up
ara

İki Cami Arasında Aşk

İki Cami Arasında Aşk Konusu ve Özeti

İki Cami Arasında Aşk
İki Cami Arasında Aşk kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Sayfa 6 Yayınları
ISBN: 9789751033635
Sayfa: 176 sayfa
Bazen sınırları aşk belirler... Sinan, düşüncelere daldı, eskilere gitti, gecelere şerh düştü gözyaşlarından. Sabah gün doğmadan uyandı, doğan günden once zamana koşmak istedi. Haykırmak istedi sevgilisine zamanın ne kadar yakıcı olduğunu. İçinde ne varsa her şeyi yakıp kül ettiğini. Ne zaman dinledi onu ne de hayalindeki sevgilisi. Ağladı Sinan, sabaha karşı, gün doğmadan. Zamana yetişemeyeceğini anlayınca yeminler etti, aşkı üstüne. İçindeki ateşi yeryüzüne kazıyacaktı.

Kendi arzusuyla devşirilip payitahta getirilen Sinan'ın hayatı Karaboğdan Seferi sırasında değişecektir. On gün gibi kısa bir sürede sağlam bir köprü yapıp Osmanlı ordusunu saplandığı Prut bataklığından kurtarması ona mimarbaşı olma yolunu açar. Bu sure zarfında Kanuni ile Hürrem'in dillere destan aşklarının güzeller güzeli meyvesi Mihrimah Sultan'a da gönlünü kaptırır. Ancak Sinan kırk sekiz yaşındadır ve üstelik de evlidir. Mihrimah Sultan ise Rüstem Paşa ile evlendirilecektir. Güneş de ay da tüm umutlarıyla birlikte batmıştır artık. Sinan'ın bu imkânsız aşkı yaşatmak için sultanını kalbine ve yaptığı eserlere gizlemekten başka çaresi kalmamıştır. Aşkının küllerinden iki cami vücuda getirir Sinan. Öyle ki bu camilerin birinde güneş batarken diğerinde ay doğmaktadır. Bu iki camide asırları aşan zamansız bir aşk her gün sonsuzluğa karışır. İmkânsız bir aşka duyduğu umudun bir ustayı nasıl dünya çapında ünlü bir mimar haline getirdiğini daha önce de yüz binler satan bu kitapta okuyacaksınız.

Mimar Sinan ve Muhteşem Süleyman’ın eşi Hürrem Sultan ve kızları Mihrimah Sultan ilgili harika bir kitap okumak ister misiniz?

Eğer cevabınız evet ise bu kitap tam sizin için yazılmış.

İki Cami Arasında Aşk tarihte yaşamış iki önemli ismin aşk hikâyesi. Aşk hikâyesinin kahramanlarından birisi Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan’ın kızları Mihrimah Hatun, diğeri ise henüz ünlenmemiş ve ünlendiğinde İstanbul ve Balkanlardaki büyülü camileri inşa edecek mimar Sinan.

Hikâye, Kanuni’nin Karaboğdan seferinin ardından payitahta, İstanbul’a dönerken yaşanan köprü kriziyle başlıyor. Çağlayarak akan nehrin üstüne baş mimarın bile köprü yapamaması üzerine mimar Sinan, babasının yanında sefere gelen ve bu seferde ilk görüşte âşık olduğu kadını, Mihrimah Sultan’ı bir an önce İstanbul’a ulaştırmak için bir köprü projesi hazırlıyor. Bu projeden önce Lütfü Paşa’ya söz ediyor, ardından kendisini padişahın önünde buluyor. Köprüyü 13 günde yapacağına söz veriyor padişaha. Bu duruma kahkahalarla gülen padişah yine de köprüyü yapmasına izin veriyor. Sinan, kapıldığı aşkın sarhoşluğuyla çılgın nehrin üzerine 13 günde sapasağlam bir köprü kuruyor ve payitahta sefer başlıyor. Mimar Sinan bu başarısıyla Kanuni ve kızının gözüne iyice giriyor.

Bu aşamada mimar Sinan’ın 50 yaşında ve evli olduğunu öğreniyoruz. 17 yaşındaki Mihrimah Sultan’a âşık olması da herkes tarafından duyuluyor ve özellikle Hürrem Sultan tarafından aşırı tepki çekiyor. Hürrem’in Sinan’a söylediklerini merak ediyorsanız kitaba göz atmanızda yarar VAR...

Baş mimar Acem Ali’nin vefatının ardından mimar Sinan baş mimar olur ve romanın ikinci bölümü başlar.

Sinan’ın aşkı günden güne büyür. Bir gün rüyasında cami projesi çizer ve ertesi gün Kanuni tarafından saraya çağrılarak, kızı Mihrimah Sultan için bir cami yapması istenir. Bu tesadüften ziyade tevafuktur. Aşkın tevafuku. Sinan, Üsküdar’a Mihrimah Sultan Cami’sini kondururken Hürrem Sultan siyasi entrikalar sonucunda Rüstem Paşa’yla Mihrimah Sultan’ın arasını yapar ve evlenirler. Mimar Sinan üzüntüsünden eşi Mihri Hatun’u görmez olmuştur. Sinan, İşlerine iyice yoğunlaşmış ve aşkından Edirnekapı’da bir cami daha inşa etmeye başlamıştır. Bu cami Mihrimah Sultan’a duyduğu aşkın en büyük ispatıdır. Çünkü bu camide güneş batarken Üsküdar’daki Mihimah Sultan Cami’nin minarelerinde ay doğmaya başlar. Sinan, hem Mihrimah adına yakışır bir cami inşa etmiştir hem de kendi adına...
özgür hanım

özgür hanım

@ozgurhanim

iki cami arasında aşk
Doğruluğuna pek inanamadığım Mihrimah Sultan ile Mimar Sinan’ın aşk hikayesini anlatan Mürvet Sarıyıldız’ın bu kitabını bir günde okudum bitirdim. İnandırıcılık tarafını ve edebiyat mezunu bir öğretmen profilinden beklentilerimi bir kenara bırakacak olursam konusu aşk ve aşk uğruna yapılanlar olduğu için oldukça sürükleyici ve ayrıca kitabın sol sayfaları da boş olunca hızlı ilerlemek mümkün.

Karaboğdan seferi sırasında mimar Sinan, Mihrimah Sultan’a âşık oluyor bu aşkla Sinan, önce Prut Nehrini on üç günde geçecekleri bir köprü yapıyor. Mihrimah’ın, siyasi nedenlerden dolayı Rüstem Paşayla evlendirilmesiyle de kendini iyice sanata verip Mihrimah’ın aşkını hanlara, hamamlara, camilere yansıtıyor. Özellikle aşkını Edirnekapı ve Üsküdar’da yaptığı iki cami arasına gizliyor. Sinan, karısı Mihri’de, Mihramah’ın hayali kurup Mihri’nin sesini duydukça kendine geliyordu. Bu durumu her ne kadar belli etmemeye çalışsa da Mihri değişikliği fark etmiş içten içe kahroluyordu. Aşkın neler yaptırabileceğini düşündükçe hayran olmamak elde değil Sinan’a fakat Mihri’nin halini de gördükçe kızdırıyor kendine…

Altını çizdiğim birçok yer arasından seçtiklerim…

“Aşk çaresiz bir derdin içinde kaybolmak mıydı, kaybolduğunu sandığı çaresizliğin içinde bir çare bularak yarayı sarmak mı? Yokluğunun elemi içinde varlığıyla teselli bulduğu sevgili, sabah saatlerinden bu yana yeryüzünü endamıyla hoş etmiyor. Kuşlar onu gördüğü için selamlamıyor, rüzgar gül teninde dolaşmıyor. Ay, onun güzelliğini kıskanmak için salınmıyor gökyüzünde, sakin asude bir şekilde kayboluyor gözden. arkasından doğan güneş, ateşiyle yakıyor kendini akşama kadar. Mavi gökyüzü, kuşlara ev sahipliği yapsa da biliyor ki yeryüzünün tadı kalmadı Sinan için.”

“Aşk, olmazsa sanır mısınız ki bunca şiirler söylensin, camiler yapılsın. Aşk, şairlerin ve ince ruhlu insanların sermayesidir. Sermaye olmazsa ne bir mısra dökülür ortaya ne de gün ışığının altında aydınlanan camiler.”
ataç ikon İki Cami Arasında Aşk
kitaba 2 verdi
0 yorum
Birgül

Birgül

@birgulaksu

Mürvet Sarıyıldızın yazmış olduğu Mihrimah Sultan ile Mimar Sinanın aşkını anlatır.

Topkapı Sarayı'nda 1522 yılında doğan Mihrimah'a, Farsça'da Güneş ile Ay anlamına gelen adını, babası Sultan Süleyman koyar.

Zaman geçip, Mihrimah Sultan 17 yaşına geldiğinde evlilik için iki aday gündeme gelir. Biri Diyarbakır Valisi Rüstem Paşa diğeri ise Başmimar Koca Sinan.

Mimar Sinan o yıllarda evlidir ve 50'li yaşlarındadır. Mihrimah, Hürrem Sultan'ın da girişimleriyle kayıtlara rüşvetçi ve entrikacı kimliğiyle geçen Rüstem Paşa'yla evlendirilir.

Aradan yıllar geçer Mihrimah Sultan, Koca Sinan'ı bir gün huzuruna çağırarak İstanbul'da güzel bir yerde kendi adına bir külliye yapmasını ister. Mihrimah, Sinan'ın 'Nereye yapılmasını arzu edersiniz' sorusuna 'Yerini sen seç' diye cevap verir.

Bunun üzerine Mimar Sinan, 1540 yılında Üsküdar'daki Mihrimah Sultan Külliyesi'nin temelini atar. Külliye, 1548 yılında tamamlanır.

O günden Mihrimah Sultan ile Mimar Sinan'ın bir araya gelmesi için aradan tam 14 yıl geçmesi gerekecektir. Mihrimah Sultan 1562 yılında Mimar Sinan'ı bir kez daha huzuruna çağırır ve İstanbul'da kendi adına bir külliye daha yapmasını ister. Bu külliyenin yerini de tıpkı ilkinde olduğu gibi yine Koca Sinan seçecektir. Sinan da ikinci külliye için İstanbul'un en yüksek tepesini seçer. Yeni külliye Edirnekapı surlarının dibine inşa edilecektir.

Rivayete göre Koca Sinan derin bir tutkuyla âşık olduğu Mihrimah Sultan'a kavuşamamıştır ama ona olan aşkını olanca güzelliğiyle sanatına yansıtmıştır.

Matematik dehası Sinan, Mihrimah için yaptığı iki külliyenin içinde yer alan camilere bir sır da gizlemiştir.

Mihrimah Sultan'ın Güneş'le Ay anlamına gelen ismine ithaf edercesine yılın sadece birkaç gününde (Nisan ve Mayıs aylarında) bir caminin arka cephesinden güneş batarken diğerinden ay doğmaktadır.
Ben okurken çok etkilenmiştim çok çok güzel bir kitap Mürvet Sarıyıldızın kalemine sağlık...
ataç ikon İki Cami Arasında Aşk
kitaba puan vermedi
2 yorum
Birgül (@birgulaksu)
Bana da hiç nasip olmadı inşallah bir gün nasip olur.
22.01.15 beğen cevap
Birgül (@birgulaksu)
Umarım :)
22.01.15 beğen cevap
K.i.n.g

K.i.n.g

@king

işte Aşk
Mimar Sinan Ve Mihrimah Sultanın Aşkıni anlatıyor ve hikaye süper zaten meshur bi videosu var trt 1 de oynayan bir dizide harika anlatmişti hikayeyi... ayrıca koyu bir mimar sinan hastasıyım ... herkes okusun ve aşk insana neler yaptırıyor görsünler..Bazen sınırları aşk belirler...Sinan, düşüncelere daldı, eskilere gitti, gecelere şerh düştü gözyaşlarından. Sabah gün doğmadan uyandı, doğan günden once zamana koşmak istedi. Haykırmak istedi sevgilisine zamanın ne kadar yakıcı olduğunu. İçinde ne varsa her şeyi yakıp kül ettiğini.

Ne zaman dinledi onu ne de hayalindeki sevgilisi. Ağladı Sinan, sabaha karşı, gün doğmadan. Zamana yetişemeyeceğini anlayınca yeminler etti, aşkı üstüne. İçindeki ateşi yeryüzüne kazıyacaktı.

Kendi arzusuyla devşirilip payitahta getirilen Sinan’ın hayatı Karaboğdan Seferi sırasında değişecektir. On ü. gün gibi kısa bir sürede sağlam bir k.prü yapıp Osmanlı ordusunu saplandığı Prut bataklığından kurtarması ona mimarbaşı olma yolunu açar. Bu sure zarfında Kanuni ile Hürrem’in dillere destan aşklarının güzeller güzeli meyvesi Mihrimah Sultan’a da g.nlünü kaptırır. Ancak Sinan kırk sekiz yaşındadır ve üstelik de evlidir. Mihrimah Sultan ise Rüstem Paşa ile evlendirilecektir. Güneş de ay da tüm umutlarıyla birlikte batmıştır artık. Sinan’ın bu imkânsız aşkı yaşatmak için sultanını kalbine ve yaptığı eserlere gizlemekten başka çaresi kalmamıştır. Aşkının küllerinden iki cami vücuda getirir Sinan. Öyle ki bu camilerin birinde güneş batarken diğerinde ay doğmaktadır. Bu iki camide asırları aşan zamansız bir aşk her gün sonsuzluğa karışır. İmkânsız bir aşka duyduğu umudun bir ustayı nasıl dünya çapında ünlü bir mimar haline getirdiğini daha önce de yüz binler satan bu kitapta okuyacaksınız.
ataç ikon İki Cami Arasında Aşk
kitaba 10 verdi
0 yorum
DND

DND

@dnd

Yalın bir dil ve akıcı bir anlatımı var kitabın. Tarihi kokulu bir aşkı dile getirmiş; Mimar Sinan ve Mihrimah...Kitabı okuyunca, aklıma takılan ve sorguladığım şey şu oldu; aşk, gerçekten zamana, mekana ya da kişilere göre her koşulda var olabilir mi? Daha doğrusu olmalı mı? Demek istediğim; Mimar Sinan yaşça bir hayli büyük ve evli olmasına rağmen, kendinden çok genç bir kıza aşık oluyor. Evet aşk,gerçekten ayrıcalığı olan ya da kutsal gibi değerlendirilen bir şey belki ama etik yargıyı da delen bir şey olmamalı bence. Tamam Mimar Sinan'ın aşkı, tek başına düşünüldüğünde, gerçekten hayran kalınası.. yalnız bulunduğu şartlar dahilinde de yadırganası kalıyor bana. Her ne kadar aşk kavramı, istem harici olan bir şey olsa da bazen ihtimale mahal vermemek gerekir diye düşünüyorum. Bu hikayenin gerçeklik payı nedir, ne değildir bilmemekle birlikte; bu aşka dair etkileyici olan tek şey, Mimar Sinan'ın eserlerinde bunu hakkıyla yansıtması. Onun dışında Mimar Sinan'ın evli olması, yaşı vs. ele alınınca aşkın bu halini ben Koca Sinan'a pek yakıştıramadım açıkçası. Belki de tekdüze bir bakıştır, yanlış bir düşüncedir bendeki, bilemiyorum...

Çok uzatmayayım;yormayan, bir çırpıda okunabilecek güzel bir kitap. Benim eleştirim kitaptan ziyade, aşkın yakışmadığı hallerde de giyilmesi... Keyifli okumalar. :)
ataç ikon İki Cami Arasında Aşk
kitaba puan vermedi
5 yorum
Mihman (@mihman)
Sanirim Hayatti inanç hoca elestiri yapmisti bu kitap hakkinda ;* Yazarin tasavuruna kalmis olmasina karsin olaylarin bu kadar saptirilmasinn yanlisligini. gerçeklerle uzaktan yakindan alakasi olmadigini anlatmisti
01.09.15 beğen cevap
DND (@dnd)
Bilmiyorum onu, açıkçası araştırmadım da mevzu ne kadar doğru ne kadar yanlış. Muhteşem Yüzyıl gibi, tarihi sanata uyarlama da olabilir.
01.09.15 beğen cevap
Mihman (@mihman)
yorum yaptitm di daaa. neysemm :))silindi yada goremiyorum .Sanirim dusundugun gibi .
02.09.15 beğen cevap
DND (@dnd)
Ben de göremiyorum.. Hayırlısı o zaman :))
02.09.15 beğen cevap
Mihman (@mihman)
Amin :))
02.09.15 beğen cevap
Fatma

Fatma

@fatmaneokurama

Okuyunca bu ne saçmalık dedim. Aşkın yaşı var mı diye sorsanız var derim. Sinan 50 yaşında adam daha on beşlik kız aşık oluyor, böyle saçmalık mı olur ya. Sinan sübyenci resmen, Mihriban her şeyden habersiz, Sinan Mihribayla evlenme hayalleri kuruyor. Ayrıca herif evli ve 35 yaş büyüksün. Eserlerine saygım var ama Mihribayı etkilemek için. Söylemeden geçemeyeceğim, Sinan Süleyman'dan büyük. Kitabı bitirene kadar delirdim diye bilirim. Ayrıca unutmadan Sinan bey mihribayla da evlenseydi üçüncü eşi olacaktı. İlk eşi hastalıktan ölmüştü, ilk eşini de çok severdi. İkinci eşini mihribayla tanışmadan 3 ay öncemi ne evlenmişti. Sinan'dan yaşça küçüktü ve oldukça efendi bir kadındı, Sinan'ı da çok severdi. Sinan hasta yatağında mihribayı sayıklarlarmış bile bir an olsun onu yalnız bırakmamış vallahi helal olsun. Ben olsam yapmam. Anlayacağınız Sinan'ı sübyenci olarak okudum ama yazar aşk diye yazmış.
ataç ikon İki Cami Arasında Aşk
kitaba puan vermedi
2 yorum
Gökçe (@kirmizitilkiyollarda)
Karga ölür gözü çöplükte kalırmış. Böyle kitapları okudukça ben de sinirlerime hakim olamıyorum. Aşk adı altında normalleştiriyorlar. En iyisi mi bilgi içerikli kitapları okumak derim. Şahsen ben öyle yapıyorum.
08.07.18 beğen 1 cevap

İki Cami Arasında Aşk - S41

"Siz asıl şenliği buradan kurtulduktan sonra yapacaksınız" dedi. Kendinden emin adımlarla çadırına dönmek üzereydi ki gördüğü şey karşısında olduğu yerde kaldı.
Nakun tarafından eklenmiştir.
Büşra İşcan

Büşra İşcan

@papatyaaaaaaaam

Aşkın karşılıksız kalmasının ne demek olduğunu o da anlasın. Güneşe yakınken yanmanın: uzaklaşınca üşümenin manasını çözsün kendince. Bir el uzatımı kadar yakınken bağdat kadar uzak olmanın acısını çeksin.
ataç ikon İki Cami Arasında Aşk
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ayşe Yılmaz

Ayşe Yılmaz

@ayseyilmaz

Aşk acısı, sabredene yeni ufuklar açardı.
ataç ikon İki Cami Arasında Aşk
kitaba 4 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ayşe Yılmaz

Ayşe Yılmaz

@ayseyilmaz

Gözlerim ki seni gördüğünden parlak, fikrim sen olduğun için coşar. Aşk, sen olduğun için aşk..
ataç ikon İki Cami Arasında Aşk
kitaba 4 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ayşe Yılmaz

Ayşe Yılmaz

@ayseyilmaz

Bu öyle bir acıydı ki tahammül etmek, taşlara şekil vermekten daha zordu.
ataç ikon İki Cami Arasında Aşk
kitaba 4 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ayşe Yılmaz

Ayşe Yılmaz

@ayseyilmaz

Anladı ki aşk, ağlamakla çözülecek bir sır değildi. Acı, sızlanmakla geçecek gibi de değildi...
ataç ikon İki Cami Arasında Aşk
kitaba 4 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
127
KİTAP
Başucu Kitaplarım
Hayatımızda yer edinmiş, zaman zaman sayfalarını yeniden karıştırdığımız ve okumaya doyamadığımız başucu kitaplarımızı bu lis...
212
KİTAP
Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları
Aşk, fantastik, polisiye, bilim kurgu ve diğer kitap türlerini kapsayan ve zirveyi kolay kolay kaptırmayan tüm zamanların en ...
84
KİTAP
Aşka İnananların Okuması Gereken En Romantik Kitaplar
Aşkın gücüne inananların ve aşksız yaşayamam diyenlerin mutlaka okuması gereken en romantik kitapları bu listede paylaşıyoruz...
264
KİTAP
Hazinem Dediğim Kitaplar
Kitap hazineleri ortaya çıksın! Hazine değerindeki kitaplarımızı bu listede paylaşıyoruz. Sen de en değer verdiğin ve herkesi...
34
KİTAP
Zaman Kaybı Olan, Okunmaya Değmeyen Kitaplar
Vaktim değerli diyorsanız okumaktan kaçınmanız gereken, zaman kaybı kitaplar listelenmektedir. ...