up
ara

İki Cami Arasında Aşk Kitap İncelemeleri

Fatma

Fatma

@fatmaneokurama

Okuyunca bu ne saçmalık dedim. Aşkın yaşı var mı diye sorsanız var derim. Sinan 50 yaşında adam daha on beşlik kız aşık oluyor, böyle saçmalık mı olur ya. Sinan sübyenci resmen, Mihriban her şeyden habersiz, Sinan Mihribayla evlenme hayalleri kuruyor. Ayrıca herif evli ve 35 yaş büyüksün. Eserlerine saygım var ama Mihribayı etkilemek için. Söylemeden geçemeyeceğim, Sinan Süleyman'dan büyük. Kitabı bitirene kadar delirdim diye bilirim. Ayrıca unutmadan Sinan bey mihribayla da evlenseydi üçüncü eşi olacaktı. İlk eşi hastalıktan ölmüştü, ilk eşini de çok severdi. İkinci eşini mihribayla tanışmadan 3 ay öncemi ne evlenmişti. Sinan'dan yaşça küçüktü ve oldukça efendi bir kadındı, Sinan'ı da çok severdi. Sinan hasta yatağında mihribayı sayıklarlarmış bile bir an olsun onu yalnız bırakmamış vallahi helal olsun. Ben olsam yapmam. Anlayacağınız Sinan'ı sübyenci olarak okudum ama yazar aşk diye yazmış.
ataç ikon İki Cami Arasında Aşk
kitaba puan vermedi
2 yorum
Gökçe (@kirmizitilkiyollarda)
Karga ölür gözü çöplükte kalırmış. Böyle kitapları okudukça ben de sinirlerime hakim olamıyorum. Aşk adı altında normalleştiriyorlar. En iyisi mi bilgi içerikli kitapları okumak derim. Şahsen ben öyle yapıyorum.
08.07.18 beğen 1 cevap
K.i.n.g

K.i.n.g

@king

işte Aşk
Mimar Sinan Ve Mihrimah Sultanın Aşkıni anlatıyor ve hikaye süper zaten meshur bi videosu var trt 1 de oynayan bir dizide harika anlatmişti hikayeyi... ayrıca koyu bir mimar sinan hastasıyım ... herkes okusun ve aşk insana neler yaptırıyor görsünler..Bazen sınırları aşk belirler...Sinan, düşüncelere daldı, eskilere gitti, gecelere şerh düştü gözyaşlarından. Sabah gün doğmadan uyandı, doğan günden once zamana koşmak istedi. Haykırmak istedi sevgilisine zamanın ne kadar yakıcı olduğunu. İçinde ne varsa her şeyi yakıp kül ettiğini.

Ne zaman dinledi onu ne de hayalindeki sevgilisi. Ağladı Sinan, sabaha karşı, gün doğmadan. Zamana yetişemeyeceğini anlayınca yeminler etti, aşkı üstüne. İçindeki ateşi yeryüzüne kazıyacaktı.

Kendi arzusuyla devşirilip payitahta getirilen Sinan’ın hayatı Karaboğdan Seferi sırasında değişecektir. On ü. gün gibi kısa bir sürede sağlam bir k.prü yapıp Osmanlı ordusunu saplandığı Prut bataklığından kurtarması ona mimarbaşı olma yolunu açar. Bu sure zarfında Kanuni ile Hürrem’in dillere destan aşklarının güzeller güzeli meyvesi Mihrimah Sultan’a da g.nlünü kaptırır. Ancak Sinan kırk sekiz yaşındadır ve üstelik de evlidir. Mihrimah Sultan ise Rüstem Paşa ile evlendirilecektir. Güneş de ay da tüm umutlarıyla birlikte batmıştır artık. Sinan’ın bu imkânsız aşkı yaşatmak için sultanını kalbine ve yaptığı eserlere gizlemekten başka çaresi kalmamıştır. Aşkının küllerinden iki cami vücuda getirir Sinan. Öyle ki bu camilerin birinde güneş batarken diğerinde ay doğmaktadır. Bu iki camide asırları aşan zamansız bir aşk her gün sonsuzluğa karışır. İmkânsız bir aşka duyduğu umudun bir ustayı nasıl dünya çapında ünlü bir mimar haline getirdiğini daha önce de yüz binler satan bu kitapta okuyacaksınız.
ataç ikon İki Cami Arasında Aşk
kitaba 10 verdi
0 yorum
Ayşe Yılmaz

