up
ara

Allah De Ötesini Bırak

Allah De Ötesini Bırak Konusu ve Özeti

Allah De Ötesini Bırak
Beş Rahmet Kapısı: Bilge kitabının da yazarı Uğur Koşar tarafından kaleme alınan Allah De Ötesini Bırak kitabı İslam, Tasavvuf türünde okuyucusu ile buluşuyor. Destek Yayınları yayınevinden 2012 yılında 9786054771554 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Allah De Ötesini Bırak isimli kitap 176 sayfadan oluşuyor. Kitap Okuduğum En Güzel Kitap listesinde de yeralmaktadır. Allah De Ötesini Bırak kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Destek Yayınları
ISBN: 9786054771554
Sayfa: 176 sayfa Basım Tarihi: 2012
Allah her şeyden haberdardır, sanmayın ki size yapılan haksızlığa kayıtsız kalıyor. O, size bir annenin evladına yaklaştığı merhametten daha fazla merhamet duyandır. Duanın karşılığını takip etmeden "Allah de ötesini bırak". Kul Rabb'ini imtihan etmez. O'na tevekkülle yaklaştığında rahmetini tüm hücrelerinde hissedeceksin.

Karşında o kadar çok maskeli insan var ki onları tanımak için yoruluyorsun. Şayet dikkat edersen güzel olan bir şey var; o senin hakkını aldıkça, sen onun sevaplarından kazanıyorsun. O halde kaybettim diye üzülme, biraz daha derin bakarsan, aslında kazandığını fark edeceksin!..

Aşık olcaksın evet ama kalbini Allah aşkıyla yakacaksın...
Dünyanın geçici olduğunu, biteceğini İDRAK edeceksin; sadece sonsuz kudrete bağlanacaksın.
Allah'a bağlı yaşayacaksın. İşte Uğur Koşar bu kitap da sana herkes gibi Allah'ı anlatmıyor O'nu adeta hissettirip yaşatıyor!..
Psikolog Cavidan Ebru Kızıl

Yirmi yıldır terapi deneyimlerimde elde ettiğim sonuçlardan biri şudur ki; eksik olan parçaları yitirdiğini düşünen ve bunları arayarak çıkmazlara giren ve bunun da dışarıda olduğunu sanan çok büyük bir çoğunluk çeşitli psikolojik sorunlarla ruh sağlıklarını bozmuştur. Bu büyük çoğunluğa eserlerinde ve görüşlerinde öze dönüş yolunda katkı sağlayan, aradıklarını bulabilme cesareti ve ışığı olan Uğur Koşar Dostuma "Allah De Ötesini Bırak" ile özlerine dönebilmesi adına ışık olan eserinden dolayı en içten teşekkürlerimi sunuyorum...
Uzm. Psikolog Abdullah Topal

Tasavvuf kitapları ile oldukça fazla tanınan Uğur Koşar’ın son kitabı olan Allah De Ötesini Bırak, okurlarına Allah sevdasını farklı bir şekilde aşılıyor.

Benzer diğer kitaplardaki gibi sadece Allah’ı okurlarına anlatmayan, bunun yanında Allah sevgisinin hayatlarını nasıl değiştirebileceğini gösteren, psikolojik olarak bir rahatlama sağlanmasına da olanak veren bu kitap son zamanların en fazla okunan tasavvuf kitaplarının başında geliyor.

Kitabın yazarı Uğur Koşar bir psikologdur. Kitap yazmak konusunda da acele etmemiştir. Çünkü arzunun şeytani olduğunu niyetin ise rahmani olduğunu söylüyor.

