up
ara
‹ Tüm Yabancı İncelemeleri

Yabancı Kitap İncelemeleri

Sezgi Eren

Sezgi Eren

@sezgieren

Kitaptaki başkahraman Meursault hayattaki herşeyi çok fazla önemsemeyen, hayatı hep aynı tekdüzelikte seyreden, nesnel bir bakış açısına sahip, soğukkanlı ve toplumun normlarına ters düşen bir karakter. Kitap Meursault’un annesinin ölümü ile başlıyor annesinin kaldığı huzurevine gittiğinde bile aynı şekilde bu ölüm karşısında kayıtsız davranmış ve yaşanan durumu rutin bir süreçmiş gibi karşılamış hiçbir üzüntü belirtisi göstermemiş ve sonrasında hayatına kaldığı yerden devam etmiştir. Bir sebepten cinayet işleyip hapse girdiğinde işlediği suçtan çok annesinin ölümü karşısındaki kayıtsız tavırları eleştirilmiş ve cani olarak ilan edilip idamla cezalandırılmıştır. Kitapta en etkilendiğim bölüm Meursault’un Papazla olan diyaloğuydu. Meursault aslında anlaşılmak ve kabullenilmek istiyordu yargılanmak değil kendini açıkça ifade etmek istiyordu. Ama yapamadı, toplum buna izin vermedi..kitap farklı ve değişik aynı zamanda bazı gerçeklere parmak basmaya çalışan bir kitaptı ve dili de gayet akıcıydı. Camus’un başka kitapları da okunur bence. .
.
“Ben dinliyor, bana zeki dendiğini duyuyordum. Fakat sıradan bir insanın sahip olduğu niteliklerin, bir suçluya yöneltilen ezici suçlamalar haline nasıl gelebildiğini anlayamıyordum.”
.
“Evet, bu hayat bana ait değildi ama en küçük ve en güçlü mutluluklarımı; sevdiğim mahalleyi, gökyüzünün akşamları aldığı her çeşit hali, Marie’nin gülüşlerini ve giysilerini o hayatta bulmuştum ben. Burada oluşumun lüzumsuzluğu birdenbire Çan’ıma tak etti ve içimde yalnız bir tek şey İçin sabırsızlık hissettim: Bu işin bitmesi, hücreme ve uykuma dönmek.”
.
“Umut, koşup giderken bir sokağın köşesinde, daha kurşun havadayken vurulup ölmekti.”
.
“Fakat herkes bilir ki hayat, yaşanmak zahmetine değmeyen bir şeydir.”
ataç ikon Yabancı
kitaba puan vermedi
3 beğen · 1 yorum
Merve (@hempa)
[silindi]
27.03.18 beğen cevap