up
ara

Sofi'nin Dünyası

- Sofies Verden

Sofi'nin Dünyası Konusu ve Özeti

Sofi'nin Dünyası
Felsefe bu kadar güzel anlatılır hiç bilmeyen birine. Hayatın her döneminde okunup ayrı keyif alınacak bir kitap. Kurgu içinde taşlar bırakmış yazar; felsefenin yapı taşlarını.
Çevirmen: Gülay Kutal
Yayınevi: Pan Yayıncılık
ISBN: 9757652415
Sayfa: 592 sayfa
15 yaşındaki Sofi ismindeki kız bir gün posta kutusunda "Kimsin?" yazılı bir not bulur. Bundan sonra devamlı ve düzenli bir şekilde kısa notlar ve birkaç sayfalık felsefe tarihini anlatan yazılar alır. Bu sayede felsefeyle ilgili birçok bilgiye ulaşır.

Bir taraftan da hayatında garip olaylar meydana gelir. Albert Knag isminde Lübnan'da bulunan bir binbaşı Hilde ismindeki kızına devamlı 15.yaşgününü kutlayan kartlar atar. Ancak her nedense bu kartlar devamlı olarak Sofi'nin eline geçer. Çünkü kartın üstünde "Sofi Amundsen eliyle" yazılıdır. Esas Sofi'yi şaşırtan olay Sofi'nin kartları en olmayacak yerlerde görmesi, şans eseri, tesadüfi bulmasıdır:Önce posta kutusunda, daha sonraları bir kaldırım kenarında, bir gün rüzgarın esmesiyle kartpostalın mutfak c***** yapışmasıyla, herhangi bir günde ormanın içindeki evde bulması gibi...Albert Knag sonradan Sofi'nin karşısına daha sık ve olmayacak şekillerde çıkar(bilgisayarda ve soyulmamış bir muzun kabuğunun iç yüzünde). Sofi hayatındaki bu gizemi çözmeye uğraşır. Albet Knag ile felsefe öğretmeninin(Alberto Knox) ismindeki benzerlikle, Hilde ile de kendisi arasında bir benzerlik olduğunu düşünür. Bazen kafası çok karışır ve acaba "ben Hilde miyim?", ya da "Hilde ben mi?" gibisinden sorular sorar kendisine.

Zamanla binbaşının hayatlarına müdahale ettiğinin ve herşeyin farkında olduğunu öğrenir felsefe öğretmeninden ve olayları anlamaya başlar. Aslında binbaşının gönderdiği kartlar, onları şaşırtmak için yarattığı mucizeler Sofi'nin felsefi düşünceleri, akımları ve görüşleri daha iyi anlamasına ve yorumlamasına yardımcı olmaktadır. Mesela; Hegel'in felsefesine son derece kızan Danimarkalı bir filozoftan söz edecekleri bir sırada (binbaşının evinde) kapı çalınır. Kapıyı açtıklarında karşılarında duran kız, onlara kendisinin Alice Harikalar Diyarında'n Alice olduğunu söyler. Elindeki iki şişeyi Sofi'ye uzatır. Kırmızı şişede "Beni iç", mavi şişede ise "Beni de iç" yazılıdır. Sofi kırmızıdan içtiğinde göl, orman ve kulübe birbirine karışmaya başlar sanki. Çok geçmeden herşey sanki tek bir kişi haline gelir, o kişi de Sofi'nin ta kendisi olur. Bu filozofun tabiriyle tümtanrıcılık veye bir başka deyişle Teklik felsefesidir. Bu romantiklerin evrensel ruhudur. Romantikler herşeyi bir büyük "ben"in parçası olarak algılarlar. Sofi koca bir yudum da mavi şişeden alır. Bunu içince de etrafındaki şeyler hızla değişmeye başlar.Küçük göl, büyüklük ya da derinlik bakımından değil de içerdiği binlerce ayrıntı, oya gibi işlenmiş çırpıntıları bakımından büyük bir okyanusa dönüşmüş gibidir. Sofi, bu gölü en ince ayrıntısına kadar anlayabilmek için bir ömrün bile yetmeyeceğini, insanın bu eşsiz sırrı hiçbir zaman tümüyle kavrayamayacağını anlar. Filozofun da tahmin ettiği gibi mavi şişe bireyciliktir. Bunun içine Sören Kierkegaard'ın Romantizmin Teklik felsefesinin eleştirisi girmektedir. Bu şişe aynı zamanda Kierkegaard'la aynı dönemde yaşayan bir başka Danimarkalı'yı, meşhur masal yazarı H.C.Andersen'i de temsil eder. Andersen doğadaki sayısız ayrıntıyı görebilen bir bakışa sahiptir.

15 Haziran Sofi'nin doğumgünüdür. Ancak O bir parti vermek için binbaşının kızının yanına döneceği gün olan 24 Haziran'ı seçer ve bir felsefi bahçe partisi yapmayı planlar, bunun için hazırlıklar yapar. Yaşgünü partisinde filozofun önceden kurduğu gizli planla normal yaşamlarından çok farklı bir boyuta geçerler. Orada normal yaşayan insanlar tarafından görülmezler. Artık binbaşının denetiminden de kurtulmuşlardır. Bu sayede onlar Hilde ile babasını izleme ve her konuştuklarını dinleme fırsatı bulurlar. Fakat Hilde ile babası bunun farkında değildirler. Böyle birşeyin olup olmayacağını bile tahmin edemezler.Sanki birbirlerinin rollerini değişmişlerdir. .
Bilge Süldür

Bilge Süldür

@bilgesuldur

Kalınlığıyla ürkütücü vede başlığıyla kız işi bir çocuksuluk taşıyan bir görüntüsü olsa dahi birilerinin kasti yönlendirmesiyle başlamış olduğum ve bundan sınırsız memnuniyet duyduğum; halen zaman zaman açıp hatırlamak ve kafamda detaylandırmak istediğim felsefi noktalarda yardım aldığım zekice düzenlenmiş ve insandan bir miktar sabır isteyen güzel bir kitap. Herkesin felfeseyle ilgilenmesi gerektiğini düşündüğüm gibi, herkesin bu kitabın kokusunu soluması gerektiğini, sayfalarını kıvırmaktan harap edip arka cildinde sayısız çizgiler oluşturması gerektiğini düşündüğüm bir kitap. Objektif(başlangıç için ideal) ve de hafif bir felsefe girişi.
ataç ikon Sofi'nin Dünyası
8.6 (279 oy)
0 yorum
zeyrek

zeyrek

@zeyrek

15 yaşında bir gençken okumaya başladığım, zorlandığım ve anlamadığım yerlerde Sofi de 15 yaşında ama anlıyorsa ben de anlayabilirim diyerek kendime gaz vererek bitirdiğim kitaptır. İyi ki de okumuşum. Beni felsefe ile tanıştıran daha sonra ki felsefe okumalarıma başlamamı sağlayan kitaptır. Kitap bir felsefe öğretmeninin Sofi ye gönderdiği mektuplarda sormaya başladığı varlığın özüne ilişkin sorularla başlar. Daha sonra ki buluşmalarında felsefe tarihini 15 yaşında ki bir gencin anlayabileceği düzeye indirerek anlatmaya çalışır yazar. Mutlaka okunması gereken bir eser. Felsefeye yeni başlayanlara şiddetle tavsiye olunur.
ataç ikon Sofi'nin Dünyası
8.6 (279 oy)
0 yorum
elif g

elif g

@elifg

Kitabın başındaki sorularla hemen sizi düşünmeye teşvik eden harika bir kitap. Kitabın başındaki "Kimsin?" sorusuyla aslında insanın önce kendisini keşfetmesi gerektiğini anlatıyor. Bu şekilde kişi önce kendini daha sonra dünyayı sorgulamaya başlıyor. Kitabı okurken insanları, doğayı, evreni birçok kişinin bakış açısıyla en baştan günümüze kadar görme şansınız oluyor. Bu şekilde kendi bakış açınızı şekillendirebiliyorsunuz. Bunun yanında Sofi'nin başından geçen ilginç olaylar size merak duygusu aşılarken kendinizi kitaba kaptırıyorsunuz. Felsefeye ön yargıyla bakan kişilerin bu yargılarını kıracak bir kitap.
ataç ikon Sofi'nin Dünyası
8.6 (279 oy)
0 yorum
burak kara

burak kara

@werevolf

Felsefeye ilgi duyan ancak benim gibi okumaya çalışıp da anlamayanlar için çok harika bir kitap.
Gelmiş geçmiş bir çok tanınmış filozofun görüşleri zaman sırasına göre örneklerle aktarılmış. Böylece ben de hakkında hiç birşey bilmediğim filozoflar ve dönemlerle ilgili genel bir bilgi edinmiş oldum.
Yalnız felsefeye ilgi duymayan bir kişi için bu kitap gereksiz olur. Kitabın %90'ı belki bu filozoflar ve dönemlerle alakalı. Kurguyu yazar çok küçük bir kısımda yapıyor. Ama kısa da olsa kurgu kısmının da çok orijinal olduğunu söylemem gerek.
ataç ikon Sofi'nin Dünyası
8.6 (279 oy)
0 yorum
Ahmet Yarbaş

Ahmet Yarbaş

@gfbyarbas

Okuduğum, ilk felsefe kitabı olduğu için felsefe hakkında birçok şey öğrendim diyebilirim. MÖ ilk düşünürlerden başlayan ve günümüze kadar gelen felsefeciler hakkında bilgi veren; kronolojik sıralamaya göre ilerleyen dili gayet yalın ve bilgilendirici bir kitaptı benim için..Sokrates, Platon, Arıstotales'ten başlayıp Nıetszche'ye kadar her düşünceyi bir hikayenin içine aktararak okuyucuya sunan muhteşem bir kitaptı.. Felsefenin tadı damağımda kaldığı için Böyle Buyurdu Zerdüşt kitabıyla devam ediyorum şu an...
ataç ikon Sofi'nin Dünyası
8.6 (279 oy)
0 yorum

Sofi'nin Dünyası - S41

Doğa filozoflarının yazıp söylediklerinin büyük çoğunluğu bugün yitik. İlk filozoflardan birkaç yüzyıl sonra yaşamış Aristoteles'in yazdıklarında bir şeyler buluyoruz. Çoğunlukla, bunlarda Aristoteles kendinden önceki filozofların vardığı sonuçlara değinir. Bu, bizim onların bu sonuçlara nasıl vardıklarını her zaman bilemeyeceğimiz anlamına geliyor. Yine de ilk Yunan filozoflarının "projelerinin" doğanın özü ve doğadaki değişimlere dair olduğunu öne sürebileceğimize eminiz.
Burcu S. tarafından eklenmiştir.
Demet

Demet

@mirte

İnsan beyni bizim anlayabileceğimiz kadar basit olsaydı, onu anlayamayacak kadar aptal olmamız gerekirdi.
ataç ikon Sofi'nin Dünyası
8.6 (279 oy)
0 yorum
hayat 'umut'tur

hayat 'umut'tur

@benimhalaumudumvar

''yaşadığımız ve gördüğümüz her şeyin bir rüyadan ibaret olmadığını söyleyebilir miyiz?''
ataç ikon Sofi'nin Dünyası
8.6 (279 oy)
0 yorum
kitap pınarım

kitap pınarım

@kitappinarim

Rus bir beyin cerrahıyla yine Rus bir astronot din konusunda tartışıyorlardı. Beyin cerrahı dindar, astronotsa dindar bir kişi değildi. “Uzayda çok dolaştım” diye övünerek konuştu astronot, “ama ne Tanrı’yı gördüm ne de meleklerini!” Cerrah cevap verdi: “Ben de çok zeki beyinler ameliyat ettim, ama tek bir düşünce görmedim!”
ataç ikon Sofi'nin Dünyası
8.6 (279 oy)
0 yorum
Fatih V.

Fatih V.

@fatihvurak

Özgür bireyler olarak var oluruz ve bu özgürlük bizi tüm hayatımız boyunca seçim yapmaya mahkum eder.
ataç ikon Sofi'nin Dünyası
8.6 (279 oy)
0 yorum
Şükriye Şahin

Şükriye Şahin

@babaneminterlikleri

Karanlık sadece ışığın olmayışından ibaretti -yani yoktu.
ataç ikon Sofi'nin Dünyası
8.6 (279 oy)
0 yorum
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
264
KİTAP
Hazinem Dediğim Kitaplar
Kitap hazineleri ortaya çıksın! Hazine değerindeki kitaplarımızı bu listede paylaşıyoruz. Sen de en değer verdiğin ve herkesi...
328
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
293
KİTAP
Filmi Çekilmesi Gereken Kitaplar
Bu kitapların acilen filmi çekilmeli! Kurgusuna bayıldığımız ve sinemada da görmek istediğimiz, senaryolaştırılması mümkün ol...
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Mülklerin en tehlikelisi dil bunun için verildi insana… Kendisinin ne olduğuna tanıklık edebilsin diye … paylaşım fotoğrafı
Hayatta en önemli şey nedir..?

Açlığın sınırında bir insana bunu sorarsak yiyecek der.

Soğuktan donan birine sorsak sıcaklık der.

Kendini yalnız hisseden birine sorsak başka insanlarla beraber olmak diye cevap verir.

Ancak bu tür ihtiyaçlar karşılandındığında tüm insanların hâlâ ihtiyaç duyduğu başka şeyler var mıdır..?

Filozoflara göre evet, vardır…

İnsanlar kim olduklarını ve neden yaşadıklarını bilmek isterler.

*Yakın zamanda Jostein Gaarder'in hem bu kitabından hem başka kitabından burda bahsetmiştim.

Bundan yaklaşık 1000 yıl önce Ömer Hayyam'da bu soruyu sorgulamış rubailerinde.

Kendiliğinden var olmuş sanma beni;
Bu kanlı yola ben sokmadım kendimi;
Bir gerçek varlık beni var etmiş olan;
Yoksa kimdim ben, nerdeydim, neydim ki.
ataç ikon Sofi'nin Dünyası
8.6 (279 oy)
0 yorum
rabiabingol

rabiabingol

@ahra

 paylaşım fotoğrafı
merak etdiniz herşey bu kitapta
ataç ikon Sofi'nin Dünyası
8.6 (279 oy)
0 yorum
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Kitap ve Kahve paylaşım fotoğrafı
Gece kadar siyah, günah kadar tatlı (Neil Gaiman)
ataç ikon Sofi'nin Dünyası
8.6 (279 oy)
0 yorum