yine dramatik bir sonla yazara uygun bir sonla bitiriyor kitabı , okunmalı mı ? Elbette .. Hakan Günday hayranı bir insan olarak ( filminden önce kitabı okuyun lütfen )
ataç ikon Piç
kitaba 10 verdi
5 beğen · 0 yorum
seyhan

seyhan

@seyhan58

Üç kelimeyle farklı,güzel,düşündürücü.
ataç ikon Piç
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
Sıla Kösem

Sıla Kösem

@silakosem

Büyük bir merakla başlamama rağmen sanırım kurgu beni tatmin etmemiş olacak ki bir türlü bitiresim gelmedi, üzülerek ekliyorum..
ataç ikon Piç
kitaba puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
cem

cem

@cem40

umarsız bir yaşam ve bu yaşamın getirdikleri bu kadar güzel anlatılamazdı... okunmalı...
ataç ikon Piç
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum
Elif Büşra Poyraz

Elif Büşra Poyraz

@elifbusrapoyraz

Bana göre tam bir Günday kitabı. Okunmalı.
ataç ikon Piç
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
serkan bilgin

serkan bilgin

@serkanbilgin

Hakan GÜNDAY'ın o kendine has küfürlü ifadeleri, o kendine has betimlemeleri bu kitapta da mevcut. ama bir "Kinyas ve Kayra" değil. Birde kitabın sonu biraz daha güzel bağlanabilirdi.
ataç ikon Piç
kitaba 6 verdi
3 beğen · 0 yorum
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Nedense bu kitap ta aradığım kurguyu bulamadım zoraki bitirdiklerim arasında
ataç ikon Piç
kitaba 5 verdi
2 beğen · 0 yorum
/ 3