up
ara

Açlık

Açlık Konusu ve Özeti

Açlık
Dünya Nimeti kitabının da yazarı Knut Hamsun tarafından kaleme alınan Açlık kitabı Dram, Norveç türünde okuyucusu ile buluşuyor. Varlık Yayınları yayınevinden 2012 yılında 9789754344073 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Açlık isimli kitap 160 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Behçet Necatigil çevirmiştir. Kitap Filmi de Çekilen Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Açlık kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Behçet Necatigil
Yayınevi: Varlık Yayınları
ISBN: 9789754344073
Sayfa: 160 sayfa Basım Tarihi: 2012
Norveçli büyük romancı Knut Hamsun'un kişiliğini ve ününü oluşturan en büyük romanı "Açlık"tır. Ünlü bir yazar olma sevdasıyla yanıp tutuşurken, bir yandan da açlıkla pençeleşen bir gencin, gerçekten duygulandırıcı öyküsü olan bu kitap, dünya edebiyatının başyapıtları arasında anılmaktadır. Behçet Necatigil'in usta kaleminden, örnek bir çeviri okuyacaksınız bu ciltte.
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil - Bursa

GERÇEK KNUT HAMSUN KİM?
Bu günlerde KNUT HAMSUN’un en meşhur kitabı AÇLIK'ı okudum. Kitabı okudukça adamın yaşadıklarına üzülüyordum. İçim acıyor, kendimi kötü hissediyordum. Çektiği acılara yine üzülüyorum, ama aşağıda okuduklarımdan sonra birden gözümden düştü, saygı ve sevgim yok oldu. Sedat Kaya’nın yazdıkları ilginç bir hikaye ve tepki de çok güzel bir tepki. Bu, hapse atmaktan da idam etmekten de ağır bir ceza bence. Ne zamanki bizim gibi ülkelerin halkları da gururlarından vazgeçmeyip, rüşvet olarak verilen, iyilik olsun diye değil, iradelerini satın almak için dağıtılan yiyecek ve kömür torbalarını kabul etmeyerek, götürüp verenlerin kapısına koymaya başlamadıkça bu düzenden kurtulmak çok zor… İnşallah görürüz o günleri…

KNUT HAMSUN/ AÇLIK
Norveç’in yetiştirdiği en önemli edebiyatçılardan biriydi. Yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş, çok sıkıntılı bir gençlik yaşamıştı.
İşsizliğin, açlığın ne olduğunu daha küçük yaşta öğrenmişti. Ezen ile ezileni görmüştü.
Edebiyata da meraklıydı. Bir kaç kitap denemesi oldu, ama başarısızdı.
Sonra gerçeği yazdı. Yaşadıklarını, yaşananları yazdı.
Kitabının adı, “Açlık”tı. Büyük yankı yaptı…
Açlık romanıyla ünlendi. Ardından Göçebe, Gizemler, Dünya Nimeti kitapları yok sattı.
1920 yılında yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandı.
Norveç’in en sevilen ve okunan yazarlarından biri oldu.
Ünü Norveç’i aşmış, dünyaca tanınan bir yazar olmuştu.
Ancak… 1930’larda ülkesindeki faşist partiye katıldı.
1. Dünya Savaşı’nda Norveç’in işgali sırasında faşist Almanlar’ı destekledi.
Norveç hükümetinin Naziler’e teslim olması için kampanya yaptı.
Hitler’i öven yazılar yazdı. İşgal sırasında hep Nazilerle birlikte oldu.
Kazandığı Nobel ödülünü Hitler’e armağan etti. Halkını sattı.
Norveçliler onu hayal kırıklığıyla izledi.
Yıllar sonra savaş bitip Almanlar Norveç’ten çekilince tutuklandı.
Yaşı ileri olduğu için para cezasıyla kurtuldu.
Ama Norveç halkından kurtulamadı.
Norveçliler, kendilerine ihanet eden bu yazara hiç bir şey söylemedi.
Tek kelime etmediler. Ne bir protesto. Ne bir yazı. Ne saldırı.
Ama bir gün evinin önüne bir genç kız gelip onun kitaplarını bıraktı..
Biraz sonra yaşlı bir adam geldi ve o da kitapları bıraktı.
Derken insanlar ellerindeki kitaplarıyla akın akın gelmeye başladılar.
O bütün bunları penceresinden izliyordu.
Oslo’lular çıt çıkarmadan, en ufak bir tepki vermeden sakince kitapları bırakıyordu.
Birinci günün sonunda kitaplar koskoca bir yığın ediyordu artık.
Ertesi gün aynı durum devam etti.
Kitap yığını büyüdükçe, Norveç’e ihanet etmiş olan yazar küçüldükçe, küçüldü. 66 yıl önce böylesine bir Şubat gününde banyosunda ölü bulundu.
Yüzünde acı bir pişmanlık vardı. Halkına ihanetin bedeli ağır olmuştu.
Tarih unutmuyor. Tarih halkı için savaşanı da, halkına ihanet edeni yazıyor. Günümüz Knut Hamsun’larına ve onun yolunda gidenlere ders ola… ÖZELLİKLE DE ÜLKEMİZDE HAYASIZCA YAŞAYAN KNUT HAMSUN'lara
Sedat Kaya' dan modifiye edilmiştir.
ataç ikon Açlık
kitaba 8 verdi
1 yorum
Batuuu (@batuuu)
guzel bir inceleme olmuş kaleminize sağlık
05.01.19 beğen 1 cevap
Hayata Gülümse

Hayata Gülümse

@hayataagulumse - Mersin

Açlığı yazarak okuyan insanın ne kadar tok olursa olsun, mide kazıntılarıyla mutfağa koşmasına sebebiyet verebilen başka biri var mıdır? Tok iken açlık anca böyle hissedilebilirdi
Açlık romanı kesinlikle okunması gereken bir yazarin kitabı. İnsanin içini acıtan, yoksulluğu en derinden hissettirecek şekilde yapılmış öyle açıklamaları var ki açlığı tam anlamı ile içinizde hissediyorsunuz. Okurken midemize giren kramplar işte bu yüzdendir.

"Gençlik yıllarında çok ciddi manada parasız kalmış ve açlık çekmiş bir yazar. Aç bir insanın duygularını okadar saf ve gerçek aktarabilmesinin belki de en acı şekli. Ama bana göre en etkileyici olan taraflarından biri de; hayatı şaşırtıcı incelikte detaylar kullanırken insanı sıkıntıdan boğacak gereksiz laf kalabaliklarina hiç yer vermemesi. Yaşamı gerek bir adam, bir çocuk, bir kadın, bir dilenci, bir polis vs..vs.. gözünden bu kadar anlaşılabilir cümlelerle anlatmak herkesin harcı olmasa gerek"

Romanda yarattığı karakter öyle hassas bir yapıya sahip ki yaşadığı onca acizlige, açlığın insan bedeninde yarattığı tramvalara rağmen gururundan asla taviz vermeyen bir yapıda karakter sergilemesi. Etrafında bu kadar hissiz ve anlayışsız insanlar olmasına rağmen.

Bu arada cevirmenimiz Sn. Behçet Necatigil'in hakkını da burada yememek lazım. Son derece başarılı bir çeviri. ?

Yazarın gerçek hayatına baktığınızda romanında yazdığı karakter özellikleri taşımadığını görüyorsunuz. Bu kadar yoksulluk çekmiş birinin yine de sosyal düzende biraz daha seçici ve saygın davranışlara sahip olması gerektiğini düşünsek de bı tabiki eserlerinin mükemmel olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Genelde çocukken annelerimizin söylediği "Tabağindakiler bitmeden bu sofradan kalkmak yok" sözü son derece anlam kazanıyor. Biraz vicdan çokça şükür. ??

