up
ara

Kurtlar İmparatorluğu

- L’Empire des Loups

Kurtlar İmparatorluğu Konusu ve Özeti

Kurtlar İmparatorluğu
Kurtlar İmparatorluğu kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Çevirmen: Şevket Deniz
Yayınevi: Doğan Kitap
ISBN: 9789759915186
Sayfa: 405 sayfa Basım Tarihi: 2003
Seri cinayetler, uyuşturucu kaçakçılığı, Strasbourg-Saint-Denis'deki küçük Türkiye, Fransız polisindeki iç hesaplaşmalar, tıbbın karanlık amaçlara alet edilmesi.
Paris'i kana boyayan Türk mafyası. Kızıl Nehirler'in, Taş Meclisi'nin ve Leyleklerin Uçuşu'nun yazarı Grange'den yine çarpıcı, yine soluk soluğa bir roman.

"Gerçekten etkileyici bir yazar."
-The Guardian-

"Grange güçlü bir kalem. Onu seviyorum."
-Anita Brookner, The Spectator-

"Eleştirilere, mantığa, gerçeğe meydan okuyan bir kitap..."
-The Washington Post-

"Paris'te sokak sokak, cadde cadde yaşanan bir kedi-fare oyunu... İstanbul'a kadar süren ve Nemrut Dağı'nda sona eren bir kaçma-kovalamaca... Jean-Christophe Grange'ye yaraşır bir kitap."
-Le Monde-
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Klasik Grange kitabı. Müthiş bir giriş, temponun hep çok yukarıda olduğu bir kovalamaca ama fiyasko bir final.

Bu tarz kitaplarda final her zaman yavan kalıyor nedense. Ya beklenti çok büyüdüğünden tatmin edemiyor final ya da tüm o maceranın sonunda tek bir kişiyi ilgilendirir şekilde sonlanması, yani tek bir karakterin gözünden anlatılıp sonlandırılması bize çok küçük geliyor. İşin türkiye kısmına değinmiyorum bile, zaten yeteri kadar bıkkınlık verici bir ülkeye bir de kitapta, filmde falan rastlamak çok can sıkıcı kendi adıma. Aslında türkiye sınırına girene kadar oldukça iyi giden bir kitap var, ne var ki karakterleri dağın tepesine çıkarma fikri bana sadece komik gelmişti kitabı okurken. Çok oldu okuyalı pek anımsamıyorum ama adamın oralardan gördüğü güzel tahliller vardı kurtlar üzerine.

Son kitaplarını okumadım ve okumayı da düşünmüyorum ama okuduklarım içinde Kızıl Nehirler en iyi Grange kitabıydı, özünde saçmaydı ama bir aksiyon romanından bekleneni eksiksiz şekilde veriyordu, finali de dahil. Hatta Leyleklerin Uçuşu, hikaye olarak bence en sağlam kitap olsa da yine de Kızıl Nehirlerin ''sürprizi'' daha çok çarpmıştı beni. Bu tam arafta bir kitap. Ne Kızıl Nehirler ya da Leyleklerin Uçuşu kadar merak uyandırıcı ne de Taş Meclis kadar büyük bir hayal kırıklığı. Kendi kategorisinde ortalama bir kitap işte.
ataç ikon Kurtlar İmparatorluğu
kitaba 6 verdi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Sırf adında “Kurt” geçiyor diye başladığım bir kitaptı ve zerre zevk almadım. İlk on yirmi sayfada devamı için inanılmaz bir beklentiye giriyorsunuz ama bekletiniz boşa çıkıyor. Fransa’da bir Türk mahallesinde işlenen cinayetten girip; “ Kürtler dünya üzerinde ülkesi olmayan en büyük halk. Yaklaşık yirmi beş milyon.” diye etnik edebiyat kasma özelliği sadece bizim çomarlara özgü değilmiş demek. Adam nasıl hırs yapmışsa Lazlar’dan da bahsetmiş. Siz Çepni’yi Laz sanan insanlarsınız sizin fikrinizin ne önemi var, diye sorarlar adama. Üşenmemiş Alparslan Türkeş eleştirisi yapıp bozkurt kötülemiş. Bozkurtlar insan öldürmek için eğitiliyormuş, bu iddialar hep bu insana ait. Azıcık Türk siyâsi tarihi bilen bir insan olsa elbette ciddiye alınır ama gülüp geçmekle yetiyor insan. Ulan bir de bunu okuyp, beğenip bir sürü güzellemesini yapan Türk var. Damarınızda akan kandan utanın kardeşim.
Kurtlar İmparatorluğu’ndan selâmlar.
ataç ikon Kurtlar İmparatorluğu
kitaba 7 verdi
5 yorum
POST_MORTEM (@postmortem)
Grange bunu yapıyor bazen. "Koloni" romanında da bizim yiyeceklerimizi Ermenilere, Yunanlara mal ettiği olmuştur. Edebi yönüyle sevmeyi tercih ederim kendisini.
28.12.15 beğen cevap
(@)
Edebî yönden de vasatlıklar var maalesef. Olaylar arası geçişi yerinde fakat tasvirlerde öyle zorluyor ki gülünç oluyor. Mavi kareli kıyafetten Yaser Arafat'a bağlamış adam ya. :D İlgilenirseniz; Isaac Asimov, Daniel Keyes tavsiye ederim.
28.12.15 beğen cevap
POST_MORTEM (@postmortem)
Kurgularini begendigimi itiraf etmeliyim. Edebi yönünden kastım da bu aslında. Bence daha iyi puan almış bir kitabıyla yazara bir şans daha vermelisiniz diye düşünüyorum.
28.12.15 beğen cevap
POST_MORTEM (@postmortem)
Algernon a çiçekler i okudum lise yıllarımda ama henüz asimov okuma fırsatı bulamadım. Tavsiyenizi degerlendirecegim. Teşekkür ederim :)
28.12.15 beğen cevap
Merve Münteha Öz (@mervemuntehaoz)
@post-mortem e kesinlikle katılıyorum. Dediği gibi Koloni kitabında da Ermeni Soykırımına (!) dem vuruyor. Ama siyah kan, leyleklerin uçuşu gibi kitapları bence kurgusal olarak çok güzeldi.
29.12.15 beğen cevap
Sercan Saraca

Sercan Saraca

@surgundekimavi

Grange'ı tanıyıp, diğer eserlerini okumama neden olan ve ona ilk kez merhaba dedirten kitabıydı. Bu kitabı soluksuz okuduktan sonra o zamanlar piyasada olan üç kitabı da aynı şekilde okumuş ve sonrasında yeni kitapları çıksın diye bekler hale gelmiştim. Mutlaka okunmalı, polisiye-gerilim tarzı severler okumuştur zaten.
ataç ikon Kurtlar İmparatorluğu
kitaba 8 verdi
0 yorum
Yasin Uluçam

Yasin Uluçam

@yasinulucam22

Çoğu zaman kurgu değil de bunların hepsi gerçekte olmuş olaylar hissine kapılıyorsunuz. Türkler hakkında fazlasıyla araştırma yaptığı belli. Polisiye ve tıbbı imkanlarını çok güzel anlatmış. Polisiye sevenler için kaçırılmaması gereken bir kitap.
ataç ikon Kurtlar İmparatorluğu
kitaba 8 verdi
0 yorum
Ömer Geziciler

Ömer Geziciler

@omergezz

Filmi de çekilen bizim MHP'yi falan da biraz işin işine karıştıran hatta malum ülkücü simgesinden bahseden bir kitap. Sonu Türkiye'de Peri Bacalarında bitiyor. Bu kadar tüyo yeter
ataç ikon Kurtlar İmparatorluğu
kitaba 8 verdi
0 yorum

Kurtlar İmparatorluğu - S41

Anna kafasını kaldırdı. Doktoru tuzağa düşürmeyi başarmıştı, artık devam etmeye gerek yoktu.
Mehmet Furkan tarafından eklenmiştir.
Muhammed Yıldızay

Muhammed Yıldızay

@muhammedyildizay

70'li yıllarda, Türkiye'de de Avrupa'da olduğu gibi coşkulu bir atmosfer vardı. Sol fikirler destek bulmaya, yandaş kazanmaya başlamıştı. Bir tepki hareketi ortaya çıktı. Aşırı sağcılar, Alpaslan Türkeş adında birinin etrafında örgütlendiler. Önce üniversitelerde küçük gruplar oluşturdular, sonra Anadolu'da gençleri örgütlemeye başladılar. Bunlar kendilerine "Bozkurtlar" diyordu. Ya da "Ülkücü Gençler"; dernekleri de "Ülkü Ocakları"ydı.

70'li yılların sonunda, aşırı sağ ve aşırı sol silahlandı. Saldırılar, soygunlar, cinayetler: o dönemde günde yaklaşık otuz kişi ölüyordu. Gerçek bir iç savaş yaşanıyordu. Bozkurtlar kamplarda eğitiliyordu. Gitgide daha gençleri örgütlemeye başladılar.

Nihayet 1980'de Türk Ordusu iktidara el koydu. Her şey düzene girdi. İki cephenin militanları tutuklandı. Ama Bozkurtlar serbest bırakıldı, çünkü onlar devleti yıkmak değil korumak için mücadele etmişlerdi. Artık işsizdiler. Ve kamplarda eğitilmiş bu gençlerin bazılarının bildiği tek bir şey vardı: öldürmek. Içlerinden bazıları kimileri tarafından çeşitli işlerde kullanıldı. Önce hükümet kullandı bu gençleri, Ermeni terör örgütlerinin liderlerini, Kürt teröristleri gizlice ortadan kaldırmak için bu çocuklar idealdi. Sonra Türk mafyası. Mafya için, Bozkurtlar'ın bazıları özellikle de şiddet yanlısı olanlar, yani silah kullanmayı bilenler bulunmaz bir nimetti. Deneyimli, silah kullanmayı bilen büyük bir güç.

O tarihten sonra bu Bozkurtlar bazı suikastlara da katıldılar. 1981'de papaya ateş eden Ali Ağca da bir Bozkurt'tu.
ataç ikon Kurtlar İmparatorluğu
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Tek gerçek şiddet, özel mülkiyettir. Halk yığınlarının soyulmasıdır. Sınıf bilincinin kaybedilmesidir. En kötüsü de yasaların da buna izin vermesidir.
– Bu fikirlerin hepsinin modası geçti, haberin yok mu?
ataç ikon Kurtlar İmparatorluğu
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Muhammed Yıldızay

Muhammed Yıldızay

@muhammedyildizay

- Kötülüğün ne olduğunu bilmeden nasıl kötülükle mücadele edebilirsin? Düşmanının üstün taraflarını bilmeden nasıl düşmanını tanıyabilirsin?

(Sayfas,136)
ataç ikon Kurtlar İmparatorluğu
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Muhammed Yıldızay

Muhammed Yıldızay

@muhammedyildizay

"Tehlike somut olduğunda rahatsızlık fizikseldir, içgüdüsel olduğunda ise psikolojiktir."
ataç ikon Kurtlar İmparatorluğu
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Muhammed Yıldızay

Muhammed Yıldızay

@muhammedyildizay

Teröristlerin bir tek gücü vardır: Gizlilik!
ataç ikon Kurtlar İmparatorluğu
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
182
KİTAP
En İyi Polisiye Romanlar
Seri katil, cinayet, gizem, dedektif, kovalamaca, aksiyon, intikam ve daha fazlası en iyi polisiye romanlar listesinde. Sen d...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
392
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...
328
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
Sessiz Gemi

Sessiz Gemi

@sessizgemi

 paylaşım fotoğrafı
Mesai...
ataç ikon Kurtlar İmparatorluğu
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum