up
ara

Cerrah - Rizzoli/Isles Serisi 1. Kitap

- The Surgeon

Cerrah - Rizzoli/Isles Serisi 1. Kitap Konusu ve Özeti

Cerrah - Rizzoli/Isles Serisi 1. Kitap
Cerrah - Rizzoli/Isles Serisi 1. Kitap kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Çevirmen: Ali Cevat Akkoyunlu
Yayınevi: Doğan Kitap
ISBN: 9789759917920
Sayfa: 300 sayfa Basım Tarihi: 2005
Cerrah bizimle konuşuyor. Ve bu tedirgin edici sohbetten kan sızıyor...Bu romanın her satırından kan sızıyor... Kitaba adını veren, planlı ve kanlı katil Cerrah gerilimi her an ayakta tutuyor. Dr. Catherine Cordell Savannah'da seri cinayetler işleyen bir katilin vahşi saldırısına uğramıştır. Saldırgandan onu silahla vurarak kurtulmayı başarmıştır. Şimdi Boston'dadır.

Ancak başka bir katil bu kentte de gerilim yaratmaktadır. Kadınların rahimlerini kesip alan ve korkunç işkencelere tabi tutan adama Cerrah adı verilmektedir. Catherine Cordell birdenbire bu katilin de hedefi haline gelecektir. Çok satanlar listesinin müdavimlerinden Tess Gerritsen'in insan bedenini ve ruhunu en ince ayrıntısına kadar tarif ettiği tıbbî gerilim romanlarından beşincisi olan Cerrah, inandırıcı kahramanları, sürükleyici diyalogları ve sürekli tırmanan gerilim duygusuyla bu türü sevenlerin hayran olacağı tarzda bir roman. Doğan Kitap'ın yılın gerilim romanı olmasını beklediği Cerrah'da Gerritsen tıpkı kahramanının neşterini kullandığı gibi kalemini ustaca oynatıyor. Kitaptan bir bölüm...

"Kanlarından tanıyacağım onları.Raftaki tahlil tüplerini, çikolata kutusunun içindekileri ağzı sulanarak, hangisinin daha lezzetli olduğuna karar vermeye çalışan birinin oburluğuyla seyrediyorum. Kanımız en az bizler kadar özel, zaten çıplak gözle bile parlak kırmızıdan vişneçürüğüne kadar çeşitli tonları fark edebiliyorum. Bize bu geniş renk paletini neyin verdiğini iyi biliyorum; mesela kırmızı, farklı oksijenlenme aşamalarındaki hemoglobinden geliyor.
Bu sadece kimya, kimyadan başka bir şey değil, ama şey, böyle bir kimyanın gücü insanı sarsmaya, dehşete düşürmeye yetiyor. Kanın görüntüsü bile hepimizi etkiliyor.

Her gün görmeme rağmen, kan beni hâlâ heyecanlandırıyor." (sayfa 232)(Tanıtım Yazısı'ndan)"Tüyler üpertici... Cerrah okuru daha ilk sayfadan avucunun içine alacaktır."- Chiago Tribune
"Yüreğinizin çarpmasına, nabzınızın hızlanmasına hazırlanın...
Eğer aradığınız yüksek voltajlı gerilimse, doğru kitabı buldunuz demektir."- Romantic Times"Sürükleyici... Kitabı okurken kapınızın kilidini bir daha kontrol edeceksiniz."- The Gazette
Müzeyem Adem

Müzeyem Adem

@conquerorssultan

Sonunda Tess Gerritsen okurlarının arasına ben de katılabildim. Kurgusu olsun anlatımı olsun her şeyi ile şahane bir kitap. Özellikle polisiye tutkunlarının bayıla bayıla okuyacağı türden. Hani bazı kitaplar vardır sizi daha ilk sayfalarından içine alır. Cerrah'ta tam onlardan, ilk sayfalarda başlayan merak size bu kitabı bir solukta okutacaktır. Benim son günlerde kitaplara ayıracak pek vaktim olmadı o yüzden uzadı biraz bu kitabı bitirmem ama asla elde sürünebilecek romanlar kategorisinde değil Cerrah.
Hikayesi zaten benden önce okumuş olan arkadaşların incelemelerinde mevcut. Hastalıklı ruhların doktorluğu nasıl şifa dağıtmak yerine dehşet saçmak için kullandıklarını göreceksiniz bu kitapta. Gerilecek, bazen korkacak ama genel olarak büyük bir merak içinde okuyacaksınız.
Yazarın okuduğum ilk kitabı ve son olmayacağı kesin. Fırsat buldukça diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum.
Sevgili kitap dostları, eğer polisiye seviyorsanız Cerrah'ı okumadan geçmeyin! :)
0 yorum
BulgarGöçmeni

