up
ara

Gönülçelen

Gönülçelen Konusu ve Özeti

Gönülçelen
Yükseltin Tavan Kirişini Ustalar kitabının da yazarı Jerome David Salinger tarafından kaleme alınan Gönülçelen kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Can Yayınları yayınevinden 0 yılında isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Gönülçelen isimli kitap 229 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Adnan Berk çevirmiştir. Gönülçelen kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çevirmen: Adnan Berk
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN:
Sayfa: 229 sayfa
Gönülçelen ya da Çavdar Tarlasında Çocuklar (Özgün adıyla: The Catcher in the Rye), J. D. Salinger`in romanıdır. Eser ilk olarak İngiltere ve ABD`de 1951'de kitap olarak basıldı.

"Modern zamanların başyapıtı" olarak değerlendirilen bu eser, "ahlâk dışı" ve "açık saçık" bulunduğundan ABD'nin birçok tutucu bölgesinde uzun süre yasaklı kaldı. Hâlâ bazı Amerikan kütüphanelerinde yasaklı kalmasına rağmen, kitabın yasaklanması günümüzde ilginç bir hal almıştır: ABD'de lise düzeyinde en çok yasaklanan kitap olmasına rağmen aynı zamanda en çok okutulan kitaptır.

1967'deki Adnan Benk'in İngilizce aslından değil de Fransızca versiyonu olan "L'Attrape-cœurs"den yaptığı dolaylı çevirisinden ötürü kitap Türkiye'de "Gönülçelen" olarak tanınır. Kitabın Yapı Kredi Yayınları basımı çevirisi Coşkun Yerli'ye aittir ve bu kez Türkçe adı özgün adına daha yakındır: "Çavdar Tarlasında Çocuklar".[1]

Kitap, anti-kahraman Holden Caulfield'ın okuldan atılmasıyla başlayan süreci Holden'ın kendi ağzından anlatır. Stylist.co.uk sitesi tarafından "En iyi ve en ikonik 100 giriş cümlesi" listesinde romanın giriş cümlesi birinci sırada yer alırken[2] "En iyi 101 kapanış cümlesi" listesinde on beşinci sırada yer aldı
Uzel

Uzel

@uzel

Gönülçelen, 1950'lilerin başındaki ilk baskısından beri dikkatleri üzerinde tutan bir kitap. Sanırım bu kadar ilgi çekmesinin başlıca nedeni, o zamanlarda alışılmadık bir durum olan, öykünün yer yer argo kullanımına bile başvurarak, günlük konuşma dilinde yazılmış olması. Yazarı Salinger'in ünlenmekten dolayı son derece rahatsız olması ve inzivaya çekilip, gizemli bir hava estirmesinin de payı olabilir. Bu ilginç adamının, dünyanın her köşesinde kitabını basacak yayınevlerine koştuğu bir de şart olduğunu duymuştum: Kitabın ne kapağında, ne de içinde hiç resim olmayacak.
Yeni yetmelik çağındaki bir oğlanın dünyasını; okul hayatı, ailesi, arkadaşları ve yaşadığı kenti nasıl algıladığını gördüğümüz başarılı bir psikolojik romandır Gönülçelen.
Ben Cem Yayınevi'nden çıkan o çok eski baskısından okumuştum. Can Yayınlarının bu çizimli baskısını ise, kitabın özel hayranlarından biri olan bir arkadaşım için sahafta bulup, armağan etmiştim. Gerçi tam olarak bu baskı da sayılmaz, çünkü kapak resmi farklıydı ve benim daha hoşuma gitmişti. Salinger'in vefatının hemen sonrasına denk gelen bir zamandı ve o esnada tüm dünyada her zamankinden de yoğun ilgi görmekteydi kitap. Dolayısıyla sahaf arkadaş, kapanın elinde kalacak olan o kopya için bana sağlam bir kazık atmıştı ama ne yapalım; arkadaşımın kitaplığında daima duracağını, her baktığında onu gülümsetecek olduğunu düşünmek paha biçilmezdi.
Son bir not: Nedense Gönülçelen bana üslup bakımından "Sıradan İnsanlar"ı anımsatır, onu da öneririm.
(http://www.neokur.com/kitap/141913/siradan-insanlar)
ataç ikon Gönülçelen
kitaba puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
Doğancan Bedir

Doğancan Bedir

@dogancanbedir

Asıl "Çavdar Tarlasında Çocuklar" çakmadır. Bu ilk baskılarından biridir ve üstad Adnan Benk Fransızcadan çevirmiştir. Lütfen öğrenelim ve öyle konuşalım!!!
ataç ikon Gönülçelen
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
Samet Çelik

Samet Çelik

@sametcelik

Çakma ''Çavdar Tarlasında Çocuklar''.
ataç ikon Gönülçelen
kitaba puan vermedi
0 beğen · 0 yorum

Gönülçelen - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

kitap ve alkol paylaşım fotoğrafı
kitap ve alkol
imamhatipler kapatılsın
ataç ikon Gönülçelen
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
13 beğeni · 2 yorum beğen ikon