up
ara

Rücu

Rücu Konusu ve Özeti

Rücu
Rücu kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Çevirmen: Gözde Nalbant
Yayınevi: Callisto Kitap
ISBN: 9786054470020
Sayfa: 320 sayfa
Olağanüstü güzel görünümlü bir kuş, binlerce hemcinsinin karşısına çıkar... Ve kendisiyle birlikte dünyanın en yüksek zirvesine doğru uçmak isteyip istemediklerini sorar. Sürüdeki tüm kuşlar güle oynaya "evet" derler. Hepsi de dünyanın sonsuzluğuna, göz alabildiğince geniş bir manzaradan bakabilmeye heveslidir. Oysa kimi yorulup terk eder sürüyü, kimi acıkıp. Yola hâlâ devam eden bazıları ailelerini görürler düşlerinde. Birilerinin hayallerindeyse rahatça dinlenip uyuyabilecekleri yuvalar vardır.

Zirveye az bir mesafe kalmışken on kadar kuş yola devam etmektedir. Karşılarına çıkan o güzel kuşun kendilerini kandırdığını düşünen diğerleri de yolu terk eder.
Geriye tek bir kuş kalmıştır. Sadece o, zirveye ulaşıp oradan dünyanın sonsuzluğuna bakabilir. Yaşadığı bu güzellikten sonra kendinde bir sorumluluk fark eder. Buraya ulaşmanın bir anlamı da sahip olduğun bilgiyle geri dönerek diğerlerinin buraya, -varoluşun merkezine- ulaşmalarını sağlayabilmektir. O artık rehber bir kuştur. Görevi gezinmek değil, getirmektir.

Bu hikâye Mevlana'nın Horasanlı çağdaşı Feriduddin-i Attar'a ait... "Şairin sesi nerede ve kimden akis bulur bilinmez" derler.
İtalyan kökenli Kanada vatandaşı Mauro Martino'ya da bu avaz ulaşır bir şekilde. Sonuçta o da bir kuştur, Simurg misali... Ve bir gün kendisine bir Kuran-ı Kerim hediye edilir. İçinde, "herkesin kuşunu kendi boynuna doladık" yazılıdır. Ve başlar kendindeki o kuşla aramaya.

Yolda öğrenir, uçmak sadece kanat istemez. Kimileri de tırtıl tabiatlıdır. Kelebeğe evrilmedikçe uçamaz...
İstanbul hayranı Mauro (Mevlud) Martino'dan çarpıcı bir "Eve Dönüş" romanı...
(Tanıtım Bülteninden)
Sonay Ç.

Sonay Ç.

@ponnik

Bakın nasıl din değiştirdimin gösterişi. Tamamiyle ticari amaçla yazılmış bir kitap.
ataç ikon Rücu
kitaba 2 verdi
0 yorum

Rücu - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
KÜRŞAD GARİPOĞLU

KÜRŞAD GARİPOĞLU

@kursadgrpgl

Rücu paylaşım fotoğrafı
Rücu
Inanç
ataç ikon Rücu
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum