up
ara

Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı

Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı Konusu ve Özeti

Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı
Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Çevirmen: Miyase Göktepeli
Yayınevi: TÜBİTAK Yayınları
ISBN: 9789754031263
Sayfa: 472 sayfa
Pek az sayıda bilim adamı, bilimin merak, heyecan ve coşkusunu geniş kitlelere aktarmada Carl Sagan kadar başarılı olabilmiştir. Pulitzer Ödülü'ne sahip Sagan'ın milyonların düş gücünü yakalama ve zor kavramları anlaşılır bir biçimde aktarabilme yetisi okurlar açısından gerçek bir kazanımdır. Akıldışılığın ve batıl inançların egemen olacağı yeni bir Karanlık Çağ'ın eşiğinde olup olmadığımız sorusu Karanlık Bir Dünya Bilimin Mum Işığı'nın çıkış noktası. Kitapta bir yandan bilimsel çalışmalara neden kara çalındığı sorgulanırken, bir yandan da uzaylılarca kaçırılma, "bağlantı kurma" ve şifacılık gibi konuların içyüzü gözler önüne seriliyor. Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı, Sagan'ın bilimle bir ömür boyu süren gönül ilişkisini bir bildirgesi sayılabilir.
Serda Kayman

Serda Kayman

@serdakayman

Tüm bilim adamları arasında Carl Sagan'ın yeri ayrıdır. Okuduğunuz her kitap izlediğiniz her belgeselde ona mutlaka gönderme vardır. Evreni anlamak için onun açtığı pencereden bakmak eşsiz bir deneyim oldu benim için. Bazen ders kitabına dönüşüyor gibi gelse de her bir cümlede sizi yaşadığımız evrene ait inanılmaz bilgiler sunuyor.
0 yorum
Didem Çakır

Didem Çakır

@didemcakir

Çok farklı güzel bir kugusu var.Kitap ilginç bir deney üzerinden gidiyor. İnsanları bilim ,batıl inançlar ve din üzerine düşünmeye itiyor.Kesinlikle okuyunnn...
0 yorum
Karcan Gozek

Karcan Gozek

@karcangozek

Okurken ne saçma seylere inandıgınızı anlıyorsunuz- din ve felsefe üzerine yeniden düşünmenizi sağlıyor.
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Bu adama olan hayranlığım hiçbir zaman sona ermeyecek.
0 yorum

Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı - S41

Dünya'ya yeni inmiş ve çocuklarımıza televizyon, radyo, sinema, gazete, dergi, çizgi roman ve kitap yoluyla neler sunduğumuzu araştırmaya girişmiş bir uzaylı, onlara cinayet, tecavüz, acımasızlık, batıl inanış, budalalık ve tüketim öğretme kararı aldığımızı düşünecektir. Doğrusu bu çabayı gerçekten gösteriyor, büyük ölçüde de başarılı oluyoruz. Çocuklara bilimsel düşünce ve umut aşılamaya çalışsaydık nasıl bir toplum olurduk?
İbrahim Bayraktar tarafından eklenmiştir.
Ezgi Toprak

Ezgi Toprak

@ezgitoprak

Cehaletin esenlik getirdiği yerde zeki olmak budalalık.
0 yorum
Zeynep Çeri

Zeynep Çeri

@zeynepceri

Yeterince uzun zamandır aldatılmışsak, aldatmacayı ortaya koyan her türlü kanıtı reddederiz.
0 yorum
kent aylak

kent aylak

@frost

Bilimi anlamak güç olabilir. Bilimsel gerçekler yerleşik inançlara meydan okuyabilir. Ürünleri siyasetçilerin ya da sanayicilerin ellerine teslim edildiğinde, kitle tahrip silahlarına ya da çevre için ölümcül tehditlere dönüşebilir. Ancak, gözden kaçırılmaması gereken nokta, bizlere armağanlar sunduğudur. Einstein'ın raporunun, deneysel sonuçları açıklamaya çalışarak başladığına dikkat edin. Her fırsatta bilim adamları deney olanağını kullanır. Ne gibi deneylerin gerektiği, o sırada geçerli olan kuramlara bağlıdır. Bilim adamları, o kuramları kırılma noktasına değin sınamakta kararlıdır. Sezgilerine güvenmezler. Dünya'nın düz olduğu da bir zamanlar mutlak doğrular arasındaydı. Ağır cisimlerin hafif olanlardan daha hızlı düştüğü, kan emici sülüklerin hastalıkları iyileştirdiği, bazı insanların doğal olarak ve Tanrı'nın emriyle doğuştan köle oldukları da öyle. Evrenin merkezi diye bir yer olduğu ve Dünya'nın tam o noktada bulunduğu da sayısız sezgilerdendi. Einstein tersini gösterene kadar, mutlak devinimsizlik diye bir standart olduğu düşünülüyordu. Gerçek, şaşırtıcı ya da bildik sezgilere ters olabilir. Derinden bağlandığımız inançlarla çelişebilir. Gerçeğe ulaşmanın yolu da deneyden geçer. Bilim, biliyor görünmeye çalışanların yalanını yüzlerine vurmanın yoludur. Gizemciliğe, batıl inanışlara, işi olmayan yerde karşımıza çıkarıldığında da dine karşı bir siperdir. Değerlerine bağlı kalırsak, yalanla kandırılmaya çalışıldığımızda bizi uyarır. Hatalarımızı çok geç olmadan düzeltme olanağı verir.
0 yorum
Karartı

Karartı

@kararti

Dünya’ya yeni inmiş ve çocuklarımıza televizyon, radyo, sinema, gazete, dergi, çizgi roman ve kitap yoluyla neler sunduğumuzu araştırmaya girişmiş bir uzaylı, onlara cinayet, tecavüz, acımasızlık, batıl inanış, budalalık ve tüketim öğretme kararı aldığımızı düşünecektir. Doğrusu bu çabayı gerçekten gösteriyor, büyük ölçüde de başarılı oluyoruz. Çocuklara bilimsel düşünce ve umut aşılamaya çalışsaydık nasıl bir toplum olurduk?
0 yorum
Karartı

Karartı

@kararti

Ama benim düşüncelerimi içgüdülerim yönlendirmiyor. Dünyayı anlamak konusunda ciddiysem, ne denli haz verici olursa olsun, düşünmek için beynimden başka bir araca başvurmak başımı derde sokar. Gerçekten, yargıya varmak için kanıtı beklememin hiçbir sakıncası yok, sizi temin ederim.
0 yorum