up
ara

Baba ve Piç

Baba ve Piç Konusu ve Özeti

Baba ve Piç
Baba ve Piç kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Çevirmen: Aslı Biçen, Elif Şafak
Yayınevi: Doğan Kitap
ISBN: 9786051114682
Sayfa: 418 sayfa
Elif Şafak'ın Baba ve Piç adlı kitabını okudunuz mu? Okuyun. Üzerine çok yazıldığı için çok kısadan söyleyeceğim: Farklı katmanları, farklı okumaları, farklı çağrışımları keşfetmek için okuyun. Türkçenin sonsuz zenginliğini, Elif Şafak'ın dil oyunlarını, dille oynamasını, dili uçurmasını, cinsiyetçiliğe meydan okuyan dil "hınzırlıklarını" keşfedip, tadını çıkarmak için okuyun. Unutmak, anımsamak, anılar, suskunluklar, sırlar ve gerçekler, isyanlar ve boyun eğmeler, kaçışlar ve arayışlar üzerine, bizi bize anlatan enfes bir roman olduğu için okuyun. Zeynep Oral, Cumhuriyet Canlı ve eğlenceli. Bu muhteşem roman beni alıp uzaklara götürdü. Geri döndüğümde ise beni başka bir gerçeklik bekliyordu. Alan Cheuse, Chicago Tribune Cesur ve güzel... Kitapta pek çok karakter olmasına rağmen, bu karakterler arasında en etkileyici olanı Kazancı ailesinin kadın reislerinden biri değil, belki de İstanbul'un kendisi. John Freeman, Star Tribune Şafak güçlü kadın karakterler yaratma konusunda çok hünerli, ayrıca İstanbul'a ilişkin canlı tasvirler pek çok kişiyi şehre çekecek türden. Şafak'ın karakterleri kitabı bitirdikten sonra bile insanın zihnini terk etmiyor. -Patricia Corrigan, St. Louis Post-Dispatch-
Ahu Kader

Ahu Kader

@ahukader

Yine heyecanla elime alip içinde kayboldugum bir Elif Şafak kitabı. Ben bu kadının kitaplarını seviyorum. Kitap bir çok konuya, bir çok yaraya el basıyor bence. TÜrkiye de yaşayan bir ailenin, bu ailenin Amerika da yaşayan oğlunun, oğullarının amerikalı karısının eski ermeni eşinden olan ve kendini arayan bir ermeni-amerikalı genç bir kızın hikayesi. Kitap bu insanların birbiri içinde nasıl bilmeden bağlı olduklarını anlatıyor ve tahmin ettiğim ama yok artık bu kadar da olmaz dediği bir son ile bitiyor.
Severek okudum. Bunlarda not aldıklarım:

Zeliha'ya sorarsanız, pesrevden de kötüydü son nota olmak, önsüzden beterdi sonsöz muamelesi görmek. (Sayfa 43)

Temmuz ayının bu ilk cuması, bu uzun lanetli gün boyunca yaşananlar (ve yasanamayanlar) asla unutulmayacakti. (Sayfa 46)

Ninesinin kızgınlıkla söylediği bir hitaptan ibaret değildi piçlik, geçici değil kaliciydi hayatında. (Sayfa 77)

"Türk kadını çarşaftan kurtulali seksen sene oldu" demişti Cevriye teyze uzmanlık alanını konuşturma gayretiyle. "Tarihin akışını tersine mi çevirmeye çalışıyorsun? Çıkar şunu kafandan!" (Sayfa 84)

Bu metafor da elinden alınırsa bir başka fikir vardı zihninde: penguenler!
Meclisin bütün üyelerini smokinli penguenler olarak çizmeye kararlıydı. (Sayfa 96)

Biz milletçe alkole bayılırız, neden kabul etmiyoruz bunu? Senede on bir ay kafayı çeken, sonra paniğe kapılıp pişman olan ve bütün ramazan oruç tuttuktan sonra, mübarek ay biter bitmez içkiye geri dönen bir toplum bu.
İyi ki de öyle valla.
Bu ülkede şeriat olmamasını, dincilerin başka yerlerde oldukları gibi başarılı olamamasini, işte bu içki geleneğini zinde tutan kültüre borçluyuz. Velhasıl Türkiye'de demokrasiye benzer bir şey varsa bunu alkole borçluyuz. (Sayfa 106)

"Ne demek neden bu kadar heyecanlandırıyor?`Misafir o! Okyanusun ta öte tarafından geliyor" dedi Feride teyzse, okyanusun ta öte tarafının ne kadar uzak olduğunu göstermek için elini kaldırıp Nazi selami vererek. (Sayfa 149)

"Sen ve Cumhuriyet bu şehre birlikte geldiniz. Meğer bilmeden ikinize de hasretmisim, ikinizi de beklermisim dört gözle" diyecekti seneler sonra kocası Rıza Selim Kazancı. (Sayfa 156)

