up
ara

Cesur Yeni Dünya

Brave New World

Cesur Yeni Dünya Konusu ve Özeti

Cesur Yeni Dünya
Cesur Yeni Dünya, insani değerlerin giderek kaybolarak insanların robotlaştığı bir düzeni anlatan distopya türünde bir romandır.
Yazar:
Çevirmen: Ümit Tosun
Yayınevi: İthaki Yayınları
ISBN: 9789756902165
Sayfa: 266 sayfa Basım Tarihi: 2003

Cesur Yeni Dünya Kitabı Hakkında Genel Bilgiler

Aldous Huxley, 1931 yılında yayınlanan bu kitabını yazarken 1924’te yayınlanan ’in adlı romanından etkilendiği söylenmektedir. Ve ayrıca bu kitabın TV dizisi olarak yayınlanacağı bilgisi de verilmiştir. Yönetmenlerinden biri de Steven Spielberg olacaktır.

Cesur Yeni Dünya Kitap Özeti

Cesur Yeni Dünya (Brave New World) bir distopya romanıdır. Ütopya gibi daha iyiye giden bir düzenin tersine daha kötüye giden bir düzendir. İlk bakışta güzel gibi görünse de insani değerlerin yok olup insanların giderek robotlaştığı bir düzen oluşmaktadır bu yeni dünyada.

Bu yeni dünyada annelik babalık yok. Üreme kuluçka sistemiyle oluyor. Ahlak ve maneviyat yok. Din ve tanrı inanışı yok. Kader de dahil olmak üzere her şey önceden belli. Öğrenme uykudayken oluyor. Bu ilk etapta kolay ve rahat bir şey gibi algılansa da öğreneceğiniz şeyleri siz seçmeyince işin rengi tamamen değişiyor. Katı bir kast sistemi var ve herkesin görevi başka ve kesin çizgilerle belirlenmiş. Bu görevlerden dışarı çıkılmasına izin yok. Zaten bunu düşünmelerinin imkânı da yok. Gama, Delta, Alfa gibi kast isimleri var. Bu dünyada çocuklara uykudayken kast sistemindeki yerlerini ve bunu sevmelerini öğretiyorlar. Görevlerini öğretiyorlar. Ve bu görevleri de severek yapmalarını…

Aşk, sevgi gibi yoğun ve insani duyguların yaratılmasına izin yok bu dünyada. Bunları insanları mutsuz eden duygular ve düzensizlik yaratacak durumlar olarak görüyorlar. Soma olarak adlandırılan ilaçlar sayesinde insanlar kısa süreli rahatlama sağlıyor. Fakat bunlar uyuşturucu gibi değil. Etkisi kısa süreli ve sonrasında bağımlılık yapmıyor. Bu ilaçlar hediye olarak üsleri tarafından insanlara veriliyor.
İlaçlarla bir çok eski dünyaya ait özellik yok edilebiliyor. Hastalık, yaşlılık, obezite ya da aşırı zayıflık… gibi durumlar artık yaşanmıyor ilaçlar sayesinde. Bütün amaç insanların mutlu olması. Düşünmemeleri gereken şeyleri ortadan kaldırmak.

Bu cesur dünyada bunlar yaşanırken eski düzenini korumayı başarmış bambaşka bir bölge daha var. Bu bölgenin varlığı biliniyor. Ve bir deney yapmak için yeni dünyanın yetkin kişileri tarafından bir ziyaret düzenleniyor bu eski dünyaya ve bir çift ile, John ve Linda ile, tanışıp onları yeni dünyaya götürüyorlar. Deneyin amacı ise eski düzeni yaşayan bir insanın yeni düzene uyum sağlayıp sağlayamayacağı… Ve tahmin edebileceğimiz, ve aslında olması gerektiği, gibi eski düzene alışmış, insani duyguları, inancı, aile kavramı ve sevgisi olan insan John uyum sağlayamıyor ve bu deneyden kaçıyor. Sadece John bu gidişin insanlığı yok edeceğini kavrıyor.
Deniz Topaloğlu

Deniz Topaloğlu

@deniztopaloglu

Seri üretim (fordizm) tanrısını keşfetmiş kapitalizmin, insan yaşamını doğumundan ölümüne kadar -ki doğum ve ölümde bu sürece dahildir- bütün evresini tüketim tanrısının kulluğuna esir edecek şekilde dizayn edip,bütün yaşamı tüketim üzerinden işleyen bir organizmanın basit birer bileşeni olarak tasarlayan, fiziksel, duygusal her türlü insani özelliğin bir tüketim kalıbı içerisinde yer edinmesi ile ilerleyen, farkında olmadan gerçekleşen bir bağımlılığın mutluluk yanılsaması ile ilerleyip kronikleşmesi ile sonuçlanan ve insani olmayan bir çılgınlıkla sonlanması muhtemel bir mekanik dünyanın tasviri olarak düşünülebilecek olan kitap, aslında; bunun ötesinde çok daha farklı bir toplumsal algı oluşturmak üzere tasarlanıp kurgulanmış bir çaresizliğin tek gerçek olduğu ve bu çaresizliğin kabulü dışından bir seçeneğin olmadığını alttan alta işleyen ardıl bir amaca da hizmet ediyor.

Sistemin dayattığı ve her halükarda sistemi ete kemiğe büründüren sınıfın çıkarlarının öncüllendiği toplumsal mühendislik projelerinin, insani olmayan sonuçlarına rağmen elde olanın en iyisi olmasa da ehveni şer olduğu, sistem karşıtı her türlü faaliyetin nihayetinde sistemin bağışıklığının güçlenmesine yol açarak sistemin saldırıya açık zayıf yönlerinin tahkim edilmesine olanak sağladığını ve buna öncülük eden her çevreden tarihi şahsiyetin aslında bu işlevi, toplum yaşamının farklı renk ve veçhelerinin arkasına saklanarak yürüttüklerini; sistemin bizatihi kendisini ve kendi karşıtlarını örgütleyip dizayn ederek kontrolü dışında bir muhalif forma ortaya çıkma imkanı vermediğini ve dolayısı ile görünür olan muhalif hareket ve şahsiyetlerin aslında sistemin tahkimi amacı taşıyan önleyici ajanlar oldukları bir güvensizlik ortamında umutsuzluk ve “böyle gelmiş böyle giderciliğin” kanıksanıp içselleştiği bir atmosferde toplumsal yapıların yüzeysel kestirmeci alışkanlıklarının devreye girmesi ve egemen ilahiyatının da omuz vermesi ile, bu sınıfsallığa tanrısal bir atıf yapılır; böylelikle sınıfsal hiddet bastırılır, tehlike olmaktan çıkarılır.

İnsan hayata gözlerini hangi coğrafyada, hangi tabiiyette, hangi dine mensup ve hangi ten rengine sahip olarak açacağını elbette bilemez. Çünkü bütün bu özellikler kendi iradesi dışında ebeveynleri tarafından belirlenecek bir tercihin yansıması olarak kendine miras kalacaktır. Elbette insanın ebeveynlerinin tercihlerinden kaynaklı bütün bu etiketleri zamanla reddi miras etmesi mümkündür. Ancak insanın reddi miras edemeyeceği bir husus vardır ki; onu insan istese de istemese de ömrü boyunca peşinde taşır. Bu miras, sınıf mensubiyetidir.

