up
ara

Leyleklerin Uçuşu

- Le Vol des Cigognes

Leyleklerin Uçuşu Konusu ve Özeti

Leyleklerin Uçuşu
Leyleklerin Uçuşu kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Çevirmen: Ali Cevat Akkoyunlu
Yayınevi: Doğan Kitap
ISBN: 9789759914349
Sayfa: 358 sayfa Basım Tarihi: 2001
Göçmen kuşlardır leylekler. Her bahar Avrupa'ya gelir, yaz sonunda tekrar Afrika'ya doğru yola çıkarlar. Ama bu yıl geri dönmeyecekler.. Louis Antioche'un kayıp leyleklerin sırrını çözmek için çıktığı yolculuk kısa sürede kabusa dönüşür. Parçalanmış cesetler, nereden çıktığı belli olmayan katiller... Arayışı onu, Bulgaristan'daki Çingene mahallerinden işgal altındaki toprakların güneşte kavrulan kibutzlarına, Orta Afrika Cumhuriyeti'nin balta girmemiş ormanlarından Kalküta'nın araka sokaklarına kadar götürecektir. Hatta cehenneme kadar...Sınır tanımayan bir hayal gücü, kusursuz bir kurgu, tüyler ürpertici şiddet sahneleri, nefes nefese bir gerilim. Jean-Christophe Grange'yi bu tarzın zirvesine çıkaran, Kızıl Nehirler'i dünya çapında bir başarıya ulaştıran bu nitelikler, Leyleklerin Uçuşu'nda da var. Korkutucu bir yolculuk, şaşırtıcı bir kitap!"Kızıl Nehirler ve Taş Meclisi'ni okudum. İnanıyorumki biz polisiye roman yazarları çok sağlam, sıkı, sarkmayan, soluk soluğa okunan bir kurguyla, edebiyatın temel işlevi olan insan benliğine yolculuğu gerçekleştirebiliriz."- Ahmet Ümit-"Yeni bir Stephen King, Soluk soluğa bir tempo, dozu hiç azalmayan bir gerilim, gerçeküstü şiddet sahneleri. Grange inanılmaz bir ustalık sergiliyor."- VSD, Fransa-
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Yorumlara şöyle bir baktım ve Hay Bin Kunduz! dedim.

Grange' ın hangi kitabının altına yazdım hatırlamıyorum da birine yazdım işte; eğer pek kitap okuyan biri değilseniz ve bir anda kendinizi Grange okurken bulursanız tüm zamanların en iyi polisiye yazarını keşfettiğiniz izlenimine kapılabilirsiniz. Ben kapıldım da oradan biliyorum. Arkadaş ile deli oluyorduk birbirimize bu kitaptan bahsederken. Tekrar tekrar yaşıyorduk kitabı. Tabii o zamanlar Efes' i de en iyi bira sanıyorduk o yüzden çok ciddiye alınmaya değmez o zamanki düşüncelerimiz. Evet, en iyi polisiye yazarı diyebilirsiniz Grange' a ta ki 3. Grange kitabını okuyana kadar. Leyleklerin Uçuşu ile başlayan Grange sevdam, Kızıl Nehirler ile tavan yaptı. Sonrasında kendisi Kurtlar İmparatorluğu ile hayal kırıklığı yaşattı, Taş Meclisi ile Ulu Odin evine ateş salsın, yollarını kessin, kelamlarını kaleminin ucunda bıraksın dedirtti. Yine de Kızıl Nehirler ve Leyleklerin Uçuşu hatırına okudum Siyah Kan' ı. O da vasat işte.
Leyleklerin Uçuşuna gelelim. Bir polisiye gerilimden beklediğiniz her şey var kitapta. Merak, vahşet, heyecan, aksiyon, zekice bir kurgu ve detaylar. Detaylar belki de Grange' ı Grange yapan en önemli unsur. Kitabın bir yerinde bir şey yazıyor Grange, sonrasında o yazdığı şey, hikayenin temeline öyle bir oturuyor ki yüzünüze bir tebessüm yerleşiyor ve silemiyorsunuz. Adam zaten zamanında bilimsel yazılar ya da ona benzer bir şeyler yazmış bir gazete ya da dergi için. E haliyle insan anatomisine ve cesetlere çok hakim. Cinayet tasvirleri ve cesetler üzerine yazdığı hiçbir şey baştan savma değil. Hele Kızıl Nehirler kitabında tavan yapıyor bu özelliği.
Grange için genel bir eleştiri vardır ki o da finallerde çuvallamasıdır. Bunun en güzel örneğini Taş Meclisi kitabında görebilirsiniz mesela. Sahi o nedir lan Grange? Hadi sen yazdın da yayıncın nasıl kabul etti? Ayrıca Leyleklerin Uçuşu dururken ilk olarak Taş Meclisini türkçeye çevirmek nasıl bir tercihtir o da ayrı soru? Leyleklerin Uçuşu' nun sonu fena değil, hatta iyi. Tüm olaylar birbirine mükemmel bağlanıyor lakin, insan böyle manyak bir kurgu daha görkemli bir finalle bitsin istiyor. Taş Meclisi tam bir fiyasko ama Leyleklerin Uçuşu' nun finaldeki problemi bence finalin, hikayeye kıyasla yavan kalışı. Yoksa kurgu enfes. Tabii aksiyon/gerilim romanında kurgu enfes olmayacaksa zaten o kitap hiç yazılmasın daha iyi, orası da ayrı konu.
ataç ikon Leyleklerin Uçuşu
kitaba 8 verdi
0 yorum
Emin Aydın

Emin Aydın

@kursunasker

Merhaba Grange!
Dan Brown'un Da Vinci Şifresi'ni okuduğumda,aslında bir hata yaptığımın farkında değildim.Hataydı,çünkü yazarın önceki kitaplarını okumadan "pat" diye ortasından girmiştim.
Bir yazarı bir serüven gibi düşünüp yazdığı kitapları sırayla okumak hoşuma gidiyor.Yazarla beraber tura çıkmış gibi oluyorsunuz.D.Brown için tren kaçsa da o günden itibaren genelde bu detaya dikkat etmeye çalışıyorum ve İ.Oktay Anar ile başlattığım seri geleneğini J.C.Grange ile de devam ettiriyor olmaktan memnunum.
Leyleklerin Uçuşu,bir premier lig maçı temposunda ilerleyen müthiş bir olay akışına sahip.Yazar ,zaman zaman enteresan bilgiler vererek genel kültürünüzü artırıyor,zaman zaman da betimlemeleriyle zihin perdenize harika görüntüler aksettiriyor.Okuduğum yorumlarda betimlemeleri eleştirilmiş olsa da bence Grange betimlemeleri ihmal etmeyerek doğru tercihte bulunmuş.
Kurgunun bu tarzda ne kadar önemli olduğu malum.Ve bu kitabın en güçlü yönünün kurgusu olduğunu söylemek yanlış olmaz.Detaylarla bezenmiş bu muazzam kurgu biz okuyucuları her kelimeye azami dikkati göstermemiz için tetikliyor.Biraz evvel okumuş olduğunuz yan karakter bir anda düğümün çözümü için yegane gerekli kişi oluveriyor.
Kitap aynı anda bir kaç destek noktasından güç alıyor diyebilriim.Bir maceranın ağırlığı birazdan başka bir maceranın ağırlığına dönüşüveriyor.Ve her maceranın temel noktası birbirinden farklı.4x4'lük bir aracın tekerleklerinin bağımsızlığını düşünün...Olaylar bu şekilde cereyan ediyor.Ama tüm maceranın tüm bu olaylar zincirinin birleştiği anlar ,işte o anlarda kitap elinize yapışıyor.
Grange ile de tanışmış oldum.Bakalım bundan sonraki kitapları nasıl?Açıkçası ümitliyim,çünkü Leyleklerin Uçuşu yazarının ilk kitabı olarak üzerine düşeni yapıyor,sizi bir sonrakileri okumaya teşvik ediyor.
Unutmadan belirtmeliyim,kitap muhteşem bir baskı kalitesine sahip.Bildiğim kadarıyla yazarın tüm kitapları aynı yayın evinden çıkıyor ve kitaplar arası boyut farkı yok,böylelikle kitaplığınızda muhteşem ve görüntü olarak harika bir simetriye sahip hoş bir raf oluşturabilirsiniz:Grange Rafı... Açıkçası ben bunu yapmayı düşünüyorum.

İyi okumalar dilerim.
ataç ikon Leyleklerin Uçuşu
kitaba 9 verdi
0 yorum
Uğur Çam

Uğur Çam

@ugurcam967

Zekanın Romanda Kullanılması
Bir çok kitabını soluksuz bitirdiğim Jean Christopher Grangé'nin en zekice kurgulanmış yapıtı bana göre Leyleklerin Uçuşu'dur. Polisiye gerilim türünün usta yazarı bu kitabında sınırlarını zorlamış, kimsenin aklına gelmeyecek bir kaçakçılık organizasyonunun kurgusunu yaratmıştır. Baş kahramanımızın etrafında dönen olaylar, kitabın sonunu biraz tahmin edilebilir yapsa da (ki yazarın üslubuna alışık olmayanların bu tahminde zorlanacağı kanaatindeyim) yine de soluksuz bir serüvenin içinde kendinizi kaybetmeniz işten bile değildir. İnsan psikolojisinin karanlık dehlizlerinde dolaşmayı seven yazar, Leyleklerin Uçuşu kitabında bu tarzından yine ödün vermemiş. Her sayfası aksiyon ve gerilim dolu romanda, yazar yine toplumsal sorunları alttan alta bizlere hissettiriyor.
Sadece güzel ve keyifli bir hikaye olarak betimlenmesi imkansız roman, gerek uluslar arası toplumsal sorunlara bakışı, gerekse çevirmenin katkılarıyla dilimize ustaca yansımış edebiyat kullanımıyla bizi bambaşka diyarların insanları için üzülmeye ikna etmeyi başarıyor. Afrika'nın balta girmemiş ormanlarında yaşayan insanlardan Doğu Avrupa'nın dışlanmış insanlarına bir çok kültür ve karakterin içerisinde onların sorunlarını, yaşam tarzlarını ve hayallerini yaşama imkanı bulabiliyoruz. Baş kahramanımızın bilinmezlerle dolu arka plan hikayesi de bizleri yine bambaşka hayatlarla tanıştırıyor.
Sözün Özü; İnsan psikolojisinin, iyi ve kötünün tartışıldığı, aynı zamanda macera ve aksiyondan taviz verilmemiş bu yapıt sizleri bambaşka dünyalarda merak ve heyecan dolu bir serüvene davet etmekte. Özellikle Polisiye Gerilim türünü sevenlerin mutlaka kaçırmaması gereken bir yapıt.
ataç ikon Leyleklerin Uçuşu
kitaba puan vermedi
0 yorum
timaz mohsenzadeh

timaz mohsenzadeh

@timazmohsenzadeh

Bir macera oykusu
yeni yazarlari kesfetmek yolunda bu kez sira Jean-Christophe Grange'a galdi. kitap'ta macera dolu bir yolculuk ve bu yolculugun icinde gomulmus bir suc ve cinayet anlatiliyor. senaryo guzeldi ve tum parcalar sonunda birbirini uyumlu bir sekilde tamamladilar.
yazar maceraya cok onem verdigi icin, bir macerada yasanabilir her seyi kagitlar uzerine sermis; yani sehirler, kulturler, doga ve insanlar hakkinda bayagi cok sey anlatilmis. kimine iyi kimine sikici gelebilir. ben bir doga dostuyumdur ve gezip dolasmagi cok severim. ama dogada gorunen ve ya insanlarin kulturleri hakkinda ufak tefek detaylarin hakkinda sayfalar okumagi da yeylemem. bazen bu detaylar o kadar coktu ki cogu zaman onlari okumadan atliyordum. ama yazar senaryoyu sonuna kadar tutturmayi basardi ve sonunu iyi bagladi. ozellikle son 100 sayfada yazar hic detaylara girmeden sadece senaryoda yerlestirilmis sirri cozmek istemis; ben son bu 100 sayfayi merakla okudum. keske kitabin her kismi bu kadar surukleyici olsaydi diyorum kendime ama tabi bu sadece benim dusuncem.
ayrica kitabin tercumesi biraz agir olmus ve ilk basta metine uyum saglamak en azindan beni biraz ugrastirdi.
sonuc olarak bu kitabi macerali bir gizem olarak degerlendiriyorum. belki macera sevenler de bu kitapta istediklerini bulabilirler. senaryonun gidisati ve karakterlerin birbirine bagliligi bu yazarin baska kitaplarini bana okutacak kadar iyi idi.
ataç ikon Leyleklerin Uçuşu
kitaba 6 verdi
0 yorum
Sevda Sen

Sevda Sen

@sevdasen

Bir insanın​ yazdığı ilk roman nasıl bu kadar enfes olabilir?
Ve bunun ilk romanı olduğuna nasıl inanabilirsiniz?

Müthiş bir kurgu, acayip bir zekâ ve bir suç ağı içinde akıl almaz bir kaçakçılık serüveni, tüylerinizi ürperten vahşet ve şiddet ile sınırları zorlayan bir gerilim.

Ben bu kitabı 10 yıldan fazla zaman önce okumuştum ama tabi detayları baya unutmuşum, aklımda kalan leylekler ve "bu nasıl bir şeytani düşünce" olmuştu ama içinde bir başka Uluslararası kaçakçılık ve şiddet unsuru içeren ve sırlarla dolu ikinci bir şok dalgası daha var.
Bu kitapla Avrupa'dan Afrika'ya uzanan leyleklerin peşinde macera dolu bir serüveni yaşıyorsunuz. Tabi bol aksiyon gizem şiddet içeriyor kitap, bu türü sevenler için şahane.

Kitap 94 te yazılıp bizde 2001de basıldığı için tabi ilk okuduğum kitabı değildi ama en beğendiğim aklımda kalan favori kitaplarımdan oldu.

Okuması çok kolay değil 300 sayfa olduğuna bakmayın dopdolu zihninizi yoran çılgınca bir hayal gücü, müthiş bir kurgu ve detay var. Bazı yerlerde gerilim dozu yükseliyor meraktan elinizden bırakamıyosunuz ama dediğim gibi aralıksız okunmuyor çünkü yoruyor ama kurguya, sona diyecek yok. Adam enfes yazmış.. yeniden hayran oldum Grangé'ime. bu tarzı sevenlere de öneririm
ataç ikon Leyleklerin Uçuşu
kitaba 10 verdi
0 yorum

Leyleklerin Uçuşu - S41

Lozan-Viyana uçağına yetiştikten sonra, hava alanında da bir araba kiraladıktan sonra, gün batımında Bratislava'ya gidiyordum.
Max Böhm bu kentin yolculuğumun ilk etabı olacağını söylemişti. Almanya ve Polonya leylekleri her yıl bu bölgeden geçiyordu. Buradan, Wagner'in vereceği bilgiler sayesinde, istediğim yönde gider, kuşları yakalayıp gözetleyebilirdim. Üstüne üstlük Fransızca konuşan bir Slovak kuşbilimcinin, Joro Grybinski'nin de adresi vardı yanımda. Kısacası dost topraklardaydım.
Cem AKTAŞ tarafından eklenmiştir.
elif

elif

@elif7

Başından beri ön yargıların,ortak görüşlerin amansız düşmanı olmuştum.Dünyanın çoğu kez sanıldığından da açık olduğunu,ne kadar da alışılmış olursa olsun,gerçeklerin şeffaf ve canlı göründüğünü bilmiyordum.
(Sayfa57)
ataç ikon Leyleklerin Uçuşu
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Konuşmuyorduk. Kelimeler vücut için hiçbir şey yapamaz...
ataç ikon Leyleklerin Uçuşu
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Emre AKKAYA

Emre AKKAYA

@emreakkaya90

Leylekler, ayaklarına küçük bir şerit bağlanarak elmas kaçakçılığında kurye olarak kullanılmaktadır.
ataç ikon Leyleklerin Uçuşu
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Hülya Özenç

Hülya Özenç

@hulyaozenc

Burada çelişkili bir hava esiyordu; bir umut ve umutsuzluk, sabırsızlık ve aldırmazlık, bitkinlik ve heyecan karışımı. Tüm bu insanlar aynı kayıp düşe aitti.
ataç ikon Leyleklerin Uçuşu
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Mehmet Arif D.

Mehmet Arif D.

@marifdogruhotmailcom

Romlara göre çocuk o kadar güzel bir yaratıktır ki, nazar değdirmeye hazır yetişkinlerin ilgisini çeker. Onun için hiç yıkanmazlar. Bir çeşit gerçeği peçeleme. Güzelliklerini ve saflıklarını başka gözlerden saklamak için.
ataç ikon Leyleklerin Uçuşu
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
392
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...
11
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Jean-Christophe Grange Kitapları
Polisiye-gerilim severlerin yakından takip ettiği Fransız yazar Jean-Christophe Grange'ın mutlaka okunması gereken en iyi kit...
SteelRose

SteelRose

@goksugurses

 paylaşım fotoğrafı
Too many of us are not living our dreams because we are living our fears
-Les Brown
ataç ikon Leyleklerin Uçuşu
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ruken al

ruken al

@rukenal

 paylaşım fotoğrafı
Okumaya aralıksız devam☺️iyi pazarlar
ataç ikon Leyleklerin Uçuşu
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Elif Buse Şahingöz

Elif Buse Şahingöz

@elifbusesahingoz

Bitirilenler.... paylaşım fotoğrafı
Bitirilenler....
Azmin zaferi... Benim için farklı bir seçim olmuştu ama nihayet bitti....
EK 1: Çiçeklerimin kitapla bir ilgisi yok konsept olsun diye..... 27.02.18
ataç ikon Leyleklerin Uçuşu
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 yorum
turlim (@turlim369)
kitabı beğendin
mi?
27.02.18 beğen cevap
Elif Buse Şahingöz (@elifbusesahingoz)
Esasında pek benim okuyacağım bir kitap değildi ancak bende inanılmaz bir merak uyandırdı, ve kurgusu tüyler ürpertici....Hiçbir bölümü tahmin edemiyorsun... Muazzam bir kitaptı.
27.02.18 beğen 3 cevap
Okan Yırtıcı (@okanyrtc)
filmi de güzel tavsiye ederim
27.02.18 beğen 1 cevap