up
ara

Sherlock Holmes - Baskerville Köpeği

Sherlock Holmes - Baskerville Köpeği Konusu ve Özeti

Sherlock Holmes - Baskerville Köpeği
Sherlock Holmes - Baskerville Köpeği kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Çevirmen: Füsun Baytok
Yayınevi: Cem Yayınevi
ISBN: 9789754069181
Sayfa: 187 sayfa
Baskerville Köpeği 1901 - 1902'de tefrika edilmiş, kitap olarak ilk baskısı 1902'de yapılmıştır. En ünlü maceralarında, Sherlock Holmes ve Doktor Watson İngiltere'nin kırsal bölgelerine uzanıyorlar. Gotik malikâneler, tekinsiz bataklıklar, kaçak mahkûmlarla bezeli bir öyküde, asırlar öncesinden kalma bir efsaneyi aydınlatmaya çalışıyorlar.Sir Arthur Conan Doyle'un (1859 - 1930) adı, yarattığı kahraman, ünlü dedektif Sherlock Holmes'dan çok daha az tanınır. Doyle, Sherlock Holmes'un maceralarını genellikle önce dergilerde yayımlamış, daha sonra kitap halinde bastırmıştır. Holmes'un maceraları özgün basımlarında dördü roman, beşi öykü formunda olmak üzere dokuz kitapta toplanmıştır. Cem Yayınevi, Sherlock Holmes'un Bütün Maceraları dizisinde, yazarın bu özgün yayımlanma düzenine sadık kalmıştır.
okunmuş kütüphane

okunmuş kütüphane

@okunmuskutuphane

Baskerville'nin Köpeği’nin konusu kısaca şöyle. Uzun uzun anlatıp hikayenin tadını kaçırma niyetim yok. Vakti zamanında Hugo Baskerville isimli zengin bir adam varmış. Bu adam yaşadığı köy veya kasaba gibi bir yerde bir çiftçinin kızına aşık olmuş. Ancak ne kızın ne ailesinin kötü şöhreti ile ünlü Hugo Baskerville ile akraba olmaya niyeti yoktur. Ama Hugo Baskerville yine de kızı kaçırır ve evine getirir. Arkadaşları ile eğlenirken kızı da eve hapseder. Ancak çiftçinin kızı bir yolunu bulup kaçar. Hugo da bunu görünce kızın arkasından vahşi köpeklerini gönderir. Köpeklerin arkasından da kendisi ve arkadaşları giderler. Bir süre sonra çiftçinin kızı ve Hugo’nun cesedini bulur arkadaşları. Cesetlerin başında cehennemden çıkmış gibi görünen bir köpek vardır. Köpek, Hugo Baskerville’nin gırtlağını koparır ve oradan uzaklaşır. Evet işte biz bu hikayeyi Sherlock Holmes ile Dr. Watson’ın yanına gelen Hugo Baskerville’nin soyundan olan ve varisi Sir Charles Baskerville’nin arkadaşı ve komşusu olan Dr. Mortimer’den dinliyoruz. Dr. Mortimer’in Sherlock ile Dr. Watson’ı ziyaret etme sebebi ise Sir Charles Baskerville’nin ilginç bir şekilde dedelerine ait çiftlik evinin baktığı bozkırda ilginç bir şekilde ölü bulunmasıdır. Cesette hiçbir yara bere izi yoktur. Sir Charles Baskerville soyundan gelen lanete inandığı halde öldüğü gece neden tek başına bozkıra çıkmıştır. Ölü bulunmasına rağmen neden yara bere izi değil de yüzünde bakanların bile dehşete düştüğü bir korku ifadesi vardır. Olay gecesi neden çığlık atarak soluk soluğa kaçmıştır. Yoksa o da soyundan olan diğer insanlar gibi Baskerville’nin köpeğinin lanetine uğramıştır. Sir Charles Baskerville’nin akrabası olan Sir Henry’i Sir Charles Baskerville’nin ölümünden ve akrabasına ait olan eve yerleştikten sonra kim neden öldürmeye çalışmıştır. Baskerville’nin köpeği Sir Henry’yi de öldürebilecek midir? Bilimsel yöntemlerle çalışan Sherlock Holmes böyle metafizik bir olayı nasıl çözecektir?
Farkındayım çok soru sordum. Ama galiba polisiye romanlarda sorularla kitabı çaktırmadan anlatmak daha kolay oluyor. Ayrıca kitaptaki önemli karakterlere özellikle yer vermedim ki meraklanın diye. Zaten ismi görünce bence herkesin en merak ettiği konu bu köpek olayının ne olduğudur. Ona da ayrıntılı değindim zaten. Bu okuduğum üçüncü Sherlock Holmes kitabı ancak en çok kafamın karıştığı kitap da bu oldu. Neden? Çünkü işin içinde metafizik bir varlık söz konusu. Yani yukarıda anlattığım Baskerville’nin Köpeği. Oldukça heyecanlı bir kitap. Sürükleyici. Ancak yazar kitabın sonunda bu köpek olayını açıklama da biraz zayıf kalmış. Ya da belki bana öyle gelmiştir. Ancak katilini öyle hemen tahmin edebileceğiniz bir hikaye değil. Velhasıl tavsiye ettiğim bir kitap. İyi okumalar.