BulgarGöçmeni

@bulgargocmeni

Tess Gerritsen severek okuduğum ve herkese tavsiye ettiğim bir yazar.Bu kitabıda sürükleyiciliği ve kurgu yönünden çok etkileyiciydi ama bazı konularda hayal kırıklığı yaşadım onlarda şu oldu ; Konu bakımından bağımsız olan çoğu kitabındaki gerilim serinin ilk kitabındaki Cerrahta bence eksik kalmış, sadece polisiye kitabı olarak kurgulanmış. Gerilimin tadını yeterince alamamak beni üzdü. Beni şaşırtan diğer şeyse serinin ana karakteri olan Rizzoli ise bu kitapta anakarakter değilde yardımcı karaktermiş gibi çok çok az yer verilmesi ve olayların onun gözünden anlatılmaması ile kalmayıp onu gıcık ve sevimsiz biri olarak tanıtılması. Kitabın sonuna kadar ana karakter Moore muş gibi okumak biraz saçma geldi :) Genel hatları ile severek okuyacağınız bir kitap, umuyorum serinin devamı daha canlı geçer :)
0 yorum
İlkler unutulmaz
Bu kitap benim cinayet kitaplarını sevmemi sağlayan kitap.
Bu kitap beni tıbbi gerilime aşık olmamı sağlayan kitap.

Ilk okuduğum zaman gerçekten çok fazla kitap okuma geçmişim yoktu. Şimdi bakıyordum kitap okumaya bu kitapla başlamam da büyük bir cesaretmiş. Tess Geritsen sonuçta!.
Herneyse. Karakterler harika ve sadece cinayete yoğunlaşmayıp kitabın içine biraz aşk serpilmesi benim çok hoşuma gitti.
Ara sıra seri katilin görüşleri de veriliyor kitapta ve macera hiç bitmiyor.
Fazla bir kitap okuma geçmişim olmamasına rağmen ben kitabı 2 günde okudum. Ve bu gerçekten inanılmaz bir şey.
Size de şiddetle tavsiye ediyorum. Şu an seriyi elimden bırakamıyorum.
Sizinde kütüphaneniz de en az bir Tess Geritsen olmalı!
0 yorum
İki güne bitti ve uzun zamandır bastırdığım polisiye tarzı roman okuma açlığımı aldı götürdü. Ben çok beğendim gerek kurgusu gerekse akıcı olmasını. Tek sıkıntım , sonunda çok fazla tatmin olmadım. İlk kez Tess Gerritsen okuyorum belki tarzı böyledir, bilmiyorum ama sanki sonunu aceleye getirmiş gibi bir his bıraktı. O kadar uğraş verip katili bulmaya çalış ve sonunda tesadüf mü desem polis hissiyatı mı (?) evi şıp diye buldu. Daha açık yazmak istemiyorum belki okumayanlar vardır.
Herseye rağmen sonuna kadar sizi içinde tutabilen bir polisiye romanıydı. Tavsiye ederim okumak isteyenlere.
0 yorum
Kemal DEMİRKOL

Kemal DEMİRKOL

@kemaldemirkol

Polisiye - Gerilim Sevenler Mutlaka Okumalı
Polisiye,Gerilim ve Aksiyon Sevenler Lütfen Başka Yoruma Bakmadan İçleri Rahat Ederek Okuyabilir. Bu Türde Başka Yazarların Romanlarını Okudum Ama Tess Gerritseni ilk Okuyuşumdu. (Biraz Geç Kaldığım Söylenebilir Belki.) Son da Olmayacak Bu Çok Açık. Çok Beğendim. Ortalarda Kaptı Götürdü Artık. Çok Akıcı, Adrenalin Zirvede ve Sürükleyici, Heyecan Had Safhada. Okuyunca Meraktan Hızlıca Bitireceğinize Eminim. İçerisindeki Tıbbı Terimlerin Fazlalığı Biraz Kusur Gibi Görünse de Çok Açık ve Anlaşılır Bir Dil. Herşeyden Öte Bu Tarzda Yazıp Dilinin Sade ve Akıcı Olması Daha da Güzel.
0 yorum

Cerrah - Rizzoli/Isles Serisi 1. Kitap - S41

hâlâ üzerinden atamamıştı. Cuma öğleden sonraydı ve önünde serbest olacağı bir hafta sonu onu bekliyordu, ama tıp merkezinin otoparkından çıkarken, içinde en ufak bir özgürlük duygusu yoktu. Hava bir gün öncesinden de sıcak, otuz derece dolaylarındaydı ve evinin serinliğini, elinde bir bardak buzlu çayla Discovery Channel’ın önünde oturmayı hevesle, özlemle hayal etti.
Gece tarafından eklenmiştir.
elif

elif

@elif7

Bazen konuşabileceğiniz tek kişi,o yüzünü görmediğiniz yabancı oluyor
(Sayfa 65)
ataç ikon Cerrah - Rizzoli/Isles Serisi 1. Kitap
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Hayal Perest

Hayal Perest

@hayal

Bir tıp laboratuvarının sein hakkında ne kadar çok bilgiye sahip olduğunu hiç düşündün mü? Kolunu açıp da, iğneyi damarına sokmalarına izin verdiğinde, kendinle ilgili ne kadar çok kişisel ayrıntı verdiğini hiç hesaplandın mı? Kanın senin en mahrem sırlarını içerir. Lösemiden mi, yoksa bir kadeh şarap mı? Kendini depresyonda hissettiğin için Prozac mı alıyorsun, yoksa aleti kaldıramadığın için Viagra mı? Bütün bu kadınların özünü elinde tutmuş. Kanlarını inceleyebiliyor, kokluyor, dokunuyordu. Üstelik, kadınların haberi bile olmadan. Vücutlarının bir bölümünün elinde mıncıklandığını ruhları bile duymadı.
0 yorum
Kemal DEMİRKOL

Kemal DEMİRKOL

@kemaldemirkol

Hayatında belirli bir düzeni ne kadar korumaya çalışırsan çalış, kendini yanlışlara, kusurlara karşı ne kadar korumak istersen iste, her zaman gözden kaçıracağın bir leke, bir hata olacaktır. Seni hep bir sürpriz bekleyecektir.
0 yorum
Hayal Perest

Hayal Perest

@hayal

Dönüp sana bakıyorum.

Gözlerin açık, sırtüstü yatmış bana bakıyorsun. Çevrende bir kan gölcüğü oluşuyor. Dudakların kıpırdıyor, ama hiçbir şey duyamıyorum. Bacaklarını oynatamıyorsun, o zaman kurşunun belkemiğine saplandığını anlıyorum. Yine konuşmaya çalışıyorsun; bu kez bana ne dediğini anlıyorum:

Haydi. Bitir bu işi.

Ondan değil, kendinden söz ediyorsun.

Yapmamı istediğinden dehşete kapılarak, kafamı sallıyorum. Yapamam. Benden bunu yapmamı bekleme lütfen! Umutsuz isteğin ve kaçma paniğim arasında kapana kısılmış duruyorum.
Şimdi yap diye yalvarıyor gözlerin. Ötekiler gelmeden.

Açılmış ve işe yaramaz bacaklarına bakıyorum. Eğer yaşarsan, bizi bekleyen korkunçlukları düşünüyorum. Seni bütün bunlardan kurtarabilirim.

Lütfen.

Kadına bakıyorum. Hareket etmiyor, varlığımın farkında bile değil. Sana yaptıklarından dolayı saçlarını kavrayıp ensesini geriye doğru kanırtarak boynunu meydana çıkarmak, bıçağı gırtlağına saplamak istiyorum. Ama seni canlı bulmaları gerek. Peşime kimse takılmadan buradan uzaklaşabilmem için onun hayatta kalması şart.

Lateks eldivenlerin içinde ellerim terliyor, tabancayı aldığımda elimde tuhaf bir şekilde eğreti duruyor.

Kan gölünün kenarında durmuş, sana bakıyorum. Artemis Tapınağı'nda gezindiğimiz o sihirli akşamüstünü hatırlıyorum. Hava pusluydu ve yoğunlaşan karanlığın içinde, seni ağaçların arasında yürürken arada bir görebiliyordum. Birden durdun ve alacakaranlıkta bana gülümsedin. Ve sanki bakışlarımız yaşayanların dünyası ile ölülerin dünyası arasındaki derin uçurumun ötesinden karşılaştı.

Şimdi de aynı uçurumun ötesinden bakıyor, gözlerini üzerimde hissediyorum.
Bütün bunlar senin için Andrew, diye düşünüyorum. Bunu senin için yapıyorum.
Kanın, gözyaşları kadar sıcak, yüzüme sıçrıyor.

Halâ bilinçsizce yatağın kenarından sarkan kadına dönüyorum. Tabancayı elinin yanına bırakıyorum. Saçını avuçluyorum ve neşterle ensenin kökünden, yokluğu kolayca fark edilmeyecek bir yerden bir tutamını kesiyorum. Bu tutam, bana onu hatırlatacak. Bu tutam kokusuyla, onun kan kokusu kadar baş döndürücü korkusunu hatırlatacak. Onunla yeniden buluşuncaya kadar geçecek zamana dayanmamı sağlayacak.

Arka kapıya doğru yürüyüp, gecenin karanlığına dalıyorum.

O değerli saç tutamı bende değil artık. Ama o tutama ihtiyacım da kalmadı, kadının kokusunu kendi kokum kadar iyi tanıyorum şimdi. Cildinin üzerindeki ter damlalarının ipeksi parıltısını biliyorum. Bütün bunlar zevkin bir kadın gibi çığlık atıp, kanlı ayak izleri bırakarak yürüdüğü düşlerime giriyor. İnsan her hatırasını elinde tutamaz ya da tek bir dokunuşla canlandıramaz. Bazı anılarımızı beynimizin derinliklerine, hepimizin kaynağı olan o sürüngen çekirdeğe saklarız.

İçimizde olup, aramızda çoğunun reddedeceği o çekirdeğe.

Ben hiç reddetmedim. Temel tabiatımı kabul ediyor, benimsiyorum. Tanrı'nın yarattığı gibiyim; Tanrı'nın hepimizi yarattığı gibi.

Kuzu nasıl kutsanmışsa, aslan da öyle kutsandı.

Avcı da.
0 yorum
Züleyha

Züleyha

@zuleyha

...adına normallik denen örtünün altına böylesine sıkıca saklandığımız için de, birbirimizi tanıyamayacağımızdan korkuyorum.
ataç ikon Cerrah - Rizzoli/Isles Serisi 1. Kitap
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
392
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...
293
KİTAP
Filmi Çekilmesi Gereken Kitaplar
Bu kitapların acilen filmi çekilmeli! Kurgusuna bayıldığımız ve sinemada da görmek istediğimiz, senaryolaştırılması mümkün ol...
505
KİTAP
Seri Kitaplar
Birden fazla kitaptan oluşan ve uzun sürmeleri nedeniyle okurken adeta hayatımızın bir parçası olan seri kitaplar listelenmiş...
35
KİTAP
11 Yıldızlı Kitaplar
Bu kitaplara 10 yıldız bile az dediğimiz, 11 yıldızı hak ettiğini düşündüğümüz kitapları bu listede paylaşıyoruz....
182
KİTAP
En İyi Polisiye Romanlar
Seri katil, cinayet, gizem, dedektif, kovalamaca, aksiyon, intikam ve daha fazlası en iyi polisiye romanlar listesinde. Sen d...
yalcin

yalcin

@yalcinwarweezy

nasıl bi kitap acaba
ataç ikon Cerrah - Rizzoli/Isles Serisi 1. Kitap
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 yorum
zemberek kuşu (@zemberekkusu)
Sitede 67 incelemesi, 50 alıntısı olan bi kitap , isterseniz inceleme bölümünden detaylı olarak nasıl olduğunu öğrenebilirsiniz.
05.03.19 beğen 2 cevap
Karanlık Sokaklar

Karanlık Sokaklar

@karanliksokaklar

Tess Gerritsen, Cerrah paylaşım fotoğrafı
Tess Gerritsen, Cerrah
"İki insanın paylaşabilecekleri en mahrem duygu aşk ya da arzu değil, acıydı.."
ataç ikon Cerrah - Rizzoli/Isles Serisi 1. Kitap
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 yorum