up
ara

Söz Yangını

Söz Yangını Konusu ve Özeti

Söz Yangını
Söz Yangını kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Timaş Yayınları
ISBN: 9789752639270
Sayfa: 176 sayfa Basım Tarihi: 2009
Sözün güzelini söylemek için
Kardeşimin hatırını onun yokluğunda da korumak için
Emaneti ehline vermek, kardeşimin hatasını (emanetini) başkalarına taşıtmamak için
Tercihimi kınayıcı, yargılayıcı, yakıcı olandan değil, ıslah edici, onarıcı, yapıcı olandan yana kullanmak için
İkiyüzlü/ikisözlü olmamak için
Hayatıma parça tesirli fiskos bombası fırlatmamak için
Gıybetin y/aktığı dudaklarda artık çiçeklerin açması için
GIYBET ETMİYORUM!


Gıybet etmemek, “Allah'ı görür gibi yaşama” çabasıdır. Allah'ın duyduğunu bilerek konuşma duyarlılığıdır. Allah'ın işitmesine göre nefes tüketme inceliğidir.
Allah işitmiyormuş gibi konuşmak günah değil mi?
Senai Demirci, bir insanın, gıyabında da onurunun korunduğu, olmadığı yerde de saygı gördüğü, işitmediği kapı arkalarında da hatırının sayıldığı biricik medeniyetin mensupları olarak, gıybetsizliğe davet ediyor bizleri. Gıybet Gönülsüzlüğüne…
Ebru G.

Ebru G.

@ebrug

''Söylediğimin doğru olması,söylememi doğru yapmaya yetmiyor.'' sözüyle gıybetin ne olduğunu açıklamış aslında. Bu kitabında da Senai Demirci gıybeti farklı açılardan farklı metotlarla örnekseme yoluyla açıklamış. ''Nasıl olur da siz iman edenlerin içinden ölü kardeşinin etini seve seve dişleyen biri çıkar?'' -[Hucurat,12]-

Gıybetin konusu söylemenin doğru olmadığı bir konudur. Parça tesirli fiskos bombasıdır. Ne yapıyoruz sevdiğimiz dediğimiz insanlarla gülüp eğlenirken ayrıldığımız vakit başlıyoruz onların etini ısırmaya. Zaten yüzüne karşı da söylerim ki,daha önce de söylemiştim gibi bahanelerle kendimizi haklı çıkarmaya çalışıyoruz. Ancak işin kötü tarafı bu bir gıybet olmakla kalmıyor kardeşlerimizin etini ısırıyoruz bile isteye üstüne bir de onlar ölü iken ısırıyoruz.

Gıybetin konusu mutlaka geçmiş zamana aittir. Şimdi olanın ya da gelecekte olacakların gıybeti olamaz. Dün bugünün ölmüşüdür. O yüzden bizler ölmüş kardeşlerimizin etini çiğ çiğ yemekten başka bir şey yapmıyoruz.

Bu kitapta dediğim gibi yazar gıybeti farklı örneksemelerle ele almış ve Allah'ın 99 ismiyle birlikte ayrı ayrı gıybeti bağdaştırarak açıklamıştır.
ataç ikon Söz Yangını
7.8 (24 oy)
0 yorum
Sevda Sen

Sevda Sen

@sevdasen

çok faydalı bi kitap öncelikle, yapmıyoruz deyipte 'ama doğru' diyerek arkasından konuştuklarımız için vicdan azabı çektirecek kadar doğru örnekler ve anlatımla gıybetin kötülüğünü açıklamış yazar yalnız tek rahatsız olduğum bazı cümleleri devamlı tekrar etmesi.. iyice yerleştirmek istiyor belki düşünceyi ama zaten kısacık bir kitap farklı cümlelerle farklı ifade etmiş bazı yerlerde ama aynıları tekrar ettiğide olmuş bu biraz sıkıyor insanı yine de güzel bir kitap herkes okumalı gıybet yaptığının ve gıybetin ne kötü bişey olduğunun farkına varmalı..
ataç ikon Söz Yangını
7.8 (24 oy)
0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Gıybet konusunu anlatmış bu kitapta yazar.
Kendi evine hırsızlığa giden bir sarhoşun, hırsızlığı yaptıktan sonra evden çıkarken izmaritini düşürmesi nedeniyle kendi evini yakması hikayesiyle başlıyor kitap. Gıybetle ilişkilendirilen bu olayın anlatılması oldukça yerindeydi. Gıybet de bizim yıllarca biriktirdiğimiz hasenatlarımızı yiyip bitiren bir yangın tabi. Yangın hem de sözlerin yangını.
99 esma ve 99 özür bölümü kitapta çok beğendiğim bir bölüm, Allah'ın 99 isminden özür ve yakarışlar oluşturmuş yazar.
Bence kitap hepimizin okuması gereken bir kitap.
ataç ikon Söz Yangını
7.8 (24 oy)
0 yorum
Kitap Dostuyum

Kitap Dostuyum

@kitapdostuyum

Bu kitabı okuduktan sonra gıybete bakış açınız daha bir farklı olacak. "Gıybet etniyorum, doğruları söylüyorum" diyerek gıybet yapmayı meşrulaştırmanın ne büyük günah olduğunu, birileri duymasın diye fısıltıyla konuşurken Semi olan Rab'i göz ardı etmenin şirke girdiğini, gıybet ederken ölü kardeşinin etini dişlediği bilseydin gıybet edermiydin? Çok güzel yazılmış bir kitap. Gerçekten insan oturup şöyle bir düşünüyor. Amaca hizmet eden türden bir kitap olması nedeniyle çok beğenerek okudum. İyi okumalar..
ataç ikon Söz Yangını
7.8 (24 oy)
0 yorum
Kübra ÇAKMAK

Kübra ÇAKMAK

@kbrckmk

Etkisinden kolay çıkamadığım,her satırında derin düşüncelere sürükleyen, Gıybet hakkında yazılan en muazzam eserlerden. benim için muhteşem ötesi hatta. Kesinlikle okunmalı...
ataç ikon Söz Yangını
7.8 (24 oy)
0 yorum

Söz Yangını - S41

İzzet Allah'a ,resulüne,müminlere aittir. [Münafikun,8]

Mümin izzet sahibidir... Müminlerin yokluğunda,onların işitmesinden hoşlanmayacağı şeyleri söylemeyecek kadar izzetini dokunmaz bileceksin.O ortalıkta yoksa da,tabi olduğu Resulün(asm)hatırı var. O duymuyorsa da,hiç duymayacak olsa da,Allah'ın işitmesi/görmesi/bilmesi var... Müminin izzeti yokluğunda da korunmalıdır. Varlığında izzetinin nöbetini kendisi tutuyor,ama yokluğunda da Rabbi var.
Ebru G. tarafından eklenmiştir.
Misafir2

Misafir2

@misafir001

Hâlâ ne duruyorsun; yürüsene, okusana, düşünsene... Sussana...
ataç ikon Söz Yangını
7.8 (24 oy)
0 yorum
merve

merve

@mervebuse

Bir cinayet işlendi.Suç aleti bulunamadı.Kesici bir şeye rastlanmadı.Hiç silah patlamadı. Ne kan izi kaldı,ne barut kokusu.Katil, nefesiyle bıçakladı kurbanını.Hiç kan akıtmadı.Kurban dille damakla vuruldu.Teninde tek bir çizik olmadı.Gözlere meçhuldü cinayet.
ataç ikon Söz Yangını
7.8 (24 oy)
0 yorum
Asuman

Asuman

@pamukasuman

Estetik, birilerine güzel görünme kaygısından kaynaklanır. Güzellik, birilerini takdirini, hayranlığını almayı hedefler. Kimsenin görmediği yerde, kimsenin takdirinin olmadığı demde, estetik kaygısı da yitirilir, güzellik çabası da elden gider.
ataç ikon Söz Yangını
7.8 (24 oy)
0 yorum
Misafir2

Misafir2

@misafir001

Söylediğimin doğru olması, söylememi doğru yapmaya yetmiyor.
ataç ikon Söz Yangını
7.8 (24 oy)
0 yorum