Sınıflar arası geçirgenliğin neredeyse kalmadığı, eleğin üzerinde kalanların her daim aynı kaldığı bu dünyada; para ve güç saltanat yolunu izleyerek el değiştirdiğinden yada halk deyimi ile “para parayı çektiğinden” insan içinde doğduğu sınıfın bütün ekonomik, siyasal, sosyal mirasını taşımak zorunda kalır. Dolayısı ile insanın doğacağı yerin lüks bir hastane süitimi yoksa damı akan bir gecekondu odası mı olacağından,beslenme rejimine, oynayacağı oyuncağa, birazcık zorlasa okuma imkanını yakalayacağı üniversiteye, sonrasında yapacağı işe, öleceği döşeğin setliğine, cenaze merasimine kadar her şey, bu mirasın izlerini taşır. İnsan devraldığı mirasın türüne göre toplumsal yaşamda kabuller üretir ve bu mirasın yaşamı üzerindeki tüm etkilerine karşı rıza üreterek, onun ile yaşamayı kabullenir,kabullenmek zorunda kalır. Kendisine kalan mirası reddetme yolunu tercih eden azınlık ise, es kaza kaldığı eleğin üzerinden planlama denilen mucize icat sayesinde eleğin üzerinden üflenip faniler alemine doğru uçurulur.

Kitapta kusursuz bir tanrısal planlama ile sistemin işleyişi ve ihtiyacına uygun insanların, ihtiyaca göre sınıflandırılarak kuluçka merkezlerinde üretildiği; şartlandırma merkezlerinde sınıfsal durumlarına göre uyutularak hipnotize edildiği bu dünyanın temel amacı, herkesin durumunu kabullenip mutlu olduğu toplumsal ve ekonomik istikrarın devamının sağlanmasıdır. Toplum icra ettikleri mesleklere göre planlanır, her mesleki grup kendisine vazife edilen işi yerine getirerek toplumsal istikrara katkı sağlar ve böylece sınıfsal farklar ortadan kalkarak, birbirlerine bağımlı mesleki ödevlerin yerine getirildiği korporatist bir istikrar toplumu yaratılır. Bu toplumda birey görevleri ile mesul, istikrara ve mutluluğa mahkum bir makinedir.

İstikrar ve düzen, faşizmin ilk adımlarının ayak sesleridir. Düzensizlik vaat ermeyen, farklılıklar barındırmayan, tek tipleştirici toplumsal tasarıların sonucu düzen ve istikrar adına köleliktir. Bu kölelikten kurtuluş ancak köleliğin farkında olmakla olur.
ataç ikon Cesur Yeni Dünya
kitaba puan vermedi
4 beğen · 0 yorum
TC Ömür Durak

TC Ömür Durak

@tcomurdurak

Kitap adı: Cesur Yeni Dünya
Orijinal adı: Brave New World
Yazar: Aldous Huxley
Çeviri: Ümit Tosun
Yayınevi: İthaki
Sayfa: 270
Baskı: 2014
Tür: Bilim Kurgu, Roman

Margaret Atwood sunuş yazısı, David Bradshaw son sözü ile Cesur Yeni Dünya kitabının okumasını bitirdim.

Ütopya tasviri ile bir distopya anlatan bilimkurgu türünde yazıılmış bir kitap Cesur Yeni Dünya.Kitabın genel olarak konusuna 'dünya düzeni' diyebiliriz.
William Shakespeare kitaplarından alıntılar ve şiirlerinden parçalarda bolca bulunmakta.Zaten yazar kitabin ismini de Shakespeare'in bir eserinden esinlenerek Cesur Yeni Dünya koymuş.

Romanın kurgusu Londra’da 26. yüzyılda geçiyor.Tarih F.S. 632'dir. Yani Ford'dan Sonra 632 (Kitaptaki karakterlerin hepsi için birilerinden esinlenmiş yazar,bunlardan biri de Mustafa Kemal Atatürk).Üreme teknolojisi, uykuda öğretim sayesinde değiştirilmiş bir toplum.İnsanlık sağlıklı, teknoloji gelişmiş, savaşlar ve yoksulluk yok edilmiş.Herkes eşit,fakat diğer tüm değerler silinmiş durumda.Aile, din, kültür, sanat, edebiyat ve felsefe yok. Seks artık herkesle yapılabilir durumda.Kitaplar kasalarda,. Hoş sözler, şiirler, aşk sözleri insanların hayatlarından çıkarılmış.Anne-baba-doğum gibi kelimeler ise müstehcen olarak kabul ediliyor.Soma ismini verdikleri bir hap var.Bu hap sayesinde bireyler tüm bunalımlarını,dertlerini atlatıyor. İnsanların oluşumu normal doğum ile değil yapay döllenme şeklinde oluyor.Hiyelarşik sınıflandırmada, sınıflar arası bir ayrımcılık var. Sınıflandırma,resimde bulunan üçgendeki gibi en asiller ALFA, En alt sınıflar ise EPSİLON olarak ayrılıyor.

"Aldous Huxley romanı 1931'de İngiltere'de yaşarken kaleme aldı. Bu dönemde zaten başarılı bir yazar ve sosyal hicivci olarak tanınmaktaydı. Cesur Yeni Dünya, Huxley'in beşinci romanı ve ilk ütopya (veya distopya) denemesidir. Kitap, Yevgeni İvanoviç Zamyatin'in Mıy (Biz) isimli kara ütopyası'ndan oldukça etkilenmiştir (bu kara ütopya George Orwell'in 1984 isimli eserini de etkilemiştir).
Aldous Huxley 1932'de kitabının yazımını tamamladı.1946 da yeniden gözden geçirmiş ama değiştirmeden önsöz eklemeyi tercih etmiştir."

Kitaptan alıntılar;

"Kronik vicdan azabı, tüm ahlâkçıların hemfikir olduğu gibi, hiç de istenmeyen bir duygudur. Eğer kötü bir davranışta bulunduysanız, pişmanlık duyun, elinizden geldiği kadar durumu düzeltin ve bir dahaki sefere daha iyi davranmaya bakın. Ne sebeple olursa olsun hatanızın üzerinde kara kara düşünmeyin. Temizlenmenin yolu çamurda yuvarlanmak değildir."

"Eğer farklıysan, yalnızlığa mahkum oluyorsun."

"Düzenin her türlüsü kaostan yeğdir."
ataç ikon Cesur Yeni Dünya
kitaba 7 verdi
10 beğen · 1 yorum
Ibrahim Taş (@iboli)
bayağı ağır bir kitap
10.01.18 beğen cevap
Yeniler Kendini Hayat

Yeniler Kendini Hayat

@yenilerkendinihayat

Huxley'in Cesur Yeni Dünyası ve G
Kitabı okuyanların dikkatini en çok çeken kısımlardan biri de Yeni Dünya insanının sıkıntılardan kurtulmak için aldığı somadır muhakkak. Huxley'in Yeni Dünya'sında sıkıntılarıyla yüzleşmek ve onu çözümlemeye uğraşmak yerine çok daha kolay bir yöntem olan soma vardır. Yeni Dünya'daki insanlar soma içerler ve dertlerinden uzaklaşırlar. Peki bizim dünyamızın soma'sı neye karşılık gelebilir?

Kanaatimce bizim dünyamızın soması, televizyonlar, bilgisayarlar ve hatta akıllı telefonlar. Hayatımızdaki sıkıntıları görmemezlikten gelmek hatta yok saymak için televizyonlara, bilgisayarlara ve akıllı telefonlara mecburuz. Huxley'in Cesur Yeni Dünya'sındaki somanın bizim dünyamızdaki versiyonu bunlar olsa gerek.

Kitapla ilgili benim değerlendirmelerim bunlardan ibaret. Tekrar altını çizmek isterim: okunması zor ancak üzerinde düşünülerek okunulduğu taktirde dünya görünüşünüzün açısını genişleten, meselelere farklı boyutlardan bakabilmenizi sağlayan türden bir kitap Cesur Yeni Dünya. Son olarak kitaptaki karakterlerin isim kökenlerine değinmek isterim. Bu nokta, kitabı okuduktan sonra yaptığım araştırma sayesinde edindiğim bir bilgiydi. Kitaptaki karakterler ve ilham alınan kişiler listesi oldukça dikkat çekici.

Bernard Marx - George Bernard Shaw ve Karl Marx
Lenina Crowne - Vladimir Lenin
Fanny Crowne - Fanya Kaplan (Lenin'i düzenlediği suikast girişimi başarısızlıkla sonuçlanan kişi)
Polly Trotsky - Lev Troçki
Benito Hoover - Benito Mussolini ve Herbert Hoover
Helmholtz Watson - Herman von Helmholtz ve John B. Watson
Darwin Bonaparte - Napoleon Bonaparte ve Charles Darwin
Herbert Bakunin - Herbert Spencer ve Mikhail Bakunin
Mustapha Mond - Mustafa Kemal Atatürk ve Sir Alfred Mond
Primo Mellon - Miguel Primo de Rivera ve Andrew Melton
Sarajini Engels - Friedrich Engels ve Sarojini Naidu
Fifi Bradlaugh - Charles Bradlaugh
Joanna Diesel - Rudolf Diesel
Jean-Jeacques Habibullah - Jean-Jack Rousseau ve Habibullah Han

Not: Yazımın tamamını okumak isterseniz bloğumu ziyaret edebilirsiniz:
http://yenilerkendinihayat.blogspot.com/2015/02/kitap-kokusu-distopya-okumalar-iii.html
ataç ikon Cesur Yeni Dünya
kitaba 8 verdi
3 beğen · 0 yorum
Özg'ür

Özg'ür

@ozgur99

Bernard, Vahşi ve Helmholtz.. Kitapta çelişkisiyle derinden etkileyen üç karakter. Bernard fiziksel farklılığından mütevellit dışlanmış, yabancılaşmış bir karakterdir. Fiziksel farklılığı onda zihinsel temelli toplumsal aykırılıklar olarak da baş gösterir. Helmholtz'un ise zihinsel ayrılıkları kendini toplumdan ayırmasını ve birey olduğunu fark etmesini sağlamıştır. Helmholtz ''güzelliğin'' peşindedir. Kelimeleri x ışınları gibi kullanmak ister ama kelimeleri böylece kullanmak anlam olmadığında mümkün değildir. Vahşi'nin ayrılığına ve sebepleri ise yetiştiği toplumdan yabancılığı -ten rengi ve annesi-; cesur yeni dünya'dan ise içinden geldiği toplumun, bireyselliğinin farkında olması ve de şartlandırılmamış olarak yetişmesidir. Üç karakter de uyumsuzdur, mutlu değildir ve yabancıdır. Yani, toplum düşmanlarıdır. Aldous Huxley, Cesur Yeni Dünya'da uygarlığın temel sorununu -birey/toplum ve mutluluk/özgürlük ilişkisini- köklerinden yakalamış. Toplumsal kurumların ortadan kalkması, özel mülkiyetçiliği kaldırmak problemleri çözmüş gibi görünsede, aslında, insanlar en az George Orwell'in 1984'ündeki kadar özgür değildir. Burada ''Büyük Birader'' in izlemeleri ve kısıtlamaları yoktur fakat direkt olarak bilince yapılmış saldırıyı ve şartlandırmayı görürüz. İnsanların mutluluğunu tercih ettiklerini söyleyen Mustafa Mond, Vahşi'nin de söylediği gibi, Tanrı'yı, şiiri, günah'ı ve mutsuz olma hakkını elden almıştır. Diğer yandan işçi sınıfının boş zamanları bile onlara külfet olmaya başlamıştır. Herkes mutludur ve kimsenin mutsuz olmaya zamanı yoktur. Görünen o ki, insan, bilinci ve fikri özgür olmadıkça, önceden verilmiş kararlara ve yaşamında süregelen baskılara adapte oldukça, uygarlığın her türlüsü tahakkümün farklı bir yansıması olacaktır. Bu, sonsuza dek mutlu olacağımız ve soma tatillerine çıkacağımız mükemmel bir dünya görünse bile.
ataç ikon Cesur Yeni Dünya
kitaba 9 verdi
5 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

HARİKA
Yazar kitabın önsözünde kendi kalitesini açıkça belli ediyor. Önsöz kullandığı dilin yetkinliği de elverdiğince kendi anlatımı doğrultusunda yaşadığı dönemi güzel bir şekilde irdelemiş. Önsöz bana Amerika'nın Gizli Tarihi adlı belgeselini çağrıştırdı.

Yazar kendi oluşturduğu dünyasını kitabın ilk sayfalarında sade ve akıcı diliyle sizi yormadan anlatmış. İnsanları kategorileştirmek amaçlanmış, bu doğrultuda önceden belirlenmiş rollerini yerine getirmek için insanlar fabrika ortamında kuluçkadan çıkartılmış. Böylelikle sadece kategorilerin belirlendiği özellikleri barındıran standart, tektip toplum oluşturulmuş. Aşama aşama, en ince ayrıntılarıyla insanın nasıl üretildiğinde yetişkinliğine kadar hangi koşullar altında ne tür deneylerden geçirilerek topluma kazandırıldığını detaylıca anlatmış. O aşamaları okuduğumda oldukça şaşırdım, bende zaman kavramı kayboldu :). İster istemez Aldous Huxlex'in zekası karşısında şapka çıkartıyorsunuz...
Bir de soma kavramı var ki ( mutluluğun tabletler halinde sunulmuş hali) günümüzde de türevleri bulunan.... üzerinde bolca tartışılması gereken konu!

Üretilen insanların eğitim aşaması Klasik şartlanma esasına dayandırılmış. https://www.youtube.com/watch?v=kISEjxyar7k bu linki izlerseniz gözünüzde şema olarak belirecektir.

Bu dünya dışında -elverişsiz iklim, zayıf doğal kaynaklar nedeniyle uygarlaşma sağlanamayan yer- yetişen vahşinin bu yapay ortama götürülmesiyle başlayan serüvende kendinizi kitaba iyice kaptırıyorsunuz.

1984 ve henüz okumadığım BİZ kitabını sevmişseniz bu kitabı her türlü seveceğiniz aşikar. Keyifle okumanızı dilerim...
ataç ikon Cesur Yeni Dünya
kitaba 10 verdi
11 beğen · 8 yorum
Adem ŞEN (@ultradem)
Video çok ilginç ya.Merak ettim,bu çocuğun bu korkularını yenmesini de aynı yolla başarabilirler mi acaba? İncelemen de bir hayli merak uyandırıcı okuyasım geldi alayım listeme :)
25.08.15 beğen cevap
(@)
Kazançlı çıkarsın :) Olamaz, izleri kalır. Korku genel bir kavram ummadığın yerden davranışsal olarak patlak verebilir.
25.08.15 beğen cevap
Adem ŞEN (@ultradem)
Okuyunca göreceğiz onu :) Desene çocuk deneye kurban gitti, ömür boyu bir korkusu olacak.
25.08.15 beğen cevap
(@)
Küçük albert çok yaşamamış, beyinde su toplaması sonucu 7 yaşında ölmüş.
25.08.15 beğen cevap
Adem ŞEN (@ultradem)
Hadi ya,üzüldüm şimdi çokta tatlıydı kerata.
25.08.15 beğen cevap
(@)
:)
25.08.15 beğen cevap
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Pelin Hanım ben de listeme alıyorum:)inceleme için teşekkür ediyorum.
26.08.15 beğen cevap
(@)
Ne demek :) bu kitabı sizlere tanııtarak aracı oldum ya benden mutlusu yok...
26.08.15 beğen cevap

Cesur Yeni Dünya - S41

Mr. Foster Şişeden Alım Odası'nda kaldı. KŞM Müdürü ve öğrencileri en yakın asansöre binip beşinci kata çıktılar.
Müntekim Gıcırbey tarafından eklenmiştir.
seyda

seyda

@shedy57

Eğer farklıysan, yalnızlığa mahkum oluyorsun.
ataç ikon Cesur Yeni Dünya
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
22 beğen · 0 yorum
ayşenur

ayşenur

@ashley

*Eğer farklıysan, yalnızlığa mahkum oluyorsun. Yalnız olana acımasız davranıyorlar.
ataç ikon Cesur Yeni Dünya
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
16 beğen · 4 yorum
bir kitap sever (@birkitapsever)
Ben benim ve keşke ben olmasaydım.
05.01.19 beğen 1 cevap
grimalkin stone (@grimalkin)
"Mutluluğun bedelinin ödenmesi gerekir." En etkilendiğim cümlesi buydu sanırım benim de .
05.01.19 beğen 1 cevap
amour (@amour)
Eğer ki yalnız kaldığınıza inanıyorsanız, hayatta sizi güvendirip de güvencinizi boşa çıkaracak kimse kalmamış demektir. Bu nedenle, yalnızlığınıza çok fazla da üzülmeyin.
05.01.19 beğen 1 cevap
Emine Karakaya

Emine Karakaya

@eekrky

"..Sözcüklerin iyi olması yetmiyor; onları iyi bir amaç uğruna kullanmak gerekiyor."
ataç ikon Cesur Yeni Dünya
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
13 beğen · 0 yorum
E.D

E.D

@yabanci

Sözcüklerin iyi olması yetmiyor; onları iyi bir amaç uğruna kullanmak gerekiyor.
ataç ikon Cesur Yeni Dünya
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
12 beğen · 0 yorum
bir kitap sever

bir kitap sever

@birkitapsever

“İnsan mutluluk konusunu düşünmek zorunda olmasa,yaşam ne kadar eğlenceli olurdu.”
ataç ikon Cesur Yeni Dünya
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
12 beğen · 4 yorum
amour (@amour)
Bir bakmışsın Allah; Hiç ummadığın anda vermiş kalbine mutluluğu.
07.01.19 beğen 1 cevap
bir kitap sever (@birkitapsever)
Amin 🙏 çok emek harcadım inşallah birgün kalbimdeki olur
07.01.19 beğen cevap
328
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
149
KİTAP
Tüm Zamanların En İyi Kitapları
Hem okurların hem de yazarların büyük bir kısmı tarafından başarılı bulunmuş, kitap tavsiyesi istendiğinde akla ilk gelen, tü...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
429
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
DAVUT SEÇER

DAVUT SEÇER

@davut38ks

 paylaşım fotoğrafı
Ne sebeple olursa olsun hatanızın üzerinde kara kara düşünmeyin. Temizlenmenin yolu çamurda yuvarlanmak değildir.
ataç ikon Cesur Yeni Dünya
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
8 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Eduşka

Eduşka

@edaa

 paylaşım fotoğrafı
Uyku öncesi keyfim 💕

Bilmiyorum siz de farkettiniz mi ama , uyumadan önce kitap okumak kesinlikle çok sağlıklı bir uyku geçirmenize sebep oluyor ✌🏻

Hem uykuya hemen dalıyorsunuz , hem de kesintisiz bir uyku çekiyorsunuz.

Telefon Ve ya teknolojik aletlerden birini kullanıp uykuya geçerseniz dalmak gerçekten zor oluyor, Ve abuk sabuk rüyalarda bonusu 😂

Bunlar benim fark ettiğim tecrübe denilebilir , herkese keyifli okumalar 😊
ataç ikon Cesur Yeni Dünya
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
22 beğeni · 4 yorum beğen ikon
kbdmg (@kbdmg)
Bizim uykumuz böyle kolay gelmiyor. Çünkü bizim senin gibi PARAmız yok. Yani senin rahat uyuman kitapla değil, parayla alakalı eduşka kardeş.
19.02.19 beğen 4 cevap
grimalkin stone (@grimalkin)
Lakin Huxley demiş ya : " Rüyaların yapıldığı maddeden yapılmayız biz. Ve kabusların da..."
19.02.19 beğen 1 cevap
Mesut Ahmet YÖRÜK

Mesut Ahmet YÖRÜK

@mesutahmet

 paylaşım fotoğrafı
Hadi bakalım , 1984’ ten sonra nasıl bir etki yaratacak merak ediyorum
ataç ikon Cesur Yeni Dünya
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğeni · 0 yorum beğen ikon