Ayşe Yılmaz

@ayseyilmaz

( 2 yıl önce ) Kitabın kapağını görünce ilgimi çekmişti, üstüne bir de Mihrimah Sultan ve Mimar Sinan adı geçince okumak kaçınılmaz oldu. 2 sayfadan biri sayfa dolu, biri boş geçilmiş. Puntolar büyük, 10-11 ile yazılmış sanki ve zaten iki sayfasından biri boş olan bi kitap olarak 1/2 saatte bitebilecek nitelikte.
Olay örgüsü kurgulanmış, tarihi gerçeklerden esinlenilmişse de kesinlikle GERÇEK denilemez tabiki. Akıcı, fakat çok büyük zevk vermedi. Öyle ki kitabın ikincisi çıkalı kaç yıl oluyor ama almayı aklımın ucundan bile geçirmedim.
ataç ikon İki Cami Arasında Aşk
kitaba 4 verdi
0 yorum
Dilek Öz

Dilek Öz

@lostris

Bilemiyorum,kitapta bir şeyler eksik gibi, sanki aceleyle hazırlanmış hissi veriyor. Dili çok yalın, fakat bu yalın dil kitabı da basitleştirmiş. Ayrıca yazarın tekrar anlatımları da çok fazlaydı, hikayeyi ifade edişini çok sığ buldum. Ayrıca Mimar Sinan ve Mihrimah Sultan ilişkisi ve Sultanın Mimar Sinan'a etkisi fikrimce abartılmış.
ataç ikon İki Cami Arasında Aşk
kitaba 8 verdi
0 yorum
Kübra Güven

Kübra Güven

@kubraguven

Kitabı konusu ve kapak tasarımı ilgimi çektiği için birisinden ödünç almıştım. Kitap Mihrimah Sultan ile Mimar Sinan arasındaki aşkı konu edinmiş. Anlatımı akıcı. Fakat konunun gerçeği yansıtmadığını öğrenince hayal kırıklığı yaşadım. Ayrıca kitabın iki sayfasından birisi boş. Kitabı bu şekilde basmanın mantığını anlayamadım. Bence israf olmuş. Eğer kurgu olması beni rahatsız etmez diyorsanız bu aşk hikayesini okuyabilirsiniz...
ataç ikon İki Cami Arasında Aşk
kitaba 6 verdi
0 yorum
inci öztürk

inci öztürk

@inciozturk

çok tavsiye ettikleri için merak edip ödünç aldım ve okudum ama muhteşem yüzyıl seyrediyormuş hissine kapıldım tamam güzel bir aşk hikayesi de ben sıkıldım okurken diziyi seyredenler okuduğunda sıkılabililr. ayrıca iki sayfasından biri boştu ilginçtir ki:) okumasanız da olur son karar sizin...
ataç ikon İki Cami Arasında Aşk
kitaba 2 verdi
0 yorum
DND

DND

@dnd

Yalın bir dil ve akıcı bir anlatımı var kitabın. Tarihi kokulu bir aşkı dile getirmiş; Mimar Sinan ve Mihrimah...Kitabı okuyunca, aklıma takılan ve sorguladığım şey şu oldu; aşk, gerçekten zamana, mekana ya da kişilere göre her koşulda var olabilir mi? Daha doğrusu olmalı mı? Demek istediğim; Mimar Sinan yaşça bir hayli büyük ve evli olmasına rağmen, kendinden çok genç bir kıza aşık oluyor. Evet aşk,gerçekten ayrıcalığı olan ya da kutsal gibi değerlendirilen bir şey belki ama etik yargıyı da delen bir şey olmamalı bence. Tamam Mimar Sinan'ın aşkı, tek başına düşünüldüğünde, gerçekten hayran kalınası.. yalnız bulunduğu şartlar dahilinde de yadırganası kalıyor bana. Her ne kadar aşk kavramı, istem harici olan bir şey olsa da bazen ihtimale mahal vermemek gerekir diye düşünüyorum. Bu hikayenin gerçeklik payı nedir, ne değildir bilmemekle birlikte; bu aşka dair etkileyici olan tek şey, Mimar Sinan'ın eserlerinde bunu hakkıyla yansıtması. Onun dışında Mimar Sinan'ın evli olması, yaşı vs. ele alınınca aşkın bu halini ben Koca Sinan'a pek yakıştıramadım açıkçası. Belki de tekdüze bir bakıştır, yanlış bir düşüncedir bendeki, bilemiyorum...

Çok uzatmayayım;yormayan, bir çırpıda okunabilecek güzel bir kitap. Benim eleştirim kitaptan ziyade, aşkın yakışmadığı hallerde de giyilmesi... Keyifli okumalar. :)
ataç ikon İki Cami Arasında Aşk
kitaba puan vermedi
5 yorum
Mihman (@mihman)
Sanirim Hayatti inanç hoca elestiri yapmisti bu kitap hakkinda ;* Yazarin tasavuruna kalmis olmasina karsin olaylarin bu kadar saptirilmasinn yanlisligini. gerçeklerle uzaktan yakindan alakasi olmadigini anlatmisti
01.09.15 beğen cevap
DND (@dnd)
Bilmiyorum onu, açıkçası araştırmadım da mevzu ne kadar doğru ne kadar yanlış. Muhteşem Yüzyıl gibi, tarihi sanata uyarlama da olabilir.
01.09.15 beğen cevap
Mihman (@mihman)
yorum yaptitm di daaa. neysemm :))silindi yada goremiyorum .Sanirim dusundugun gibi .
02.09.15 beğen cevap
DND (@dnd)
Ben de göremiyorum.. Hayırlısı o zaman :))
02.09.15 beğen cevap
Mihman (@mihman)
Amin :))
02.09.15 beğen cevap
Bahar

Bahar

@bhr

Mimar Sinan'ın Mihrimah'a olan gerçek aşkını bilmeyen yoktur.Yalnız bu kitapta ki aşk beklentilerime göre fazlasıyla basite indirgenerek hikaye haline getirilmiş çerezlik olarak tabir edebileceğimiz bir kitaba dönüşmüş.Ayrıca kitapta sol tarafın boş olarak basılması seviyeyi ilkokul düzeyine çekmiştir.
ataç ikon İki Cami Arasında Aşk
kitaba 4 verdi
0 yorum
ismilazımdeğil

ismilazımdeğil

@ismilazimdegil

Hayal Kırıklığı
Kitap adı ve konusu nedeniyle ilgimi çekmişti ama doğrusu beklentilerimi karşıladığını söyleyemem.
Kitapta Türkçenin ilkokul ortaokul çocuklarına hitap edecek seviyede olduğunu düşünüyorum. Cümleler son derece kısa ve basit gelmişti bana. Edebi bir doyum aldığımı söylemem mümkün değil.
Konu çok derin olmasına rağmen kitapta işlenişi beni etkilemedi.
ataç ikon İki Cami Arasında Aşk
kitaba 2 verdi
0 yorum
Damla UÇAN

Damla UÇAN

@damlaucan

SÜPER
Şu anda bu kitabı okuyorum ve bir günde 140 a kadar geldim. Çok güzel bi kitap herkese tavsiye ediyorum. Mükemmel :) :)
ataç ikon İki Cami Arasında Aşk
kitaba 10 verdi
0 yorum
Halil KOLAZLI

Halil KOLAZLI

@halilkolazli

Mihrimah ile Sinan'ı bilmeyen yoktur zaten. Ama bunu kitaba dökebilmek yani romanlaştırmak güzel olmuş. Kötü olarak diyeceğim ise yeni basımlarda var mıdır bilmiyorum ama eski basımında bir sayfa boşluk bir sayfa yazı vardı bu da kitabı kalınlaştırıp hikayeyi kısaltmış.
ataç ikon İki Cami Arasında Aşk
kitaba 8 verdi
0 yorum
Elif

Elif

@elifce

Ben bu hikayenin böyle yaşandığına inanmıyorum. Yani Mihrimah ve Mimar Sinan hikayesi bu kadar basit değil bence. Doğru kısımlar vardır illa, ama sanki yazar üç beş bilgi araştırıp geri kalanı kendi hayal dünyasına bırakmış gibiydi. Konu insanlara cazip geldiği için bu kadar okunan fakat başarısız bulduğum bir kitaptır kendisi.
ataç ikon İki Cami Arasında Aşk
kitaba 2 verdi
0 yorum
m__e__r__v__e

m__e__r__v__e

@mervec

konusu itibariyle oldukça ilgimi ceken ama hiç tat vermeyen acemice yazılmış bir kitaptı.
ataç ikon İki Cami Arasında Aşk
kitaba 2 verdi
0 yorum
özgür hanım

özgür hanım

@ozgurhanim

iki cami arasında aşk
Doğruluğuna pek inanamadığım Mihrimah Sultan ile Mimar Sinan’ın aşk hikayesini anlatan Mürvet Sarıyıldız’ın bu kitabını bir günde okudum bitirdim. İnandırıcılık tarafını ve edebiyat mezunu bir öğretmen profilinden beklentilerimi bir kenara bırakacak olursam konusu aşk ve aşk uğruna yapılanlar olduğu için oldukça sürükleyici ve ayrıca kitabın sol sayfaları da boş olunca hızlı ilerlemek mümkün.

Karaboğdan seferi sırasında mimar Sinan, Mihrimah Sultan’a âşık oluyor bu aşkla Sinan, önce Prut Nehrini on üç günde geçecekleri bir köprü yapıyor. Mihrimah’ın, siyasi nedenlerden dolayı Rüstem Paşayla evlendirilmesiyle de kendini iyice sanata verip Mihrimah’ın aşkını hanlara, hamamlara, camilere yansıtıyor. Özellikle aşkını Edirnekapı ve Üsküdar’da yaptığı iki cami arasına gizliyor. Sinan, karısı Mihri’de, Mihramah’ın hayali kurup Mihri’nin sesini duydukça kendine geliyordu. Bu durumu her ne kadar belli etmemeye çalışsa da Mihri değişikliği fark etmiş içten içe kahroluyordu. Aşkın neler yaptırabileceğini düşündükçe hayran olmamak elde değil Sinan’a fakat Mihri’nin halini de gördükçe kızdırıyor kendine…

Altını çizdiğim birçok yer arasından seçtiklerim…

“Aşk çaresiz bir derdin içinde kaybolmak mıydı, kaybolduğunu sandığı çaresizliğin içinde bir çare bularak yarayı sarmak mı? Yokluğunun elemi içinde varlığıyla teselli bulduğu sevgili, sabah saatlerinden bu yana yeryüzünü endamıyla hoş etmiyor. Kuşlar onu gördüğü için selamlamıyor, rüzgar gül teninde dolaşmıyor. Ay, onun güzelliğini kıskanmak için salınmıyor gökyüzünde, sakin asude bir şekilde kayboluyor gözden. arkasından doğan güneş, ateşiyle yakıyor kendini akşama kadar. Mavi gökyüzü, kuşlara ev sahipliği yapsa da biliyor ki yeryüzünün tadı kalmadı Sinan için.”

“Aşk, olmazsa sanır mısınız ki bunca şiirler söylensin, camiler yapılsın. Aşk, şairlerin ve ince ruhlu insanların sermayesidir. Sermaye olmazsa ne bir mısra dökülür ortaya ne de gün ışığının altında aydınlanan camiler.”
ataç ikon İki Cami Arasında Aşk
kitaba 2 verdi
0 yorum
Derya Deniz

Derya Deniz

@deryadeniz41

Kitabi keyifle okudum.Kitap incelemesini okuduğumda çoğunluk olumlu yorumlarken bazı kimselerin olumsuz yorumları kafamda soru işareti bırakmıştı açıkcası.İyiki okudum..
ataç ikon İki Cami Arasında Aşk
kitaba puan vermedi
0 yorum
/ 6