up
ara

Yolda

Yolda Konusu ve Özeti

Yolda
Ve Hipopotamlar Tanklarında Haşlandılar kitabının da yazarı Jack Kerouac tarafından kaleme alınan Yolda kitabı Aile Hayatı, Aile İlişkileri, Roman (Çeviri) türünde okuyucusu ile buluşuyor. Ayrıntı Yayınları yayınevinden 2008 yılında 9789755395531 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Yolda isimli kitap 496 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Can Kantarcı çevirmiştir. Kitap Filmi de Çekilen Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Yolda kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Can Kantarcı
Yayınevi: Ayrıntı Yayınları
ISBN: 9789755395531
Sayfa: 496 sayfa Basım Tarihi: 2008
Yolda, orijinal rulo haliyle Türkçe'de...

Jack Kerouac'ın Yolda'sı ilk olarak 1957 yılında Viking yayınevi tarafından basıldı. Kerouac'ın okurların gözünde artık efsaneleşmiş olan hikayeye göre, yaklaşık üç yıl boyunca aldığı notlar ve yaşadıklarına dayanarak, üç haftalık bir oturumda daktiloda, kendi hazırladığı uzun, tek bir ruloya yazdığı romanı, yazarın ve editörün büyük uğraşları, tekrar tekrar elden geçirmeleri ve çıkarmalar yapmaları sonucunda basıldı. Kısa sürede bir kült eser haline gelmiş ve bütün dünyada efsaneleşmiş olsada, bu basılan Yolda, "uslanmış" bir Yolda idi.

Kitabın basılışının 50. yılı anısına ve kitapta geçen kişilerin gerçek adlarının kullanılmasının artık sorun olmaktan çıkmasıyla, ilk kez orijinal rulo olduğu haliyle basıldı. Biz de kısa sürede, titiz bir çalışmayla bu eseri Türkçe'de yayımlıyoruz...
Beyhude

Beyhude

@mamafih - Ankara

Yazarın otobiyografik eseri, Türünün ilki olduğundan dolayı, (Beet kuşağını) daha doğrusu bu eserle beraber edebi anlamda bir tür oluşumuna neden olduğundan dolayı önemli bir yere sahip bir eser, Fransız asıllı Kanadalı yazar, göçmen bir ailenin çocuğudur. İngilizceyi 6 yaşından sonra öğrenir. O zamana kadar sürekli Fransızca konuşur. Bir röportajında ""Rüyalarımı bile Fransızca görüyordum""ifadesini kullanır. Koyu katolik bir anneye sahip, erkek kardeşinin ölümünden sonra babasında alkol ve kumar bağımlılığı gelişir. Kardeşinin ölümü Kerouac'ı derinden etkiler.. Yazdığı romanlarda hayatına giren insanlara ve olaylara yer verdiği için; Yolda romanı da ilk baskısı sırasında isimler ve mekanlar değiştirilir ve sansürlenir. 20 günde yazılan eser 37 metrelik birbirine eklenmiş ruloya, bir oturuşta aralıksız yazılmasıyla, eşinin günlerce odasına kahve, çay, yemek taşıdığı söylenir.Bu yönüyle dikkat çekicidir.

Beet kuşağı terimini ilk kullanan kişide yazarımız Kerouac'dır. Bu kuşağın hayat felsefesini yolda isimli kitabıyla kült hale gelmiştir. Beet kuşağı dediğimiz yine 2. Dünya savaşı atom bombası ile sona ererken, Vietnam savaşının yıkıcı psikolojik gücünün de ardından, Avrupa'da 6 milyon yahudinin gaz odalarında yakılması ile insan olgusunun düşünülmeye başlandığı bir dönem, Kapitalist yaşam çarkının içine girmeyi reddeden, ya da bunun içinde kendine yer bulamayan. Paketlenmiş yaşam tarzının içinde yer bulamayan Afro Amerikalıların, göçmen Avrupalıların, uzak doğuluların vs vs toplumun dışına itilmiş bu kitlelerin içinden Hipster'lar denilen kitleler çıkmaya başlar. Bu insanlar dil, din, ırk, genel toplumun ahlak inanç ve tüm doğrularına uymayan bu tipler. Sınırsız yaşam; bedensel ve düşünsel , mekansal anlamda, beyinsel, anlamsal ...[uyuşturucu] (bu önemli bir detay; çünkü düşüncenin önünde de engel olarak görülen toplumsal değerleri, alkol ve uyuşturucunun etkisiyle aşılacağını düşünen) özgür seks, kadının özgürleşmesi ve hiç bir toplumsal kısıtlamalara uymama gibi, konformist burjuva sınıfına karşı tepki olarak doğan, maddi değerlerin karşısında manevi değerler aramaya girişen, Tanrı inancını birazda Doğu mistik akımlarda Budizm, Şamanizm. Nirvana vb gibi eğilimlere yönelen, Tanrı'yı koyu katolik Hıristiyanlığın dışında arayamaya başlayan, sonrasında Amerikan basını tarafında dejenere edilen ve farklı lanse edilen, ilerleyen süreçte de politik duruşu olan 68 kuşağın hippilerine dönüşecek olan, Yeraltı Sakinleri; içerisinde Allen Ginsberg, Gary Snyder, Neal Cassady gibi 1940-1950 li yılların önemli yazar ve sanatçılarının olduğu topluluk :) özelikle bu Beet kuşağının kitaplarından birisi olan, okumasına güvendiğim, içeriğinin yola göre daha iyi olduğunu söyleyen arkadaşımın Neal Cassady'nin Üçün Biri isimli kitabını önerdi, okunacaklarım arasına aldım . Ama mümkünse bu yıl değil:)

Kitap ilginçtir ki iş seyahatlerimin olduğu bir döneme geldi. Benimle beraber yolculuğa çıktı. Kitap roman kriteri olarak kötü, eser olarak büyük bir kitap. Yukarıda bahsettiğim nedenlerden dolayı. Yazma alışkanlığının bir ürünü, içgüdüsel bir reaksiyon, karşı kültür yaratma çabası belki , Dili ve anlatımı değişik, şuanda yaşanıyormuş, uzaktan seyretmeyip, bizzat yaşananların içinde bulunuyorsunuz hissini veren, sürekli hareketin eylemin beni yorduğu... Şahsi fikrim yaşanılanların karakterin üstünde bıraktığı duygu eksikliğini gördüğüm için beğenmediğim, bir kaç yerde doğanın, derinlikten uzak ama yine de hoş bulduğum tasviri, yolculuğu iç dünyasında arayışlarla, mekansal ve beyinsel, toplumsal sınırları zorlayıcı ve yığınlarca karşılaşma, yabancı isimler beynimi bulandırmış olsa da.. Türünün ilk örneği, kategorisel bağlamda edebiyat çevrelerinin farklı yerlere koyduğu bir roman. Bu arada Times gazetesinin iyi ya da kötü eleştirilerde bulunduğu bir yazarın parlaması ilginç diyebilirim. Hakkında iyi yazılar yazılmış zamanında... Bu arada benim okuduğum kitap, sansürsüz basımıydı, bazı bölümlerini gülümseyerek okudum.

Beet akımını merak eden, bu tarz kitaplara ilgisi olan arkadaşların severek okuyacağı, fazla beklentiye girmeden , akımın kült eserini merak edenlere önerebileceğim bir kitap.
ataç ikon Yolda
kitaba 8 verdi
2 yorum
döşeğimde ölürken (@snrsz)
sevdim bunu , eline yüreğine sağlık olsun :)
24.11.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay - İstanbul

YOLDA

Jack Kerouac; Çeviren: Güzin Özkan,Ferruh Armutçuoğlu; Kıyı Yayınları; 283 Sayfa (6)

Bir kaç gün önce devrettim YOLDA'yı.Yolda, yazın türü olarak otobiyografiye uyuyor ama şayet yazılanların bir kısmı ya da çoğu kurmaca ise tür olarak 'roman bu' diyebilirim.

Eserin Yazarı Jack Kerouac 1922 yılında doğmuş,1969 yılında kırkyedi yaşındayken hayatını kaybetmiş bir Kanadalı-ABD'li; Beat Kuşağı Akımı'nın kurucusu ve Yolda adlı bu eseriyle bu akımın simgesi kabul edilen biri.

Bu eserde yazmış olduklarıyla çoğumuzun 'serseri' sıfatına layık göreceği bir tip betimliyor Kerouac.Salt kendisinden bahsetmiyor,,,epeyce de en yakın arkadaşı Dean Moriarty'den bahsediyor.Gerçek veya değil ama Yazar Amerika içinde yaptığı uzun yolculukları anlatıyor.

Beat Kuşağı gençleri kimsenin yaşantısına karışmayan,barışçıl,serbest yaşama sevdalısı, otoriteye karşı olan,hayatın gerçeklerini gözardı eden,her ne pahasına olursa olsun salt bu dünyanın tadını çıkarmaya çalışan,böyle oldukları için normal insanların onları bencil diye tanımlayabilecekleri,,,uyuşturucu ve alkol düşkünü fakat duygulu insanlar olarak tasvir edilmişler eser boyunca.Duygulu insanlar dedim ya,,,yanıltmış olmayayım kimseyi:Şuursuz bir duygululuk bu; tam tamına ŞUURSUZ DUYGULU İNSANLAR demeliyim! Şayet o yıllarda dünya gençlerinin çoğu bu Beat Kuşağı Akımı'na sevdalansalardı aids'ten, sirozdan, frengiden, bel soğukluğundan,,,sevdalanmadan arta kalanları ise açlıktan,sefaletten, pislikten tez zamanda öte âleme göçebilirlerdi. Dünya pek çok düşünce akımına kapılan insan toplulukları ile dolmuş,,,geçmiş zamanlarda,fakat böylesine duyarsız bir kuşağı aklım reddediyor.

