up
ara

Gönülçelen Kitap İncelemeleri

Uzel

Uzel

@uzel

Gönülçelen, 1950'lilerin başındaki ilk baskısından beri dikkatleri üzerinde tutan bir kitap. Sanırım bu kadar ilgi çekmesinin başlıca nedeni, o zamanlarda alışılmadık bir durum olan, öykünün yer yer argo kullanımına bile başvurarak, günlük konuşma dilinde yazılmış olması. Yazarı Salinger'in ünlenmekten dolayı son derece rahatsız olması ve inzivaya çekilip, gizemli bir hava estirmesinin de payı olabilir. Bu ilginç adamının, dünyanın her köşesinde kitabını basacak yayınevlerine koştuğu bir de şart olduğunu duymuştum: Kitabın ne kapağında, ne de içinde hiç resim olmayacak.
Yeni yetmelik çağındaki bir oğlanın dünyasını; okul hayatı, ailesi, arkadaşları ve yaşadığı kenti nasıl algıladığını gördüğümüz başarılı bir psikolojik romandır Gönülçelen.
Ben Cem Yayınevi'nden çıkan o çok eski baskısından okumuştum. Can Yayınlarının bu çizimli baskısını ise, kitabın özel hayranlarından biri olan bir arkadaşım için sahafta bulup, armağan etmiştim. Gerçi tam olarak bu baskı da sayılmaz, çünkü kapak resmi farklıydı ve benim daha hoşuma gitmişti. Salinger'in vefatının hemen sonrasına denk gelen bir zamandı ve o esnada tüm dünyada her zamankinden de yoğun ilgi görmekteydi kitap. Dolayısıyla sahaf arkadaş, kapanın elinde kalacak olan o kopya için bana sağlam bir kazık atmıştı ama ne yapalım; arkadaşımın kitaplığında daima duracağını, her baktığında onu gülümsetecek olduğunu düşünmek paha biçilmezdi.
Son bir not: Nedense Gönülçelen bana üslup bakımından "Sıradan İnsanlar"ı anımsatır, onu da öneririm.
(https://www.neokur.com/kitap/141913/siradan-insanlar)
ataç ikon Gönülçelen
kitaba puan vermedi
0 yorum
Doğancan Bedir

Doğancan Bedir

@dogancanbedir

Asıl "Çavdar Tarlasında Çocuklar" çakmadır. Bu ilk baskılarından biridir ve üstad Adnan Benk Fransızcadan çevirmiştir. Lütfen öğrenelim ve öyle konuşalım!!!
ataç ikon Gönülçelen
kitaba 10 verdi
0 yorum
Samet Çelik

Samet Çelik

@sametcelik

Çakma ''Çavdar Tarlasında Çocuklar''.
ataç ikon Gönülçelen
kitaba puan vermedi
0 yorum