up
ara

Aynı Yıldızın Altında Kitap İncelemeleri

Misafir

Misafir

@misafir000

Nasıl bir yorum yapsam? Kitabı nasıl anlatsam bilemiyorum. Belki de duygularımı kitaptan bir alıntı anlatabilir:

Kimi zaman bir kitap okursunuz ve o kitap içinizi tuhaf bir coşkunlukla doldurur ve paramparça olmuş dünyanın, hayatta olan tüm insanlar o kitabı okumadan tekrar bir araya gelmeyeceğini hissedersiniz. Kimi zaman da insanlara söyleyemediğiniz Görkemli Izdırap gibi kitaplar vardır, öyle özel ve nadir ve sizin olan kitaplardır ki sevginizi ilan etmek ihanetmiş gibi hissettirir.(syf. 40)

Aynı Yıldızın Altında da benim için böyle bir kitap. Bir günde okudum ve hala etkisi üzerimde denilebilir.
Kitabın konusu arka kapakta yazının aynısı sayılabilir. Destek Grubu’nda tanışmış olan Hazel Grace ve Augustus’un aşkı anlatılıyor. Hazel bir tiroid kanseri hastası ve doktorunun kararı üzerine Destek Grubu'na zorunlu olarak katılır.

Orada, arkadaşı Isaac'in tavsiyesi ile gelen Augustus ile tanışan Hazel Augustus'un çekimine kapılamaz ve ona aşık olur. Ama bu Hazel için zordur ve kendisini bir el bombası olarak görerek kendini Augustus'dan uzak tutmaya çalışır. Çünkü eğer ölürse arkasından üzülen insanların sayısının az olmasını istemektedir. Ama bunu bir türlü başaramaz. Aşık olmuştur bir kere ve Augustus da ona aşık olduğunu, Hazel kendisini Augustus'tan ne kadar uzak tutsa da aşkının azalmayacağını söyler.

O okurken uykuya dalar gibi aşık oldum: Önce yavaş yavaş, sonra bir anda.(syf. 131)

Başlarda ve kitabı nasıl anlatamayacağım sıralarda paylaştığım alıntıya gelirsek Görkemli Izdırap Hazel için kutsal kitaba yakın bir eşdeğerde bulunan bir kitap, yazarı Peter Van Houten kitabın sonununu tam bitirmediği için Hazel ve Augustus kitabın sonunu öğrenebilmek için Amsterdam'a Peter Van Houten'ın yanına gitmek için Dilek Cini Vakfı'ndan aldıkları bir dilek kullanırlar. Buradan sonra spoiler vereceğim, dikkat edin.

*spoiler* Bence kitabın sonunu öğrenmemeleri iyi olmuş. Çünkü o zaman öğrendiklerinde kitabın bir "son"u olurdu ama bu karakterler için hem yaşadıklarında hem de hayatlarındaki olaylarda bir son olmaması gerekiyor. Bazı şeyler bilinmezlikle kalmalı. *spoiler*

Yalnız siz de benim gibi kitabı okuduktan sonra Görkemli Izdırap diye bir kitap var mı, okusam mı? diye düşünürseniz; Peter Van Houten diye bir yazar yok, bu tamamen John Green'in kurgusu tıpkı kitap gibi. Bunun için kitaba başlamadan önce John Green'in notuyla karşılaşıyorsunuz, kitabın bir kurgu olduğuna dair. Yani hikaye yaşanmış bir olaydan yazılmamış ve yazar da bunu gerçekleşmiş bir olaydan yazılan bir olay olarak algılamımızı istemiyor.

John Green kitabı etkileyici bir biçimde anlatmış. Ama insan bir "Neden, neden, neden!" durmadan edemiyor kitabı okuyunca. Ah, John Green ne yaptın sen bu çocuklara diyemeden edemiyorum.

Kitabı bitirdikten sonra 1-2 saat ağlamışımdır yani. Yazarlar neden bu kadar acımasız olur ki :( Şimdiden önereceğim yanınıza bir kutu kağıt mendil almanız.

Kitap, öyle vıcık vıcık aşk kitaplarından değil ya da tamamiyle kanserden bahsedip de okuyucuya bir kasvet uyandırmıyor. Sadece üzücü bir kitap da değil, eğlendiren akılda kalıcı esprileri de var. Okuyun derim!
ataç ikon Aynı Yıldızın Altında
kitaba 10 verdi
0 yorum