up
ara

Roma'nın Batısı

Roma'nın Batısı Konusu ve Özeti

Roma'nın Batısı
Roma'nın Batısı kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Çevirmen: Avi Pardo
Yayınevi: Parantez Yayınları
ISBN: 9789752810181
Sayfa: 184 sayfa
Dangalak'ı aramıza alıp köpek havlamaları eşliğinde evin yolunu tuttuk. Ben biliyorum o köpeği neden istediğimi. Utanç verici derecede açıktı, ama oğlana söyleyemezdim. Mahcup olurdum. Kendime itiraf edebilirdim ama, bununla ilgili bir sorunum yoktu. Yenilgiye ve başarızlığa uğramaktan usanmıştım. Zafer açlığı çekiyordum. Elli beş yaşındaydım ve tek bir zafer yoktu görünürde, bir çarpışma bile.
Kamer

Kamer

@kitapsiz2

Ne zaman Fante okumamaya karar versem sonraki gün başka bir kitabını ararken buluyorum kendimi. Beni yazmaktan uzaklaştırsa da (yazmaya utandığımdan), kalemi karşısında kendimi aciz hissetsem de vazgeçemiyorum onu okumaktan. Sınırlı sayıda çevrilmiş kitabı var zaten, bitince tekrar tekrar okuyacağım sanırım..

Bukowski’yi de Fante’yi de okurken aynı şeye hayranlık duyduğumu farkettim. Garip gelecek ama ; ‘bir yazarın yaşadığı sefilliğe’..
Ama bu öyle kıçlarını silecek bir bez bile bulamadıkları bir sefillik değil, yazıyorlar reddediliyorlar, tekrar yazıyorlar tekrar reddediliyorlar, tekrar yazıyorlar tekrar reddediliyorlar. Sefiller, küçük bir öyküden gelen parayla kendilerini zengin bir yazar gibi hayal edip bununla başa çıkıyorlar. Toza Sor kitabında bir sahne hatırlıyorum : Bandini bir editör tarafından öyküsünün yayımlandığını bildiren bir mektup almış, emin olmak için birkaç kez okumuş sonunda da mektup istemsizce ellerinden kaymıştı. Dizlerinin üzerine çökmüş ve ağlamaya başlamıştı. ‘Arturo Bandini’yim ben. Yazar Arturo Bandini.’

İşte sefil yazarlıktan bunu kastediyorum. Yazıları çok yüce, bunu biliyorlar fakat yine de yetersiz olduğunu düşünüp tekrar tekrar yazıyorlar daha iyisi için. Ve sonunda küçük bir öykülerinin bile takdir görmesine böyle sevinmeleri de bu yüzden. Dandik bir kitabın size getireceği ün ve zenginlik geçicidir, ne kadar alkışlansanız da vicdanen iyi bir yazar olmadığınızı aslında yazdıklarınızın bir boka benzemediğini bilirsiniz. Ama geçici de olsa şöhret tatlıdır. Sabah Uykum bu konuda verilecek en güzel örnek. (Ölene kadar bu kitaba bok atmaktan vazgeçmeyeceğim.)

Roma’nın Batısında kitabında ise bu sefillikten öte, yazarlığının iyi zamanlarını geride bırakmış orta halli, sorunlu 4 çocuk sahibi (hep bu sorunlu çocuklar yüzünden yazamadığını düşünüyor), Henry Molise başrolde.
Benim gibi evliliğe karşı biriyseniz yazarın cümle aralarında evliliğe ne güzel verip veriştirdiğini farkedeceksiniz. Harikulade betimlemelerle sizi bu kararınızda nasıl da haklı olduğunuzu gösteriyor Fante. Evliliğe karşı değilseniz de alın okuyun bu kitabı, acı gerçekleri görmekten çekinmeyecekseniz tabii.
Aslında acıyorsunuz bir müddet sonra Henry Molise’e. Bir zamanlar iyi bir yazardı,ki bir yazar için en kötü durum bu bence, bir zamanlar aşık olduğu bir karısı vardı,şimdi sadece muhtaç olduğu.. Dangalak adında eşcinsel bir köpekleri var, tam bir baş belası ama öyle bir köpeğim olsun isterdim. Sanıldığının aksine köpekler karşı cinsle tanışma bahanesi değildir, şefkatli ve anlayışlıdırlar. Canınızın sıkkın olduğunu farkedip yanınızdan ayrılmazlar. Gösterebilecekleri bütün sevgileri gösterirler. Ve tek köpek cinsi de Rott değildir..

