up
ara

Sıfır Noktasındaki Kadın

Sıfır Noktasındaki Kadın Konusu ve Özeti

Sıfır Noktasındaki Kadın
Sıfır Noktasındaki Kadın kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Çevirmen: Selma Demiröz
Yayınevi: Metis Yayınları
ISBN: 9789753421959
Sayfa: 120 sayfa
Dünya'nın herhangi bir köşesinde herhangi bir insan sıfır noktasında kıskıvrak bekliyor. Umutsuz, çaresiz, ölümle yaşam arasındaki sınırda.Neval El Seddavi, ölüm hücresinde "cinayet" zanlısı Mısırlı fahişe Firdevs'le konuşuyor. Firdevs'in anlattığı yaşam öyküsünü aktarıyor bize. Bu dünyada kadın olmanın, "fahişe" olmanın ne anlama gelebileceğini okuyoruz bu "içe işleyen" yaşam öyküsünde. Sıfır noktası neresidir? İlk basımını Eylül 1987'da yaptığımız Sıfır Noktasındaki Kadın zamanın eskitemediği kitaplardan.
Yasemin Aslan

Yasemin Aslan

@yaseminaslan251

Neval El Seddavi , Mısırlı bir yazar.Tıp Fakültesi mezunu,Aynı zamanda yazar . Ülkesindeki kadınların durumu hakkındaki düşüncelerinden dolayı 1981 yılında bir yıl cezaevinde kalmış .Roman ilk 1984 yılında yayınlanmış. Gerçekte de bir kadının başından geçmiş olayları anlatıyor. Mısır'lı fahişe bir kadın Firdevs , adam öldürme suçundan idam mahkümü olarak Kanatır Cezaevi'ndeki son günlerinde Neval El Saddavi ile görüşmeyi kabul etmesiyle başlıyor hikaye .
Firdevs daha küçük yaşta babası ve annesi tarafından değer görmeyen sevgi nedir bilmeyen bir kız çocuğu ,amcasının tacizlerine maruz kalan , ailesini kaybettikten sonra amcası tarafından kendinden 40 yaş büyük bir adamla istemediği bir evliliğe mahküm edilen Firdevs ,bu evlilikten kurtulmak için evden kaçarak açlık ve tecavüzle tanışır. Sonunda bir fahişe olarak yaşamaya devam eder, olaylar geliştikçe kıskaca girer ve kendisini sonunda bir cezaevinde idam mahkûmu olarak bulur. Çaresiz, umutsuz, ölümle yaşam arasında bir noktada yani sıfır noktasında bir kadın olmaya acımasızca mahküm edilmiş ...
Firdesv, babası ,amcası, kocası , tanıştığı tüm iğrenç erkekler el birliğiyle bir kadını idama götürdü ...Firdevs'e göre o suçlu değil ...Bencede öyle

Son olarak sizinle şu alıntıyı paylaşmak istiyorum

“Reddetmem onun arzusunu daha da kamçılamıştı. Her gün bir polis yolluyor, polis her gün başka bir yaklaşım sergiliyordu. Ama ben hep reddettim. Bir keresinde para teklif etti. Başka birinde beni hapse atmakla tehdit etti. Üçüncüsündeyse bir devlet başkanını reddetmemin büyük bir adama hakaret sayılacağını, iki ülke arasındaki ilişkilerde gerginlik yaratacağını açıkladı. Ülkemi gerçekten seviyorsam, yurtseversem, hemen ona gitmem gerektiğini söyledi. Polise yurtseverlik hakkında hiçbir şey bilmediğimi, ülkemin bana hiçbir şey vermemekle kalmayıp, onurumla gururum dahil her şeyimi aldığını söyledim. Söylediklerimin polisin ahlaki gururunu derinden sarstığını şaşırarak fark ettim. Bir insan nasıl yurtsever olmazdı? Polisin savunduğu şeyin rezilliğine, içine düştüğü açmaza, çifte ahlaki yargılarına kahkahalarla gülmek geldi içimden. Sıradan bir pezevengin yapacağı gibi bir fahişeyi alıp bu önemli şahsın yatağına götürmek istiyor, gene de yurtseverlikten ve ahlaki değerlerden gururlu bir edayla söz edebiliyordu. Ancak adamın yalnızca emirlere uyduğunu, ona verilen emri kutsal bir ulusal görev katma yükselttiğini anladım. Beni hapse atmakla önemli bir adamın yatağına götürmek arasında fark yoktu. Her ikisinde de polis kutsal bir görevi yerine getirmiş olacaktı.”
ataç ikon Sıfır Noktasındaki Kadın
kitaba puan vermedi
1 yorum
Uykulu Filozof (@uykulufilozof)
Okumak istedim ...
11.11.18 beğen cevap
Betül Zeyrek

Betül Zeyrek

@betulzeyrek

Neval El Seddavi ,Mısırlı bir yazar.
Tıp Fakültesi mezunu, ve yazar. Ülkesindeki kadınların durumu hakkındaki düşüncelerinden dolayı 1981 yılında bir yıl cezaevinde kalmış .
Yazdığı romanı ise ilk 1984 yılında yayınlanmış.

mısırda, zorla kendini istemediği bir hayatın içinde bulan Firdevs'in, adam öldürme suçundan idam mahkümü olarak Kanatır Cezaevi'ndeki son günlerinde Neval El Saddavi ile görüşmeyi kabul etmesiyle başlıyan hikayesi, yürek burkan olaylarla devam ediyor. Küçük yaşta anne ve babasını kaybeden Firdevs, amcası ile yaşamaya başlar ve asıl hikaye o zaman başlar. Amcası tarafından kendisinden 40 yaş büyük birisiyle evlendirilir. Hayatı kararan Firdevs gördüğü şiddete dayanamayak evden kaçar, başına gelmeyen kalmaz. Çünkü o bür kadındır, çünkü her ne sebeple olursa olsun suçlu olan odur. Toplumumuzun genel yargısı ne yazıkki bu yönde. Kitabın sayfalarında dolaşırken şu an hala aynı duruma maruz kalan onca insanın olduğunu bilmek çok acı ve üzücü.

Çaresiz, umutsuz, ölümle yaşam arasında bir noktada yani sıfır noktasında bir kadın olmaya acımasızca mahküm edilmiş ...
Hapishaneye gittiği anda kendısınden af dilekçesi yazılması istendiği halde, hayatın onu sürüklediği bu iğrençliğe baş kaldırdığını düşündüğü için kayıtsız kalıyor. Ve kımse ile görüşmeyi kabullenmeyen Firdevs'in El Seddavi ile konuşmayı kabul etmesiyle hayatının çarpıcı gerçeği ile yüzleşir. Ve hayatının hikayesi bittiği anda, Firdevs artık hayata karşı son nefesini verir... Gerçek bir yaşam öyküsü ve yine bir kadın ve yine yeniden çekilen onca acı, hüzün, gözyaşı... Hayat mı acımasız, insanlar mı??? Bunu sorguluyor insan...

Bir iki saat içinde sizi kitabın sayfalarına bağlayarak, bulunduğunuz ortamdan sizi uzaklaştıran değerli bir eser.
0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Sıfır Noktasındaki Kadın
Bir kadının yaşamını anlatan bir kitap. Duyguları, korkuları, istekleri ve üzüntüleriyle bir insan yaşamı...

Yazar, birçok kişinin “öteki” olarak değerlendirdiği kadınların dünyasında neler olduğunu, yaşayan kadının anlatımıyla yalın bir dilde sunuyor okuyucularına. Farkına varışları, duyguları, korkuları, ümidi, güveni, hayal kırıklıkları tüm gerçekliğiyle anlatılmış. Bir nesnenin ilk görüldüğü zamanki duygulardan, daha önce farkında olunmadığından isimlendirilemeyen ve henüz fark edilen duygulara, “çevre”nin onun için uygun gördüğü ve yaşamını bütünüyle değiştirecek olan kimliğiyle tanışmasından, bu kimlikle yaşamanın zorluğunun kaçıncı dereceden bir zorluk olduğunu tanımlayamamanın vermiş olduğu belirsiz hislere kadar birçok duyguya yer verilmiş.

Anlık zevkler uğruna bedenini sadece bir “cisim” ya da “madde” olarak gören ve bundan faydalanan insanların yapıp ettiklerine olmamış kabul etme hissiyle gözlerini kapayarak, zaman içinde gittikçe hissizleşen ruhuyla bir şekilde yaşamaya çalışmaya alışan bir kadının, kimselerle paylaşamadığı hislerini, iyisiyle kötüsüyle paylaşacak birini bulmanın sevincini yaşayamanın bile ona çok görüldüğü bir dünyada yaşam savaşı vermesini anlatıyor kitap.

Yaşamı boyunca bedeni ve ruhu arasında kalmış ve çevredekilerin sığ bakış açılarının etkisiyle kendi ruhuna yabancılaşmış, bu yüzden isteklerinin yalnızken bile üstünü örten bir kadının yaşamı elbette ki okunmaya değer. Keyifli okumalar dilerim.
0 yorum
Lilith's

Lilith's

@halimesimsek

Yine dolu dolu olan bir kitap okudum. Kitap Ortadoğu da ki bir fahişenin hayatını konu alıyor. Fahişe deyince tabii ön yargı oluşabilir bazı arkadaşlarımızda ama çocukluğundan beri cinsel istismara uğrayan hemde en yakın akrabası amcası tarafından, bu kadının çocukluğu acılarla dolu sevilmeyen ötelenen soğuk odalarda aç uyumak zorunda kalan..
Okurken yine ataerkil sisteme güzel eleştirilerim oldu ve bir daha bu zihniyete karşı neden savaş açtığımı bir kez daha iyi anladım. Kadını üreme makinası, erkek bakıcısı ve tüm ev işlerinden sorumlu tutan zihniyetten bahsediyorum, kadını kendi malı olarak gören zihniyetten bahsediyorum.
Kitabın evlilikle ilgili olan yorumları beni derinden etkiledi. Özellikle Arap yarım adasında olan evlilik biçiminden bahsediyorum ve bunun din adı altında yapılması kadının ne olursa olsun kocasına itaat etmesi gerektiği düşüncesiyle yetiştirilen bir toplum. Gerçekler acı her ne kadar kabullenmesekte. Ben fahişe olarak özgür bir kadındım evli olup hem dayak yiyip, hem ayak yıkayıp hemde cinsel istismara uğrayan kadınlara göre demesi içimi parçaladı tabiki de. Başından geçenler gerçekten de çok üzücüydü. Bazı kısımları çok zorlanarak okudum.
Tavsiye ediyor muyum ? Elbette. Hemde kesinlikle herkesin okuması gereken bir kitap. Yazarın dilini de sevdim açıkcası Türkçeye çevrilen tüm kitaplarını okumak istiyorum. Özellikle benim gibi kadın ve çocuk cinayet ve istismarlarına karşı duran herkesin okuması gerekenlerden.
Herkese keyifli okumalar dilerim.
0 yorum
Canan

Canan

@cnnhni

Kadin insandir,erkek ise insan ogludur......
Kadin ve erkek yaradilis geregi birinden farkliydi,ve bu fark birbirlerini yõnetmek icin degil tamamlamak icindi
....
Erkek egemen toplumlarda ,kadin olmak, kadin gibi davranmak,kadin gibi hissetmek hep zor olmustur....

Söz konusu kitap tam da bu noktadaki zorluklarin,bir kadinin hayat yõnunu ne sekilde etkilediginin ispatidir....

Feminist yazar Neval El Seddavi nin kaleminden ,sade, dūz,ayni zamanda gercekçi ve derin, idam mahkumu kadinin agzindan hayati, gercekleri,hayalleri ,hazlari ,acilari ve gelismemis egitilmemis toplumlarda kadinin nesnelestirilmesinin aci ve huzursz edici hikayesi....... Yüzünu ,gözlerini görsenez, bukadar yumusak bir kadinin adam ôldurebilcegine asla inanmassiniz.....
.. Kim demis yumusak kadinlar adam õldürmez die????📖📖📖📖
... Hayatini,gururunu,hayallerini insanligini çalinan her insan potansiyel bir katildir.

Ben fahişe değilim. Ama çocukluğumdan beri babam, amcam, kocam, hepsi bana bir fahişe olarak büyümeyi öğrettiler...📖📖📖📖📖Ve o adamlardan birini õldürur Firdevs....
Sokakta yürüdüm; bütün maskeleri yırtıp altlarındakini ortaya çıkarmış olmanın gururuyla başım dimdikti. Ayaklarımın ritmik
vuruşları sessizliği bozuyordu. Ne birinden kaçar gibi, ne de yavaştı. Kendine güvenen, nereye gittiğini bilen ve hedefini görebilen bir kadının adımlarıydı. Dişi ayak bilekleri, düzgün, gergin ve kılsız bacakları olan, ayaklarına yüksek topuklu pahalı deri ayakkabılar giyen bir kadının adimlariydi....
ataç ikon Sıfır Noktasındaki Kadın
kitaba puan vermedi
1 yorum
kader.cmln (@naturmort)
canlıya:)
12.11.18 beğen 1 cevap

Sıfır Noktasındaki Kadın - S41

"Bilmiyorum Vafeya "
"Düşler dünyasında yaşıyorsun, Firdevs"

Seher Şahin tarafından eklenmiştir.
Arif Boğaç

Arif Boğaç

@bogac

"Herkes bir gün ölecek. Senin işlediğin suçlardan biri için asılmaktansa, kendi işlediğim suç uğruna ölmeyi tercih ederim."

104
ataç ikon Sıfır Noktasındaki Kadın
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

...gelecek, istediğim renklerle boyamak üzere hala benimdi.
ataç ikon Sıfır Noktasındaki Kadın
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

...yaşamımız boyunca bizi köleleştiren isteklerimiz, umutlarımız ve korkularımızdır.
ataç ikon Sıfır Noktasındaki Kadın
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Öyle bir adama gitmeyi reddettim. Bedenim yalnızca bana aitti; ülkemizin topraklarıysa rahatça at koşturacakları bir yer! Bir defasında böyle önemli adamlardan birini reddettiğim için beni hapse attılar. Büyük paralar ödeyerek çok pahalı bir avukat tuttum kendime. Kısa süre sonra serbest bırakıldım. Mahkeme benim saygın bir kadın olduğuma karar vermişti. Artık onuru korumak için büyük paraların gerektiğini, ama büyük paraların onuru yitirmeden kazanılamayacağını öğrenmiştim. Dönüp duran bu cehennemi kısırdöngü, beni de kendisiyle birlikte sürüklüyordu.
ataç ikon Sıfır Noktasındaki Kadın
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa

Yaşam çok sert. Gerçekten yaşayanlar yalnızca ondan daha sert olanlardır
ataç ikon Sıfır Noktasındaki Kadın
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
293
KİTAP
Filmi Çekilmesi Gereken Kitaplar
Bu kitapların acilen filmi çekilmeli! Kurgusuna bayıldığımız ve sinemada da görmek istediğimiz, senaryolaştırılması mümkün ol...
164
KİTAP
Kadınların Okuması Gereken Kitaplar
Kadınları, yaşam tarzlarını, duygularını ve erkeklerden farklarını anlatan, her kadının içinde kendisinden bir parça bulacağı...
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
Rukiye Demir

Rukiye Demir

@rukiyedemir

 paylaşım fotoğrafı
Artık onuru korumak için büyük paraların gerektiğini, ama büyük paraların onuru yitirmeden kazanılamayacağını öğrenmiştim. Diyor kitapta, ancak kitap arkasözde yazılanlara göre beklentimin çok altında kaldı... yanlış mı düşünüyorum 🤔
ataç ikon Sıfır Noktasındaki Kadın
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Canan

Canan

@cnnhni

 paylaşım fotoğrafı
Bir kitaptan daha fazlası 'sıfır noktasındaki kadın.' Ray Bradbury, Fahrenheit adlı romanda şu cümleleri dile getirir : İyi yazarlar yaşama sık sık dokunurlar. Ortalama yazarlar üstüne hafifçe dokunup geçerler. Kötü olanlar ise, ona tecavüz edip, leşini sineklere bırakır. Kitaplar, bize ne tür eşekler ve aptallar olduğumuzu hatırlatmak içindir.....📖📖📖📖📖Erkekler hakkında hiçbir şey bilmiyordum. Fakat Allah'ın adını anıp şükranını istediklerini, kısık sesle dualar okuduklarını duyardım. Başlarını sallarken, ellerini ovuştururken, öksürürken, gırtlaklarını hırıltılarıyla temizlerken, koltukaltlarıyla apış aralarını kaşırken görürdüm onları. Çevrelerinde olup biteni kuşkulu, açıkgöz, sinsi bakışlarla, saldırmaya hazır gözlerle, bana tuhaf bir şekilde aşağılık gelen bir saldırganlıkla gözlediklerini görürdüm. 📖📖📖📖
ataç ikon Sıfır Noktasındaki Kadın
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
19 yorum
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
Canan günaydınnnnn:) bak zaten soğumuştum şunlardan iyice soğuttun ahahaha! kız yakında katliam yaparsam şaşırma ahahahaha!
11.11.18 beğen 2 cevap
Gökdeniz mert (@pote)
Bizde şikayetçiciz kadınlardan dır dırlarından ama erkekler olarak nede kadınlar vazgeçemeyiz bir birimizden . Maganda tipi erkek var ise kadında var . Herkes kendine uygunu bulur feminist uç görüşler ama evlenmek için bize ihtiyacınız var bizimde size
11.11.18 beğen 1 cevap
Karga Günlükleri

Karga Günlükleri

@kargagunlukleri

 paylaşım fotoğrafı
En az aldatılan kadının fahişe olduğunu kavramıştım artık. İnsanlar tarafından dışlanma, aynı zamanda onları dışlayabilme duygusu; her şeye yeryüzüne, gökyüzüne hatta ağaçlara bile yabancılaşma. Ait olmadığı büyülü bir dünyada yürüyen bir kadın gibiydim. Bu kadının canının istediğini yapma, istemediğini yapmama özgürlüğü vardı.
ataç ikon Sıfır Noktasındaki Kadın
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Buşra

Buşra

@bnt94

 paylaşım fotoğrafı
devamı olsa da okusam dediğim bir kitap
ataç ikon Sıfır Noktasındaki Kadın
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Kübra Ç?

Kübra Ç?

@kedilikitapsever

Sıradaki kitabım.. paylaşım fotoğrafı
Sıradaki kitabım..
Iki gündür başlamaya cesaret edemedim. Şu dingin zamanı bekledim. Şimdi hazırım.. Feminist bir yazardan gerçek bir yaşam öyküsü. .
ataç ikon Sıfır Noktasındaki Kadın
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
15 yorum
feminik bir yazar, gerçek bir öykü..... sıkıntılı duruyor
04.12.17 beğen 1 cevap
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Çok güzel bir kitap köşesi. Kitap köşeleri hep huzuru hatırlatır bana @kedilikitapsever
04.12.17 beğen 1 cevap
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Bu arada keyifli okumalar dilerim,
04.12.17 beğen 1 cevap