up
ara

Osmanlı Barışı

Osmanlı Barışı Konusu ve Özeti

Osmanlı Barışı
İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı kitabının da yazarı İlber Ortaylı tarafından kaleme alınan Osmanlı Barışı kitabı Tarih, Osmanlı türünde okuyucusu ile buluşuyor. Timaş Yayınları yayınevinden 2007 yılında 9789752635166 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Osmanlı Barışı isimli kitap 240 sayfadan oluşuyor. Osmanlı Barışı kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Timaş Yayınları
ISBN: 9789752635166
Sayfa: 240 sayfa Basım Tarihi: 2007
İlber Ortaylı'nın Osmanlı ekseninde geliştirdiği tarihçilik çizgisinden bir demet. Kitapta "Osmanlı Barışı" merkezde olmak kaydıyla Osmanlı aydınından hoşgörüyle, Türk aile yapısı ve son asırda uğradığı dejenerasyonun boyutlarından Osmanlı saraylarının 19. yüzyılda geçirdiği değişimlere; medresenin son güneşi dediği Cevdet Paşa'nın Avrupa tarihini nasıl okuduğundan Tanzimat'ın tarikatlara bakışına ve nihayet tarihten gelen marazi taraflarımızın yoğun olarak analiz edildiği çok yönlü bir çaba ile karşılaşacaksınız. Tarihçiliği sürekli yapılan bir antrenmana benzeten Ortaylı'nın, tarihin şaşırtıcı uçlarına açtığı yeni menfezleri olarak da görebilirsiniz Osmanlı Barışı'nı.

"Osmanlı Barışı (Pax Ottomana) şüphesiz bir sistemin adıdır ve son yıllarda Roma barışı (Pax Romana) gibi çok kullanılmaya başlanmıştır. Şunu söylemek gerek ki bu bir abartma tabir değildir, yanlış da değildir. Tarihin bir döneminde, Osmanlı İmparatorluğu'nun özellikle Balkanlar ve Ortadoğu'da kendini ortaya koymasıdır. Bugün Doğu dünyasında uluslar sorunun kökleri Osmanlı devrine gidiyor. Çözümsüzlükler kadar çözüm ümidi de Osmanlı devrine gidiyor.

İstanbul'un fethi ve II. Mehmed'in (Fatih) idaresi ile Osmanlı barışının temelleri atılmıştır. Osmanlı yeni dünya şartlarına intibak eden ve uluslaşmaya geçişi sağlayan son imparatorluktur. Yerel kültürleri yok eden koloni imparatorluklarının aksine (İngilizler Hindî sınıfını, Fransızlar Mağrib Arab medeniyetini yok ettiler) Osmanlı İmparatorluğu yerel kültürleri ve küçük hakları da ulus çağına taşımıştır.

Bu kitapta değişik başlıklar altında Osmanlı Barışı'nın izlerini göreceksiniz."
Misafir

Misafir

@misafir000

İnsanlığın keşfettiği son kıta olan Osmanlı'yı asırlarca ayakta tutan ve bugün onu en çok özlememize neden olan özelliği: Pax Ottomana... Geri gel ey Osmanlı... http://www.neokur.com/kitap/96251/geri-gel-ey-osmanli
ataç ikon Osmanlı Barışı
kitaba puan vermedi
0 beğen · 0 yorum

Osmanlı Barışı - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle