up
ara

Algı Kapıları - Cennet ve Cehennem

- The Doors of Perception

Algı Kapıları - Cennet ve Cehennem Konusu ve Özeti

Algı Kapıları - Cennet ve Cehennem
Brave New World kitabının da yazarı Aldous Huxley tarafından kaleme alınan Algı Kapıları - Cennet ve Cehennem kitabı Psikanaliz, İnsan ve Toplum türünde okuyucusu ile buluşuyor. İmge Kitabevi yayınevinden 1994 yılında 9789755331058 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Algı Kapıları - Cennet ve Cehennem isimli kitap 150 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Mehmet Fehmi İmre çevirmiştir. Kitap Felsefe Severlere Kitap Tavsiyeleri listesinde de yeralmaktadır. Algı Kapıları - Cennet ve Cehennem kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Mehmet Fehmi İmre
Yayınevi: İmge Kitabevi
ISBN: 9789755331058
Sayfa: 150 sayfa Basım Tarihi: 1994
Yayınlandığı günden itibaren tüm dünyada olağanüstü bir ilgi gören Algı Kapıları, ele aldığı konu bakımından benzersizdir. Huxley bu kült kitabında insan algılarının boyutlarını, görsel algıyı olağanüstü biçimde açan meskalin üzerinde özellikle durarak, onu bizzat kullanarak inceler; deneyimlerini müthiş bir gözlem gücüyle gerçeğe olabildiğince yakın, hatta zaman zaman onu aşarak betimler ve bize gerçeğin yeni bir boyutunu, bilincimizin, aslında bir şekilde hep bildiğimiz, ama pek göremediğimiz karşı kutbunu, öteki tarafını gösterir; oraya geçmek için tarih boyunca kullanılmış farklı araçları, geliştirilmiş farklı yöntemleri anlatır.Dolayısıyla Algı Kapıları, resimden müziğe, bir kır manzarasından karanlıkta oynaşan ışıklara kadar birçok farklı araçla da ortaya çıkabilen farklı bir algı durumunun, yazarın deyimiyle kendinden geçmenin benzersiz bir analizini sunuyor.Gerek Algı Kapıları, gerekse yazarın daha sonra bunun devamı olarak yazdığı Cennet ve Cehennem, bu kendinden geçme halinin, gündelik yaşamın ötesindeki bir dünyaya açtığı kapılar üzerine yazılmış iki temel ve klasikleşmiş deneme...
Jagermeister Chrysalis

Jagermeister Chrysalis

@jagermeisterchrysalis

Sezarın hakkı Sezara deyimi bu kitap için bikaç laf etmeden söylenecek en uygun deyim. Aldous Huxley'in kalem gücü, zihinde açtığı pencereler ne derece muhteşemse bu kitabı çevirenin ve hatta editi yapan kişinin yaptığı kötü malzeme de o derece ortada ne yazık ki. Metin zor bunu okurken de hissediyor insan. Aynı cümleyi defalarca okuyorsun sadece Huxley'in ne demek istediğini anlamak için ancak çeviri de yahut düzenleme de nasıl bi çalışma yapılmış da bu daha da zor hale gelmiş diye düşünmeden edemiyorsun. Çevirmene bok atmak da değil niyetim. Kitabın editinde bir problem var. Metin ağır. Konu ağır ama bir o kadar da keyifli zihin açıcı. Kitabı ancak bu alanda meraklı ve bir miktar fikir sahibi okurlara kesinlikle öneririm. İlk defa Huxley okuyacaklara kesinlikle bu kitapla başlamalarını önermem. Açın ordan bi distopyasını başlayın pişman olmazsınız. Bunu birkaç kitap öteye erteleyebilirsiniz.
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

hayatımda tarzı bakımından guzel bır kıtap okuduğum dediğim kitapların ıcınde herhalde en sonuncusu gelir.kitabı ınsanların nıye bu kadar sevdiğini şu gün bile anlamış değilim.huxley'in ilk kıtabıydı yazara karşı önyargı oluşturdu bende.kitap da ki cümleler anlatılmak ıstenenler hepalıntı gıbı geldi.insanın algısal yönlerını kendı yaptığı deneylerle genele bağlayış şeklini beğenmedım.tanı kısımları ıyıydı fakat yargı kısımları cok sıradandı.jung ve adler okuduktan sonra hafif gelecek bır eser.keşke okumasaydım demedım,iyi ki okumuşumda demedım.vasat bır eser.
0 yorum
Mustafa Hasan Demir

Mustafa Hasan Demir

@Mustafahasandemir - İstanbul

huxley, peyote kaktüsünün özü olan meskalin'in halisünojen etkilerini, bir nevi "çakraları açma" deneyimini paylaşıyor. gayet de güzel bir şekilde algı kapılarını aralıyor. ayrıca ünlü the doors grubunun ismi bu kitabın isminden gelmektedir.
0 yorum
tanya jaziri

tanya jaziri

@tanyajaziri

Huxley in efsane kitabı. Payote bitkisinden tüketip, gördüğü diğer boyutsallığı yazmış.
1 yorum
Marius Chinaski (@mariuschi)
Peyote*
14.02.15 beğen cevap
Hakan İsmail Çiftci

Hakan İsmail Çiftci

@hakanciftci568 - İstanbul

Bir saniye bile düşünme GİT, AL, OKU ve PAYLAŞŞŞ...
0 yorum

Algı Kapıları - Cennet ve Cehennem - S41

"Yani deliliğin nerede yattığını bildiğini düşünüyorsun."
Jagermeister Chrysalis tarafından eklenmiştir.
ayse gülce

ayse gülce

@aysegulce

Eğer algı kapıları temizlenseydi her şey insana, olduğu gibi görünürdü; Sonsuz... syf : 4
ataç ikon Algı Kapıları - Cennet ve Cehennem
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
tabula rasa

tabula rasa

@tabularasa

Her birey doğar doğmaz kendini içinde bulduğu dil geleneğinin hem faydalanıcısı hem de kurbanıdır; dil, onun diğer insan deneyimlerinin biriktirilmiş
kayıtlarına girebilmesini sağladığı ölçüde yararlanıcı, dil onu indirgenmiş bilincin mümkün olan tek bilinç oldu­ğuna ikna ettiği ve onun gerçeklik duygusunu bozduğu ölçüde kurbandır, böylelikle kendi kavramlarını veri, kendi kelimelerini de gerçek şeyler yerine koymaya eğilimli hale gelir.
ataç ikon Algı Kapıları - Cennet ve Cehennem
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
tabula rasa

tabula rasa

@tabularasa

...fanilik aynı zamanda ebedi hayattır, daimi bir yokoluş, aynı zamanda saf varoluştur, bir anlar demetidir, içlerinde dile getirilemeyen, ancak bilinen bir paradoks nedeniyle bütün varoluşun ilahi kaynağının görülmesi gereken eşsiz parçacıklar toplamıdır.
ataç ikon Algı Kapıları - Cennet ve Cehennem
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Okan Büyükçelebi

Okan Büyükçelebi

@ob - İzmir

Eğer algı kapıları temizlenseydi her şey insana, olduğu gibi görünürdü: Sonsuz.
ataç ikon Algı Kapıları - Cennet ve Cehennem
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Jagermeister Chrysalis

Jagermeister Chrysalis

@jagermeisterchrysalis

Aslında bir genelleme riskini göze alarak diyebiliriz ki, aklın öte bölgesinde karşılaşılmış yoğun belirginlikte içten parlayan nesnelerin doğa veya sanat eserlerindeki temsilcileri kısmen ve azaltılmış biçimde de olsa görsel deneyimi sunabilirler. Bu noktada bir hipnotist bize şunu anımsatacaktır; parlak bir nesneye dikkatle bakması istenen bir hasta transa geçebilir ve eğer transa geçerse veya sadece derin düşünceye dalarsa içindeki görüntüleri ve dışındaki değiş­miş dünyayı oldukça iyi görebilir.
0 yorum
104
KİTAP
Felsefe Severlere Kitap Tavsiyeleri
Felsefe okumayı seven, hatta kendi çapında felsefi düşünceler üretmeye hevesli felsefe düşkünlerinin okuması gerektiğini düşü...
15
KİTAP
Ateizm Hakkında Yazılmış Kitaplar
Ataizm hakkında araştırma yapanların okuması gereken ateizm kitapları bu listede....