Kitabı okumaya karar verdiğimde eğlenceli bir eser olabileceğini ummuştum.Bana kasvetli geldi.İçimi kararttı.Midemi bulandırdı.YOLDA'da anlatılanların görenek, gelenek eksikliğinden kaynaklandığı kanaati oluştu bende.

Çocuklarınızı Beat Kuşağı Akımı'na benzer akımlardan koruyabilmeniz adına okuyabilirsiniz YOLDA'yı. Edebî açıdan vasat buldum eseri.Çevirisini beğendim.

Cuma,6 Ocak 2012
ataç ikon Yolda
kitaba 8 verdi
0 yorum
Hakan Bezan

Hakan Bezan

@bezan3

Yolda olmayı sevenlerin ve heveslenenlerin kesinlikle okuması gereken bir kitap.Beat kuşağı takipçilerinin benzersiz dediği kitap Kerouac'ın 3-4 yıllık yol seferlerini en ince ayrıntısına kadar anlatıyor.Orjinal rulo dediği de yazarın romanı 38 metrelik rulo yazmasından kaynaklanıyor.İmla,paragraf başı kullanmadan sadece yazmış Kerouac olup bitenleri.Beat Kuşağı'nı yeni keşfedenlerin ilk kitabı olması gerektiğine inandığım Yolda gerçekten sizi yollara,otostoplara heveslendirecek hatta heveslendirmekle kalmayıp eyleme dönüştürmenizi sağlayacak.Neal Cassady ve Jack Kerouac'ın çılgın dostluklarını ve diğer arkadaşlarının katılımıyla Denver,Frisco'da yaşadıkları maceralar okudukça içlenecek,içlendikçe daha fazla şey öğrenmek isteyeceksiniz.
Caz müziğini sevenler için de çok faydalı olduğunu düşündüğüm roman birçok caz sanatçısyla tanışmanıza vesile olacaktır.
Okuyun,yola çıkın,gezin,görün sonra bu kitaba gıpta edin :)
ataç ikon Yolda
kitaba 10 verdi
0 yorum
Asım Enes Eraydın

Asım Enes Eraydın

@asimeneseraydin

Otobiyografik güzel bir yeraltı romanı. Zaten bildiğiniz üzere Jack Kerouac Beat akımının öncülerindendir. Yolda da beat nesilinin ürettiği kitapların en önde gelenlerinden biridir.
Kitap, Kerouac'ın sayfa değiştirmek istememesi gibi sebepler sayesinde bir ruloya yazılmıştır. Hatırladığım kadarıyla kitabın 50. yılı şerefine yayıncı kuruluş orjinal rulodan olduğu gibi çevirerek yeni bir baskı yayınladı. Türkiye'de de Ayrıntı yayınları kitabın orjinal rulo çevirisini basmıştır. Bu çeviride Orjinal metinde ki hatalar da anlaşılırlığı bozmamaya dikkat edilerek de olsa baskıya aktarılmıştır. Kitapta ki karakter isimleri de jack kerouac'ın romanda anlattığı olayları yaşadığı insanların gerçek ismiyle değiştirildi. Kitabın sonuna 100-150 sayfalık romanla ilgili açıklamalar vb. şeyler eklenmiştir.
ataç ikon Yolda
kitaba 10 verdi
0 yorum
Dondurma- çörek
Yeraltı romanlarının en iyisi diyebilirim , her ne kadar hepsini okumasam da.Bitik yitik jenerasyon olarak çevrilmiş kitaptaki jenerasyon . Onları anlatıyor her ne kadar bu çeviriye katılmasam da.
Bildiğim kadarıyla tamamen gerçek olaylar hatta ilk olarak bazı bolumler kesilerek basılmıştır ama son hali orjinal büyük bir bölümü çünkü kitaptaki karakter ve isimleri değiştirilmiştir. Bir çırpıda bitirdiğimi bir kitaptı. Klasik otostop yazılarından farklı mıdır bilinmez ama yazar çok iyi kitabın içine alıyor okuyucuyu. Baş karakterin hep yediği "dondurma-çörekle" bağ kurucaksınız okurken yada "bi kamyonetin kasasından işemeye çalışan adamı" okurken otobüste anlamsızca gülmeye başlıycaksınız herkesin donuk bakışları arasında...
ataç ikon Yolda
kitaba 10 verdi
0 yorum

