up
ara

O

O Konusu ve Özeti

O
O kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Çevirmen: Gönül Suveren
Yayınevi: Altın Kitaplar
ISBN: 9789754054972
Sayfa: 1216 sayfa
''O'' Çocukluk kabuslarıydı ve şimdi tekrar geri dönmüştü...
TheGunslinger

TheGunslinger

@melihyayli

Palyaço olan bu kapağı değil de eski basımlardaki kapağını hatırlıyorum bu kitabın. Sisin içerisinde zorlukla seçebildiğiniz çocuklar, karanlık bir atmosfer, ve etrafa yerleştirilmiş gizli,korkunç yüzler. Sadece kapağa bakarken bile tüylerimin diken diken olduğunu hatırlıyorum. Kitabın içeriği de bu korkumu pekiştirdi tabi. Kitapta birbirlerine sıkı sıkıya bağlı bir arkadaş grubunun kasabada kimsenin hakkında gerçeği bilmediği bir korkuyla yüzleşmeleri konu alınıyor. Hikaye, bu arkadaş grubunun küçüklük zamanlarında yaşadıklarıyla birkaç yıl sonra tekrar bir araya geldiklerinde başlarına gelenlerin iç içe bir anlatımla aktarılması şeklinde ilerliyor. Kitabın kimi yerlerinde kafamın karıştığını söyleyebilirim. Fakat bu, insanı anlatılanlar kadar rahatsız etmiyor. Okuyan herkes, bir zamanlar kendilerini uykusuz bırakan bir korkuyu bulabilir bu kitabın içinde. Şahsen hala kimi sahneler geceleri gözümün önünden gitmiyor değil. (Kitabı bitirdikten sonra Rüya Avcısı'nın 338. sayfasına bir bakın derim. Elinizde yoksa en yakın kitapçıda alacakmış gibi incelerken hemen bir göz atabilirsiniz :) )
ataç ikon O
kitaba 10 verdi
1 yorum
SeAh (@seah)
Bahsettigin kapakli "o" var kutuphanemde. Herseyin ilki en guzelidir :)
12.08.15 beğen cevap
THE IT "O"
Palyaçolardan korkmaz mısınız? O zaman en şeytani en korkuncunu görmeye okumaya hazır olun:) Bir kitabı okuyup bu kadar tedirgin olduğunuz gerildiğiniz olmadıysa bu duyguları yaşamak için The It kitabından başka alternatif eser yoktur kanımca. Stephen King'in The Stand ile birlikte en iyi eseri denilen bir kitap. Benim okuduğum baskı en eski baskı olduğu için içerik çok çok kırpılmış sansürlenmişti ve çevirisi o kadar kaliteli değildi. Eleştirebileceğim noktalar bunlar. O dönemlerdeki palyaço katilleri olaylarını alıp bir şeytani simgeye dönüştürmesi açısından King'in hayalgücü yine takdir edilesi bir başarıdır. Kapak tasarımı olarak benim okuduğum eski baskıdaki kapak tasarımı gayet hoş ken diğer kapak baskıları son çıkan da dahil pek hoşuma gitmedi. Sansürsüz metni okuyacaklar için son uyarım kitap son derece cinselllik şiddet içeriyor. Geceleri loş bir ortamda okumanızı tavsiye ederim iyi okumalar :D
ataç ikon O
kitaba 10 verdi
0 yorum
Harun Özkul

Harun Özkul

@harunozkul

Adam yazmış beyler.
Kitabı ilk aldığımda bu kadar sayfayı nasıl okuyacağım diye düşündüm açıkçası. Ancak okumaya başladıkça Stephen KİNG' in neden king olduğunu anlamaya başladım. Kitap çok akıcı, hikayenin kurgusu çok iyi. Okudukça okuyasınız geliyor. Karakterler ile ilgili detaylar tam yerlerinde açıklanıyor ve ben çok beğendim bunu. Ancak kusuru var mı derseniz var. Sonunu pek beğenmedim. Christop Grange kitaplarında olduğu gibi sonu bağlamak zor olmuş. Aslında Grange, King gibi sonunu bağlayamıyor desek daha doğru olur. Sonu bağlanmayacak olsa King 2000-3000 sayfa yazardı bunu. Okumak isteyenlere tavsiye ederim. Sonu iyi olmayabilir ama kitap gerçekten başyapıt gibi.
ataç ikon O
kitaba 9 verdi
0 yorum
Korkmaz.

