up
ara
‹ Yabancı

Yabancı Kitap İncelemeleri

Tolga Topçu

Tolga Topçu

@okurgezer

Sıradan bir kitap. Karakter, son derece duygusuz, rahat biri. Bence bazı yazarlar abartılıyor. Camus bu mu yani?
ataç ikon Yabancı
kitaba 4 verdi
0 beğen · 0 yorum
Kerem Yükseloğlu

Kerem Yükseloğlu

@keremyukseloglu

"Hayata yabancılaşmak üzere olan bir insanın günlüğü ne kadar sahici olabilir ki?" sorusunun cevabını bir bakıma...
ataç ikon Yabancı
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
mustafa koçuk

mustafa koçuk

@mustafakocuk

Sartre gibi varoluşçu adamın teki ama kitapta başkarakterin içinde bulunduğu tepkisizlikler , varoluşçuların kadere inanmıyoruz biz ulan lafını haykırması gibi.
ataç ikon Yabancı
kitaba puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
fatih narin

fatih narin

@fthnrn

Cok farklı bi tarzda yaşam öykusunu duygusuzlugu en iyi şeklde dile getiren kitabdır.
ataç ikon Yabancı
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
Fatih S.

Fatih S.

@fsalim54

Toplum içinde yabancılaşmayı en iyi anşatan iki kitaptan biri... Bir şaheser ... Ve başucu kitabıdır.
ataç ikon Yabancı
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay

YABANCI - Albert Camus - Çeviren: Vedat Günyol
YABANCI

Albert Camus; Çeviren: Vedat Günyol,Can Yayınları (Erdal Öz): Roman,119 Sayfa (8)

Meursault,YABANCI romanının kahramanıdır; yitik bir kişiliktir...Vurdumduymazlığın,
aymazlığın,boşvermişliğin,gamsızlığın,ilgisizliğin,cahilliğin başarılı bir timsalidir. Albert Camus'nün beni düşündürmeye zorladığı dünya görüşüne karşı olabilecek en örnek insan nasılsa Meursault öyledir,hatta fazlası vardır(!) .Romanı okuyorken olayların tekdüzeliğine canım sıkılmış olsa bile bunun öneminin olmadığına hükmettim sonradan. Bu aymaz kahramanımız adam öldürür,bunu bile dert etmez kendine, farkında değil gibidir.

Çok başarılı bir karakter olarak kabul etsem de Meursault'yu,romanın doyuruculuğu ile ilgili aynı şeyi söyleyemiyorum. Bir bütün olarak ele aldığımda sekiz puanı haketmiş olabileceğinden de emin değilim.Emin değilim ama bir başka şüphem daha var:Belki dokuz ve hatta on puan vermem gerekiyordur ama beni rahatsız eden bir yanı var romanın.Üstelik ilk okuduğumda daha fazla beklentim vardı zira kitaba ve Albert Camus'ye pek methiye düzmüştü tavsiyede bulunan tanıdığım.

Çok ilginç bir kitap.Bir daha okursam eğer,,,puanım (belki) çok daha farklı olabilir!

15 Aralık 2007
ataç ikon Yabancı
kitaba 8 verdi
3 beğen · 0 yorum
Onur Barış

Onur Barış

@banlir22

1900 lerde başlayan yabancılaşma temasını, kafka ve dostoyevski ilhamlarıyla yukarılara taşıyan, ve aynı anda ''saçma'' kavramını, toplumdan farklı davranan bir birey, yani bir yabancının gözünden anlatan eşi benzeri olmayan romanlardandır. yaşamak için bir kılıfa girmeyi reddeden, dünyanın gerçeğini olduğu gibi kabul eden bir karakter başlı başına toplum eleştirisidir. ince ama anlattıklarıyla ve düşündürmeleriyle derinliği sonsuz bir kitaptır. her okuyan kendince bir yorum getirir, ama asıl anlatılmak istenen belki de bunların hiçbiri değildir. çünkü o bir yabancıdır. toplumda birey olarak var olabilmek için oyun oynamaya gerek görmeyen bir yabancı.
ataç ikon Yabancı
kitaba 10 verdi
4 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Yabancı olduğumuz bir kültürün yazarı olmasına rağmen gerçekten anlayarak okuduğunuzda hiç yabancılık çekmiyorsunuz. Müzik gibi evrensel bir kitap. Meursault dışarıdan bakıldığında annesinin ölümüne duyarsız kalmış, hissiz, hayvan biri hatta hayvan bile olamaz. Ama Meursault sanılanın çok aksine herşeyin farkında, çok iyi hissediyor ve insani tepkileri çoktan aşmış.Klasik zaten herkesin okuduğunu düşünüyorum. Zeki DEMİRKUBUZ Yazgı ismiyle sinemalaştırdı kitabı. Hem kitabı, hem de filmi tavsiye ederim.
ataç ikon Yabancı
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Albert Camus' un okuduğum ilk ve tek kitabıdır. Bir kez orta sonda bir kez de lise sonda okudum bu eseri. İşin edebi yönünden bahsetmeye gerek bile yok. Camus inanılmaz bir üslupla, inanılmaz cümleler üretmiş. bunları anlatmak mümkün değil zaten, okumak gerek.
Beni asıl vuran o karakterin vurdumduymazlığı oldu. Bizim ara sıra yaptığımız gibi cool görünmek amacıyla umursamaz bir tavır takınmıyor Meursault; düşünmediği hissetmediği için de bu kadar vurdumduymaz olmuyor. Aksine fazlasıyla düşünüyor karakterimiz ve her şeyin boş olduğu, ölümün olduğu yerde her şeyin anlamsız olduğu fikrine düşünerek varıyor ve baştan kabulleniyor her şeyi. Kaybedenler Kulübü' nde geçen ''ölümün olduğu yerde daha ciddi ne olabilir'' sözünün haklılığını kabul edip hiçbir şeyi önemsemiyor, dahası kaçınılmaz son olduğundan dolayı ölümü de önemsemiyor Meursault.

Yorumlara şöyle bir baktım da ekleme yapma ihtiyacı duydum. Kaldı ki birkaç saat önce Bulantı kitabına bir şeyler yazmışken Yabancı' yı tekrar hatırlamamak mümkün değildi. Bulantı, Yabancı' nın yanında nasıl görkemli duruyorsa; Yabancı' nın kahramanı Meursault da Bulantı' nın kahramanı Roquentin' in yanında öyle görkemli durmaktadır. Roquentin' in giderken Meursault dönüyormuş denebilir sanırım. Şimdi Roquentin etrafına bir bakıyordu 'ne lan bu saçmalık, niye varız ki lan biz, var olmamız için tek bir nedenimiz bile yok, her şey aynı, amaçsız yere varız'' diye nbir şeyler geveliyordu ya hani işte Meursault o evreyi çoktan geçmiş. Varız ama olmasak da hiçbir şey değişmez zaten diyerek anasının ölümüne bile duyarsız kalabiliyor. Şimdi buradan iki farklı şey çıkarabiliriz;

1- Bunlar varlar ama olmasalar da bir şey olmaz çünkü zaten varlıklarının farkında olmadıklarından, neden var olduklarını merak etmediklerinden aslında yoklar.
2- Ben dahil kimsenin var olması için bir neden yok dolayısıyla yok olmaları bir şeyi değiştirmez.

Her neyse bunlar iyi güzel de Camus' ya sorarlar be adam hepsi tamam da hayatın anlamsızlığını bu kadar içselleştirmiş ve bunun sonucu olarak 'bulantı' evresini de geçip hayata tamamen yabancılaşmış bir adam nasıl oluyor da lavuğun birine ateş edebiliyor? Çünkü cinayetin, ''bu lavuk olsa da olur olmasa da olur'' diyerek işlenmesi için Meursault' un bir şeyleri hala sorgulayan bir adam olması lazım ki bu sorguyu da yapsın kafasında. Oysa çoktan ununu elemiş eleğini asmış bir adam kendisi. Hem ayrıca bir varoluşçunun her ne şartta olursa olsun işlediği cinayetten pişmanlık duymaması da çok enteresan yine. Duyması lazım!
Ayrıca işlenen en güzel cinayetlerden biridir bu cinayet okuduklarım arasında. Yüreğine bileğine sağlık Meursault.
ataç ikon Yabancı
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
Mihrimah Özlem K

Mihrimah Özlem K

@mihrimahozlemk

ince ince insanın içine işleyen bir eser.kitap hayatı o kadar gerçek bir biçimde özetliyor ki bunun farkına vardığınızda istemeden biraz üzülüyorsunuz ve o nedenle çok etkiliyor.akıcılık ve sadelik yönünden çok hızlı bitirilebiliyor ama hazmetmesi hayli vakit alıyor.okunmalı, üstüne kafa yorulmalı ve anlanmalı...
ataç ikon Yabancı
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Burcu Çamur

Burcu Çamur

@burcucamur

Zeki Demirkubuz "Yazgı" filmini, "Yabancı"dan uyarlama olarak senaryolaştırmıştır.
ataç ikon Yabancı
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
slm

slm

@selamicelik

Bir kitap bu kadar iyi olabilir mi:"camus a evet". Piraye'yi arıyorsan yanılıyorsun güzel kardeşim.burda aşk yok ama birey ve toplum açmazlarına dair yeterince bulacağın şey var.aklımda kalan bir kısmında cezaevindeyken insan en çok neyi özlüyor sorusuna:cinselliği cevabı manidar.
ataç ikon Yabancı
kitaba puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
Gaye Şahin

Gaye Şahin

@gayesahin

Sırf "herkes" olmadığı için,sıradan olmadığı,herhangi bi insan değil,kendisi gibi yaşamayı tercih ettiği için,yaşama hakkı bile elinden alınan bir adamın trajikomik öyküsü.Siz hiç annesinin ölümüne ağlamadığı için,annesinin katili olmakla suçlanan birini gördünüzmü?Dahası bizzat o kişi oldunuzmu hiç?
Mahalle baskısı ve toplumsal önyargı canavarlarının,en uç örnekleriyle,birey olmayı tercih edenlere "ötekileştirme" cezasını nasıl infaz ettiklerini anlatan kısacık bir roman.Mutlak suretle okunmalıdır,herkes kendinden birşeylere bulacaktır eminim.
ataç ikon Yabancı
kitaba puan vermedi
4 beğen · 0 yorum
Cihat Karadaş

Cihat Karadaş

@chtkrds

evet tabi ki kahramanımızın hem insani ilişkilerde ki hem de topluma karşı olan ilişkilerinde ki dışta kalma durumunu anlatıyor . benim asıl dikkat ettiğim nokta , kendisine olan yakınlığı , üstelik bu yakınlık bir kabulleniş durumu sonucu değil , bu bir istek meselesi ,duyguların tamamen gözardı edililişi... okunmalı !
ataç ikon Yabancı
kitaba 8 verdi
3 beğen · 0 yorum
/ 12