Karısı "ya köpek ya ben" dediğinde istisnasız köpeği seçerken bir müddet sonra köpeğin ona harika lazanyalar pişiremeyeceğini, bulaşıklarını yıkayamayacağını, gömleklerini ütüleyemeyeceğini farkedip yine karısına yöneliyor. İşte evliliğin getirdiği en acınası nokta. Ömrümün sonuna kadar seni isteyeceğim sadece sen varsın ütopyalarından ziyade,, aşık olduğunuz kadının çöküşünü izlersiniz günden güne, ona bu kadar muhtaç olduğunuz için kendi kendinize hayıflanır, zamanında yemek yapmayı, gömleklerinizi ütülemeyi, bulasiklarinizi nasil yikiyacaginizi öğrenmediginiz icin pişman olur vee güzel popolu genç bayanlara yönlendirirsiniz bütün arzu ve isteklerinizi. Ve beklentilerinizi tabii.

Kitabın finali ise beni hayli etkiledi. Muhteşemdi. Finalde yazarın başından beri tutkunu olduğu Roma hayalini nasıl gerçekleştiremediğini, gözünü bile kırpmadan nelerden vazgeçtiğini göreceksiniz. İyi okumalar.
ataç ikon Roma'nın Batısı
kitaba puan vermedi
0 yorum
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Kitap iki hikayeden oluşuyor ancak ikincisinden bahsetmeye gerek görmüyorum. 40 sayfalık bir öykü. İlki ise beklentimin çok ötesinde, Toza Sor kadar, hatta belki ondan bile fazla sevdiğim bir hikaye. Dangalak Köpeğim alt başlığıyla verilmiş bu, diğeri ise Orji. Parantez' den çıkan kitaplarda bazı yazım yanlışları mevcut ne yazık ki bunu da başta bir eleştiri olarak ekleyeyim. Bu kitaptaki ilk hikayede 14. bölümden sonra 15 yerine 24 yazıyor mesela. Bunun dışında da ayrı yazılması gereken bir iki kelimenin bitişik yazımı mevcut.

Dangalak Köpeğim gerçekten de sağlam bir hikaye. Fante kitaplarında benim çok sevdiğim üç nokta var; ilki kadınlara karşı duyulan hislerin anlatımı. Çok gerçekçi ve keyifli buluyorum bunu. İkincisi, iyi bir espri anlayışı ki özellikle diyaloglarda sıklıkla görülür bu. Üçüncüsü de yazmak, yazarlık meselesi. Bu üç nokta bu kitapta da mevcut fakat bu kez bunların üzerine müthiş bir yalnızlık teması eklenmiş. Tamam, Toza Sor' da da yalnız bir adamın hikayesini okuduk belki ama buradaki yalnızlık fiziki bir durum değil. Zaten bana göre yalnızlık özünde fiziki bir durum değildir. O bir başınalık olabilir, yalnızlık farklı bir meseledir. Bir aile babasının kendi içindeki yalnızlığı üstelik de hayli eğlenceli bir üslupla anlatılmış kitapta.

