up
ara
‹ Tüm Divan İncelemeleri

Divan Kitap İncelemeleri

Şilan Devrim Becerman

Şilan Devrim Becerman

@silandevrimm - İzmir

Psikoterapi çelişkisi..
Daha önce Nietzsche Ağladığında kitabıyla tanıdığımız yazar Yalom, bu sefer o kitaptaki başarıyı gösterememiş tekrar, kendini kasmış sanki ona benzer yazabilmek için. Yine de Yalom için tek orijinal başarı diyebilirim. Daha öncesinde eserin çarpıcı olması kaygısıyla kullandığı çoğumuzun sevdiği filozoflar burada bir-iki cümlede geçti sadece. Schopenhauer tedavisi-Nietzsche Ağladığında - Spinoza Etkisi adlı bu kitaplar, filozofların ününü kendi çıkarına alet etmek için kullanılıyor hissiyatındayım. Bu sefer bunu yapmamış,sadece kendi başarısı var ortada ve 10 üzerinden 8 verdim kendisine.

Üslup, diğerlerinde olduğu gibi oldukça başarılı idi. Konu, hepimizin gündelik hayatta merak ettiğimiz terapistlerin iç dünyasına dair ışık tutuyor bize. Ne kadar mükemmel gözükseler de, profesyonellerin de zaafları var. Çıkar ilişkileri, statü,varoluş kitapta fazlasıyla konu edinmiş ve doğru yerlere parmak basılmış. Ortalara doğru beni biraz sıksa da sonları yine büyük bir hız kazanıyor ve bitiveriyor. Üslup ve edebiyat açısından oldukça başarılı Yalom. Ayrıca eserine konu ettiklerinin kendisinin de dahil olduğu bir güruh olduğunu göz önüne alırsak, kitapta hem eleştiri hem özeleştiri pek çok yerde yapıcı- öğretici bir durum var.

Psikoloji- pdr okuyan veya mesleğini yapanlar, zaten Yalom'u çokça duymuştur. Yine de bu kitapları okumakta fayda var. Herkesin okuması gerekiyor. Normalde oldukça önyargılı idim ama sorgulamaya sevk etti beni.
ataç ikon Divan
kitaba 8 verdi
0 yorum