up
ara

Kaplanın Karısı

Kaplanın Karısı Konusu ve Özeti

Kaplanın Karısı
Kaplanın Karısı kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Siren Yayınları
ISBN: 9786055903336
Sayfa: 360 sayfa
Orange Ödülü 2011Page Des Libraries Ödülü 2011National Kitap Ödülü, Finalist"... ve onlar da birbirlerine farklı öyküler anlattılar..."Kaplanın Karısı, savaşın paramparça ettiği Balkanlar'dan yükselen seslerle genişleyen, çarpıcı, sarsıcı ve biraz da efsunlu bir roman. Genç bir doktor olan Natalia, çok sevdiği büyükbabasının ücra bir köyde ölümü ardından onun eşyalarını almak için yola çıkar. Eşyaları bulsa da, inanışa göre ölümün ardından kırk gün geçmeden onlara dokunulmaması gerekmektedir. Ölümsüzlükle cezalandırılmış ölmez adamın, bombardıman sırasında şehrin hayvanat bahçesinden kaçıp ücra bir Balkan köyünün sırtlarına sığınan bir Sibirya kaplanının, kendi öyküsünü dillendiremeyen sağır ve dilsiz bir kadının ve büyükbabasının öyküleri eşliğinde Natalia, sadece büyükbabasının ölümü ardındaki gizemi aydınlatmakla kalmayacak, söylenceler, hurafeler ve hayal kırıklıklarıyla örülü yolculuğunda kuşaklar boyu süregiden savaşlara ve acılara da ışık tutacaktır. Eski Yugoslavya'da 1985 yılında dünyaya gelen, savaş sırasında bir süre Mısır ve Kıbrıs'ta yaşadıktan sonra ABD'ye göç eden Téa Obreht, çağdaş edebiyatın en iddialı seslerinden biri sayılıyor. Genç bir doktorun, savaşın paramparça ettiği bir coğrafyada, söylencelerin ve ölümün gölgesinde, kimlik, aidiyet ve geçmişi sorgulayarak yaptığı yolculuğu konu alan Kaplanın Karısı, edebiyatta benzersiz ve heyecan verici bir soluğu müjdeliyor.Yılın en iyi kitaplarından biri!-Amazon-"Tekrar tekrar okumak isteyeceksiniz."-The Independent-
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Kaplanın Karısı başlayıp ilk yarısından sonra bitirmekte zorlandığım kitaplardan biri oldu.Ilk önce popüler olmayan ama okumanız gereken guzel kitaplardan biri ışte bu diye düşündüm çünkü ilk 200 sayfa gerçekten iyiydi bana gore.Sonra olaylar koptu bende kitaptan koptum.Genç bir doktorumuz var ,büyükbabasının gizemli ölümünün ardından onun eşyalarını alabilmek için yolculuğa çıkar.Çünkü Büyükbaba aile bireylerine haber vermeden bir yolculuğa çıkmıştır ölüm haberi bu gizemli yolculuktan sonra gelir.Torunu Natalia bir yandan geçmişte buyukbabasiyla yaptıklarını ve onun ağzından dinlediği öyküleri bizlere aktarırken diğer yandan yolculuğuna devam eder.Ölümsuzlukle cezalandirilmis adamın öyküsü etkileyiciydi kabul ediyorum ama gerisi üzgünüm sarmadi beni.O yuzden okurmusunuz kararı size bırakıyorum.
0 yorum
Bengisu

Bengisu

@bengisusugur

çok dokunaklı tek kelimeyle mükemmel.
0 yorum

Kaplanın Karısı - S41

On Uc Yasina Geldiğimde kaplan ritulemiz bir angarya haline gelmişti benim için.Hayvanat bahçesinden eve dönerken sürekli tanidiklarla karsilasiyordum:arkadaslarimla,dışarıya büyüklerin gözetiminde çıkmayı çoktan bırakmış yaşıtım çocuklarla.Onları kafede otururken ,Meclis kapısının önündeki kaldırımda sigara içerken görüyordum.
nlgnycydncr tarafından eklenmiştir.