Korkmaz.

@kgk

Kanalizasyonlarda yaşayan kabusun bölgede yaşayan çocuklara ne kadar korku salabileceğini anlatıyor... Yedi arkadaş esrarengiz bi şekilde bir araya gelip yine bu korkuyla nasıl yüzleşebileceklerini ve kimin hayatta kalabileceğini merak ederek sayfaları hızla okuyacaksınız. Aynı adlı filme de uyarlanmıştır. Ve hala günümüzde ki palyoçalar 'O' kitabı yüzünden aklımızda yer etmiştir.
ataç ikon O
kitaba 8 verdi
0 yorum
Korkmaz.

Korkmaz.

@kgk

Kanalizasyonlarda yaşayan kabusun bölgede yaşayan çocuklara ne kadar korku salabileceğini anlatıyor..Yedi arkadaş esrarengiz bi şekilde bir araya gelip yine bu korkuyla nasıl yüzleşebileceklerini ve kimin hayatta kalabileceğini merak ederek sayfaları hızla okuyacaksınız.Aynı adlı filme de uyarlanmıştır.Ve hala günümüzde palyoçalar 'O' kitabı yüzünden aklımızda yer etmiştir.
ataç ikon O
kitaba 8 verdi
0 yorum

O - S41

Rich, sadece kırk kilometre mi? diye düşündü. Hepsi o kadar mı ? Evet, belki kilometre olarak öyle. Ama aslında sen Derry'nin ne kadar uzakta olduğunu bilmiyorsun. Ben de! Tanrım, ah, sevgili Tanrım, bunu öğreneceğim!
Nisa Köksal tarafından eklenmiştir.
ALeRa

ALeRa

@alera

Başkalarının dikkatini çekecek kadar büyük bir isme dönüştüğünüzde, peşinize düşülecek kadar da büyümüşsünüz demektir.
ataç ikon O
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ALeRa

ALeRa

@alera

Gerçekten yapman gerektiğinde, her şey uzaktan göründüğünden çok daha zordur. O zaman tıkanıp kalırsın. Gerçekten yapman gerektiğinde.
ataç ikon O
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ALeRa

ALeRa

@alera

İyi bir öğretmen, en iyi başarısını yavaş öğrenenlerle elde eder.
ataç ikon O
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
EL_NINO

EL_NINO

@elnino

Haberin haber değeri taşıması için olay kadar nerede olduğu da önemlidir.Bu yüzden Los Angeles'taki depremde on kişi öldüğünde manşet olurken Ortadoğu'da üç bin kişi öldüğünde kimse yazmaz.
ataç ikon O
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
EL_NINO

EL_NINO

@elnino

''Henry,'' dedi nefesi sıkışan Eddie.''Tanrım, hala geliyor.''
''Şaşırmadım,'' dedi Richie.''Bazı insanlar pes etmeyecek kadar aptaldır.''
ataç ikon O
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
264
KİTAP
Hazinem Dediğim Kitaplar
Kitap hazineleri ortaya çıksın! Hazine değerindeki kitaplarımızı bu listede paylaşıyoruz. Sen de en değer verdiğin ve herkesi...
328
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
293
KİTAP
Filmi Çekilmesi Gereken Kitaplar
Bu kitapların acilen filmi çekilmeli! Kurgusuna bayıldığımız ve sinemada da görmek istediğimiz, senaryolaştırılması mümkün ol...
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
35
KİTAP
11 Yıldızlı Kitaplar
Bu kitaplara 10 yıldız bile az dediğimiz, 11 yıldızı hak ettiğini düşündüğümüz kitapları bu listede paylaşıyoruz....