up
ara
‹ Tüm İnsanın Anlam Arayışı İncelemeleri

İnsanın Anlam Arayışı Kitap İncelemeleri

Mina

Mina

@minaa

Kitabın ilk bölümünde yazarın kalpleri dondurmayı başarabilecek anısıyla karşılaşıyoruz. Psikoloji tarihinde önde gelen isim olan Victor E. Frankl toplama kampına gidişini, orada bulunduğu süreç boyunca yaşadıklarını, insanların davranışlarını ve özgür kaldığında ise ne gibi zorluklarla karşılaştığını anlatıyor. Bu kitabı diğer romanlardan farklı kılan en önemli özelliklerinden biri anlattığı olayları “psikiyatr” gözüyle ele alıyor. Birçok psikolojik tahlile yer veriyor. Ancak büyüleyici ve uzun süre etkisini kaybettirmeyen bu anı, kitapta sadece bir dekor!

Bu kitabın anlatmak istediği şey değil!

Bu anlattığı anıyla beraber “logoterapiyi” nasıl geliştirdiğini, terapinin esaslarını, diğer terapi yöntemleri arasında farklılıklarını anlatıyor ve işte kitabın asıl göstermek istediği şey bu.

Yazar toplama kampında oldukça zor dönemler, büyük acılar çekiyor ancak kitapta da söylediği gibi onun çektiği bu acılar çok sağlam ve diğer insanların hayatlarını değiştirecek terapinin gelişmesine neden oluyor. Yani aslında yazar yaşadığı acıları anlamlı kılıyor.

Kitabı okurken Logoterapinin ne olduğunu öğrenirken hayatı da sorguluyorsunuz. Diğer varoluşçular gibi olaylara kötümser bakmayan Frankl, acılara bile anlam arayarak bakmamızı sağlayabiliyor. İçinize sıkıntılar girmiyor, bıkmıyorsunuz. Hatta gerçekten acılarla barıştırabilmeyi vaat ediyor.

Özetlersem hayatındaki acılarla, mutluluklarla anlam arayan kişileri hedef alıyor kitabımız. Bu kişilere Logoterapiyi tanıtıyor. İnsanların problemlerine Logoterapi yöntemiyle yaklaşıyor. Herkese tavsiye edebileceğim bir kitap değil. Dediğim gibi bence sadece “anlam sorgulayan” insanlar bu kitaptan maksimum fayda sağlayabilirler. Keyifli okumalar dilerim.
5 beğen · 0 yorum