up
ara

Bir Delinin Hatıra Defteri

Bir Delinin Güncesi -

Bir Delinin Hatıra Defteri Konusu ve Özeti

Bir Delinin Hatıra Defteri
Taras Bulba kitabının da yazarı Nikolay Vasilyeviç Gogol tarafından kaleme alınan Bir Delinin Hatıra Defteri kitabı Roman, Rus - Eski Sovyet Cumhuriyetleri türünde okuyucusu ile buluşuyor. Varlık Yayınları yayınevinden 0 yılında 9789754340457 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Bir Delinin Hatıra Defteri isimli kitap 101 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Nihal Yalaza Taluy çevirmiştir. Kitap En Baba Yazarların En Kral Dünya Klasikleri listesinde de yeralmaktadır. Bir Delinin Hatıra Defteri kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çevirmen: Nihal Yalaza Taluy
Yayınevi: Varlık Yayınları
ISBN: 9789754340457
Sayfa: 101 sayfa
Bu kitapta ünlü Ukrayna'lı yazar Gogol'ün kısalığı içinde en şaşırtıcı yapıtlarından biri olan "Bir Delinin Hatıra Defteri" adlı öyküsünü, özgün haliyle ve aslına tam uygun olarak bulacaksınız. Oyunlaştırılmış şekliyle sahnelerimizde büyük bir zafer kazanmış olan bu öyküden başka, kitapta Gogol'un iki uzun öyküsünü daha bulacaksınız. Bu kitap, rahmetli Nihal Yalaza Taluy'un son çevirilerinden biridir.

Evrensel Basım Yayın
Bu kitapta, hayata tutunmaya çalışan bir şizofrenin öyküsü "Bir Delinin Hatıra Defteri"; Rus bürokrasinin işleyişini gerçekçi bir biçimde gözler önüne seren "Palto"; fantastik öğeler taşıyan "Burun" ve "Fayton" öyküleriyle Gogol'ün gözlem yeteneğine ve ince ironisine tanık olacaksınız.

Yason Yayıncılık
Puşkin'in ölümünden sonra Gogol'un popülaritesi daha da da artar. Bu ilgi Gogol'da bir öncülük hissi yaratır ve kendine toplumu değiştirmek, insanlara yol göstermek gibi misyonlar edinir. Bu dönemde eski yaratıcılığını kaybettiği söylenebilir. Dine karşı ilgisi artar ve daha önce eleştirdiği kiliseyi dahi övmeye başlar. Bu davranış hayranlarının tepkisini çeker ancak o bu tepkilere dinsel yorumlar katar ve Tanrı'nın gönlünü almak için ona daha da yakınlaşır. 1848'de kutsal toprakları ziyaret etmek için Filistin´e gider. Moskova'ya geri dönen Gogol, orada Matvey Konstantinovski adlı gerici bir rahibin etkisi ile 1852 yılında Ölü Canlar romanının ikinci bölümünün el yazmalarını yakarak imha eder. Bu davranışından 10 gün sonra 43 yaşında Moskova'da ölür.

Kitap Zamanı Yayınları
Şu dünyada ne garip şeyler olur! Bu olayların çoğu da inanılacak türden değildir. O danıştay üyesi kılığında gezen, kentte bunca gürültüye patırtıya yol açan burun, sonunda -nası oldu bilinmez- eski yerine döndü. Yani Binbaşı Kovalev'in iki yanağının tam ortasına... Bu olay, 7 Nisan'da oldu. Kovalev, sabahleyin uyanıp da aynaya öylesine bir baktığında burnunu yerinde gördü. Hayretler içinde elini burnunu götürdü. İşte, tastamam kendi burnuydu bu. "Yaşasın!" diye bağırdı. Neredeyse, odanın içinde, sevinçten yalınayak, oynayıp zıplamaya başlayacaktı.

Mitos Boyut Yayınları
Rus gerçekçiliğinin kurucularından Gogol (1809-1852), küçük sıradan insanların traji-komik yaşamlarını sergilemedeki başarısı ile Çehov, Gorki ve Dostoyevski gibi ünlü Rus yazarlarına esin kaynağı olmuştur. Yaşamında üç oyun yazmış olan Gogol'ün ölümünden sonra, birçok öykü ve romanı oyunlaştırıldı. "Bir Delinin Hatıra Defteri" de bunlardan biridir. Sahnedeki "Bir Delinin Hatıra Defteri", dünyanın her yerinde insanları, öyküsünden daha çok etkilemiştir.

Siyah Beyaz Yayınevi
Gogol, Nikolay Vasilyeviç (1809-1852) Rus romancı ve oyun yazarı. Özellikle taşra yaşamıyla ilgili gözlemlerine dayanarak yarattığı ilginç oyun ve roman kişileriyle kendinden sonra gelmiş Rus yazarlarını etkilemiştir. 31 Mart 1809'da, Ukrayna'da Poltava Eyaleti'nin Soroçinsti köyünde doğdu, 4 Mart 1852'de Moskova' da öldü. Yoksul, ama soylu bir ailenin çocuğuydu. İlköğrenimini evde yaptı. 1821'de yatılı öğrenci olarak gittiği Niyejin Lisesi'nde okumaya büyük bir ilgi duydu ve okul gazetelerine öyküler, şiirler yazdı. 1828'de liseyi bitirdikten sonra Petersburg'a (şimdi Leningrad) gitti. Amacı yazılarıyla adını duyurmaktı. İlk şiirlerinin ilgi görmemesi üzerine büyük bir düş kırıklığına uğradı. İş için başvurduğu yerlerden de geri çevriliyordu. 1829'da, okuldayken yazmış olduğu "Hans Kyuhelgarten" adlı uzun bir şiiri "V. Alov" takma adıyla ve kendi parasıyla bastırdı. Eleştirmenlerin bu şiiri alaya almaları üzerine elindeki bütün yazılarını yaktı. ABD'ye yerleşmek amacıyla yola çıktıysa da, parası tükendiği için Lübeck'ten Petersburg'a döndü. 1830'un ilkbaharında bir bakanlıkta küçük bir memur olarak çalışmaya başladı. Bu arada Puşkin ve daha başka yazarlarla tanışarak edebiyat dünyasında kendine bir yer edinmeye çalıştı.

Antik Kitap Yayınları
Bir Delinin Hatıra Defteri'nde, Nikolay Gogol'ün birbirinden çarpıcı beş öyküsü yer alıyor. Gogol, öykülerinde içinde yaşadığı Rus toplumunun genel yapısını ve bireylerini büyük bir dikkatle tahlil ederken çocukluğunun köy hayatına ve o günlerde tanıdığı Kazak kültürüne de özel bir yer ayırıyor.

Sıradan kişilerin günlük hayatlarının zaman zaman mizahi zaman zaman öfkeye varan bir duyguyla anlatıldığı "Bir Mayıs Gecesi veya Suda Boğulan Kız", "Neva Bulvarı", "Bir Delinin Hatıra Defteri", "Burun" ve "Palto" dünya edebiyatını derinden etkileyen öyküler olarak da ayrıca dikkate değerdir.

"Hepimiz Gogol'ün 'Palto'sundan çıktık."
-Fyodor Dostoyevski-

"Gogol'ün 'Palto'da sergilediği sanat, paralel doğruların kesişmekle de kalmayıp solucan gibi kıvrılabileceklerine, karmakarışık hale gelebileceklerine işaret eder; kendi kendimizle vardığımız fizik ötesi uzlaşımların da var olmadığı Gogol'ün dünyasında, bütün bunlar gayet tabii şekilde olup biter."
-Vladimir Nabokov-
Onur Barış