Kendini bir arzunun içinde bulduğunda hemen şeytanın elinden tuttuğunu anımsaman gerekiyor. Çünkü o sana yoğun bir şekilde onu elde etmeni söylüyor. Tıpkı günah işlettiği gibi bunu senden sürekli isteyip günah işlemene sebep oluyor. İstediğini arzuyla yaptırır, onu elde edince de gerçekleri gösterir. Mesela biriyle evlenmek istersiniz ruh ikizim, iyi birisi gibi şeyler düşündürür hatta kimseyi dinlemezsiniz. Ama şeytan evlendikten sonra seni gerçeklerle baş başa bırakır. Sanki o kişi gitmiş yerine başka biri gelmiş gibi hissettirir. Arzu da bu yüzden şeytanidir. O an gözünün önüne bir perde indirdiğini o perde kaldırıldığında da gerçeklerle yüz yüze geldiğini anlatır. Yeni biriyle tanıştığımızda niyet etmemiz gerektiğini ve hayırlısıysa nasip etmesini, eğer yorup yıpratacaksa mani olmasını istemeliyiz. Artık sorumluluk bizde değil Rabbimizde olur. Çünkü Allah sana yardımcı olacağını söylüyor. O zaman her ikisi olduğunda da sevineceksiniz. Rabbimle yola çıktığında hayatın seni yorması mümkün değildir. Çünkü senin hakkında en iyisini Allah bilir. Kalplerde Allah'ı anmakla huzur bulduğunu Kurandan bir ayet alarak anlatmış. Gökyüzüne baktığımızda bulutlar askıdaymış gibi duruyor. Bazen sağa bazen de sola gidiyorlar. Bazen yavaş bazen ise şiddetle sallanıyorlar. Allah da nasıl uygun gördüyse o olduğunu anlatıyor.

Kişi kişinin aynasıdır başlıklı bölümde ise başka konular anlatılıyor. Kişi kendisini nasıl görüyorsa karşısındakini de öyle görür. Kalbimizi kıranla oyalanmak değil, kırılan yeri bulmamız gerekirmiş. Kırılan bir şey varsa onun gurur, onur ve ego olduğunu söylüyor. Çünkü kalp kırılmaz. Bunu kabul ettiyse bir insan, rahmete ulaşmak için bir adım atmıştır. İnsanlar genelde Allah tıp vermiş, teknoloji gelişmiş, diyor. Allah' a derdini anlattığında o sana uygun doktoru gösteriyor. Bunu yapmayan insan yanlış işlem yapmayacağını nerden bilebilir? Yanlış iğne? Yanlış teşhis? Yanlış ameliyat? Bu yüzden Allah'a yönelmeli, onu hissetmeli ve ona derdimizi anlatmalıyız. Kitapta da amaç Allah'ı hissetmek ve ona yakın olduğunu biraz daha anlamak. Allah sıkıntı ve bela verdiğinde kullarını derece olarak yükseltir. Bu yolda canın yansa bile onun rahmetten olduğunu söylüyor. Zihnin ise bazen seni suçlar, değersiz hissetmeni sağlar, enerjini almaya çalışır. Kendini suçladığın anda bunun zihninin sana oynadığı bir oyun olduğunu düşünüp buna son vermelisin.

Kitaptaki her başlık altında ders çıkarılabilecek konular ve Allah'a olan yönelmeyi ve onu hissetmemiz gerektiğini anlatıyor. Sabredince meleklerin bize imrendiğini ve ne güzel bir kul olduğumuzu söylerler. Dua edince melekler gökyüzündeki yedi katı aralar ve duanın Rabbine ulaşmasına vesile olur. Senin ne kadar değerli olduğunu biliyor. Allah değersiz Bir şey yaratır mı hiç? Allah bizi yeni günün sabahına çıkarıyorsa rızkımızı da hazırlamış demektir. Sadece rızkı değil, ilgisi ve gözü hep bizim üzerimizdedir. Biz Allah için çok değerliyiz ve kendimizden daha önce ve daha çok düşünüyor. Bir yandan da yaşadığımız her olayda imtihan içindeyiz. Karşımıza gelen her olay uyanmamız içindir. Kulum benden vazgeçecek mi diye imtihan edermiş. Allah'ın verdiği de vermediği de bizim için bir imtihandır. Bu Allah ile kul arasında kutsal bir bağ olarak görürmüş. İnsan kendini olduğu gibi kabul etmelidir. Çünkü nasılsın diye sorduklarında hep aynı cevap olan iyiyim diyorsak, nasıl olduklarını açıkça söyleyemeyecek kadar ürkek ve kendine güvensiz biri olarak görüyormuş.

Başka bir konuda ise kadının bir çiçek olduğunu ve aynı zamanda da yeryüzünde bulunan bir melekmiş. Gizli kanatlarının olduğunu ve bunları erkeklerin görmediğini söylemektedir. Eğer gönül gözünü kullanırsa onları görebilirmiş. Bu yüzden de 'cennet annelerin ayaklarının altındadır.' der. Kadınları küçümsememek gerekir. Onları cennete ulaşmak için var olmuş köprü olarak görürmüş. Kadınlara saygı duyulmalı çünkü Allah resulü kadına değer verirdi. Kitapta bir sözde anlatıldığı gibi ‘Kimsenin kalbini kırma, unutma ki kalpler Allah'ın elindedir!' Allah seni bu dünyada bir eksiği tamamlaman için gönderdi. Bu eksikliği bulmakta bizim elimizde. İnsanlara yardım etmeli Allah'a yönelmelidir. Bu hayattaki her şey aslında bir imtihandır. Aslında yapmamız gereken de kendimizi olduğumuz gibi kabul etmeliyiz. Bir insan yüreğinin sesini dinlemiyorsa diğer insanları da duyması zordur. Her insanla ayrı bir maskeyle konuşursan kişiyi yorar ve zamanla yalan söyler. Çünkü kendin olursan özgürlüğe ulaşırsınız. Gözlerimizin görmediği yerlerde yüreğimizi kullanmalıyız, o zaman göremediklerimizi de bize gösterirmiş. Rabbimin emanetiyiz, hissederek, ruhumuzla yaşamalıyız. Allah da bizi yaratırken neler yapabileceğimizi görmek istediği için yaratmış. Allah'tan ümidini kesmeden dua etmelisin. O acele etmez ve zamanını bekler. Sen ısrarcı olursan o kadar çabuk kabul eder. Nefis sürekli fitne tohumları ekerek bizi bizden uzaklaştırmaktadır. Kendimizi kötü hissedip depresyona girmemiz için uğraşır, her şeyi düşündürüp canımızın sıkılmasını sağlar. Böyle olunca da mutlu olamayız. Aslında Allah'ın varlığını hissetmemiz gerekir. Bir şey olduğunda Allah'ı unutmayıp her şeyi olacağına bırakmalıyız. Doğru olanda budur aslında.

Bu kitabı okuyunca düşünceleriniz değişebilir ve birçok ders çıkarabiliriz.
ziya nur

ziya nur

@ziyanur

Allah De Ötesini Bırak
Bu dünya da yaptığımız her şey mutlu olmak içindir. Parayı seven parayla mutlu olduğu için parayı sever. İşini seven işini sevdiğin de mutlu olduğu için işini işini sever. Gezmek isteyen gezerek mutlu olduğu için gezmeyi sever. Kısacası yaptığımız iyi-kötü, severek-sevmeyerek, bilinçli-bilinçsiz… her şeyi mutlu olmak için yaparız. Yani bu dünyadaki insanın asıl amacı mutlu olmaktır. Peki her insanın istediği mutluluğu ne kadar insan yaşıyor ya da yaşayabiliyor. Sanırım buna olumlu bir cevap vermek zor. Çünkü bu çağda çok mutsuz insan vardır. Üstelik çok istedikleri mutluluğu elde edemiyorlar ve bazıları elde etmeyi de bilmiyor. Bunun için de çeşitli yollara başvururlar. Bu yollardan birinin bu eseri okumak olmasını tavsiye ederim. Bu konuda farklı bir çalışma. Kitaptan istenilenleri hakkıyla uyguladığımız takdirde amacımıza ulaşacağımızı inanıyorum. Aksi takdirde çok saçmada gelebilir. ‘’Allah de ve ötesini bırak’’ adlı kitabı, okuyanlardan birçoğunun saçma bulacağı gibi birçok kişinin de harika bulacağı bir eser. Belki de sadece bunun için okumaya değer.
ataç ikon Allah De Ötesini Bırak
kitaba 9 verdi
0 yorum
Tubb

Tubb

@ttt - İstanbul

Kitabın adından da anlaşılacağı üzere, yazar Uğur Koşar, burada insanlara Allah'ı hissetmeyi anlatmaktadır. O'nu sadece başımız dara düştüğünde değil, hayatımınızın her anında hissetmemiz gerektiğini ve ancak böyle bir yaşantı içinde iç huzuru bulabileceğimizi vurguluyor.

Yer yer kendisini tekrarlayan bölümler var. Bu sık tekrar kısımları olmasa daha hoş olurdu ama genel itibariyle beni, kitabın amacı ilgilendirdiğinden ötürü, benim için doyurucuydu. Bu kitabı bir çeşit yol gösterici, bir çeşit arkadaş gibi görmekte fayda var. Bir edebi dil bekleyerek okumayın.

