up
ara

İki Cami Arasında Aşk Kitap İncelemeleri

özgür hanım

özgür hanım

@ozgurhanim

iki cami arasında aşk
Doğruluğuna pek inanamadığım Mihrimah Sultan ile Mimar Sinan’ın aşk hikayesini anlatan Mürvet Sarıyıldız’ın bu kitabını bir günde okudum bitirdim. İnandırıcılık tarafını ve edebiyat mezunu bir öğretmen profilinden beklentilerimi bir kenara bırakacak olursam konusu aşk ve aşk uğruna yapılanlar olduğu için oldukça sürükleyici ve ayrıca kitabın sol sayfaları da boş olunca hızlı ilerlemek mümkün.

Karaboğdan seferi sırasında mimar Sinan, Mihrimah Sultan’a âşık oluyor bu aşkla Sinan, önce Prut Nehrini on üç günde geçecekleri bir köprü yapıyor. Mihrimah’ın, siyasi nedenlerden dolayı Rüstem Paşayla evlendirilmesiyle de kendini iyice sanata verip Mihrimah’ın aşkını hanlara, hamamlara, camilere yansıtıyor. Özellikle aşkını Edirnekapı ve Üsküdar’da yaptığı iki cami arasına gizliyor. Sinan, karısı Mihri’de, Mihramah’ın hayali kurup Mihri’nin sesini duydukça kendine geliyordu. Bu durumu her ne kadar belli etmemeye çalışsa da Mihri değişikliği fark etmiş içten içe kahroluyordu. Aşkın neler yaptırabileceğini düşündükçe hayran olmamak elde değil Sinan’a fakat Mihri’nin halini de gördükçe kızdırıyor kendine…

Altını çizdiğim birçok yer arasından seçtiklerim…

“Aşk çaresiz bir derdin içinde kaybolmak mıydı, kaybolduğunu sandığı çaresizliğin içinde bir çare bularak yarayı sarmak mı? Yokluğunun elemi içinde varlığıyla teselli bulduğu sevgili, sabah saatlerinden bu yana yeryüzünü endamıyla hoş etmiyor. Kuşlar onu gördüğü için selamlamıyor, rüzgar gül teninde dolaşmıyor. Ay, onun güzelliğini kıskanmak için salınmıyor gökyüzünde, sakin asude bir şekilde kayboluyor gözden. arkasından doğan güneş, ateşiyle yakıyor kendini akşama kadar. Mavi gökyüzü, kuşlara ev sahipliği yapsa da biliyor ki yeryüzünün tadı kalmadı Sinan için.”

“Aşk, olmazsa sanır mısınız ki bunca şiirler söylensin, camiler yapılsın. Aşk, şairlerin ve ince ruhlu insanların sermayesidir. Sermaye olmazsa ne bir mısra dökülür ortaya ne de gün ışığının altında aydınlanan camiler.”
ataç ikon İki Cami Arasında Aşk
kitaba 2 verdi
0 yorum