up
ara

Dünyaya Yön Veren En Etkin 100

The 100; A Ranking of the Most Influential Persons in History

Dünyaya Yön Veren En Etkin 100 Konusu ve Özeti

Dünyaya Yön Veren En Etkin 100
İlk kitabı ile edebiyat dünyasına giren Michael H. Hart tarafından kaleme alınan En Etkin 100 kitabı Biyografi, Araştırma - İnceleme türünde okuyucusu ile buluşuyor. Sabah Kitapları yayınevinden 0 yılında 9757238112 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan En Etkin 100 isimli kitap 489 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Mehmet Harmancı çevirmiştir. En Etkin 100 kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Ka Kitap
ISBN: 9786058314948
Sayfa: 752 sayfa
Michael Hart’ın tartışmalara yol açan kitabı “En Etkin 100” 1978 yılında ilk kez yayınlandığında eleştirmenler yazarın oldukça cesur olduğundan bahsediyordu: Hart, kendince en etkili bulduğu kişilerin listesini yapmakla kalmamış, onları etki derecelerine göre de sıralamıştı. Söylemek gerekir ki, eleştirmenler yanıldı: Kitap o günden bugüne iyi bir satış grafiği elde etti.

Yıllar geçtikçe Hart’ın elindeki liste azalıp çoğaldı, listeye yeni isimler eklendi, revize edilmiş yeni baskılar yapıldı ve kitaba olan ilgi hep taze kaldı. Bu kitabın yenilenmiş ve genişletilmiş baskısı. Hart’ın listeyi hazırlarkenki en önemli ölçüsü, en büyük değil, en etkili olanları, milyonlarca insanın kaderini belirlemiş, medeniyetlerin yükseliş ve çöküşüne sebep olmuş, tarihin gidişini etkilemiş insanları bir araya toplamaktı.

Derinlikli biyografileriyle birlikte Hart, onların kariyerlerini ve sosyal hayatlarını gözler önüne seriyor. Tarihe yeni bir bakış açısı kazandıran yazar, dünyanın en önemli dinsel ve politik liderleri, mucitleri, yazarları, felsefecileri, kaşifleri ve sanatçıları ile ilgili doğal faktörleri ortaya koyuyor.

Hart’ın en etkin 100’ü, bazılarını şaşırtabilir; İsa ya da Marx değil de insanlık tarihinin en etkin insanının Hz. Muhammed olması ve listenin başında yer alması tartışılabilir. Yazar ortaya koyduğu olgularla okurlarını ikna edecek gibi gözüküyor. Ona katılın ya da katılmayın, Hart’ın sıralaması oldukça yenilikçi ve eğlenceli.
Mücahit HAZAR

Mücahit HAZAR

@mucahithazar - İstanbul

Dünya tarihine yön veren 100 kişi
0 yorum

Dünyaya Yön Veren En Etkin 100 - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle