up
ara

Çapulcunun Gezi Rehberi

Çapulcunun Gezi Rehberi Konusu ve Özeti

Çapulcunun Gezi Rehberi
Çapulcunun Gezi Rehberi kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Hemen Kitap
ISBN: 9789756178584
Sayfa: 176 sayfa
Önce birkaç ağaç, sonra bir park, ardından bir şehir ve son olarak bütünüyle kocaman bir ülke... Çapulcunun Gezi Rehberi, Türkiye'nin öyküsüdür bir bakıma.

Occupygezi (direngezi), sadece birkaç ağacın öyküsü değildi aslında. Ağaçlar bu direnişin hem önderi hem de sembolü oldu. "İnsana Rağmen" hiçbir düşüncenin ve "Dayatmacı Yaşam Biçimi"nin karşılık bulamayacağını gördük hep beraber. Ve yine hepimiz şuna şahit olduk; hayal dahi edilemeyecek kadar zıt kutuplar, fikirler ve elbette insanlar, bir amaç için "tek yürek" oldu.

İşte bu kitapta yer alanlar, kendini tek bir amaç için sokağa atan yüzbinlerin hikâyesi.

Biz yüzbinlerin sesine kulak verip, bu anı ölümsüzleştirmek istedik. Bunu yaparken öyle şeylere şahit olduk ki; bu coğrafyanın insanına bir kere daha hayranlıkla şapka çıkarttık. Kırıp dökmeden sesini duyurmayı ve mizahı bir yöntem olarak seçen "Occupygezi"; Faşinismus'uyla, Toma'nın üst modeli Poma'sıyla, Ankara Tomalı (Tunalı) Hilmi Caddesi'yle, Everyday I'm Çapuling'iyle, Gazhane'siyle (Şişhane), Pomabahçe'siyle (Dolmabahçe), Gazılay'ıyla (Kızılay), Dövenpark'ıyla (Güvenpark) tarihin en değerli sayfalarında yer alacak.

Occupygezi, "Akılla, Zekâyla, Mizahla" direnmenin öyküsü...

Özetle, insanımızın muhteşem ince zekâsının önünde saygıyla eğiliyoruz...
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

BİR GENÇLİK DESTANI
Sadece Taksm gezi Parkı'ndaki ağaçların kesilip kesilmemesi değildi tüm olay. Ben yaptım oldu, "Ben ne istersem o olur," "çevre mevre bana vız gelir," "Kamuoyu da ne oluyormuş", "Biz % bilmemkaç oy aldık, herşeyi yapmaya iznimiz var" gibi abuk subuk dşüncelere karşı direnen ve sonunda canı kanı pahasına kaba gürültüye pabuç bırakmayan bir destandır, Gezi direnişi. Keşke halkım her haksızlığa, her hukuksuzluğa, her saçmalığa, adaletsizliğe bu kadar metanetle direnebilseydi. İşte o zaman "EN İLERi DEMOKTRASİ" bizde olurdu. Bu kitapta en komik ve en hüzünlü bir biçimde o günler özetleniyor, mizahın dibine vurularak... O günleri hatırlamak ve unutmamak isteyenlere...
ataç ikon Çapulcunun Gezi Rehberi
kitaba 6 verdi
0 yorum
hatice Yaltır

hatice Yaltır

@haticeyaltir

Gezi olayları esnasında ve sonraları bir çok kitap yayımlandı. Bu ilklerden sayılır. Bir fotoğraf albümüne bakar gibi ; her sayfada olayları yaşıyor, üzülüyor ve tabiki orantısız zeka karşısında gülümseyerek sayfaları çeviriyorsunuz.

Herkesin kitaplığında bulunmasını isterim. yaşadığımız olayların orantısız zeka açısından kısa özeti gibi. :)
ataç ikon Çapulcunun Gezi Rehberi
kitaba puan vermedi
0 yorum
Fatih S.

Fatih S.

@fsalim54

Türkiye, bir dönem daha önce hiç yaşamadığı mizah dolu bir halk hareketi yaşadı...
Muhalefetin, direnişin, mücadelenin mizah yönünü sunuyor bu kitap. Gezi direnişinin ucundan kıyısından bulaşmış herkesin kütüphanesinde bulunması ve ara sıra bakması gereken bir kitap...

Seçilen resimler ve espriler daha güzel olabilirdi bence.... Ama yine de okumaya değer.
ataç ikon Çapulcunun Gezi Rehberi
kitaba 8 verdi
0 yorum
Hakan Eröztekin

Hakan Eröztekin

@cikolataadam

Milletimin zekasına hayran kaldım :)
Kitap "Gezi Direnişi" sırasında eylemcilerin duvar yazılarından oluşuyor, her sayfada "hem düşündüren hem güldüren" mizah nasıl yapılır onu görüyorsunuz :)
ataç ikon Çapulcunun Gezi Rehberi
kitaba 10 verdi
0 yorum
Sıla Kösem

Sıla Kösem

@silakosem

yüksek mizah ve orantısız zeka !
ataç ikon Çapulcunun Gezi Rehberi
kitaba 10 verdi
0 yorum

Çapulcunun Gezi Rehberi - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
212
KİTAP
Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları
Aşk, fantastik, polisiye, bilim kurgu ve diğer kitap türlerini kapsayan ve zirveyi kolay kolay kaptırmayan tüm zamanların en ...