Diğer kitap inceleme ve yorumlarım için http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
0 yorum
ramo

ramo

@ramazanarslan

Yazarın bu kitabı Fransız gazetesi "Le Monde" 'un yüz yılın yüz kitabı arasına seçilmiştir.Bir anket sonucu böyle sonuca varmışlar.
Kitap için söyleyeceklerim ise;yazarın tarzına ve hikayeyi sürdürme aşamalarına alışınca sanırım sizi çok şaşırtmıyor.Önceki kitaplarında olduğu gibi nasıl bir yol alacağı aşağı yukarı belli oluyor.Bunu farklı hikaye ve farklı karakterlerle yapıyor.Canavar diye tabir edilen köpeği kelimelerle güzel bir şekilde anlatması,hikayeyi gizemli bir hava da sürdürmesi artı yönlerinden.Sizi ikinci bir düşünceye atmadan akıcı bir şekilde bitirmenizi sağlıyor.Kelimelerle size bir film izletebilen bir eser.Hatta 1959 yapımı bir filmi de varmış izlemek isterseniz.Tabi ki her zaman siz yine de kitabı seçin.
0 yorum
Gülüm Erdinç

Gülüm Erdinç

@siriusgillerden

Sherlock Holmes zaten bir efsanedir. Ama benim nedense en sevdiğim öykülerinden biri oldu Baskerville Köpeği. Konusu enteresan geldi belki de bana. Kısacası çok akıcı ve güzeldi.
0 yorum
Sinem Kaya

Sinem Kaya

@ssinemk

Akıllıca ve muhteşem bir kurgu var ortada. Tüm seri okunmalı.
1 yorum
kayıp eşya bürosu (@bambam)
bu serinin kaçıncı kitabı?
05.07.14 beğen cevap
Zeplindeki Bavul

Zeplindeki Bavul

@zeplindekibavul

Kitabı bitirdikten sonra hemen 2.sezon 2.bölümü izleyin derim.
0 yorum

Sherlock Holmes - Baskerville Köpeği - S41

Çünkü kırsal bölge kelimesinin basılı halini bulamadı.Öteki kelimelerin hepsi basit ve herhangi bir gazete nüshasında bulunabilir ama "kırsal bölge" daha az rastlanan bir kelime.
ramo tarafından eklenmiştir.
demirzzz

demirzzz

@demirzzz

Gerçek şeytan, uğrunda yas tutacak tek bir kadın bile olmayandır.
0 yorum
Gamze Karaca

Gamze Karaca

@gamzekaraca

Garip tarafı şu: En verimsiz topraklarda, daima kalabalık insan topluluklarının yaşadığı anlaşılıyor.
0 yorum
8
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Sherlock Holmes Kitapları
Sir Arthur Conan Doyle tarafından yaratılan ve polisiye edebiyatı meraklıları tarafından çok sevilen hayali dedektif karakter...
18
KİTAP
İçinde Dedektif Olan Kitaplar
Esrarengiz olaylar, cinayetler, özel dedektifler. Bulmaca ve gizem çözmeyi sevenlerin zevkle okuyacakları dedektif romanları ...
Necdet

Necdet

@necdet

Hediye Kitap paylaşım fotoğrafı
@nill hocamın gönderdiği kitabı aylar geçmesine rağmen yeni başlayıp bitirdim. Kendisine teşekkür ediyorum tekrardan. Cafemizin kitaplık kısmında yerini aldı :)
1 yorum
aisling (@aisling)
Kitaplık kısmı olan kafeler candır
09.05.19 beğen 1 cevap