up
ara

Açlık Kitap İncelemeleri

Sonay Ç.

Sonay Ç.

@ponnik

Sinirlendim! Evet karakterimiz aç, parasız ama kesinlikle ve kesinlikle yoksul değil! Kendini zorla yoksulluğa mahkum eden bir tembel. Sadece tembel! Sokaklarda avare avare dolaşıp, insanlardan yardım umacağına iş bulup çalışıp, aç karnını doyurabilir, geçinebilir, bir işe yarayabilir.
Aylak Adam kitabını okudum bu kitaptan birkaç kitap önce, bence asıl aylak adam olan bu karakter!
Kafasını makale yazmaya takmış biri, sokaklarda kalma pahasına, açlıktan ölme pahasına sadece makale yazmaya odaklanmış. Kitabı okurken yahu git bir iş bul, boş zamanlarında da makaleni yaz be adam! diye isyan edesim geldi :)
Yukarıda yazdıklarım kitaba olan hissiyatlarım. Onun dışında yazarın vurgulamak istediği; gurur, açlık, tek başına yaşamanın zorluğu, kimsesizlik... iyi aktarılmış. Karakterle beraber ben de sağda solda bulduğu talaşı kemirdim sanki. Ya da ıslak kıyafetleriyle uyuduğunda, sanki sabaha hasta olacak kişi benmişim gibi tedirgin oldum.

İnsanlar bana neden kitap okumayı seviyorsun diye soruyorlar. Yazar 2019'un şubat ayında beni aldı hiç yaşamadığım bir döneme hiç yaşamadığım bir ülkeye götürdü. O ülkenin sosyo-kültürel durumunu anlattı. Ben bu bilgileri sanki orada yaşamışım gibi tecrübe ettim. Bir kitaptan başka ne isterim ki zaten.
ataç ikon Açlık
kitaba 7 verdi
2 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Hamsun aç kalmış. Doğru...Fakat tutkulu biri : Acından öleceğini de bilse yazıyor bir şeyler...
11.02.19 beğen 1 cevap