up
ara

Gençlerle Başbaşa

Gençlerle Başbaşa Konusu ve Özeti

Gençlerle Başbaşa
Gençlerle Başbaşa kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Yağmur Yayınları
ISBN: 9799757747115
Sayfa: 80 sayfa
Ali Fuad Başgil´in bu eseri, yayınlandığı günden bu yana defalarca basılmış ve her nesile ayrı ayrı seslenmiştir. Büyük-küçük her insana verdiği ve vermeye devam edeceği şeyler şimdi olduğu gibi, nesiller boyu da devam edecektir. Kendisinin de belirttiği gibi "...Bu kitap, sadece fikri çalışma atölyesinin genç ve tecrübesiz çırakları için faydalı olabilecek bir rehberdir." Gerçi her ne kadar kendisi böyle söylese de, bu kitap genç ve tecrübesiz çıraklara da rehber olmakla beraber, yaşlı ve tecrübeli ustaların da rehberi olabilecek kıvamdadır. Özellikle, seçilen konuların ve yazarının dostane üslubuyla bu nadide eser, nesillere daima ilham olabilecek yapıdadır. Yine yazarın deyimiyle: "Geleceğin ümidi olan gençleri, bunalımdan, iradesiz ve cesaretsiz yaşamaktan kurtaracak olan bu kitap; başarılı olmanın sırlarını göstermektedir." Bu doğrultuda güzel de bir rehber olacaktır.
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Gençlerle Başbaşa sayfa sayısı az ama içeriği yoğun bir nasihat kitabi mi desem,kişisel gelişim mi desem bilemedim ama okunması gereken Milli Egitim Bakanligi 100 temel eser kapsamında bir kitaptır.Elimdeki kitap orjinal metin o yüzden pek cok kelime var ki okurken özellikle öğrencileri bu kelimeler daraltabilir.Neyse ki hemen arkada bulunan sözlükten ben de faydalandim sık sık. Kelimenin cümle içindeki kavramını anlasamda sözlüğe bakmakta fayda var diye düşünüyorum.
Kitabımız insanoğlunun çalışıp ilerlemek için nasıl bir yol izlenmesi gerektigini, bu yolda nelerin olumlu nelerin olumsuz etkileyeceğini anlatırken, kitabın 3.bölümünde insanların mizac ve karakteri üzerinde terbiyenin tesirinden bahsetmistir ."Irsi huylarin kökten degistirilebilecegine düşmanlarım inansın." diye bir cümlesi var ,bu bölümü en az diğerleri kadar severek okuyacaksınız biliyorum.O kadar cok satırın altını çizdim ki sizlere bazılarını aktarmak istiyorum.
✏"Okuyucum!Tekrar edeyim ki, insan için mevki ,servet ve şöhret gaye degildir. Gaye olan saadettir.Saadetin şartı ise ,insanın kendi içi ile uyumlu yasamasidir.Beni dinle!Icinle, işin ve mesleğin uyumlu olsun.Huzur ve saadet bundadir."
✏"Bir insanın huyu maddi varlığının bir hassasidir.Maddeyi degistirebiliriz.Fakat tabiat ve mahiyetini degistiremeyiz.Bir demir parcasini teknik usullerle sekilden sekile sokar,mesela elik haline koyarsınız. Fakat demirin tabiatini değiştirip de onu altın yapamazsınız.Demir daima demirdir,altın da altındır."
✏"Terbiye görmüş kötü huylar tıpkı tepesi kurumuş, fakat kökü cilt altında kalıp muzminlesmis çıbanlar gibidir.Patlayıp almak için bir kaşıntı fırsatı bekler."
ataç ikon Gençlerle Başbaşa
kitaba 8 verdi
0 yorum
Rana Yılmaz

Rana Yılmaz

@ranayilmaz

"Çalış, genç arkadaşım çalış!"
Gençliğe sağlıklı ve verimli bir şekilde çalışmanın yollarını bir harita gibi kağıda dökmüş olan Ali Fuad Başgil sahip olduğumuz huylarımız hakkında çok önemli konulara değiniyor. Günümüz gençliğinin en büyük problemi olan bunalım, iradesizlik ve cesaretsizlikten kurtaracak iyi bir rehber Gençlerle Başbaşa.
"Çalış, genç arkadaşım çalış!" diye seslendiği gencin başarısını engelleyen üç büyük unsur var Ali Fuad Başgil'e göre; tembellik, kötü arkadaş ve kötü örnek. Bizi bu engellerin kabul ettirdiği bazı huy ve davranışlarımızdan kurtulmak içinde hareketlerimizin özüne iniyor ve bizim olan ve bizim olmayan davranışları ince ince tanıtıyor.
Şüphesiz ki bizim bildiğimizi bize bildirilen kadar ve bu kitapta bu ince ayrıma çoğu yerde dikkat edildiği için zihnini açık tutuyor. Genç olsun olmasın herkese hem ilim, hem görüş açısından çok şey kazandıracağını düşünüyorum.
Okunmasını tavsiye ettiğim bu nasihat dolu kitap, fikrini soracakları kimseleri bulamayanlar için de ayrı bir öğretmen olacaktır.
ataç ikon Gençlerle Başbaşa
kitaba 8 verdi
0 yorum
Aşık&Maşuk

Aşık&Maşuk

@emelgencer

Nasreddin Hoca evinin damında biriken diz boyu karları sabah namazı sonrası kürümeye başlamış. Bir ara dengesini kaybederek damdan düşüp bayılmış.
Komşuları koşuşmuşlar.
Birisi: “Çabuk bir doktor çağıralım .”
Diğeri: “Aman bir kırıkçı bulalım.”
Öbürü: “Sırtlanıp doktora götürelim” derken, kargaşada ayılan Hoca, acıyan belini tutarak;
- “Bırakın münakaşayı. Çabuk bana daha evvel damdan düşmüş birini bulun” demiş.

Iste bu kitapta Ord. Prof. Dr. Ali Fuad Basgil daha once damdan dusmus biri olarak, gencleri en iyi anlayan kisi sifatiyla, genclerin, yurudukleri yolda yalniz kalmalarina izin vermiyor. Bilgi ve deneyimlerini kullanarak genclere yoldas olmaya, basariya ve mutluluga giden yolda onlara isik tutmaya calisiyor.

Kitap daha cok bir dedenin veya babanin evladina nasihat verisi seklinde. Kitapta eski Turkce kelimelere cok sik rastlanmasiyla birlikte dili gayet sade, acik ve akicidir (Her sayfanin altinda eski Turkce kelimelerin gunluk dildeki karsiliklari okuyucuya sunulmaktadir).
ataç ikon Gençlerle Başbaşa
kitaba 10 verdi
0 yorum
Betül Zeyrek

Betül Zeyrek

@betulzeyrek

Okudum bitti kendime "ah dedim, ah betül nerdeydin bunca zaman bu kitaba elin neden ulaşmadı." .

Evet evet ilkokul yıllarında okunması, farkındalık oluşturulması gereken bir kitap gerçekten. Her çocuk bilincine varmalı gençliğin, genç nesle düşen sorumluluğun. .

gencin başarısını engelleyen unsurlar üzerinde durmuş sayın Başgil, tembellik, kötü arkadaş ve kötü örnek. Bu hususlardan uzak durmak gerektiğini haykırıyor sessiz çığlıklarla...

Abi, abla, baba, anne, öğretmen, arkadaş, dost... Hepsinin dilinden tavsiyeleri ile sizi bekliyor Ali Fuat Başgil. Tavsiyemdir, okunmalı...
ataç ikon Gençlerle Başbaşa
kitaba 10 verdi
0 yorum
Gamze Züleyha Üredi

Gamze Züleyha Üredi

@gzuleyhauredi

Keşke on beş-on altı yaşlarımdayken okumuş olsaydım, dediğim bir kitap Gençlerle Başbaşa. Gerçi o yaşlarda çokça gözümün önüne gelmesine rağmen okuma fırsatı yakalayamadığımdan, arkadaşımın elinde görüp ondan alarak okumaya başladım bugün ama olmadı yine de. Yalnız şunu söylemeliyim ki Ali Fuad Başgil dünya tatlısı bir adam falan olabilir; öyle tatlı, yumuşak bir üslupla yazmış ki okurken gülümsememek elde değil. Ek olarak, içtenliğini bol bol yansıtacak bir miktar uzunca bir metin olsaydı elimdeki daha mutlu olabilirdim.

Keyifli okumalar.
ataç ikon Gençlerle Başbaşa
kitaba 8 verdi
0 yorum

Gençlerle Başbaşa - S41

Suurlu benligimizin disinda cereyan eden hareketlerden nihayet bir kismi da telkin altinda yaptigimiz hareketlerdir. Dikkat edersek bunlarda insiyaklar ve itiyatlar gibi bizden sadir olmakla beraber, hakikaten "bizim" degildir. (sadir olmak: ortaya cikmak)
Aşık&Maşuk tarafından eklenmiştir.
EsmerAlda

EsmerAlda

@esmeralda325

Servetin, iktidar ve şöhretin son haddine varmış nice insan vardır ki, içi daima saadet dünyasının hasretiyle yanıp tutuşur. Çünkü saadet, tamamıyla gönül işidir ve içimizdedir. Onu kendi içimizden başka bir yerde sanıp aramak ve saadeti sırf servet, iktidar ve şöhrette görmek çölde serabı su zannetmektir.
ataç ikon Gençlerle Başbaşa
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Sümeyye Doğan

Sümeyye Doğan

@sumeyyedogan286

Bilirsin ki, iç organlarımıza ait reflekslerin en şâheseri kalbimizdir. Çok işlek ve içerisi çok gürültülü olduğu muhakkak olan bu can evimizin gireninden, çıkanından haberimiz var mı?
ataç ikon Gençlerle Başbaşa
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Rana Yılmaz

Rana Yılmaz

@ranayilmaz

Hayatın ve tutacağın yol hakkında tereddüde ve kararsızlığa düşüp de, bir ışık aradığın zaman, fikrini soracağın kimseyi iyi seç.
ataç ikon Gençlerle Başbaşa
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Gülcan

Gülcan

@gulcann

Her şeyden önce anadilini iyi konuşmayı ve iyi yazmayı öğren. insan için en faydalı olanı kendi ana dilidir.
Dil bilgisi bir amaç değil, bir araçtır. asıl amaç olan, fikir zenginliğidir.
ataç ikon Gençlerle Başbaşa
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
EsmerAlda

EsmerAlda

@esmeralda325

...İlmin kaynağı zekâ, amelinki ise iradedir. İrade terbiyesinin hakkıyla mahsul verebilmesi için ona erken başlamak lazımdır. İtiyatlar kökleştikten ve huylar iyice yerleştikten sonra bu terbiye gayet güçleşmekte ve mahsul vermek için bir Eyüp sabrı istemektedir...
ataç ikon Gençlerle Başbaşa
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
26
KİTAP
Roman Okumayı Sevenler için Okunması Gereken Kitaplar
Roman tutkunları için en seçme ve kült kitaplar listelenmektedir. Yazarların hayal dünyalarına derin bir yolculuğa hazır mısı...
9
KİTAP
MEB Tarafından Ortaöğretim Öğrencileri için Hazırlanmış olan 100 Temel Eser Listesi
Ortaöğretim öğrencilerine Türk Dili ve Edebiyatı dersleri kapsamında okutulmak üzere Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından ...
fatih caymaz

fatih caymaz

@fatihcaymaz

 paylaşım fotoğrafı
Gerçekten güzel bi kitap gençler ..
ataç ikon Gençlerle Başbaşa
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
nurullah tozak

nurullah tozak

@nurullahtozak

 paylaşım fotoğrafı
Tüm Genç arkadaşlara şiddetle tavsiye ederim ?
ataç ikon Gençlerle Başbaşa
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
nurullah tozak

nurullah tozak

@nurullahtozak

Namusluluk , insan, vicdanı ile baş başa kaldığı zaman ona verecek utandırıcı hesabı olmamak demektir
ataç ikon Gençlerle Başbaşa
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Gülcan

Gülcan

@gulcann

Sesli Okumak paylaşım fotoğrafı
Sesli Okumak
Sesli kitap okumak konusunda birkaç bir şey söylemek istiyorum. Yıllar önce okuduğum "Gençlerle Başbaşa" kitabında fotoğraftaki şu cümle vardı. O zamanlarda da mantıklı gelmişti. Hala mantıklı buluyorum. Okuduğum kitapları çevremde kimse yoksa, rahatsızlık vermeyeceksem. Sesli okuyorum. Bunu tabi ki hep yapmıyordum arada yapıyordum ama artık vakit buldukça yapacağım.Çünkü bu şekilde diksiyonumun daha iyi olacağını düşünüyorum. Hitabet gücünü ve anlattıklarımızın akıcılığını sağlıyor olabilir bence. Tane tane, kelimeleri yutmadan ve akıcı konuşanları dinlemeyi seviyorum. Ne anlattıklarının bir önemi yok gibi hep konuşsunlar hep dinleyeyim isterim. ? Bir de tabi mesleğim gereği çocuklara kitap okumam gerekiyor. Bunu da en güzel şekilde yapmak için iyi bir diksiyona ve anlatım gücüne sahip olmak gerekiyor. Öyle olmasa da olur ama öyle daha etkileyici oluyor. Yani tabi kendi düşüncem. Belki işe yarar bir şey olmaya bilir. Ama ya tutarsa ?... Kitabı okuduğumdan beri bir şey okurken hep aklıma gelirdi sesli okuma ama geçen gün şu videoyu https://youtu.be/LEh2PA_I7cQ izleyince daha bir emin oldum sanki. Çünkü bu adamın konuşması da hoşuma gidiyor.
ataç ikon Gençlerle Başbaşa
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
15 yorum
Alcyone (@alperckm)
Size katılıyorum hitabet hususunda.Siirler daha zevkli oluyor. Adolf Hitler'in etkileyici konuşma yapmak için ormana gidip nutuk attığı, provalar yaptığı bilinir. Faydalı olacaktır diye düşünüyorum.Ekmek Teknesi ndeki Heredot Cevdet gibi olup sınıfı ucurmayin sonra.
15.04.18 beğen 1 cevap
Zeynep Y.☂️ (@zeynepy)
Benim de farkında olduğum ama çok önemsemediğim bir gerçekti. Yazınız ve video gerçekten çok faydalı. Teşekkür ederiz ?
15.04.18 beğen 1 cevap
Hakan (@hakani)
@gulcann okurken sesini kaydedip burada paylaşsana. Güzel olacağına eminim.
15.04.18 beğen 1 cevap