Alıp da kullanamayacagin kadar karanlık, tutup da hesap soramayacagin kadar yıllanmış bir bilgi sadece ıstırap veriyordu insana. (Sayfa 210)

En kötüsü bahar bizim meslekte. Baharda pek vefat eden olmaz. Ama yaz dedin mi başka, yaz en yoğun mevsimdir. Hele temmuz-ağustos fecaat. Sıcaklık otuz beş derecegi geçti mi işimiz zor. bilhassa ihtiyarlar hastalar... sinek gibi telef oluyorlar valla... Yazın İstanbullular sürüyle oluverir. (Sayfa 391)
www.ahukader.de
ataç ikon Baba ve Piç
kitaba 10 verdi
0 yorum
Gülşah Hamzaçebi

Gülşah Hamzaçebi

@Gulsahhamzacebii

Elif Şafak’ın bu romanında tıpkı diğer eserlerinde olduğu gibi kendi bilinçaltındaki birçok ruh hali bulunmaktadır. Bu gerçekten yazar ve benim aramdaki bağı güçlendiren bir ayrıntı. İnsanın içerisine ayrılan odalarda gezdiriyor ustaca. Sıkılmıyor, merak ediyor, garipsiyor ve en sonunda benimsiyorsunuz. Kitapta hoşuma giden bir diğer ayrıntı ise bölüm başlıkları. Gerçekten öyle güzel kurgulanmış ki.. Romandaki bölüm adları aşure malzemelerinden oluşuyor bu da benim gibi aşure aşığı bir insanı gerçekten mutlu edecek bir ayrıntı daha. Gel gelelim ki okurken aldığım keyif, zaman zaman kursağımda kaldı. 1915 SÖZDE ermeni meselesi hususuna maşasız dokunan sevgili Şafak ; kolektif bilinç içerisinde yansıma gören bir milli şuuru yansıtmak ısterken nasıl böyle gözünü çıkardı işin şaşkınım doğrusu. Tarihınde ve iç yapısında sallanan bir Türkiye seriliyor gözler önüne. Tehcir, Ensest ilişki, Gayr-i meşru çocuk, cinler, fallar gibi basit metaforlar.. Yerin dibinde bir yer olsaydı da oraya girseydik madem dedirttiği anlarım çok oldu. Bir okur bir yazara karşı bu kadar gönülden bağlı olurken nasıl bu kadar bileyebilir kılıcını ? Sevmedim o tiraj tilkilerini açıkçası. Madalyonun öteki yüzü elbette ki çevrilmeli. Ancak tarihsel empati gerçekten soyunulması cesaret gerektiren bir noktadayken durup düşünmek gerekirdi. Olmadı ben yakıştıramadım.
ataç ikon Baba ve Piç
kitaba 6 verdi
0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Bu kitap yüzünden çok eleştiri aldı Elif Şafak. Ben de bu önyargıyla okudum kitabı. Ama oldukça başarılı buldum. Tarihte yapılan savaşlarda hiç bir zaman %100haklı olunamaz. Mutlaka her savaşta iyiler, kötüler, mazlumlar, zalimler olur. Çoğu zaman da haklıyken haksız, hakızsızken de haklı olunabilir. Bu nedenle yazar hem türk gözünden hem ermeni gözünden ermenilerin yaklaşık 100 yıldır savunduğu argümanları araştırmaya ve iki taraflı empati yaratmaya çalışmış. Roman kurgusu içinde de oldukça başarılı olmuş. İster kaul edelim ister etmeyelim savaşta herkes zarar görür, özellikle de masumlar... BU nedenle ben çok beğendim. Egoma ters gelen yerler olmadı mı oldu tabii ki. Ama kültür ve eğitim sadece kendi açından bakmayı değil, empati yapmayı da öğretiyor insana. Ne demiş Bertrand Russel: "Eğitimliler her konuda kuşku ve şüphe içindeyken, cahiller kendilerinden son derece emindirler."
Eğitim ve kültür düzeyi düştükçe fanatizm ve bağnazlık bu nedenle daha da artıyor işte... Okumak ve eğitim insanı daha hoşgörülü yapıyor karşıt fikirlere bile.
ataç ikon Baba ve Piç
kitaba 8 verdi
0 yorum
Zuhal Özden

Zuhal Özden

@zazuname

Elif Şafak bu kitabında sırları olan bir ailenin hikayesini anlatıyor. En güzel yanı romanın sonunun okuyucunun ezberini bozması. Ailenin kız kardeşlerinden bir tanesi ilginç bir karakter bir gün can sıkıntısından laf olsun diye fal bakmaya başlıyor. Onun laf olsun diye yapmaya başladığı şey etraftan büyük tepki alıyor insanlar onun falcılığını çok ciddiye alıyorlar. Elif Şafak burada tasavvufla ilgili unsurları diğer romanlarında olduğu gibi kullanmış. Halil Cibran'ın Gezgin kitabında kullandığı mesellerden birini dahil etmiş romanına. Güzel ve Çirkin meselinden esinlenip fal bakan kardeşin iki cini oluyor. Onlar onu yolculuğa çıkarıyorlar. Gezmişe gidiyor onların rehberliğinde. Romanın tepki aldığı Ermeni soykırımdan bahsediyor bu vesileyle. Bu yüzden roman çok eleştirildi ancak romanın kurgusu karakterlerin hikayeleri ve son çok etkileyici. Okunmaya değer bir roman. Ben bütün romanlarını okumuş biri olarak hepsinin ayrı bir lezzeti olduğuna inanıyorum.
ataç ikon Baba ve Piç
kitaba puan vermedi
0 yorum
Gamze