Bunun yanı sıra, kitabın en güzel yanlarından biri harika ve ilham verici kıssadan hisselere sıklıkla yer verilmiş olmasıydı. Bu kıssadan hisseler, size bir an durup düşünmenizi salık verecektir. Sırf, bunun için bile okuyabilirsiniz.

Allah De Ötesini Bırak, daha çok hayatı es geçen, depresyonda olan veya hayatla, çevresiyle kavga içinde olan tüm insanlar için güzel bir rehber olacak. Buna şüphem yok.
ataç ikon Allah De Ötesini Bırak
kitaba 10 verdi
0 yorum
NEJLA GÜNEŞ MUCIK

NEJLA GÜNEŞ MUCIK

@nejlagunesmucik - Kocaeli / İzmit

İnsanı kendisine getiren hatırlaması gerekenleri hatırlatan bir kitap,Aslında kitap hepimizin bilip fakat ufak gördüğü ayrıntıları anlatıp ALLA'la nasıl daha iyi iletişim kurabiliriz ve nasıl O'nun istediği gibi bir kul olabiliriz . Ana fikir Allah sevgisi ve itikad..Bildiğimiz, duyduğumuz şeyleri bir bütün olarak hatırlamamıza yardımcı olması açısından okunabilir bir kitap. İnsanda farkındalığı artırıyor ve hayat felsefenize ışık tutuyor.Ancak yazar irdelediği hiç bir konuyu tam anlamıyla çözüme ulaştırıp sonlandırmadığını farkettim.. Çözüm sanki hep havada kaldı gibi.. Dikkatimi çekense farklı böümlerde sıkça tekrarladığı danışanları... Yani olayları tam anlamıyla( veya sorunların) çözüme kavuşturmak için acaba yazarın özel olarak danışanı mı olmak gerekiyor ? Diye de düşünmeden edemedim doğrusu..
ataç ikon Allah De Ötesini Bırak
kitaba 4 verdi
0 yorum
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

İmanla terapi
Kitap geçen yaz eşime hediye edilmişti biraz okudum ve bıraktım sonrasında bir türlü okumakta arka sıralarda yer aldı nedense.Ve kitabı elime ikinci alışımda ilkinden farklı gözle gördüm ve severek okudum .Bazı okurların beklentısı daha yüksekti bu kitapta daha derin içerikli olmalıydı diye düşünenler olmuş ama anlaşılır olması bence bu kitap için daha buyuk avantal olmuş. Daha fazla okuyucu kitlesine ulaşmıştır diye düşünüyorum.
Ben beğenerek okudum içerisinde küçük kıssalar var ve belki de yeri ve zamanı geldiğinde bizim de başkalarına aktarabileceğimiz kıssalar.Unutamayacagım sayfalar okudum ve zaman zaman tekrar okunabilecekler arasında görüyorum bu kitabı çünkü insana aynı zamanda huzur veren bir yapısı var.
ataç ikon Allah De Ötesini Bırak
kitaba 8 verdi
2 yorum
Gulsah A. (@gaydin)
acıkcası benım de elıme bırkac kez alıp bıraktıgım oldu. Okumak istiyorum ama o zamanı yakalayamadım . Yazdıklarınız iyi geldi ,tesekkurler
30.06.15 beğen cevap
nlgnycydncr (@dunyasnilzehes)
Ben teşekkür ederim Gülşah.Elimde kitabın ikincisi de var ve onu da okuyacağım en kısa zamanda bazen birini okumaz yarıda bırakırız sonra bir bakmışsın ikisini birden okumuşsun .Size de iyi okumalar
30.06.15 beğen cevap
bünyamin özdemir

bünyamin özdemir

@bunyaminozdemir

Zaman ve şuur kaybı
Bilgisizce, şuursuzca, menfaat için yazılmış.

Bir kaç gönül okşayacak kıssa, "klişe"lere çakarak(!) seyirciye oynama "vaaav, doğru be" dedirtme, biraz ruhsal dinginlik dersleri, biraz insanlık-hümanizm teması, en sonunda da reklamlar; gelin size terapi yapayım, sizi düzelteyim, huzur ve mutluklukla dolun taşın(!). Allah de ötesini bırak, Uğur Koşar'ın terapisi hariç tabi..


Kitapta Allah'ın hükümleriyle bağdaşmayan bilgi ve yorumlar yer almaktadır. Konu hakkında araştırma yaparsanız bu hataları bulabilirsiniz.

Her işin uzmanına kulak verin. Bu işi de bilen adamlardan okuyun, dinleyin, mümkünse hakiki olarak yaşayanlardan.
ataç ikon Allah De Ötesini Bırak
kitaba 1 verdi
3 yorum
Gözde Şengören (@nemesis)
sıkıntılı bir anımda başucu kitabım olmuştu
25.08.15 beğen cevap
bünyamin özdemir (@bunyaminozdemir)
yalanlar insanı bir hoş eder, oysa hakikat acıdır ,)
04.09.15 beğen cevap
erhan (@munzevi)
eyvallah..
21.01.16 beğen cevap

Allah De Ötesini Bırak - S41

...cennetten nehirleri üzerine bırakmış da gözlerinden bu yüzden yaşlar taşıyor !...
Çiğdem Kızılay tarafından eklenmiştir.
Canan Topaloğlu

Canan Topaloğlu

@canantopaloglu - Balıkesir

Kaybettim diye üzülme, biraz daha derin bakarsan, aslında kazandığını fark edeceksin.
ataç ikon Allah De Ötesini Bırak
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
 Yonca

Yonca

@yenigunebismillah - İstanbul

Allah'tan ne gelirse eyvallah de, Ondan zarar gelmez. Ona bıraktıktan sonra göreceksin, zamanın akışında karşına gelecek şey seni huzurlu kılacaktır.
ataç ikon Allah De Ötesini Bırak
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
slowmotion

slowmotion

@slowmotion

İnsanın kendini değersiz hissetmesi bile aslında gizli bir şirktir. Allah'ın yarattığını beğenmemesidir.
ataç ikon Allah De Ötesini Bırak
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Tubb

Tubb

@ttt - İstanbul

Allah bazen elinden oyuncağını alır, yerine daha iyisini vereceği için, sen dert etme Can, O seni senden daha çok düşünür.
ataç ikon Allah De Ötesini Bırak
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Allah her şeyden haberdardır, sanmayın ki size yapılan haksızlığa kayıtsız kalıyor. O, size bir annenin evladına yaklaştığı merhametten daha fazla merhamet duyandır. Duanın karşılığını takip etmeden “Allah de ötesini bırak”. Kul Rabb’ini imtihan etmez. O’na tevekkülle yaklaştığında rahmetini tüm hücrelerinde hissedeceksin.

Karşında o kadar çok maskeli insan var ki onları tanımak için yoruluyorsun. Şayet dikkat edersen güzel olan bir şey var; o senin hakkını aldıkça, sen onun sevaplarından kazanıyorsun. O halde kaybettim diye üzülme, biraz daha derin bakarsan, aslında kazandığını fark edeceksin!..

Aşık olcaksın evet ama kalbini Allah aşkıyla yakacaksın… Dünyanın geçici olduğunu, biteceğini İDRAK edeceksin; sadece sonsuz kudrete bağlanacaksın. ALLAH’A bağlı yaşayacaksın. İşte Uğur Koşar bu kitap da sana herkes gibi Allah’ı anlatmıyor O’nu adeta hissettirip yaşatıyor!..
ataç ikon Allah De Ötesini Bırak
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
127
KİTAP
Başucu Kitaplarım
Hayatımızda yer edinmiş, zaman zaman sayfalarını yeniden karıştırdığımız ve okumaya doyamadığımız başucu kitaplarımızı bu lis...
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
212
KİTAP
Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları
Aşk, fantastik, polisiye, bilim kurgu ve diğer kitap türlerini kapsayan ve zirveyi kolay kolay kaptırmayan tüm zamanların en ...
464
KİTAP
Okunması Gereken Dini Kitaplar
En doğru bilgileri yansıtan, mutlaka okunması gereken dini kitaplar listelenmektedir. İslam ve müslümanlık üzerine daha derin...
Öznur Zengin

Öznur Zengin

@oznurzengin - İstanbul

 paylaşım fotoğrafı
Külillah sümme zerhum. [Enam Suresi, 91. Ayet]
ataç ikon Allah De Ötesini Bırak
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum