up
ara

Yüzbaşının Kızı

Yüzbaşının Kızı Konusu ve Özeti

Yüzbaşının Kızı
Uçuyor Troyka Yel Gibi kitabının da yazarı Aleksandr Sergeyeviç Puşkin tarafından kaleme alınan Yüzbaşının Kızı kitabı Roman, Rus Edebiyatı türünde okuyucusu ile buluşuyor. İletişim Yayıncılık yayınevinden 0 yılında 9789750517310 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Yüzbaşının Kızı isimli kitap 198 sayfadan oluşuyor. Kitap Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Yüzbaşının Kızı kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: İletişim Yayıncılık
ISBN: 9789750517310
Sayfa: 198 sayfa
Ergin Altay çevirisi, Robert Chandler'ın önsözüyle, Donald Davie'nin sonsözüyle, Yazar ve dönem kronolojisiyle,

Yüzbaşının Kızı, modern Rus edebiyatının kurucu figürlerinden Puşkin'in belgesel gerçekçilik konusundaki mahareti ile kişisel öykülere açılan hayal gücü zenginliğini benzersiz bir şekilde birleştiren, eşine az rastlanır bir tarihsel roman.
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Benim okuduğum kitap Varlık Yayınlarından çıkan 1960 basımı bir kitaptı. Çevirmen ise Nihal Yalaza Taluy' du ki bana göre Ahmet Cemal Almanca çeviride ne ise, Nihal Yalaza Taluy da Rusça çeviri için odur.
Bir kitabı, yazıldığı dönemden bağımsız olarak ele alıp değerlendirmek o kitaba büyük haksızlık olur. Açıkçası bu roman günümüzde yazılmış olsa üzerinde pek de durmaya değmeyecek; aşk, intikam, kıskançlık unsurlarıyla bezenmiş sıradan bir roman olurdu. Ama yazıldığı dönem ve arka plandaki Pugaçev isyanı romana bambaşka bir hava katıyor ve onu bambaşka bir düzeye taşıyor. Puşkin' in hayatından bazı kesitler barındırıyor roman, daha doğrusu sanki Puşkin, kendi ve eşinin hayatında eksik olan her erdemi, romandaki ana kahraman ve onun aşık olduğu kıza fazlasıyla veriyor.
Dil sade, basit ve akıcı; hikaye sıradan. Ayrıca romadan gereksiz ayrıntılara yer verilmemesi çok hoşuma gitti, ama kimileri bunu eleştirip roman değil de romanın özetini okuduğunu hissine kapıldığını iddia edebilir. Ne var ki o döneme kadar bu kadar derli toplu, bu kadar ne anlatmak istediği belli, karakterleri bu kadar net ve oturmuş az sayıda eser yazılmıştır. Puşkin, Rus edebiyatının kurucusu kabul edilir. Bu gözle bakılıp değerlendirildiğinde ancak gerçek anlamını kazanabilir bu kitap. Bu roman geçen sene yazılmış olsaydı mesela yerden yere vurabilirdim kendisini. Yine de 4 yıldız vermeye gönlüm razı olmadı, 3 yeterli :)

Şunu da eklemek gerek: Kitapta 2 kez türklerden bahsediliyor ve Puşkin pek de hoş bakmıyor türklere. Bildiğim kadarıyla Dostoyevski de pek sevmez türkleri. Okulda bize anlatılan tarihten farklı olarak gerçek tarihle de yüzleşmemiz gerekiyor sanki. Okulda anlatılanlara bakarsak; bundan 100 yıl sonra Amerikan çocuklarına, Amerika' nın Irak' a demokrasi getirdiğinden bahsedecek Amerikan ders kitapları.

Edit:
''Soylu bir kimseye yakışır mı bu? Günün birinde yok yere kendini ziyan edeceksin. türklerle ya da İsveçlilerle dövüşsen neyse ne! İnsan bu haydutların adını bile anamaz!..'' (A. Behramoğlu Çev.)
ataç ikon Yüzbaşının Kızı
kitaba 6 verdi
2 beğen · 2 yorum
Ergün Çil (@erguncil)
Bence Türklerden bahsettiği yerler bana rahatsız edici gelmedi. O yıllarda Rusların en çok savaştığı devlet Osmanlı ise bundan etkilenmemek mümkün değil. Hele şu cümle var ki, daha ne desin adam: "hadi Türklerle yada İsveçlilerle dövüşsen, değer, Savaş adam gibi adama karşı yapılır."
17.11.14 beğen cevap
Ergün Çil (@erguncil)
Her toplum doğal olarak yüzyıllarca savaştığı diğer toplumlara karşı önyargılı olur. Sempati duymasını bekleyemezsin herhalde...
17.11.14 beğen cevap
Dilek Öz

Dilek Öz

@lostris

Ağdalı cümlelerden uzak, uzun ve yorucu tasvirlerden hiç etkilenmemiş, sade dili, akıcı üslubuyla, sıkmadan, yormadan kendini okutabilen ender klasiklerden biri.

Kitapta ilk şaşırdığım nokta Rus Askeri düzenindeki disiplinsizlik oldu. Kitabın başlangıcını şaşırmadan okuyamadım. Biraz, Osmanlı-Rus Savaşlarının, birazda Puşkin'in duygularının etkisiyle Türklerin de varlığı satır aralarında hissediliyor.

Eser savaş-aşk ekseninde ilerlese de, aşkın etkisi duygusal olarak çok yansımıyor kitaba. İyilikle kötülüğün iç içe geçtiği dünyada; kimin dost, kimin düşman olduğuna bakmadan, yeri geldiğinde, çaresizlik halinde; dostundan destek alamazken, düşmanla ittifak kurarak hedefe ulaşmak günümüz koşullarında normalleşti. Fakat eserin yazıldığı dönemde böyle bir durum söz konusu değil. Onurla onursuzluğun, dürüstlükle yalancılığın birbirine karıştığı ve karşılıklı anlayışın hâkim olduğu güzel bir eser.

Pugaçev ve Andreyeviç'in arasındaki garip dostluk ve karşılıklı anlayış; Andreyeviç ve Şvabrin arasındaki karakter farkı ve rekabet okumaya değer.
ataç ikon Yüzbaşının Kızı
kitaba 7 verdi
2 beğen · 0 yorum
Burçak Karalar

Burçak Karalar

@burcakkaralar

Puşkin'in bu kitabı bir subay ve yüzbaşının kızı ile arasında geçen aşkı anlatıyor.Kitapta yaşanan olaylar arasında en çok etkilendiğim kısım Pyotr Andreyiç'in Marya İvanovna'ya yazdığı şiir olmuştur.Yalnız sevmediğim kısmı Marya İvanovna'nın biraz fazla korkak olması idi.Bazıları bu özelliğinin onu zarif kıldığına inanabilir fakat ben bu yönünü pek beğendim ama sevdiği adamın mutluluğu uğruna ondan vaz geçebiliyorsa,o adamı gerçekten seviyor demektir.Marya İvanovna'nın beğendiğim yönü bu.Pyotr'un beğendiğim yönü ise şair yönü, zekiliği ve tıpkı Marya İvanovna gibi aşkına olan inancıdır.Bu okuduğum ilk Puşkin kitabıydı.Bence aşk romanı seven herkesin okuması gereken bir kitap.Bundan sonra Puşkin'in diğer eserlerinede göz atmayı düşünüyorum.
ataç ikon Yüzbaşının Kızı
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
Şule

Şule

@sule10

Rusya'nın savaşlarla,çetelerle,baskınlarla uğraştığı bir dönemde bir babanın oğlunu geçmişte tanıdığı bir yüzbaşına göndermesiyle başlayan roman heyecanlı gelişmelerle devam ediyor.Hem askerlik yapmak hem de olgunlaşmak amacıyla ziyarete giden subayımız yüzbaşının kızıyla yakınlaşır ama bu kıza aşık başka bir erkeğin varlığı iki askeri birbirine düşürür,sürekli karşı karşıya gelirler.Catışmalar sırasında kahramanımızın başına bazı sıkıntılar gelse de geçmişte iyilik yaptığı bir adam sayesinde aksiliklerin bazısını atlatmayı başarır.Bir erkek de fedakarlık yapar ama bir kızın da sevdiği için elinden geleni yapması beni duygulandırdı..klasik okumayı sevenlere önerebilirim,iyi okumalar..
ataç ikon Yüzbaşının Kızı
kitaba puan vermedi
1 beğen · 0 yorum
Ümit Türkmen

Ümit Türkmen

@umit482

Geçen gün kitapçıya gittiğimde karşılaştığım adam önermişti bu kitabı. Açıkçası ilk elime aldığımda ön yargılarıma dayanaraktan fazla beğenmemiştim.Lakin o gün oraya almak için gittiğim kitapların kalmamasından dolayı bu kitapla eve döndüm.Gece yarısında bir solukta okudum.Puşkin'in savaşla harmanladığı bu aşk öyküsü gerçekten beni etkiledi.Kitabı çok beğendiğimi belirtmek isterim.Kitapta en beğendiğim noktalardan birisi de ; kötü adam rolündeki Pugaçev'in salt kötü olmayışıydı.Bir kötü karakterin aslında vefakar ve merhametli olabileceği çok güzel betimlenmiş.Size önerim bu kitabı en yakın kitapçıdan temin etmeniz ve bir solukta okumanızdır.Teşekkürler Puşkin.
ataç ikon Yüzbaşının Kızı
kitaba 10 verdi
7 beğen · 2 yorum
Emin Aydın (@kursunasker)
Kitabın sonuna dair bilgi vererek inceleme yapmanızı pek doğru bulmadım açıkçası.
22.07.15 beğen cevap
Ümit Türkmen (@umit482)
Haklısınız düzeltiyorum.
22.07.15 beğen cevap

Yüzbaşının Kızı - S41

Belegorskaya kalesi, orenburgdan kırk kilometre uzaktaydı.yol,yayık ırmağının dik kıyısı boyunca uzayıp gidiyordu,ırmak hakla donmamıştı. Kara dalgaları ,karla örtülü bayırlar aradında daha koyu, daha hüzünlü görünüyordu.ırmağınn öbür kıyısında kırgız bozkırları uzanıyordu.
leyla akbal tarafından eklenmiştir.
thebookthief

thebookthief

@tcbasakgurel

''Elbiseni yeniyken, şerefini gençken koru''

(s.17-Halk Kitabevi)
ataç ikon Yüzbaşının Kızı
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
3 beğen · 0 yorum
thebookthief

thebookthief

@tcbasakgurel

Barışın kötüsü kavganın iyisine yeğdir.

s.51-Halkkitabevi
ataç ikon Yüzbaşının Kızı
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
3 beğen · 0 yorum
Alan Greenmor

Alan Greenmor

@alangreenmor

Ulaşılamayacak hayaller peşinde milleti ayaklandıranlar ya milletimizi bilmeyen kimseler ya da canavar ruhlu olup ne kendilerinin ne de başkalarının hayatına önem veren insanlardır.
ataç ikon Yüzbaşının Kızı
kitaba 5 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
gamze

gamze

@dimple

"Daha iyisini bulursan beni unut; benden kötüsü çıkarsa hatırla beni."
ataç ikon Yüzbaşının Kızı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
thebookthief

thebookthief

@tcbasakgurel

Bizler bu kalenin erleriyiz.
Tayınımızı yer, suyumuzu içeriz;
Gelirse amansız düşmanlarımız
Her zaman açıktır soframız
Gülleyi koyduk mu topa
İyi bir ziyafet çekeriz onlara
Bir asker türküsü
Eski zaman insanları, cancağızım.
Anasının kuzusu

s.36-Halk kitabevi
ataç ikon Yüzbaşının Kızı
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
429
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
12
KİTAP
En İyi Rus Yazarlar ve Kitapları
Dünya edebiyatına kalıcı eserler kazandırmış olan Rusya'nın en popüler yazarlarının mutlaka okunması gereken en iyi kitapları...
249
KİTAP
Kısacık, Okunası Kitaplar
Kısa ama etkili kitaplar bu listede. Sayfa sayısına bakmayın. Kısa ama yoğun kitaplar. Az zamanınız mı var? Kısacık bir kitap...
Buşra Çayğan

Buşra Çayğan

@busracaygan

 paylaşım fotoğrafı
Rüya gibiydi, sevgilim,
seni tanımak, seni sevmek.
Ne kadar kötü oysa.
Sensiz kalmak şimdi.
Nefes almamak gibi sensiz olmak.
(Hersakov)
ataç ikon Yüzbaşının Kızı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
15 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Mehmet BaraN ?

Mehmet BaraN ?

@visalengiz

 paylaşım fotoğrafı
"Film tadında akıcılık sağlayan bir keyfiyet"
ataç ikon Yüzbaşının Kızı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
13 beğeni · 0 yorum beğen ikon