up
ara

Ecce Homo - Kişi Nasıl Kendisi Olur

Ecce Homo - Kişi Nasıl Kendisi Olur Konusu ve Özeti

Ecce Homo - Kişi Nasıl Kendisi Olur
Ecce Homo - Kişi Nasıl Kendisi Olur kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Çevirmen: Can Alkor
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
ISBN: 9789753638487
Sayfa: 108 sayfa
"Yunanca anlamıyla -yalnız Yunanca da değil- deccal" (-antichrist) Nietzsche, üretkenliğinin sonunu, son gürlüğünü yaşadığı 1888 yılında yazdığı -deyim yerindeyse- özyaşam öyküsüne -vaktiyle İsa Mesih (-Jesus Christ) için kullanılmış- Ecce Homo adını vermişti: -İşte İnsan:Kendini bilgiye adayan için yalnızca düşmanını sevmek yetmez; dostuna da kin duyabilmelidir. Hep öğrenci kalan insan, öğretmenine borcunu kötü ödüyor demektir. Neden benim çelengimi yolmak istemiyorsunuz?Sayıyorsunuz beni: Ama saygınız devriliverirse günün birinde? Bir yontunun altında kalmaktan sakının!...Şimdi size beni yitirmenizi, kendinizi bulmanızı buyuruyorum; hepiniz beni yadsıdığınız gün, ancak o gün geri döneceğim sizlere...(Bitkisel bir yaşamı sürüklediği 12 yıldan sonra da öldü - 25 Ağustos 1900.)Ecce Homo'nun 110'uncu, ölümünün 98'inci yılında kendisinin kendisi için dediğince:Yalnız konuşması değil başka türlü olan, kendisi de başka türlü:Ecce Nietzsche!(Ön Kapak İçi)
Aslı

Aslı

@asliberber

Kitabın adı (ECCE HOMO) İşte insan anlamına gelir. Bu iki kelime İsa çarmıha gerilmeden önce (işkence edilmiş) Pilatus tarafından kalabalığa karşı söylenmiştir.

Bu açıklama çok ilgi çekici olduğu için kitabı okuma konusunda insan iştaha geliyor hatta ilk satırlar (her zamanki nietzsche) beylik laflarla başlıyor.
-Gerçeğin peşinden koşun.
-Dogmalardan arının vs vs.
Gel gör ki ki öyle değil. Bir kere kitap nietzschenin otobiyografisi sayılır ve zihinsel hastalığının zirve yapmasından 1 hafta önce yazılmıştır.

İçerik, bir ego patlamasıdır.O kadar kibirli ve kendini beğenmiştir ki;

1. bölüm başlığı;- Neden bu kadar bilgeyim?
İlerleyen satırlarda şu sözleri görmek bunu destekler.

''Bir insanın kendi kendine armağan edebileceği en nadir ayrıcalıklardan biri de benim bir kitabımı almalarıdır; hatta bunu yaparken ayakkabılarını çıkarmalarını umuyorum.''
(zaten kendisi mütevaziliği zayıflık olarak nitelendirir ama kitabında en düşük insana bile hoşgörü ile bakabiliyorum der.)

Her zaman faşist olduğuna inanmışımdır.''Ben safkan bir Polonya soylusuyum, bir damla kötü kan yok bende, çok az Almanda olduğu gibi".

Kadınlar hakkındaki sözleri laf ü güzaftır.
'' İntikam ve hınç zayıflık belirtisiyken, saldırganlık güçlülüğün ayrılmaz parçasıdır. Sözgelimi kadın intikamcıdır bu da onun zayıflığının ayrılmaz bir parçasıdır...'' der. Kat'iyen yanlıştır. Hep söylerim Salome tarafından terk edilmek anne sevgisi eksikliği bu hale getirmiştir. zira kadın affedicidir ama intikam almak isterse de bir erkekten daha güzel intikam alır bu onun zayıflığının değil zekasından kaynaklanmaktadır.

Kİtabında yeni putlar yaratmayacağım ben der ama 2. bölümde kendini de bir model gibi sunar.

