up
ara

Masallar - Bütün Ezop Masalları

Masallar - Bütün Ezop Masalları Konusu ve Özeti

Masallar - Bütün Ezop Masalları
Aisopos Masalları (Ciltli) kitabının da yazarı Aisopos tarafından kaleme alınan Masallar - Bütün Ezop Masalları kitabı Çocuk, Çocuk Edebiyatı türünde okuyucusu ile buluşuyor. İş Bankası Kültür Yayınları yayınevinden 0 yılında 9786053608967 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Masallar - Bütün Ezop Masalları isimli kitap 184 sayfadan oluşuyor. Masallar - Bütün Ezop Masalları kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
ISBN: 9786053608967
Sayfa: 184 sayfa
Aisopos (M.Ö VI. yüzyıl): Yoksul bir ailenin çocuğu olduğuna inanılan Aisopos bilinmeyen bir nedenle esir düşüp köle tüccarları tarafından satılmıştır. Zekâsı ve mizah yeteneği ile sahibinin takdirini kazanmış, söylediği masallar sayesinde özgürlüğünü kazanmıştır. Doğadaki hayvanlar, bitkiler ya da cansız varlıkların insanlar gibi düşünüp konuştuğu, tanrılarla insanların bir araya geldiği Aisopos masallarının özünde halk kitlelerinin yöneticilere üstü kapalı eleştiri ve itirazları saklıdır. Edebiyat eserlerinin genellikle manzum olarak verildiği bir dönemde bu masallar nesir olarak söylenmiştir. Aisopos masallarını ilkkez derleyip kitaplaştıran, İskenderiye Kütüphanesi'nin kurucusu Atinalı filozof Dimitrios Falireas'dır. Bu eserden geriye hiçbir iz kalmamıştır. En meşhur ardılı ise La Fontaine'dir, 12 kitapta topladığı 238 masaldan 124'ünde büyük oranda Aisopos'tan esinlenmiştir. Delphoi kehanetlerini sahtekârlık olarak niteleyen Aisopos, rahiplerin iftirasına uğramış, hırsızlıkla suçlanarak ölüme mahkûm edilmiştir.
Mert

Mert

@mertaksu

Bu kitaptaki kısa, akıcı ve önemli hayat dersleri veren 300 den fazla fabl yazılmalarının üzerinden 2000 yılı aşkın bir süre geçtiği halde etkileyiciliklerinden bir şey kaybetmemiş. Bu eserdeki en az bir fablın herkesçe bilinmesinin nedeni de bu etkileyiciliktir. Ezop iyilik, kötülük, cimrilik, nankörlük, güven, öfke gibi kavramları günümüze kadar yaşamış çoğu yazardan daha yalın bir şekilde ele almış.
0 beğen · 0 yorum

Masallar - Bütün Ezop Masalları - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle