up
ara

Zemberekkuşu'nun Güncesi

- Necimaki-dori Kuronikuru

Zemberekkuşu'nun Güncesi Konusu ve Özeti

Zemberekkuşu'nun Güncesi
Sahilde Kafka kitabının da yazarı Haruki Murakami tarafından kaleme alınan Zemberekkuşu'nun Güncesi kitabı Ödüllü, Roman (Çeviri) türünde okuyucusu ile buluşuyor. Doğan Kitap yayınevinden 2005 yılında 9786051110103 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Zemberekkuşu'nun Güncesi isimli kitap 738 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Nihal Önol çevirmiştir. Kitap Okuduğum En Güzel Kitap listesinde de yeralmaktadır. Zemberekkuşu'nun Güncesi kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çevirmen: Nihal Önol
Yayınevi: Doğan Kitap
ISBN: 9786051110103
Sayfa: 738 sayfa Basım Tarihi: 2005
Japon edebiyatının aykırı çocuğu MURAKAMİ HARUKİ "Zemberek Kuşunun Güncesi" adlı, kendisine dünya
edebiyatında önemli bir yer açan romanıyla Türkçe'de. Onu İmkânsızın Şarkısı'yla tanıyan okurları yine keyifli
edebiyat dakikaları bekliyor. Toru'nun başına gelen olağandışı olaylar MURAKAMİ'nin hayalgücünün genişliğini bize bir kez daha gösteriyor. Gerçek ile olağanüstü arasında gidip gelen bu romanın, yazarın dünyasını okuyucuya cömertçe ve hiçbir sınır tanımadan sunduğu kesin. Üstelik cesur bir girişim bu. Yani Zemberekkuşu'nun Güncesi'nde MURAKAMİ'nin yetkin ve cesur kalemiyle bir kez daha buluşacaksınız.


Oyuncular:
Toru Okada: başkahraman. İşsiz, günlerini ev işleri yaparak geçiriyor. Susuz bir kuyunun dibine indiği gün hayatı değişiyor.

Kumiko Okada: Toru Okada'nın karısı, gazeteci. Ortadan kayboluyor.

Maya Kasahara: Toru Okada'ya arkadaşlık eden yeniyetme kız.Malta Kano: bedensel zerrecikler takıntısı olan, kırmızı şapkalı medyum.

Girit Kano: Malta Kano'nun kız kardeşi ve yardımcısı. Geçmişi, fiziksel acılar ve intihar girişimleriyle dolu.

Noboru Vataya: Kumiko'nun ağabeyi, Toru Okada'nın düşmanı, kötü politikacı.

Teğmen Mamiya: İkinci Dünya Savaşı'nda, sayısız acılar yaşamış, toplama kamplarında kalmış ama bir türlü ölmemiş, yaşamaya mahkûm yaşlı adam.

Muskat Akasaka: Toru Okada'yı himaye eden gizemli kadın.

Tarçın Akasaka: Muskat Akasaka'nın, mükemmel fakat hiç konuşmayan oğlu.

Yardımcı oyuncular:
Zemberekkuşu: her gün ötüşüyle dünyanın zembereğini kuruyor, ancak görevini bir gün ihmal edince işler karışıyor.

Noboru Vataya: kaybolmasıyla Okada ailesinin hayatının değişmesine neden olan kedi. Namıdiğer, Uskumru.
Batuuu

Batuuu

@batuuu - Ankara

Yazarın Aralik ayının son günlerinde başladığım ama bitmesinin ayın ilk gününe denk geldiği yegane kitaplarından bir tanesi. Haruki diger kitaplarında olduğu gibi bu kitabında da mistik bir hava katmış ve sahilde kakfka gibi sürekli gizemli esrarengiz olaylar silsilesi ile karşı karşıya bırakıyor okuru. Kitabın gizemi nerdeyse son sayfaya kadar devam ediyor ve kanaatimce bu gizem okurun kitabı nasl okuduğuna göre devam ediyor.
Kitabın konusuna kısaca değinmek gerekirse. mutlu bir evliligi olan ciftimizin kedisi esrarengiz bir şekilde kaybolur bundan sonra tuhaf bir şekilde kahramanımızın eşi de onu gizemli bir sekilde terk eder. Olaylardan sonra evinin yakınında derin ve boş bir kuyu keşfeden kahramanimiz tefekkür etmek icin kuyuya iner ve olaylar patlak verir.

Kitap Sahilde kafka kadar enfes degildi ama okunur.:)
0 yorum
Ayşenur kemaneci

Ayşenur kemaneci

@aysenurkemaneci92

Murakaminin okuduğum ilk kitabı ve daha yarısına gelmeden okuma listeme diğer tüm kitaplarını da ekledim :) Okado ailesinin sakin ve mutlu hayatında kedilerinin kayıp olmasıyla gariplikler yaşanmaya başlıyor. Evi terkeden Kumiko eşiyle hiçbir şekilde görüşmüyor kitabın sonlarına kadar. Bu süreçte karısını geri döndürmek isteyen Toku'nun hayatına farklı insanlar ve farklı hikayeler giriyor.Ve bu öykülerin hepsi de kendi hayatına çıkıyor bir şekilde. Günlük hayattan çok içsel hayatı anlatıyor. Seni de olayların içine çekmeyi başarıyor.
0 yorum
tulin cosgun

tulin cosgun

@cosguntulin - İzmir

 ♥  ♥  ♥  ♥  murakami`yi kesfettigim kitaptir. hatta sevdigim asik oldugum diyebilirim.dili anlatimi cok guzel bir yazar.
ataç ikon Zemberekkuşu'nun Güncesi
kitaba 10 verdi
0 yorum
Sonay Ç.

Sonay Ç.

@ponnik - Sakarya

Her kitabı birbirinden güzel olan adam. Bu kitabınla da beni bambaşka diyarlara sürükledin.
ataç ikon Zemberekkuşu'nun Güncesi
kitaba 10 verdi
0 yorum
filizokur

filizokur

@filizokur

yazarla tanıştıracak kitap..
ataç ikon Zemberekkuşu'nun Güncesi
kitaba 10 verdi
0 yorum

Zemberekkuşu'nun Güncesi - S41

Duvardaki takvime bir göz attım. Küçük işaretler Ay'ın evrelerini belirtiyordu. Dolunay yaklaşıyordu. Anlaşıldı dedim, âdet görmesi yakın da ondan.
Sonay Ç. tarafından eklenmiştir.
Quaf

Quaf

@quaf

İyi haberler çoğu zaman alçak sesle verilir. (414)
ataç ikon Zemberekkuşu'nun Güncesi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Batuuu

Batuuu

@batuuu - Ankara

Anladığım tek birşey vardı.İnsan büyüdükçe acılar da artıyordu...
ataç ikon Zemberekkuşu'nun Güncesi
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Quaf

Quaf

@quaf

...doğru, ille de gerçek değildir ve gerçek de belki tek doğru değildir. (636)
ataç ikon Zemberekkuşu'nun Güncesi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Batuuu

Batuuu

@batuuu - Ankara

Nefret, uzun kara bir gölgedir.Çok zaman nefret eden kişi bile nereden geldiğini bilemez. İki yanı keskin bir kılıca benzer. Karşınızdakine şiddetle indirirseniz kendinizi kesersiniz.
ataç ikon Zemberekkuşu'nun Güncesi
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Quaf

Quaf

@quaf

"Umurumda değil" dedim, orada bulunan birine alçak ama kararlı bir sesle."İşte tüm söyleyebileceğim: hiç olmazsa, bekleyecek bir şeyim var, arayacak bir şeyim." (428)
ataç ikon Zemberekkuşu'nun Güncesi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
312
KİTAP
Tavsiye Ettiğim Kitaplar
Kitap tavsiyesi arayanlar buraya! Herhangi bir kitap türüne bağlı kalmaksızın beğenerek okuduğumuz ve herkesin okumasını tavs...
116
KİTAP
İlginç Kitap İsimleri
İsimlerini görünce hayrete düştüğümüz, bazen güldüğümüz bazen anlam vermekte zorlandığımız en ilginç isimli kitapları bu list...
13
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Haruki Murakami Kitapları
21. yüzyıl edebiyatının önemli isimlerinden biri olan ve eserleri elliden fazla dile çevrilen Japon yazar Haruki Murakami'nin...
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize - Balıkesir

 İnsan ne denli uzağa giderse gitsin, yine de kaçamayacağı şeyler var. paylaşım fotoğrafı
" İnsan ne denli uzağa giderse gitsin, yine de kaçamayacağı şeyler var."
Ömrüm boyu acıyı çeşitli biçimleriyle tanıdım, sanırım sizler de öyle.

Ama çoğu durumda, bu acının gerçeğini başka birine sözcüklerle anlatmak oldukça zordur.


*
Hazin bir yaşamın öyküsü, insan içinde bir şeylerin eksikliğini hissettiren Zemberek Kuşunun hikayesi. Kurumuş bir kuyu içinde fenerle yaşamı aramak, kim bilir nasıldır, herkesin kendi içinde hira'sında günyüzü nasıldır, orada neler yaşadığını ve nasıl mücadele verdiğini bilemiyoruz.


Aslında yazmayacaktım.

Bugün, burada "Zemberek Kuşu" isimli üye arkadaşın vefat ettiğini öğrendim, çok üzüldüm. Henüz ömrünün baharında imiş. Allah rahmet eylesin, Rabb'im mekanında huzurla ağırlasın. Yakınlarına sabr-ı cemil niyaz ediyorum.
ataç ikon Zemberekkuşu'nun Güncesi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 yorum
Elsa Rose (@elsarosee)
Bu kitabı onu anmak için okuyacağım ;(
12.06.19 beğen 1 cevap
FEBİHÂ (@kadimcumleivecize)
Ben asla yazmayacaktım, içimden de gelmiyordu, bugün bir kardeşim mesaj atmış tanıyormusun deyince, acı gerçeği öğrendim. Gözlerim doldu, içlendim. Takip ediyordu arada beğeniyordu, keşke onunla tanışabilseydim, belki içini döker bir şeyler değişirdi, bilemedim ki. Rahmetli çok gençmis, yüzünde öyle meleksi ifade var ki, âhh dedim kaldım. Ölmemeliydi, kader bu zamana saklanmış demek. Mekanı cennet olsun. Nur içinde yatsın.😢
12.06.19 beğen 3 cevap
FEBİHÂ (@kadimcumleivecize)
Bu kitabı biliyordum, fakat hiç alıntı yapmamıştım, komşum Edebiyat Öğretmeni arkadaşım gelmişti, onda kitap varmış, sevindim ve hemen notlarımı aldım, bir kaç cümle daha yazacaktım, ellerim varmadı. Tanımıyorum rahmetli yi fakat rahmetlinin ölümüne ilişkin okuduğum yazı beni çok etkiledi, resmiyle görünce kalbim sızladı, bir candı, nefesti, onunda özlemleri, heyulası vardı. Adına atfederek paylaştım. Kalsın anısı. Allah ailesine sabır versin. Aslında ölen çaresiz olduğu gibi, ölüm de çaresiz oluyor. Git denir o da gelir. Ölümün dili yoktur. Konuşmaz. Ölümün dili ölenlerin halidir.
13.06.19 beğen 3 cevap