Üstelik yalancıdır da (kendisi buna nesnelliğe önem vermiyorum der ama yalancılığın psikanalizdeki karşılığıdır). Kendinden özgeçmiş isteyen arkadaşına verdiği mektupta ben savaş alanında (Lützen'de) doğdum der ama Röcken'de doğmuştur.

Yani kısaca okuyun ama pek itibar etmeyin .
0 yorum
Dreamer Women

Dreamer Women

@dreamerwomen

Bu adamla aramadaki ilişki sürekli kavga eden ama birbirinden kopamayan iki sevgili misali .. Egosundan zerre rahatsızlık duymazken bazen beni gülümsetiyor açıkçası 'NEDEN BU KADAR BİLGEYİM ? NEDEN BU KADAR AKILLIYIM ? 'başlıkları altında öyle çarpıcı şeyler söylüyor ki onun egolu tavrına takılıp anlatmaya çalıştıklarından uzaklaşırsanız o değil siz kaybedersiniz ne de olsa adam NIETZCHE yahu (: Bu kitabı okurken düşündüm de bu adam günümüz de yaşasa hangi konum da olurdu diye hiçbir cevap veremedim kendi kendime . Çok farklı yönlerini sergiliyor diyemem açıkçası ama onun felsefesine şekil veren bir çok kült düşünceyi bulabilirsiniz bu kitapta . Sonlara doğru öyle güzel tespitleri var ki .. Özellikle iyi-kötü kavramını (bence haklı olarak ) yerden yere vuruyor . 'İYİ OLMAK İÇİN GEREKEN KOŞUL YALAN SÖYLEMEKTİR ...GERÇEKLİĞİN NASIL OLUŞTUĞUNU HER NE PAHASINA OLURSA OLSUN GÖRMEK İSTEMEMEKTİR ' diyor Nietzche . Günümüz insanın tek tip genel yargılara göre kurgulanmış fikirlerinden sıkıldıysanız alın size hepimizden farklı bakış açısına sahip , hayatı resmen 3 boyutlu yorumlayan bir adamın fikirleri . Bu kitabı okumak yepyeni ve sizin kültürünüzden , düşüncelerinden , hayat bakış açınızdan farklı biriyle tanışıp bir kahve içmek gibi olacaktır . Son olarak kendiyle ilgili kesin kanılara sahip insanlar için şuraya kitaptan bir not bırakarak bitiriyorum 'KENDİNİZ OLDUĞUNUZU SANDIĞINIZ ŞEY , SİZİ GERÇEKTE OLDUĞUNUZ OLDUĞUNUZ ŞEYLE EN UFAK BİR BENZERLİK TAŞIMAZ ' .
0 yorum
Dreamer Women

Dreamer Women

@dreamerwomen

Bu adamla aramdaki ilişki sürekli kavga edip asla birbirinden kopamayan iki sevgili misali . Onun yüksek egolu sözlerinden zerre rahatsızlık duymuyorum açıkçası , hak eden ve altını dolduran insanların egolarından hiç rahatsızlık duymadığım gibi.'NEDEN BU KADAR AKILLIYIM ?' , 'NEDEN BU KADAR BİLGEYİM? ' başlıkları altında öyle şeyler söylüyor ki onun egolu tavrına takılıp anlatmaya çalıştıklarından uzaklaşmak büyük hata olur . Kitabı okurken bu adam günümüzde yaşasa hangi konumda olur diye düşündüm durdum hiçbir cevap veremedim kendime . Kitapta titiz bir şekil de onun karakter analizini yapamayabilirsiniz ama onun felsefesini oluşturan kült fikirleri bariz şekilde belirgin . Günümüz insanın tek tip çoğunluğa göre kurgulanmış fikirlerinden sıkıldıysanız alın size bizim gibi düşünmeyen tamamen farkı bakış açısına sahip 3 boyutlu düşünen bir adam . Bu kitabı okumak kültürü , yetiştirilme ve yaşam tarzı sizden tamamen farkı biriyle oturup kahve için sohbet etmek gibi .İyi- kötü kavramını bana göre öyle güzel eleştiriyor ki o kısımlarda mest oldum diyebilirim 'İYİ İNSANLAR ASLA DOĞRUYU SÖYLEMEZLER.YANLIŞ KIYILAR YANLIŞ GÜVENLİKLER ÖĞRETİRLER SİZE ; İYİNİN YALANLARINDA DOĞDUNUZ VE ORALARA SIĞINDINIZ .İYİLER ARACILIĞIYLA HER ŞEY TA KÖKÜNE KADAR YALANA BOĞULDU VE ÇARPITILDI ' ... Dedim ya 3 boyutlu düşünmek diye tam olarak öyle yapıyor bu adam .Bu kitabı okuyun , okumazsanız siz kaybedersiniz koskoca NIETZCHE kaybedecek değil ya (:
0 yorum
Hayata Gülümse