Gamze

@gamzekaraboga0

Yine bir Elif Şafak klasiği.. Hiç sıkmadan o kadar güzel ilerledi ki, karakterleri çok sevdim. Konusu ilginç keza. Babası olmayan bir kızın, teyzeleri ve annesi arasında sıkışmış hayatı. Bir yanda Kazancı ailesi, erkekleri hiç 40 yaşın üzerine çıkmamış, ailede sadece Kazancı kadınları kalmış; bir yanda ise Ermeni ailesi,oğulları bir Anerikalı ile evlenmiş ve boşanmış.Bu iki aileyi birbirine bağlayan bir kadın.Ve ortaya dökülecek sırlar alemi. Ermeni-Türk sorunu ile ilgili bölümleri taraflı buldum ve hep böyle mi devam edecek dedim, Ermeni karakterin köklerine bağlılığı ve Türk karakterlerin köklerine olmayan bağlılığı beni rahatsız etse de güzel bir kitaptı.

Keyifli okumalar .
:)
ataç ikon Baba ve Piç
kitaba 8 verdi
0 yorum

Baba ve Piç - S41

Bir Rus hayat kadınıyla Moskova'ya kaçan, orada aile soyağacının lanetinden korunacağını sanan bir büyük amcaları vardı. Sonunda kadın bütün parasını çalmış, amca da St. Petersburg'da donarak ölmüştü; bir diğer akraba otoyolda körkütük sarhoş karşıdan karşıya geçmeye çalışırken bir arabanın çarpmasıyla ebedi istirahatgâhına intikal etmişti; yirmi yaşlarında ölenler vardı ailede, birisi dolunayda sarhoş yüzerken boğulmuş, birisi takımının kupayı kazanmasını kutlayan azılı bir taraftarın kaza kurşunuyla göğsünden vurulmuş, bir diğeri kanalizasyon sistemini yenileyen belediyenin açtığı iki metrelik çukura düşmüştü. Tabii birde hiç sebep yokken kendini vuran, ikinci göbekten akraba, Ziya isminde bir kuzen vardı.
Gonca Baştürk tarafından eklenmiştir.
Pepuk ???

Pepuk ???

@philosophia

"Tanrı bizi, kendi halkımızdan korusun."
ataç ikon Baba ve Piç
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Pepuk ???

Pepuk ???

@philosophia

Budanmış bir ağaç gibi küçüldük...
ataç ikon Baba ve Piç
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
fall

fall

@aysenur6

Süpermarketler asabı bozuk ve kafası karışık kadınlar için tuzaklarla dolu tehlikeli yerlerdir.’ (Sy. 44)
ataç ikon Baba ve Piç
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Pepuk ???

Pepuk ???

@philosophia

Zira aşk iktidarı sever.Bu sebeptendir ki başkalarına ölümüne aşık olabiliriz,ama bize ölümüne aşık olanları içten içe küçümser,öteleriz.
ataç ikon Baba ve Piç
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Pepuk ???

Pepuk ???

@philosophia

Modern aşk istemem,telaştan başka ne ki,
İlkel aşk isterim,aşkın en ilkel halini...
ataç ikon Baba ve Piç
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
34
KİTAP
En Sıkıcı Kitaplar
Sıkıldım, bittim ama kitabı da bitirdim diyen okurlar bu listeye. Okuması en zor, yavaş ilerleyen, uzun tasvirlere boğulmuş, ...
212
KİTAP
Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları
Aşk, fantastik, polisiye, bilim kurgu ve diğer kitap türlerini kapsayan ve zirveyi kolay kolay kaptırmayan tüm zamanların en ...
231
KİTAP
En İyi Kadın Yazarların Mutlaka Okunması Gereken Kitapları
Hem Türk edebiyatının hem de Dünya edebiyatının en önemli kadın yazarları tarafından kaleme alınmış mutlaka okunması gereken ...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
195
KİTAP
Zaman kaybı olan kitaplar
Bitse de kurtulsam dediğiniz, okuduktan sonra kendinize bir şey katmadığını düşündüğünüz, zamanımı keşke başka bir kitaba ver...
berivan bayhan

berivan bayhan

@berivanbayhan

 paylaşım fotoğrafı
Kitapta ilgimi çeken bir kaç sözden biri..
ataç ikon Baba ve Piç
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
0 yorum