Yolda - S41

Muhtemelen o. Ruston Lauisiana'liydi. Doğru, bazen Louisiana'li Sırık derlerdi. Evet bayım Sırık la kesin tanıştım.
Arif Boğaç tarafından eklenmiştir.
Bayjeee

Bayjeee

@ugrkya - İstanbul

Arabayla uzaklaşırken arkanızda bıraktığınız insanların düzlükte ufalarak nokta haline gelip kaybolduklarını gördüğünüz anda hissettiğiniz o duygu nedir? Fazlasıyla büyük bu dünya, bizi ezip geçiyor duygusudur bu ve vedadır. Ama biz yine de gökyüzünün altında bir sonraki çılgın maceraya doğru koşarız ...
ataç ikon Yolda
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Erdinç

Erdinç

@erdincerz

Annem bir seferinde demişti ki, erkekler kadınların dizlerine kapanıp af dilemedikçe bu dünyaya huzur gelmez.
ataç ikon Yolda
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Broomhilda

Broomhilda

@broomhilda - İstanbul

Sürekli dönüp birbirimize baktık çünkü aşk bir düellodur; ve birbirimize son kez baktık.
ataç ikon Yolda
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Broomhilda

Broomhilda

@broomhilda - İstanbul

İkimiz de sırtüstü yatmış tavana bakıyor, Tanrı'nın hayatı bu kadar kederli ve gönülsüz kılarken neyle uğraştığını düşünüyorduk.
ataç ikon Yolda
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir2

Misafir2

@misafir001

Otogarların zemini ülkenin her yerinde aynı; izmarit, tükürük ve sadece otogarların sahip olduğu bir hüzünle kaplı.
ataç ikon Yolda
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
328
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
194
KİTAP
Yeraltı Edebiyatı Meraklılarının Okuması Gereken En İyi Kitaplar
Bukowski, John Fante, Chuck Palahniuk ve daha fazlası... Yeraltı edebiyatı yazarlarının mutlaka okunması gereken en iyi kitap...
5
KİTAP
On The Road - Yol Hikayeleri
Yol hikayeleri bambaşkadır. Yolculuk serüvenlerini anlatan tüm kitapları bu listeye ekleyebilirisiniz. Yollar, kesişen hayatl...
Murat Özcan

Murat Özcan

@muratozcann - Bolu

Bu kitabı okumalı mıyım? paylaşım fotoğrafı
Bu kitabı okumalı mıyım?
Evet arkadaşlar ekte belirttiğim kitabı okuyan arkadaşlardan yorumlarını bekliyorum :)
ataç ikon Yolda
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Sezai

Sezai

@siiradam - İstanbul

Metin Metin seni yazmam mecburi.
EK 1: Dönüp dönüp birbirimize baktık, çünkü bir düellodur aşk ve sonra, birbirlerimize son defa baktık. 19.11.17
ataç ikon Yolda
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Sezai

Sezai

@siiradam - İstanbul

 paylaşım fotoğrafı
Metin Metin seni yazmak mecburi.
ataç ikon Yolda
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Sezai

Sezai

@siiradam - İstanbul

 paylaşım fotoğrafı
Yorgundum.Kendimi cehennemin dibinde,iğrenç bir yerde,yabancı ve kaybolmuş biri gibi hissediyordum.

Adanalı neokur dostlarına selamlar. Memleketinizde Seyhan nehrinin kenarında...
EK 1: Yalnız yaptığım her seyahatte, kulaklarım kendiliğinden misafir olur seslere., duymak istemem, kafamın içinde fısıldayan sesi dinlemeye çabalarken... sesler, savrulur fütursuzca boşluğa, belli ezber edilmiş kelimeler; sıkıştırılmış cümlelerin içine. çok feodal söylemler bunlar. 15.11.17
ataç ikon Yolda
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Nisf

Nisf

@nisf - Kocaeli / İzmit

Yolda paylaşım fotoğrafı
Yolda
Şu kitabın siren yayınlarından basımını okuyan var mı? Ayrıntı yayınlarının basımı artık yok ve bulması zor. Ne yapmalı sizce?
ataç ikon Yolda
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
13 yorum
Ebru G. (@ebrug)
Siren Yayınları'ndan al bence. Hem rulo basımı hem de Avi Pardo çevirisi.
19.05.17 beğen cevap
Mehtap Ç. (@fulya68)
Bir de nadir kitapta kıyı yayınları var ama bilemedim. Siren yayınları rulo basımı ise iyi olabilir. İyi okumalar.
19.05.17 beğen 1 cevap