Herkesin okuması gereken hayatin gerçekleri kitabı.
ataç ikon Açlık
kitaba 10 verdi
19 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Şükürler olsun...
02.01.18 beğen 2 cevap
kalbiyle sevenler zümresi (@kalbiylesevenlerzumresi)
merak ettim doğrusu
02.01.18 beğen 3 cevap
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Evet,çok güzel bir kitap ve incelemeniz de çok iyi olmuş. Emeğinize sağlık @hayatagulumse998
02.01.18 beğen 1 cevap
BUKALEMUN (@karacurin)
Kemiğin tadına bende baktım.
03.01.18 beğen 3 cevap
nlgnycydncr (@dunyasnilzehes)
Açlık kitabını bitirdim.Inceleme yazmak için sayfayı açtım ve Ayni hislerle yazmaknistedigim cümleyi basliginizda buldum.Bugün kitabi okurken tok olduğum halde nasıl bir hissiyatti anlatamam size sanki günlerdir yemek yememiş açlıktan midemde kramplar oluşmuştu.Be oluyor bana dedim mutfağa gidip araştırma yaparken sanki kitap kahramanı beni izliyor hissine de kapıldım . Açlık pek zor ama insan açlıktan ölecek hale gelse bile bu kadar gururlu olabilir mi bilemiyorum
28.12.18 beğen 1 cevap
TC Ömür Durak

TC Ömür Durak

@tcomurdurak

AÇLIK
AÇLIK

Yazar: Knut Hamsun
Yayınevi : Yason Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 184

Okurken gülümseten,gülümserken de sizi düşüncelere salan ilginç bir kitap Açlık.

Roman 20. yüzyılın edebi açılışı olarak görülmekteymiş.Modern ve psikolojik edebiyatın en önemli örneklerinden biri olarak kabul edilmekte.Karmaşa halindeki insan zihninin mantıksızlığını kimi zaman duygusal kimi zamansa espirili bir dille yansıtmakta.

Eserde, yazarın gençlik yıllarında yazar olmak için verdi­ği mücadele etkileyici bir üslupla anlatılmakta.Roman, aç­lığı en korkunç derecede yaşayan bir yazarın öyküsü.Aç­lık, kahramanın fiziksel ve ruhsal durumunu derinden etkiliyor.

Edebi bir eser olduğunu söyledim fakat edebi olduğu kadar da günlük bir dili var.Okurken asla sıkılmıyorsunuz.

Knut Hamsun'un yaşam hikayesini okuduktan sonra romanla birebir eşleştirmeler yapabiliyor okur. Rahip okulunda geçirdiği yılların izlerini taşıyan Tanrı ile hesaplaşmaları bu bakımdan ilginç.Sevgilisi olan kızın gerçek mi yoksa düşlerinde yarattığı bir kız mı olduğu hala gizemini koruyor.Açlık ve cinsel bunalımları böyle bir sevgiliyi de yaratmış olabilir.

Fakat herşeyden öte kitabı okuduktan sonra Açlığın insan bünyesi ve psikolojisinde yaptığı derin etkiyi öylesine hissediyorsunuz ki gerçekten yoksul insanlara yardım etme dürtüsü sizi müthiş sarıyor.

Mario Vargas Llosa'nın deyişiyle, bizi birbirimizden ayıran engin farklılıkların ötesinde hepimizde ortak olanı öğrenmemizi olanaklı kılan romanlardan.

Kitabın bir de 1966 yapımı bir filmi var.Onu da izledim.Kitap mı film mi diye sorarsanız,ben mutlaka her ikisi de diyorum.
Lütfen kitabını okuyun ve filmini de izleyin.

Sevgiyle kalın....
ataç ikon Açlık
kitaba 9 verdi
0 yorum
Tubb

Tubb

@ttt - İstanbul

Çok ünlü bir klasik olan Açlık, beklentilerimin altında kalan bir kitap oldu. Bir kitabın efsane olabilmesi için, dili ne kadar ağır olursa olsun belli bir sürükleyiciliğinin olması gerektiğini düşünüyorum. Maalesef Açlık romanının sürükleyicilikle alakası olmadığı gibi aksine sıkıcı. Gerçekten laf olsun diye söylemiyorum. Hayatımda ilk kez bir kitabı zor okudum.

Kitabın akıcı olmaması ve üslubun ağırlığından bahsettikten sonra diğer eleştirilerime geçebilirim. Bunların dışında, kitaba adını da veren duyguyu çok iyi anlatmış Hamsun. Öyle bir anlatıyor ki açlığı, mideniz bulanıyor, kusasınız geliyor zaman zaman. O açlığı hissediyorsunuz ciddi olarak.

Kitabın en temel eksiklerinden biri, yan karakterlerin pek önemsenmemiş olması aynı zamanda. Efsane olmuş birçok klasiği dikkatle incelerseniz, yazarların, yan karakterleri de detaylıca ele aldığını görebilirsiniz. Misal, Suç ve Ceza'daki Razumihin karakteri başlı başına vurgulanmış bir karakterdi, yahut Sonya.. Çünkü ben sadece ana karaktere odaklanan romanları, diğerlerine oranla içi boşaltılmış buluyorum. Ne olursa olsun yan karakterler kilit karakterler olabilmeli zaman zaman. Yani hem filmlerde, hem romanlarda bunu böyle görmek isterim. Tabii ki yazar bu şekilde ele almayı istemiş; fakat bu seçim, romanı daha derin ve vazgeçilmez yapmamış.

Bunlar dışında, açlık duygusunun yoğun olmasının yanında, kitapta en çok hissettiğim diğer bir duygu umuttu. Genç adam, ne kadar aç kalırsa kalsın, ne olursa olsun bir umut besliyordu. İnsana ait ne kadar karmaşık duygu varsa, bu kitapta zaman zaman yansıtılmış. Gurur, kızgınlık, yüzsüzlük, utanç, boşvermişlik vs...
ataç ikon Açlık
kitaba 4 verdi
2 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Şaşırdım zira "sıkıcı" bulmuşsunuz eseri.Ben pek beğenmiştim romanı.Şimdi sizin bu yorumunuzu okuduğumda aklıma,Acaba Türkçemize çevirmeyle ilgili bir hâl midir? sorusu geldi.
03.05.15 beğen cevap
Tubb (@ttt)
Olabilir Semih Bey. Bazı kısımlarda çok sıkılarak okudum, belki çevirisi çok kötüydü..
04.05.15 beğen 1 cevap
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa - Bursa

Otobiyografik öğeler taşıyan meşhur bir kitaptır Açlık.

Yoksul ama fazlasıyla gururlu bir adamın hayatta kalma mücadelesini anlatır. Bukowski, Fante gibi yazarları üsluplarının yanında tek karakter üzerinden kurguladıkları hikayeler sebebiyle severim. Bulantı, Yabancı gibi kitapları da çok sevmemin nedenlerinden biri tek karakter üzerinden kurgulanan hikayeleriydi. Hatta henüz okumadığım halde Jack Kerouac' un Yolda kitabının hem bu nedenle hem de ana karakterin saydığım diğer kitaplardakilere kıyasla muhtemelen daha çok sigara ve kahve tüketecek olması sebebiyle en sevdiğim kitaplardan biri olacağını düşünüyorum.
Açlık' ı okurken adamın abartılı gururu canımı sıkmıştı açıkçası. Hani bırakın sigarayı, kahveyi adam gururu yüzünden neredeyse hiçbir şey yemiyor zaten kitap boyunca. Ama yine de o sefalet hayatına tanık olmak çok keyifliydi. Çok groteks bir ifade oldu sanki ama yazarken öyle bir amacım yoktu. Yani tercih işte ben seviyorum böyle kahramanı olan kitapları. Sefil, berduş, alkolik, umursamaz, kahve içen, sigara içen, seks yapan vs. vs. vs. Bu kitabın kahramanı, saydıklarımın çok azını yapabilen bir adam buna rağmen 3 yıldız verdim işte kitaba. Çok sevmemiş olsam da bana göre iyi bir kitap vardı karşımda. Ana karakter, sırf ondan beklentilerimi yerine getirmedi diye kitabı eleştirmek haksızlık olurdu. Özellikle adamın karnının ne kadar aç olduğunu sonuna kadar hissediyorsunuz kitabı okurken.
ataç ikon Açlık
kitaba 6 verdi
0 yorum

Açlık - S41

Ve karanlık çepçevre etrafımda pusudaydı; her taraf sessizdi, her şey sessiz. Ama yukarda ebedi musiki, hava, asla susmayan uzak ve sessiz uğultu, devam ediyordu. Bu sonsuz hasta mırıltıya uzun zaman kulak verdim; derken zihnim bulanmaya başladı; kuşkusuz, üzerimde yuvarlanan dünyaların senfonisiydi bu; bir şarkıya başlamış yıldızlardı...
Emrullah Ö. tarafından eklenmiştir.
Damlanur

Damlanur

@damlanuralkan

Bulutsuz, berraktı gökyüzü; benim de gönlüm gölgesiz.
ataç ikon Açlık
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 yorum
amour (@amour)
Rabbim gönlünüzde olanı ömrünüze hayırlısıyla nasip etsin şnşAALLAH
21.01.19 beğen 1 cevap
Red Red

Red Red

@khaos

Her ömür, tutuşturulmuş bir ot gibidir.
ataç ikon Açlık
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Red Red

Red Red

@khaos

Bir insan olduğumun şuuru beynime vuruyor, karakter sahibi oluşum, gönlümü yüce bir duyguyla dolduruyordu.
ataç ikon Açlık
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Red Red

Red Red

@khaos

Istırabın son perdesinde, bir şey yapmayı düşünmeden, hareketsiz oturuyor, açlıktan ölüyordum.
ataç ikon Açlık
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Red Red

Red Red

@khaos

O gitti, ben kaldım; peşinden baktım, sessizce ağladım.
ataç ikon Açlık
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
328
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
162
KİTAP
Kütüphanenizde Yer Alması Gereken Hazine Değerindeki Edebiyat Kitapları
Herkesin okuması ve kitaplığında bulundurması gerektiğini düşündüğümüz hazine değerindeki en iyi edebiyat kitaplarını bu list...
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
5
KİTAP
Keşfedilmemiş Fakat Zengin Kitaplar
Çoğu kişinin bilmediği, henüz keşfedilmemiş fakat şaheser niteliğinde değerli kitaplar bu listede. Lütfen çok satan kitapları...
ömer Dumanlı

ömer Dumanlı

@omerdumanli

İNANILMAZ... paylaşım fotoğrafı
İNANILMAZ...
sürükleyici,heycan verici ama sonu biraz beni uzmesine rağmen efsane kitap...
ataç ikon Açlık
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
EL_NINO

EL_NINO

@elnino - Marrakech

Kitap  Kule Vol:2 paylaşım fotoğrafı
Kitap Kule Vol:2
Ezilenleri baş tacı yapmanın zamanı geldi!
@rabiaa
Etiketlendiğim için bir kule daha geliyor

Yatmayın hadi siz de bir şeyler paylaşın 😁

Açlık kitabıda ödül kazandırmıştı zamanında az ekmeğini yemedik hey gidi günler.

Sizleri de görelim @vareste @seaa @naturmort @ruhadam @tokmakan @merand @ceylanbektas @gecederin @postmortem @dreamgarden @ayseumitkarabacak @ponnik
ataç ikon Açlık
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
29 yorum
POST_MORTEM (@postmortem)
Hey gidi hey... "Açlık" ile kazandığın yarışma da ne yarışmaydı değil mi ama dostum? Şimdi kule yap, sonra bir de o seçilen kitaba inceleme yaz, anca gelecek olan bir kitap... O da sürpriz... Nerden bileyim ben, bana chick-lit tarzı kitap yollamayacağınızı değil mi ama :P
04.12.18 beğen 2 cevap
Hakan (@hakani)
"Açlık kitabıda ödül kazandırmıştı zamanında az ekmeğini yemedik hey gidi günler. " Vayy uyanıııık
04.12.18 beğen cevap
EL_NINO (@elnino)
Ödül kazanma işi şöyle olacak yanlış anlaşılmış galiba, fotoğrafı en çok beğenilen kişi ödül kazanacak. En çok beğeni kazanan kişinin ön plana çıkardığı kitap için eklenen incelemeler arasında da en yüksek sayıda beğeni alan kişi ödül kazanacak yani toplam iki kişi.
04.12.18 beğen 2 cevap
☁

@rabiaa - Diyarbakır

 paylaşım fotoğrafı
Van' da sahaflar çarşısına gidip
William faulkner "Döşeğimde Ölürken"
Sylvia Plath "günlükler"
William Golding "Sineklerin Tanrısı"
almak istedim. İlk girdigim yerde kitapların sahibine seslendim. Bir de ne göreyim ? Sekiz yaşında esmer bir çocuk! :) Sorduğum üç kitaba, üzülerek: " Yok abla onlar" dedi. Biraz dolaşıp kitap karıştırayım derken " Açlık " kitabını elime aldım. Hemen sol tarafimdan bir ses: " o kitabi okumalısın, çok guzel abla" deyince önce yayınına baktım, ilk defa duyduğum bir yayın " Yason Yayinlari" sonra: "tamam senin seçtiğin olsun" dedim :)

Kitabin giriş cümlesinde kahraman açlığını tasvir ediyor. Açlık konusunun, gelişme bölümünde olacağını düşünüyordum. Genelde, gelişme bölümünün hazırlığı, giriş bölümünün sonlarında hissedilir. Direkt verilmez. Açlık olarak tabir edilen durum, sayfalar ilerledikçe inanılmaz boyutlara ulaşıyor. Okuyucunun sinirleri bozuluyor, her geçen sayfada iştahınız kaçıyor. Kitabin etkisinin geçtiği sureye kadar doğru düzgün bir şey yiyemiyorsunuz: "Allah' im bir yerde bir eşyasını bulsa da gidip rehin verse, boğazından iki lokma geçsin artik, ilham neden gelmiyor " diyip durdum. Kahraman, açlık krizleri tutarken bile onurlu yaşamaktan bir an olsun vazgeçmiyor. Zarif kişiliğine, yaşadığı sefalete , karnını doyurma umuduna hayran kaldım.

" Boğazımdansa tek ses çıkmıyordu; dilsiz ve bitkindi benim kahkaham; ağlamaklıydı."

Knut Hamsun, Nazi taraftarlığını ülkesinin işgali sırasında devam ettirmesiyle Norveç halkı tarafından dışlanmış.. Fakat kabul edelim: ADAM SAĞLAM YAZMIŞ!
EK 1: Kitabın ismi ekli değil sanırım. Yardımcı olur musunuz? 13.11.18
ataç ikon Açlık
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 yorum
Melda🥀 (@pieceofgalaxies)
Kitap ekli 😊 gözünüzden kaçmış olmalı
13.11.18 beğen 2 cevap
ruken al

ruken al

@rukenal - Mardin

 paylaşım fotoğrafı
Ünlü bir yazar olma hayaliyle yaşayan, yazdıklarıyla geçimini sağlayan ve genellikle sokaklarda açlık mücadelesi veren bir gencin hayatını anlatıyor. Herkese tavsiye edeceğim bir kitap olur kendileri. İyi okumalar.
ataç ikon Açlık
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
4 yorum
batu galatasaray (@batugalatasaray)
Ördeklere tilki gelmesin😂😂
14.10.18 beğen cevap
batu galatasaray (@batugalatasaray)
Oyle mi tamam kaz olsun 😂😂
14.10.18 beğen cevap
Taha Özgün (@tahaozgun)
Aynen öyle insanı derinden etkiliyo.
14.10.18 beğen cevap
EL_NINO

EL_NINO

@elnino - Marrakech

Öğrenci evi paylaşım fotoğrafı
Öğrenci evi
Öyle kalpli kurabiyelerimiz bizi bekleyen kahvemiz, çileğimiz, çikolatamız yok görüyorsunuz... Suyumuz bile bitmek üzere.Gurbette okuyan tüm öğrenci kardeşlerime gelsin :D
EK 1: Normalde arenadaki kitaplı paylaşımları beğenen ben bu sefer size beğeni yok rekabet ortamı yaratmayalım boşuna. :? 03.04.18
ataç ikon Açlık
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
67 yorum
erhan (@munzevi)
Ama bu vicdana oynamaktır :)
03.04.18 beğen 10 cevap
Red Red (@khaos)
Al kardeşim bir oy da benden :)
03.04.18 beğen 1 cevap
Burcu S. (@bs)
Bir mavi boncuk da şuraya bırakayım. Oyum sana el-nino! =)
03.04.18 beğen 3 cevap
8.2/10
341 oy
Sence kaç puan almalı?
0