up
ara
‹ Tüm Roma'nın Batısı İncelemeleri

Roma'nın Batısı Kitap İncelemeleri

Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Kitap iki hikayeden oluşuyor ancak ikincisinden bahsetmeye gerek görmüyorum. 40 sayfalık bir öykü. İlki ise beklentimin çok ötesinde, Toza Sor kadar, hatta belki ondan bile fazla sevdiğim bir hikaye. Dangalak Köpeğim alt başlığıyla verilmiş bu, diğeri ise Orji. Parantez' den çıkan kitaplarda bazı yazım yanlışları mevcut ne yazık ki bunu da başta bir eleştiri olarak ekleyeyim. Bu kitaptaki ilk hikayede 14. bölümden sonra 15 yerine 24 yazıyor mesela. Bunun dışında da ayrı yazılması gereken bir iki kelimenin bitişik yazımı mevcut.

Dangalak Köpeğim gerçekten de sağlam bir hikaye. Fante kitaplarında benim çok sevdiğim üç nokta var; ilki kadınlara karşı duyulan hislerin anlatımı. Çok gerçekçi ve keyifli buluyorum bunu. İkincisi, iyi bir espri anlayışı ki özellikle diyaloglarda sıklıkla görülür bu. Üçüncüsü de yazmak, yazarlık meselesi. Bu üç nokta bu kitapta da mevcut fakat bu kez bunların üzerine müthiş bir yalnızlık teması eklenmiş. Tamam, Toza Sor' da da yalnız bir adamın hikayesini okuduk belki ama buradaki yalnızlık fiziki bir durum değil. Zaten bana göre yalnızlık özünde fiziki bir durum değildir. O bir başınalık olabilir, yalnızlık farklı bir meseledir. Bir aile babasının kendi içindeki yalnızlığı üstelik de hayli eğlenceli bir üslupla anlatılmış kitapta.

Fante, kitapları hangi sırayla yazılmış ve basılmış bilmiyorum, açıkçası şu an bunları yazarken de bakmak zor geldi ancak tahminim bu kitabının son kitaplarından olabileceği yönünde. Fante hep çocuğun gözünden aileyi anlatıyordu daha önce okuduğum kitaplarında. (Tabii Toza Sor hariç, o başka bir hikaye.) Bu kitapta ise aile kavramı, babanın gözünden irdeleniyor. Geçmişiyle hesaplaşan bir babanın hikayesini okuyoruz Fante' nin o kolay anlaşılır ve zevkli anlatımıyla. Ailesi yavaş yavaş dağılan ve aslında içten içe de hayallerinin peşinden gidebilmek için bunu arzulayan, bu dağılmayı onaylayan bir baba var, kalabalık ailesine rağmen de muazzam yalnız bir baba aynı zamanda kendisi. Bu yüzden bir köpekle gidermeyi deniyor bu yalnızlığını. Eğlenceli, komik, ama bir yönüyle de çok hüzünlü bir kitap.
ataç ikon Roma'nın Batısı
kitaba 9 verdi
3 beğen · 2 yorum
Gül Ayan (@gulayan)
Toza Sor, kitabında sıkça adı geçen hikaye; Minik Köpek Güldü, Dangalak Köpeğim ile aynı hikaye mi diye merak ettim... Bandini'nin yazar olma yolunda bir dergide yayımlanan ilk hikayesidir Minik Köpek Güldü, kendisinin çok sevdiği ve yazabildiği için gurur duyduğu bir hikayedir. Toza Sor, şu an okuduğum için ve o hikayeyi merak ettiğim için böyle bir soru oluştu incelemenizi okurken : )
07.02.18 beğen cevap
Meursault Samsa (@meursaultsamsa)
Bir dergide yayımlanamayacak kadar uzun bir öykü bu. Muhtemelen farklı o yüzden.
09.02.18 beğen 1 cevap