Onur Barış

@banlir22

Delilik, deli olmak, delirmek kavramları üstüne yazılmış başyapıt. 4 farklı hikayeden oluşur kitap. burun-palto-neva bulvarı ve bir delinin hatıra defteri. burun öyküsünde, bir sabah uyandığında burnunu kaybeden sıradan bir memurun başından geçen kısa hikayeyi anlatır. burun, orada egonun somutlaştırılmış halidir. burun, toplum içindeki mertebemizdir. onu kaybettiğimizde sanki bütün saygınlığımızı kaybederiz, çünkü saygı kavramımız öyle boştur, öyle sahtedir ki, bunu da Gogol amca bir burunla anlatmıştır. (kafka'nın dönüşüm'üne de bir ilham verdiğini düşünüyorum bu hikayenin) 2. öykü palto'dur. yine bir memurun para biriktirip hayalini kurduğu paltoyu alması ve kaybetmesi üzerine geçirdiği ruhsal yıkımı anlatır. paltosunu arar bu küçük adam, çünkü o her şeyden değerlidir, ama çarlık rusya'sının o aşağılayıcı bürokrasisi karşısında ezilir, gururu incinir, küçük düşer ve ölür. Dostoyevski'nin, hepimiz Gogol'un paltosundan çıktık, lafı bu öykü üzerine söylenmiştir. palto'yu okumadan rus edebiyatına ilgi duyuyorum diye dolaşmayın lan ortalıkta, o kadar net söylüyorum yani:)
ve diğer önemli öykü ise bir delinin hatıra defteri, defalarca tiyatro oyunlarına konu olmuş bir yapıttır. izlemediyseniz izleyin ama önce okuyun. yaşadığı gerçeklerle başedemeyen bir adamın nasıl delirdiğine şahit olun. bir deliyle, bir akıllının farkını göreceksiniz bu hikayede. Hikayenin sonunda, delinin ya da diğer bir deyişle delirtilenin, gerçeklerin farkında olan; akıllı dediklerimizin ise bütün bu olup bitenlerin kölesi olan taraf olduğunu Gogol hepinize tokat gibi indirecek. hem de 1800 lü yıllardan. o yüzden diyoruz ki yaşasın delilik:)
ataç ikon Bir Delinin Hatıra Defteri
kitaba puan vermedi
4 beğen · 0 yorum
Hayata Gülümse

Hayata Gülümse

@hayataagulumse

İnsanların giydikleri iki giysi vardır, RUHLARİNA giydikleri ve BEDENLERİNE giydirdikleri
İnsanların giydikleri iki giysi vardır, RUHLARİNA giydikleri ve BEDENLERİNE giydirdikleri.

Bu iki giysi arasında hangisini giyeceğine karar veremeyen kişiler Gogol' un memuru gibi arafta kalır ve sonra delirir.

Olmasıni istediği düzen ve içinde bulunduğu düzen arasında sıkışan bir ruh. İstemeden her gün giymesi gereken bir elbise, dayatmayi ve baskıyı giysiler üzerinden veriyor. Sitem ettiği düzeni o kadar net anlatiyor ki yaptığı ironilerle bu yüzden kitapları bu kadar etkileyici bana göre. Para kimdeyse güç onda, saygıyı, şerefi, haysiyeti, sevgiyi hak edenler sadece BEDEN KİYAFETİ ne önem veren insanlar. Çünkü ; onların ruhları çıplak ve değer yargıları yok.

Zenginin köpeğine bile bir anlam yüklemiş yazar. Hayvan yaşadığı evin insanlarının hareketlerine göre şekillenir, ayni evin çocukları gibi. Tanrım bu nasıl olabilir köpek konuşuyor. Eeee tabiki konuşur çünkü zengin ve onun da kıyafeti var 🤭🤭 mektupların okunması kısmı en çarpıcı ironi zira malûmun itirafı 👍

Ruhun çıplaksa sana aşk da yakisir, hayat ta yakışır. Ama ruhun çıplak değilse zaten kabul görmüyorsun zira üstündeki kıyafetler (taşıdığın değerler) onlar tarafından kabul edilir şeyler değil.

Çok başarılı bir eser, okunması tavsiye edilir.
17 beğen · 8 yorum
Songül Kekeç (@tarihieser)
Anladığım kadarıyla güzel bir kitaba benziyor.En kısa zamanda okumaya çalışacağım😊
29.07.18 beğen 1 cevap
Desert Rain (@seaa)
Bu kitabı bir arkadaşımdan duydum oda öneriyordu ve güzel bir inceleme olmuş okuduktan sonra okunmalı dedim:)
29.07.18 beğen 2 cevap
--

--

@whats

Tanıtımında da bahsedildiği üzere Gogol'un Bir Delinin Anı Defteri'ni örnek alarak yazılmış bir kitap. Peki ne kadar başarılı olmuş? İşte orası biraz muamma yaratıyor. İkisi arasında mukayese yapabilmek bile çok mümkün değil. Gogol'un o hikaye bitiriciliğindeki ustalığı maalesef Çinli yazarda bulamıyorsunuz. Her bölüm sanki yarıda kalmış yada bitirilmeye zorlanmış hissi yaratıyor. Birkaç tanesi hariç genel olarak başarısız sayabilirim.

Giriş bölümünde yer alan, yazarın eser hakkında açıklamaları okuyucusunu kavrıyor ve kitabı bir an önce başlayıp bitirmeye heveslendiriyor. Orta ve son bölümler Çin'in geçmişi, sosyokültürel yapısı, politik görüşleri hakkında bir takım izlenimlere ışık tutuyor, yazarın geçmişini (ben öyle gözlemledim) de barındıran öyküler var. Sade ve saf bir dille yazılmış, her yaşın okuyabileceğini düşünüyorum. Fakat uyarmak istiyorum ki Gogol'un kitabına benzediğini düşünüp okumaya karar verdiyseniz bir daha düşünün derim. Çünkü hevesiniz kursağınızda kalabilir.
2 beğen · 0 yorum
Fatih S.

Fatih S.

@fsalim54

Dün akşam kitabı elime aldığımda, birden kapı yumruklanmaya başladı. Kapıyı açtığımda karşımda Gogol'u görünce şaşırdım doğrusu. O akşam bana üç uzun hikaye anlattı.
ilk hikayesi komik olduğu kadar üstünde düşünülecek ve farklı mesajlar çıkarabilecek harikulade bir hikayeydi.
İkinci hikayesi ise tam bir şaheserdi. Hüzünlü, buruk ve Rus bürokrasini yerden yere vuran bir hikaye
Üçüncü ve son hikayesi ise mizahı bol ama bir o kadar garip bir hikaye idi. Bir gün uyandığınızda burnunuzun ortadan kaybolduğunu ve berberinizin sabah kahvaltısında, ekmek arasından çıktığını düşünsenize. Sanırım Gogol benimle alay etmek istedi. Ama hikayenin sonunda gönlümü almasını bildi.

Teşekkür edip kapıya kadar geçirdim. Eskimiş redingotunu sırtına geçirip komik saçlarını şöyle bir baktıktan sonra. Sessizce çıkıp gitti.
ataç ikon Bir Delinin Hatıra Defteri
kitaba 10 verdi
6 beğen · 0 yorum
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Kitap 3 güzel bölümden oluşuyor. Bir delinin hatıra defteri, palto ve burun. İnsanların, halk arasındaki seviye farkından dolayı davranışlarını hatıra defteriyle anlatmış yazar.
İnsan analizleri mükemmeldi. Kolaylıkla okunabilen akıcı bir dili var. İlk bölümde gülümsediğim çok yer oldu :) Palto bölümünde ise hüzünlendim. Kitabın bitmesini hiç istemedim keşke biraz daha kalın olsaydı. Gogol hakkında sanırım çok fazla söz söylemeye gerek yok.
Ufak araştırmamla bu eserin tiyatro oyunununda olduğunu öğrendim. Umarım birgün izlemek nasip olur
5 beğen · 0 yorum

Bir Delinin Hatıra Defteri - S41

Daireye gelen iyi yürekli genel müdürlerden biri, Akaki Akakiyeviç'in uzun hizmet yıllatına karşılık, evrak kopyacılığı gibisilik bir görevden alınarak biraz daha önemli bir işe verilmesini emretmişti. Hoş yeni işi de pek önemli değildi: Çalıştığı daireden bazı evrak başka makamlara gönderilirken yanına bir kaç satırlık basmakalıp bir mektup eklenecekti. Akaki Akakiyeviç kanter içinde kaldı, alnını ovuşturdu durdu. Sonunda,
-Kopya edilecek bir şey varsa verin; daha iyi başarırım ben... dedi.
Nil tarafından eklenmiştir.
Hilal Özdemir

Hilal Özdemir

@cokfuzuli

Hiç sevdiğiniz birinin bir daha dönmemek üzere çıkıp gidişini izlediniz mi? O sabah da herhangi bir sabah gibidir. Gene kahvaltısını atlamış, aç karnına sigara içmiştir. Sinirlidir, sabahları hep olduğu gibi. Atkısını evde unutmuştur. Sanki o gün daha mı tedirgindi, yoksa sonradan düşündüğünüzde, o sabahı binlerce kez belleğinizde kurguladığınızda size mi öyle gelmişti. Bilseydiniz... Gelişigüzel bir veda yerine onu bir kez daha kucaklardınız. Kucaklar, bırakmazdınız. Dünyanın tüm bağlarıyla bağlardınız onu, tüm bağları, vaatleri, yeminleriyle. Sırf o kapıdan çıkıp gitmesin diye dünyayı durdurmanız gerekse durdururdunuz. Bilseydiniz.
ataç ikon Bir Delinin Hatıra Defteri
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum
Fatih S.

Fatih S.

@fsalim54

Ah, ne hain yaratıklar şu kadınlar. Kadının ne olduğunu, kalbini kime adadığını ancak şimdi anladım. Bunu ilk anlayan benim galiba:Kadın şeytana aşıktır. Evet şaka etmiyorum. Fizikçilerin hakkında yazdıklarının hepsi saçma, o sadece şeytanı sever.
ataç ikon Bir Delinin Hatıra Defteri
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
7 beğen · 0 yorum
Emel Kırıkçu

Emel Kırıkçu

@terliksihavyar

Vay köpoğlusu vay! Köpeklerin insanlar gibi konuşmasına doğrusu çok şaşırmıştım, fakat sonra bu konuyu iyice düşününce şaşkınlığım geçti. Gerçekten de yeryüzünde bir sürü tuhaf olay yaşanıyordu. Anlattıklarına göre İngiltere'de bir balık , sudan dışarı fırlayıp birkaç anlaşılmayan söz söylemiş. Bu sözleri öyle garip bir dille söylemiş ki, bilginler üç yıldır uğraşıyorlar, bu sözlerden bir anlam çıkaramıyorlarmış. Bir gün de bir gazetede , iki ineğin bakkal dükkanına girip iki kilo çay istediklerini okumuştum...
ataç ikon Bir Delinin Hatıra Defteri
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
Nil

Nil

@nill

Kadının ne olduğunu, kalbini kime adadığını ancak şimdi anladım. Bunu ilk anlayan benim galiba: Kadın şeytana aşıktır. Evet, şaka etmiyorum. Fizikçilerin hakkında yazdıklarının hepsi saçma, o sadece şeytanı sever. Bakın şimdi bile, parter locasında oturan şu fettan dişinin dürbününü göğsü nişanlarla donanmış şişkoya mı çevirdiğini sanıyorsunuz? Değil! Adamın arkasında durup sırıtan şeytana bakıyor o...
ataç ikon Bir Delinin Hatıra Defteri
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
Nil

Nil

@nill

Saçmalığa bak; mektup yazacakmışım!... Mektubu eczacılar yazar, ama onlar da ilkin dillerini sirkeye batırır. Böyle yapmasalar, suratlarını çıban basar...
ataç ikon Bir Delinin Hatıra Defteri
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
35
KİTAP
En Baba Yazarların En Kral Dünya Klasikleri
Kalem duayenlerinin hayal güçlerini yansıttıkları, klasikleşmiş ve kültleşmiş en önemli dünya klasikleri listelenmektedir. H...
757
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
317
KİTAP
Tavsiye Ettiğim Kitaplar
Kitap tavsiyesi arayanlar buraya! Herhangi bir kitap türüne bağlı kalmaksızın beğenerek okuduğumuz ve herkesin okumasını tavs...
173
KİTAP
Türk Edebiyatının Mutlaka Okunması Gereken En Değerli Kitapları
Değeri hiçbir zaman azalmayan, Türk edebiyatının kült eserleri sayılabilecek nitelikteki en önemli Türk edebiyatı kitapları l...
Müvendis

Müvendis

@muvendis

 paylaşım fotoğrafı
Akaki akakiyeviç sanki daha da canlanmış ve kendine bir hedef belirlemiş biri gibi sağlam karakterli olup çıkmıştı.
ataç ikon Bir Delinin Hatıra Defteri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Gölge

Gölge

@golge2010

 paylaşım fotoğrafı
İnsan günlük yaşantısında sürekli koşuşturma içerisinde olunca bir parça sakinlik ihtiyacı artıyor. Herkesin sakinlik ihtiyacını giderme şekli farklıdır. 😉
📚BİR DELİNİN HATIRA DEFTERİ (Nikolay Gogol)
➡️ “Bence bu dünyadaki en masum mutluluk sebeplerinden biri; duygularını, düşüncelerini ve fikirlerini başkalarıyla paylaşabilmektir.”
➡️ “İnsanların kalbinde insancıl duyguların neden böyle az olduğunu, iyi eğitim almış ve her yerde iyi ve saygın görülen adamlarda bile nasıl terbiyesizlik ve zalimlik bulunabildiğini düşünürdü.”
➡️ (Akaki, paltosunun kaybolması ile ilgili durumunu anlatmak için Başsavcı denen önemli kişiye gider. Başsavcı Önemli Kişisinin Özellikleri): “Bu önemli kişinin mevkiinin ne olduğu ya da gerçekte ne kadar yüksek olduğu da belli değildi. Tek bilinen şey, görevine yeni başladığıydı. Onunkinden daha yüksek mevkilerin de olduğu ve yükselmek için her yolu denediği söyleniyordu. Makam odasına girdiğinde astlarının kendisini aşağıdaki merdivenlerde beklemesini ister ve kimseyle doğrudan görüşmezdi. Birisi onunla görüşmek isterse yönetim sekreteri hükümet sekreterine, oradan da üst mevkideki memurlardan birilerine haber verilir ve en sonunda dönüp dolaşıp bu önemli kişiye ulaşırdı.”
➡️”Astlarıyla konuşurken katı ve taviz vermeyen bir tutum izlerdi ve genellikle ‘Ne istiyorsunuz? Kiminle konuştuğunuzun farkında mısınız? Karşınızda kim olduğunu zannediyorsunuz?’ gibi cümleler kullanırdı.”
⏭Dostoyevski: “Hepimiz Gogol’un PALTO’sundan çıktık.”
📌Kitapta üç öykü yer almaktadır:
-Bir Delinin Hatıra Defterinde hayata yazarak tutunmaya çalışan bir şizofreni hastasının yaşamı,
-Burun ve Palto öykülerinde ise Rus toplumu ve Rus bürokrasisinin düzeni ele alınmaktadır.
#birdelininhatıradefteri #nikolaygogol
ataç ikon Bir Delinin Hatıra Defteri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
19 beğeni · 2 yorum beğen ikon
aslı seloğlu (@asliseloglu)
"İnsanların kalbinde insancıl duyguların neden böyle az olduğunu, iyi eğitim almış ve her yerde iyi ve saygın görülen adamlarda bile nasıl terbiyesizlik ve zalimlik bulunabildiğini düşünürdü." Düşünürdü. Düşünürdüm. Düşünüyorduk...
17.08.18 beğen 4 cevap
Esra Pektaş

Esra Pektaş

@esrapektas

 paylaşım fotoğrafı
"Seneyi hatırlamıyorum, ay belli değil, günü de şeytan almış götürmüş... Bu işte bir terslik var, ama ne ise... Konu bu değil..."


#okudumbitti ?
ataç ikon Bir Delinin Hatıra Defteri
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
12 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Tugcen

Tugcen

@tugcen

 paylaşım fotoğrafı
Henüz bitirdiğim kitap. Klasik okumaya daha yeni yeni başladım, okumuş olan varsa düşüncelerini öğrenmek isterim.
ataç ikon Bir Delinin Hatıra Defteri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğeni · 1 yorum beğen ikon
Enes Parlak (@enespamuk)
Klasikler her zaman efsanedir ancak benim kendime en yakın bulduğum yazar dostoyevski ve kafka tavsiye ederim.
03.07.18 beğen cevap