Hayata Gülümse

@hayataagulumse

Karanlık ve gece olsam, ışığın göğüslerini ne büyük bir susuzlukla emerdim. Ve gökyüzünde ışık saçan yıldızlara kusardim.
Kitabı bir nefeste okudum desem yeridir. Yazarın hayatını okuduğumda buhran geçireceğim herhalde diye düşünmüştüm ve açıkçası merak ile birlikte tedirgin olmuştum. Jose Saramoga'nin Kabil kitabında bahsettigi gibi " Merak gibi bir ölümcül ceza" ya carptirildigim için mutlu oldum. Ego sahibi insanlara yaklasimim bu kitap sayesinde değişti. Yüksek egoya sahip olmayanlar, olmayanlardir bundan sonra ?. Yazarın kendine olan özgüveninden inanılmaz etkilendim. "Kadın - erkek taninmlanmasindan tutunda, aşkın tanımı, kalbin zekasi, bilgi ve gerçekçiliğin savunması, farkı kültürler hakkındaki yorumları ve daha bir çok görüş . En önemli görüşü ; çağımızın övgüyle sozunu ettiği herşeyi çelişki içine düşüyor. Kötü davranış şekillerini, meşhur tarafsizligimizi, acı çekmeye duydugumuz sempatiyi, tarihsel duyarlılığımizi, yabancı tatlara olan kapaliligimizi ve bilimsel olarak kabul edilmiş olan pek çok şeyi nasıl göz ardı ettiğimizi vs. vs."

Bana bu kitabı öneren ve okumama vesile olan kendime bir kez daha teşekkür ediyorum. İyi ki varım. Bu yüksek EGO sanırım kitabın bir yansıması ama hiç rahatsız olmadım. ??

Sn. Semih Oktay'ın bir sozunu buradan alarak "Puan vermekle kalmayıp, üstüne de bir yıldız konduracagim" sanırım böyleydi. ?
4 yorum
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Özgüven ile ego arasında ince bir çizgi var. Özgüvenimiz olmalıdır, ancak ego tehlikeli olabilir. Bu yüzden çizgiyi aşmamakta yarar var. İnceleme güzel olmuş. Emeğinize sağlık, merak uyandırdı, ben de okumayı düşünüyorum,
09.11.17 beğen 1 cevap
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Ecce Homo- Kişi Nasıl Kendisi Olur?
Friedrich Nietzsche kitabın ilk bölümlerinde kendisinden bahsetmiş.Yazar kendi özelliklerinden bahsederken dikkatimi çeken ilk şey, Yazarın kendine olan güvenidir. “Özgüvenin de bir ölçüsü var mıdır?” “Bu kadar özgüven sağlıklı mıdır? “diye düşünmeden edemedim. Amacım bir filozofu sorgulamak değil de kendim için bu soruları sordum kendi kendime.

Kitabın ilerleyen bölümlerinde Yazar eserlerini yazarkenki sağlık sorunlarından bahsetmiş. Ayrıca Yazar bu kitapta başka bir kitabı olan Zerdüşt’ten çok bahsetmiş. Zerdüşt’ü de merak etmedim değil. Onu da okumayı düşünüyorum.

Kitabı tavsiye ederim.
18 yorum
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
Sn. Gülşah yazarın ozgüveni sizde birseyleri tetikledi mi ? Misal biraz daha gücü hissetmeyi?
20.11.17 beğen cevap
Yaser (@yaserarslan)
Zerdüşt u okuduktan sonra Nietzche hakkında düşünceleriniz daha netleşir. Zerdüşt onun kutsal kitabı gibidir ?
20.11.17 beğen 2 cevap

Ecce Homo - Kişi Nasıl Kendisi Olur - S41

Eleştirmenlerin cehenneme kadar yolu var!
Arif Boğaç tarafından eklenmiştir.
Arif Boğaç

Arif Boğaç

@bogac

Sessizlik bir başkaldırıdır.

Sayfa:21
ataç ikon Ecce Homo - Kişi Nasıl Kendisi Olur
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Arif Boğaç

Arif Boğaç

@bogac

Öldürmeyen şey onu daha güçlü kılar.

Sayfa:16
ataç ikon Ecce Homo - Kişi Nasıl Kendisi Olur
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Arif Boğaç

Arif Boğaç

@bogac

Okumak benim dinlenme aracımdır.

Sayfa:36
ataç ikon Ecce Homo - Kişi Nasıl Kendisi Olur
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Arif Boğaç

Arif Boğaç

@bogac

En sakin sözler fırtınanın habercileri olandır; güvencinin ayağından gelen, dünyayı yöneten düşüncelerdir.

Sayfa:5
ataç ikon Ecce Homo - Kişi Nasıl Kendisi Olur
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Arif Boğaç

Arif Boğaç

@bogac

Düşmanlık, düşmanlık beslenerek son bulmaz; dostluk ile düşmanlık son bulur.

Sayfa:23
ataç ikon Ecce Homo - Kişi Nasıl Kendisi Olur
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
24
KİTAP
Daha Popüler Olması Gereken Kitaplar
Henüz geniş kitleler tarafından duyulmamış olan, fakat çok daha fazla değer görmeyi hak eden kitaplar listelenmektedir....
12
KİTAP
En iyi Alman yazarlar ve kitapları
Alman edebiyatının en sevilen yazarlarının kitaplarını bu listede paylaşalım. Lütfen sadece Alman yazarların kitaplarını ekle...
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
36
KİTAP
Hayatları Arayış ve Merakla Geçmiş Olan Filozofların En İyi Kitapları
Felsefe merakla başlar. İnsanlık tarihi merak ve arayışla şekillenmiştir. Bu liste, hayatı arayış ve merakla geçmiş olan filo...
249
KİTAP
Kısacık, Okunası Kitaplar
Kısa ama etkili kitaplar bu listede. Sayfa sayısına bakmayın. Kısa ama yoğun kitaplar. Az zamanınız mı var? Kısacık bir kitap...
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

 Yaşamdan yorulan birinin iç hesaplaşması... paylaşım fotoğrafı
" Yaşamdan yorulan birinin iç hesaplaşması..."
Bir şeyi " istemek ",

Bir şeye "ulaşmaya çalışmak ",

Bir "amacın ", bir "arzunun "peşinden koşmak ,

Bunların hiçbirini yaşamadım ben.

Şu anda bile geleceğime bakıyorum ; uzak bir gelecek !

Dümdüz bir deniz gibi uzanıyor önümde :

Hiçbir talep kıpırdanmıyor üzerinde. Herhangi bir şeyin olduğundan farklı olması yönünde en küçük bir isteğim bile yok; kendim de farklı olmak istemiyorum.

Hep böyle yaşadım ben. Hiçbir arzum olmadı.

Eksikliklerini hissetmediğimden değil…

*
" Yalnız Gezerin Düşleri" gibi...

"İnsanların benden çekip alamadıkları tek şey olan ruhumla konuşmanın zevkine bırakıyorum kendimi."
ataç ikon Ecce Homo - Kişi Nasıl Kendisi Olur
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum