up
ara

İnsanın Anlam Arayışı

İnsanın Anlam Arayışı Konusu ve Özeti

İnsanın Anlam Arayışı
İnsanın Anlam Arayışı kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Okuyan Us Yayınları
ISBN: 9786054054206
Sayfa: 170 sayfa Basım Tarihi: 2009
20. yüzyılın önde gelen psikiyatrlarından Viktor Frankl, otuzun üzerinde yabancı dile çevrilen ve bütün dünyada 12 milyondan fazla satan İnsanın Anlam Arayışı’nda, kurucusu olduğu logoterapinin ilkelerini, İkinci Dünya Savaşı sırasında bir toplama kampındaki deneyimleri eşliğinde anlatmaktadır.
Okurlar, Frankl’ın tasvir ettiği toplama kampının, dünyayı daha büyük bir hapishane olarak kavramamızı sağlayacak parlak bir metafora dönüştüğünü fark edecektir. Gasset, Heidegger ve Sartre’dan aşina olduğumuz düşünceler ışığında, varoluşun çetin koşullarında “anlam”ı keşfetmemize yardım edecek süreci anlatan Frankl, “İnsanı insan yapan nedir?” sorusuna da yanıt vermeye çalışıyor…

“Gerçekten ihtiyaç duyulan şey, yşama yönelik tutumumuzdaki temel bir değişmeydi. Yaşamdan ne beklediğimizin gerçekten önemli olmadığını, asıl önemli olan şeyin yaşamın bizden ne beklediği olduğunu öğrenmemiz ve dahası umutsuz insanlara öğretmemiz gerekiyordu. Yaşamın anlamı hakkında sorular sormayı bırakmamız, bunun yerine kendimizi yaşam tarafından her gün, her saat sorgulanan birileri olarak düşünmemiz gerekirdi. Yanıtımızın konuşma ya da meditasyondan değil, doğru eylemden ve doğru yaşam biçiminden oluşması gerekiyordu. Nihai anlamda yaşam, sorunlara doğru çözümler bulmak ve her birey için kesintisiz olarak koyduğu görevleri yerine getirme sorumluluğunu almak anlamına gelir.”
Mina

Mina

@minaa

Kitabın ilk bölümünde yazarın kalpleri dondurmayı başarabilecek anısıyla karşılaşıyoruz. Psikoloji tarihinde önde gelen isim olan Victor E. Frankl toplama kampına gidişini, orada bulunduğu süreç boyunca yaşadıklarını, insanların davranışlarını ve özgür kaldığında ise ne gibi zorluklarla karşılaştığını anlatıyor. Bu kitabı diğer romanlardan farklı kılan en önemli özelliklerinden biri anlattığı olayları “psikiyatr” gözüyle ele alıyor. Birçok psikolojik tahlile yer veriyor. Ancak büyüleyici ve uzun süre etkisini kaybettirmeyen bu anı, kitapta sadece bir dekor!

Bu kitabın anlatmak istediği şey değil!

Bu anlattığı anıyla beraber “logoterapiyi” nasıl geliştirdiğini, terapinin esaslarını, diğer terapi yöntemleri arasında farklılıklarını anlatıyor ve işte kitabın asıl göstermek istediği şey bu.

Yazar toplama kampında oldukça zor dönemler, büyük acılar çekiyor ancak kitapta da söylediği gibi onun çektiği bu acılar çok sağlam ve diğer insanların hayatlarını değiştirecek terapinin gelişmesine neden oluyor. Yani aslında yazar yaşadığı acıları anlamlı kılıyor.

Kitabı okurken Logoterapinin ne olduğunu öğrenirken hayatı da sorguluyorsunuz. Diğer varoluşçular gibi olaylara kötümser bakmayan Frankl, acılara bile anlam arayarak bakmamızı sağlayabiliyor. İçinize sıkıntılar girmiyor, bıkmıyorsunuz. Hatta gerçekten acılarla barıştırabilmeyi vaat ediyor.

Özetlersem hayatındaki acılarla, mutluluklarla anlam arayan kişileri hedef alıyor kitabımız. Bu kişilere Logoterapiyi tanıtıyor. İnsanların problemlerine Logoterapi yöntemiyle yaklaşıyor. Herkese tavsiye edebileceğim bir kitap değil. Dediğim gibi bence sadece “anlam sorgulayan” insanlar bu kitaptan maksimum fayda sağlayabilirler. Keyifli okumalar dilerim.
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

kitap adı itibaryle ve logoterapi sözünü duyduğum anda okumak için can atmıştım.acaba diğer psikoljı kıtaplarında farkı ney?diye düşünmüştüm.yazarın kendı hayatından,kendı mücadelelerınden yola çıkarak başladığı kitap. üzerınde çok ca düşünülecek boyutda değildi bence.konu evrensellıkten(dunyada kı her ınsanın ruhuna her yaşama hitap etmesı bak9ımından) zıyade bireysel olarak ıyı olmuş dedım.bu kitabın içersınde kendını bulmak,yada kendıne yakın hissetmek hususunda yeterınce donanımlı bulmadım.bu tarz kıtaplara başlayanların ilk bu kıtapla başlamaması gerek.çünkü psıkolojı,doktorların perhiz ettiği yemekler listesınde bunyeye en zararlı şeylerın adıdır.daha yumuşaktan başlayıp,orta derecenın altında olan bu kıtapla devam edılmeli.okunmasa ınsan ne kaybeder bence hiçbir şey kaybetmez.dığer kıtapları okuduktan sonra ıse bu kıtaptan farklı bır şey cık(a)madığını görecektır.
yahıdı oluşu ve yahudilerın çektiği acıları örnekler vererk çözum yolları sunmaya calışsa da ana gayenın yahudiliğin madur edebıyatının bır göstergesı olduğu eser.denk gelırse okunmalı,okumak ıcın gayret gösterılmemeli dıyebıleceğim bır eser.
ataç ikon İnsanın Anlam Arayışı
kitaba 10 verdi
3 yorum
Arzu Kuru (@arzukuru)
Varoluşçu terapiyi okursanız eminim ki kitap daha mantıklı ve kaliteli gelicektir bunu da görüceksiniz eminim ki..Kitap Victor Frankle nin yaşadıklarından yola çıkarak bir zaman sonra acılarına katlanması ve acılarına anlam katmasıyla bence çokta kaliteli bir hale bürünüyor biraz da bu açıdan kitaba bakıp yorumlayın.
23.11.15 beğen cevap
haydar (@haydar885)
bende zaten tam o dediğiniz acıdan baktım arzu hanım.varolşu felsefenın düşüncelerıne vakıfım.burada varoluşculuktan zıyade yaşadıklarından anlam çıkarma cabasının varoluşun temasına uymadığını gördum.acılara anlam katması konusunda haklısınız.lakin yeterınce tatmın edıcı anlamlar yoktu.yazarın bahsettiği,anlatmaya çalıştığı ınsanları,kitleyi çok basıt gördüğünü düşündüm.acılardan anlam çıkarma konusunda yetersız bır kıtaptı.
23.11.15 beğen cevap
Arzu Kuru (@arzukuru)
Sizce toplumla da alakalıl bir durum mu ? Belki size yetersiz geldi onların toplumu ve yaşayışı,zihniyetleri yaşadıklarını daha da dramatize etmiş olabilir mi biz kendi bakış açımızla en azından siz desem daha doğru olur sanırım baktığımız için mi yetersiz görüyoruz ?
29.11.15 beğen cevap
Nurilla

Nurilla

@nurilla

Kitapla ile ilgili incelememi kitaptan bir alıntıyla yapmak istiyorum; "Çıplaklığımızı iliklerimizde duyumsamıştık: Artık çıplak vücutlarımızdan başka gerçekten hiçbir şeyimiz kalmamıştı; tüyümüz bile yoktu; sahip olduğumuz tek şey, kelimenin tam anlamıyla çıplak var oluşumuzdu."
İnsanın aslında ne kadar çıplak bir varlık olduğunu ve bu çıplaklık içinde üzerimize örttüğümüz nice şık ve güzel insan elbiselerinin aslında birer paçavradan ibaret olduğunu, gerçekte her ne koşulda olursa olsun,ölüme dahi bir soluk uzağında olsak bile tüm giydiğimiz bu "elbiseleri" bir kenara bırakıp kendi varoluşumuzun vücut hatlarını seyretme fırsatı veren bir kitap. Oldukça etkileyici ve insana kendine sorması gerektiği bir takım sorular olduğu konusunda insanı sarsan bir kitap.
Kitapla birlikte 32 dk lık Nuit et brouillard- Gece ve Sis (1955) belgeseli izlenirse gerçekten yazarın ne yaşadığını kitapta yaşamanıza rağmen gözlerinizle görmenizi sağlar.
Şimdiden iyi okumalar...
0 yorum
Ayşe Murakami

Ayşe Murakami

@aysemurakami

Logoterapi'nin kurucusu Victor Frankl, kitabın birinci bölümünde logoterapinin oluşmasına neden olan Nazi kampı deneyimlerini, ikinci bölümde ise Logoterapinin esaslarını anlaşılır bir dille anlatıyor.

Kitap der ki(ve logoterapi der ki): İnsanın hayatının anlamı kendisine uğrunda yaşayacak bir anlam - amaç bulmasıdır. Bu aile ve sosyal hayattaki roller de olabilir( annelik, evlat olma durumu, kardeşlik, arkadaşlık) veya iş, uğraş olabilir. Bütün bu amaçlar yüceltilir ve böylece hayat yaşamaya değer bulunur, anlamı olur.

Kısa bir kitap, ilgi duyanlar, psikoloji- psikolojik danışmanlık öğrencileri ve mezunları okuyabilir ve kolayca anlayabilir. Kişisel olarak ya da mesleki olarak faydalanılabilir.
0 yorum
Melih

Melih

@melihh

İnsanın Anlam Arayışı kitabında Frankl, insanın biricikliğini ve hayatın sonluluğunu vurgulamıştır. Frankl, varolmamızın sonluluğu ve ölümün kesinliğinin hayata anlam kattığını araştırmıştır. Hayatın sonu olmasaydı, zaman sonsuza dek süreceği için hayatımızı sadece hoşlandığımız şeyleri yaparak geçirirdik.
Frankl , üç önemli insan özelliğinin dinsellik, özgürlük ve sorumluluk olduğunu belirtmiştir. Dinselliğin onun bakış açısında dini bir alt yapısı yoktur. Bunun yerine insanın biricikliğini tanımlar-ruh, felsefe ve zihin. Frankl, insanların kendi kendilerine neden var oldukları, hayattan ne istedikleri ve hayatın anlamının ne olduğu ile ilgili sorular sormasını önerir.
ataç ikon İnsanın Anlam Arayışı
kitaba 10 verdi
0 yorum

İnsanın Anlam Arayışı - S41

Yirmi dört saatlik kamp yaşamının en can sıkıcı yanı, henüz gece olan bir zamanda, keskin düdük seslerinin, bizi derin uykumuzdan ve düşlerimizdeki özlemlerden acımasızca koparıp aldığı kalkış saatiydi. Kalktıktan sonra, ödemden ötürü şişkinleşen ayaklarımızı güç bela sığdırdığımız ıslak ayakkabılarımızla cebelleşiyorduk. Bunu, ayakkabı bağlarının yerine kullanılan tellerle uğraşmak gibi küçük küçük sorunlarla ilgili her zamanki söylenmeler izliyordu. Bir keresinde, cesur ve onurlu birisi olarak tanıdığım bir tutuklunun, ayakkabılarının giyilmeyecek kadar çekmesi nedeniyle sonunda karda yalınayak yürümek zorunda kaldığı için çocuk gibi ağladığını duydum. Bu can sıkıntısı anlarda bir avuntu kırıntısı buluyordum: Cebimden çıkardığım küçük bir ekmek parçasını kendimden geçercesine bir hazla çiğniyordum.
Nurilla tarafından eklenmiştir.
Recep

Recep

@okuryzr

İnsanı en çok yaralayan şey (ki bu hem yetişkinler hem de cezalandırılan çocuklar için geçerlidir) fiziksel acı değil, haksızlığın, mantıksızlığın verdiği ruhsal ıstıraptır.
ataç ikon İnsanın Anlam Arayışı
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
EL_NINO

EL_NINO

@elnino

Eğer acıdan kaçınılabiliyorsa, yapılacak anlamlı şey nedenini ortadan kaldırmaktır, çünkü gereksiz yere acı çekmek, kahramanca değil, mazoşistçe bir durumdur.
(159)
ataç ikon İnsanın Anlam Arayışı
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
KEVOK

KEVOK

@elifaydogan

Beni öldürmeyen şey beni daha da güçlü kılar
Nietzsche
ataç ikon İnsanın Anlam Arayışı
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
EL_NINO

EL_NINO

@elnino

... mutluluk aranmaz; ortaya çıkması gerekir.İnsanın, "mutlu olmak" için bir nedeni olmalıdır.Bu neden bulunduktan sonra mutluluk otomatik olarak gelir.Gördüğümüz gibi insan, mutluluk arayışında değildir, belli bir durumda yapısal ve uykuda olan potansiyel anlamı gerçekleştirmek yoluyla mutlu olmak için neden aramaktadır.
(150)
ataç ikon İnsanın Anlam Arayışı
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
oğuzer küçük

oğuzer küçük

@ouzadana

İnsanın, '' her şeyden yoksun kalmış yaşamından başka kaybedecek hiçbir şeyi olmadığını '' ansızın kavradığı an neler yaptığını görür.
ataç ikon İnsanın Anlam Arayışı
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
7
KİTAP
Psikoloji Bilimi Hakkında Yazılmış En İyi Kitaplar
Psikoloji, psikologlar, psikolojik rahatsızlıklar ve araştırmalar üzerine psikoloji bilimi ile ilgili kişilerin ve öğrenciler...
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
betül akbulut

betül akbulut

@betulakbulut129

 paylaşım fotoğrafı
Bazen insanın yaşadıklarının bir anlamı vardır.Yaşananlar boşa değildir ve varoluşumuzun anlamı yaşamdaki zorluklardır bazen.Avusturyalı Psikiyatrist Victor Frankl bu kitabında tam da bunu anlatıyor.Toplama kamplarında geçen günlerini,oradaki psikolojik savaşları çok güzel bir dille okurlarına sunuyor.Herkesin okuması,anlaması gereken bir kitap
ataç ikon İnsanın Anlam Arayışı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Yase..✏️

Yase..✏️

@yase

 paylaşım fotoğrafı
Pazar günü nevrozundan merhabalar :)

"Örneğin," pazar günü nevrozu" nu yani hafta içinin yoğun işlerinin telaşından sıyrılan ve kendi içlerindeki boşluk belirginleştiği zaman yaşamlarının içerikten yoksun olduğunun farkına varan insanların yaşadığı tatil depresyonunu ele alalım. Birçok intihar olayı, bu varoluşsal boşluğa bağlanabilir. Depresyon, saldırganlık, uyuşturucu vb. alışkanlığı gibi bu türden yaygın olguları, bunların altında yatan varoluşsal boşluğu kavrayamadığımız sürece anlayamayız."
ataç ikon İnsanın Anlam Arayışı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Yase..✏️

Yase..✏️

@yase

 paylaşım fotoğrafı
,,,,,,,,,,,,,,,,
ataç ikon İnsanın Anlam Arayışı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Okuyan us

Okuyan us

@gamzeugur

 paylaşım fotoğrafı
İnsanı insan yapan nedir?
ataç ikon İnsanın Anlam Arayışı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 yorum
Müşkülpesentt (@muskulpesenty)
Ben sevgi derim o olmadan bi hiçim
09.12.17 beğen 2 cevap
Betül Zeyrek (@betulzeyrek)
Bu kitabı cok aradım am bulamıyorum siz nerden temin ettiniz acaba
09.12.17 beğen cevap
SepuLtura (@sepultura07)
Fıtrat
09.12.17 beğen cevap