Fante, kitapları hangi sırayla yazılmış ve basılmış bilmiyorum, açıkçası şu an bunları yazarken de bakmak zor geldi ancak tahminim bu kitabının son kitaplarından olabileceği yönünde. Fante hep çocuğun gözünden aileyi anlatıyordu daha önce okuduğum kitaplarında. (Tabii Toza Sor hariç, o başka bir hikaye.) Bu kitapta ise aile kavramı, babanın gözünden irdeleniyor. Geçmişiyle hesaplaşan bir babanın hikayesini okuyoruz Fante' nin o kolay anlaşılır ve zevkli anlatımıyla. Ailesi yavaş yavaş dağılan ve aslında içten içe de hayallerinin peşinden gidebilmek için bunu arzulayan, bu dağılmayı onaylayan bir baba var, kalabalık ailesine rağmen de muazzam yalnız bir baba aynı zamanda kendisi. Bu yüzden bir köpekle gidermeyi deniyor bu yalnızlığını. Eğlenceli, komik, ama bir yönüyle de çok hüzünlü bir kitap.
ataç ikon Roma'nın Batısı
kitaba 9 verdi
2 yorum
Gül Ayan (@gulayan)
Toza Sor, kitabında sıkça adı geçen hikaye; Minik Köpek Güldü, Dangalak Köpeğim ile aynı hikaye mi diye merak ettim... Bandini'nin yazar olma yolunda bir dergide yayımlanan ilk hikayesidir Minik Köpek Güldü, kendisinin çok sevdiği ve yazabildiği için gurur duyduğu bir hikayedir. Toza Sor, şu an okuduğum için ve o hikayeyi merak ettiğim için böyle bir soru oluştu incelemenizi okurken : )
07.02.18 beğen cevap
Meursault Samsa (@meursaultsamsa)
Bir dergide yayımlanamayacak kadar uzun bir öykü bu. Muhtemelen farklı o yüzden.
09.02.18 beğen 1 cevap
Vahit YILDIRIM

Vahit YILDIRIM

@gregorsamsa0

hiçbir kitabı okurken bu kadar eğlendiğimi, güldüğümü hatırlamıyorum. (ilk öyküden söz ediyorum.) toplum içinde okumayın kesinlikle, kendi kendinize bir şeyler okuyup kahkahalarınızı tutmaya çalıştığınızı görenler deli olduğunuzu düşüneceklerdir çünkü.
ataç ikon Roma'nın Batısı
kitaba 10 verdi
0 yorum

Roma'nın Batısı - S41

Universal stüdyoları kırk dakika uzaklıktaydı. Körfez boyunca uzanan kıyı dağlarını bir çırpıda kat ettikten sonra Malibu Kanyonu üzerinden karayoluna girip Universal'ın yolunu tuttum. Evdeki durum beni kaygılandırıyordu. Harriet'in ruh durumu hayra alamet değildi. Genellikle uysal ve yumuşak bir insandı, çabuk bağışlardı, ama onun sabrının da bir sınırı vardı, o sınır aşıldığında bavulunu kaptığı gibi evi terk ederdi.
Arif Boğaç tarafından eklenmiştir.
Kamer

Kamer

@kitapsiz2

Bazen en iyisi gerçeği olduğu gibi söylemektir. Yüreğindekini açıksözlülükle ortaya koymak bir erkeği hiçbir zaman alçaltmaz. (syf 126)
ataç ikon Roma'nın Batısı
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
0 yorum
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Hayat adil değildi. Oğulların büyürken sen küçülüyor, onları artık dövemiyordun bile. Ona en son üç yıl önce park ettiği arabasında sarhoş bulduğumda vurmuştur. İsterik bir kahkaha krizine girmişti. (sf: 15)

***

''Son zamanlarda çok kabalaştın. Seni ilk tanıdığımda böyle bir şey söyleyeceğin aklımın ucundan bile geçmezdi.''
''O zamanlar seni tavlamaya çalışıyordum. Tanrım, Harriet, o kadar uzun zamandan beridir evliyiz ki bazen senin de duyguların olduğunu unutuyorum. Evlilik insanı gaddarlaştırıyor. (sf: 19 - 20)
***

''O köpek bela. Delinin teki.''
''Tarzı olan bir dövüşçü o. Tek bir yumruk bile sallamadan kazanıyor.''
''O dövüşçü değil, Baba. Tecavüzcü.'' (sf: 37)

***

Bazen otururken birden yattığı yerden kalkıyor, patilerini omuzlarıma dayayıp beni düzmeye çalışıyordu. Demek ki seviyordu beni. Başka nasıl ifade edebilirdi? Şiir yazmasını, gül yollamasını bekleyemezdim ondan. (sf:49)

***

''Bundan nasıl şüphe edebilirsin? Ona nasıl baktığını fark etmedin mi? Nefret ediyor ondan.''
''Hiç sanmıyorum. Dominic kıç delisidir, Katy Dunn' da o kıç varken ondan nefret edemez.'' (sf: 85)

***

''Allahaısmarladık, Baba. Her şey için teşekkürler.''
Bu kadar basitti. Her şey için teşekkürler. İzni olmadan onu dünyaya getirdiğim için. Onu savaş, nefret ve bağnazlıkla dolu bir dünyaya zorladığım için. Ona sahtekarlığı, yalanı, ön yargıyı, acımasızlığı öğreten okullara gönderdiğim için. Sırtına hiçbir zaman inanmadığı bir Tanrı yüklediğim için. Bir gün mahvına sebep olabilecek araba tutkusunu aşıladığım için. Çocuk kızla tanışır ve iyi adamlar sonunda hep kazanır türünden korkakça senaryolar yazan bir baba için. Her şey için. (sf: 95 – 96)

***

Yüreğindekini açık sözlülükle ortaya koymak bir erkeği hiçbir zaman alçaltmaz. (sf: 126)

(Parantez Yay. - 2. Baskı - çev: Avi Pardo)
ataç ikon Roma'nın Batısı
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Misafir2

Misafir2

@misafir001

Kitap iki hikayeden oluşuyor ancak ikincisinden bahsetmeye gerek görmüyorum. 40 sayfalık bir öykü. İlki ise beklentimin çok ötesinde, Toza Sor kadar, hatta belki ondan bile fazla sevdiğim bir hikaye. Dangalak Köpeğim alt başlığıyla verilmiş bu, diğeri ise Orji. Parantez' den çıkan kitaplarda bazı yazım yanlışları mevcut ne yazık ki bunu da başta bir eleştiri olarak ekleyeyim. Bu kitaptaki ilk hikayede 14. bölümden sonra 15 yerine 24 yazıyor mesela. Bunun dışında da ayrı yazılması gereken bir iki kelimenin bitişik yazımı mevcut.

Dangalak Köpeğim gerçekten de sağlam bir hikaye. Fante kitaplarında benim çok sevdiğim üç nokta var; ilki kadınlara karşı duyulan hislerin anlatımı. Çok gerçekçi ve keyifli buluyorum bunu. İkincisi, iyi bir espri anlayışı ki özellikle diyaloglarda sıklıkla görülür bu. Üçüncüsü de yazmak, yazarlık meselesi. Bu üç nokta bu kitapta da mevcut fakat bu kez bunların üzerine müthiş bir yalnızlık teması eklenmiş. Tamam, Toza Sor' da da yalnız bir adamın hikayesini okuduk belki ama buradaki yalnızlık fiziki bir durum değil. Zaten bana göre yalnızlık özünde fiziki bir durum değildir. O bir başınalık olabilir, yalnızlık farklı bir meseledir. Bir aile babasının kendi içindeki yalnızlığı üstelik de hayli eğlenceli bir üslupla anlatılmış kitapta.

Fante, kitapları hangi sırayla yazılmış ve basılmış bilmiyorum, açıkçası şu an bunları yazarken de bakmak zor geldi ancak tahminim bu kitabının son kitaplarından olabileceği yönünde. Fante hep çocuğun gözünden aileyi anlatıyordu daha önce okuduğum kitaplarında. (Tabii Toza Sor hariç, o başka bir hikaye.) Bu kitapta ise aile kavramı, babanın gözünden irdeleniyor. Geçmişiyle hesaplaşan bir babanın hikayesini okuyoruz Fante' nin o kolay anlaşılır ve zevkli anlatımıyla. Ailesi yavaş yavaş dağılan ve aslında içten içe de hayallerinin peşinden gidebilmek için bunu arzulayan, bu dağılmayı onaylayan bir baba var, kalabalık ailesine rağmen de muazzam yalnız bir baba aynı zamanda kendisi. Bu yüzden bir köpekle gidermeyi deniyor bu yalnızlığını. Eğlenceli, komik, ama bir yönüyle de çok hüzünlü bir kitap.
ataç ikon Roma'nın Batısı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

kitap ve alkol paylaşım fotoğrafı
kitap ve alkol
Fırın sütlaç
ataç ikon Roma'nın Batısı
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum