up
ara

Hayatın Kaynağı Kitap İncelemeleri

Red Red

Red Red

@khaos

Kendini gerçekleştirme cesareti elinden alınmış ve buna rağmen köleleştirilmiş özgürlüğüne şükran duyan, üzerindeki bu rezil işgalin farkında bile olmayan insanlığa, karanlıkta açılmış aydınlık bir kapıdır; 'The Fountainhead'... Herkesin içinde bir yerde olan o şüpheci ve egoist sesin, toplum yararına masallarıyla duyulamayacak hale nasıl getirildiğini, kişiliksiz bireylerin nasıl üretildiğini anlatan bu kitabın her okur tarafından muhakkak okunması ve yeter seviyede idrak edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Kitap dört ana bölümden, dört ayrı davranış ve varoluş biçiminin insan hüviyetinde cisimleşmesinden oluşmaktadır. Bunlardan ilk üçünü, yeryüzünü ne yazık ki baştan sona kuşatmış olarak görürüz. Bunlar, zevahirde yaşayan lakin gerçekte ölü olan nesnelerdir; kendi benliği olmayan insanlar. Birinci bölümün ölü nesnesi, kendi yararına en kutsal değerlerini bile hayâsızca gözden çıkarabilen, ruhunu satmak hususunda bir an bile tereddüt etmeyen, dünyanın en aşağılık insanı da olsa önemli değil, yeter ki toplum nazarında bir itibar, bir ağarlık kazanmış olsun, toplumun şekillendirdiği insan modeli Peter Keating ile hayat bulmuştur. İkinci insan tipi ise, bu kişiliksiz yığınların zaaflarını kolaçan ederek onları fetheden, kanlarından ve kırılgan hayallerinden beslenen, arzularından istifade eden, vasatlığı pompalayan, böyle büyüyen, kendi fikirlerini onların fikirleri yapan, toplumu şekillendiren, krallığını asalak olmasına borçlu olan Toohey’dir. Üçüncü yaşamın ölü nesnesi ise Gail’dir. Şekillendirilen ve şekillendiren arasında şekillenen ikiyüzlü bir imparator! Her şeyin farkında olan, tüm kokuşmuşluğu gören; ruhlarını satıp geçinenlerle bu ruhları alıp şekillendirenler arasında aracı olan, komisyoncu bir imparator! İyilik, fedakârlık, hayırseverlik, diğerkâmlık adına yapılan sömürüyü kendi çıkarına kullanan, kimin canı ne duymak istiyorsa onu duyuran, ne görmek istiyorsa onu gösteren tutsak bir gazete; Gail. Ve Roark! Tüm ölü nesnelerin arasında yaşayan bir anıt! Her şeyden ve herkesten bağımsız, ne oyuncak olmaya gelmiştir dünyaya ne de oyuncaklarla oynamaya. Ne yönetmek ister ne de yönetilmek. O ateşi keşfedendir ve keşfettiği ateşte yakılan. O tekerleği icat edendir ve icat ettiği tekerleğin altında boynu kırılan. Benliği elinden alınmışların kurşunları önünde, kendi benliğini oluşturan çelik yelektir. Kurşun işlemez. O, içimizdeki yaratıcı güçtür. Eğilip bükülemez. Geride ayak izi bırakmış her ölümsüz isme selam olsun.
ataç ikon Hayatın Kaynağı
8.9 (60 oy)
13 yorum
Eseflal (@eseflal)
A. selam 😅 şaka şaka 😅😂 o güzel paylaşımdan sonra güzel bir inceleme olmuş, kalemine sağlık. 😇 Şu içimizdeki yaratıcı gücü gerçekten merak ettim 🤔😇
08.09.18 beğen 2 cevap
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Güzel inceleme olmuş. Emeğinize sağlık
08.09.18 beğen 1 cevap
kader.cmln (@naturmort)
Emeğinize sağlık kitabın hakkını veren bir inceleme ☘
08.09.18 beğen 1 cevap
Cahil Cühelâ (@cahilcuhela)
Aleyküm selam.. İnceleme o kadar güzel olmuş ki gerçekten merak ettim. Kaleminize sağlık
08.09.18 beğen 1 cevap
Emine 🍁 (@solukbirgolge)
İncelemeniz beni bu kitabı okumam konusunda aşırı derecede isteklendirdi teşekkürler bunun için. Mesaj kutunuz kapalı olduğu için yazamadım ama sormak istediğim bikac şey olacak size nasıl iletişim kurabilirim acaba ?
14.10.18 beğen 1 cevap
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Karşı düşüncedeki insanlara her geçen gün yenilerinin eklendiği bir ortamda, “kendi” düşüncelerini ve fikirlerini uygulamaktan geri durmayan, cesur ve gözüpek bir insanın yaşamını konu alan romandır Hayatın Kaynağı.

Farklı kişilerin yapmış olduğu eserlerin birbirinden izler taşıması ve hatta birçoğunun taklit olması değil de, farklı fikirleri olan birinin “yanlış” kabul edildiği bir dünyada, kendi düşünceleri doğrultusunda, özgürce kendini ifade eden ve “doğru” bildiği yoldan hiç bir surette şaşmayan bir insan...Diğer yanda, çevreden kopyaladıklarını kendine aitmiş gibi övünerek sergileyenler...Hatta öyle ki, “kendi düşüncem” diyerek tanımladıklarının, farklı olmasından duydukları korkudan dolayı sürekli diğerleriyle kontrol etme ihtiyacı hissederler. Çünkü onlara göre, başkaları tarafından onaylanmak çok önemlidir. Diğerlerinin “sıradanlıkları ve korkularının” yerini, “özgürlük ve cesaretin” aldığı insanın gücünü oluşturan şeylerden belki de en önemlisidir o işi, ruhunu tam olarak vererek yapmak.

Dürüstlüğüne, sadeliğine, sıradışılığına, özgürlüğüne, hayran olurken, çevresindekilerin her bir olayda belirginleşen vicdani çöküşlerine tanık olacağınız bir kurgu...Okurken yaşatıyor insana. Bir bölüm bitiyor, sonra bir sonrakini okuma isteği, sonra bir sonraki derken bir bakıyorsunuz ki, 925 sayfalık kitap bitiveriyor. “Olmaz öyle şey!” demeyin lütfen. Okursanız, hak vereceğinizi düşünüyorum. Keyifli okumalar dilerim.
ataç ikon Hayatın Kaynağı
8.9 (60 oy)
2 yorum
BUKALEMUNUS (@karacurin)
Çok güzel bir eser.
12.08.18 beğen 2 cevap
Bir insanın böyle düşünceler üretip, bunu da mükemmel bir kurguyla anlatması karşısında saygı duyulur sadece. Anlatılıp özetlenecek bir şey değil. Kitabın düşüncelerini, sözlerini kitabın kelimeleriyle duymanız lazım. İnceleme / eleştiri falan, hepsini boş verin. Alın ve okuyun. Enleriniz arasına girecek bir kitap. Tavsiye ederim.
ataç ikon Hayatın Kaynağı
8.9 (60 oy)
0 yorum
ayse gülce

ayse gülce

@aysegulce

1942 yılında yazılmış olmasına rağmen özellikle son aylarda ( sanırım Sinan Çetin'in yazdığı önsözden sonra) piyasada yok satan kitap..bir arkadaşımın tavsiyesiyle okuduğum ve keşke iş hayatımın başlangıcında okusaydım diyerek hayıflandığım kitaptır aynı zamanda..kitapta idealist olmanın, doğrularından taviz vermeden birey olmanın önemini roman kahramanı Howard Roark'la birlikte okumuyor yaşıyorsunuz..sınıf arkadaşı olan iki kahramandan birinin düzenin adamı olarak başlangıçta başarılı ve parlak bir hayatı omasını, diğerinin doğrularından taviz vermediği, eğilip bükülmediği için binbir türlü haksızlık ve zorluklarla mücadele etmesini soluksuz takip ederken, doğrunun eninde sonunda kazandığını görerek kitabı mutlu bitiriyorsunuz..baskıcı toplumun şekillendirdiği bireylerden oluşan bizim gibi toplumlarda bu kitap mutlaka okunmalı, okutulmalı.. özellikle iş hayatına yeni atılacak olan kişilere şiddetle tavsiye olunur..
ataç ikon Hayatın Kaynağı
8.9 (60 oy)
0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Sonunda 974 sayfa ve 6 punto, cep kitap formunda yazılmış ama cebe sığmayan "Ayn Rand'ın yazdığı Hayatın Kaynağı"nı bitirebildim.

Zaman zaman hep düşünmüşüzdür: “Acaba doğru bildiğimi mi yapsam, yoksa benden bekleneni mi?” Ben de dahil ezici çoğunluğumuz bizden bekleneni yapmıştır. Bu nedenle hem biz, hem de bizden beklentisi olanlar mutlu olmuştur veya mutlu olduğunu sanmışızdır. Ama tarihe baktığımızda topluma yön veren veya çağ atlamaya sebep olanlar bizim gibi düşünenler değil, bizim toplum dışı, garip ya da sıra dışı yani aykırı kişi olarak adlandırdıklarımızdır. Bu kitabı okuduğumda Howard Roark’a hem kızdım, hem imrendim, hem de kendimi suçladım. Ama şu bir gerçek ki, herkes Howard Roark olamaz. Hepimizin çevreden, eğitimden ve aileden gelen kalıplanmışlıklarımız var. Bunun dışına çıkmayı maalesef pek çoğumuz göze alamaz. Ya da kalıba uygun davranmanın verdiği ödüller ve rahatlık bizi bundan alıkoyar.

Hayatın Kaynaği Ayn Rand’ın 1943 yılında kaleme aldığı ve 1920-30’ların New York’unda gökdelenlerin yapılma aşamasında geçen olayları anlatan romanıdır. Fountainhead olan kitabın orijinal ismi Rand’in “ insanın egosu ilerleyişinin kaynağıdır” cümlesinden gelmektedir. Hayatın kaynağı Howard Roark adındaki idealist genç bir mimarın hayatını incelemektedir. Kendisi, bina dizaynında hüküm süren zevklere sırf çıkarı için boyun eğip, artistik ve kişisel görüşünde uzlaşmaya varmaktansa, karmaşıklık içerisinde çabalayıp kendi doğrusu için savaşmayı göze almıştır.

Kitabın kahramanı Howard Roark’un kendi doğrularını kabul ettirmedeki sıkıntıların benzerini Ayn Rand da kitabını yayınlatana kadar yaşamıştır. Kitap 12 yayımcı tarafından reddedilmiş ve sonunda genç editör Bobbs- Merrill Şirketinin baş ofise dayatması sonucu yayımlanabilmiştir. Genç editörün şu şekilde bir dayatmada bulunduğu bilinir : “Eğer bu size göre bir kitap değilse, ben de o zaman size göre bir editör değilim.” Tüm olumsuz eleştirilere rağman kitap 1000’lerce insan tarafından okunmuştur.
Bizde geçtiğimiz yıl popüler olan “Azra Kohen’in yazdığı Fi, Çi ve Pi adlı seri” ye de ilham vermiş, aynı temayı işleyen bir eser Hayatın Kaynağı…

Kitabın ana fikri aşağıdaki alıntıda gizlidir:
Kolektif beyin diye bir şey yoktur. Kolektif düşünce diye bir şey de yoktur. Bir grup insanın vardığı anlaşma, ya bir uzlaşma, ödün verme sürecidir, ya da birçok bireysel düşüncelerin bir ortalamasıdır. İkincil önem taşıyan bir şeydir. Birincil eylem.. yani mantık yürütme süreci... bir tek kişinin tek başına yapması gereken bir şeydir. Yemekleri bir sürü insana paylaştırabiliriz. Ama kolektif bir midede sindiremeyiz. Hiç kimse kendi ciğerlerini, başkasının yerine solumak için kullanamaz. Hiç kimse kendi beynini, başka birinin yerine düşünmek için de kullanamaz. Vücudun ve ruhun bütün işlevleri bireysel ve özeldir. Paylaşılamazlar ve devredilemezler."

Bir arkadaşımın israrla okumamı tavsiye etmesiyle alıp okuduğum Hayatın Kaynağı gerçekten okunmayı hak eden bir roman. Daha önce neden okumadığıma hayıflandım gerçekten. Bence bütün gençlere ve üniversitelilere okunması tavsiye edilmeli.
ataç ikon Hayatın Kaynağı
8.9 (60 oy)
0 yorum
Hasan Ali Özyörük

Hasan Ali Özyörük

@hasanaliozyoruk

Bu kitap benim için tam anlamıyla anlatılmaz yaşanır bir deneyim oldu. Hızımı alamayıp okuduktan bir süre sonra İngilizce versiyonu da okudum. Birey olmanın ne demek olduğunu ve önemini Ayn Rand'dan daha iyi ifade eden bir yazarla tanışma fırsatım olmadı bu zamana kadar. Toplum baskısı, insanların tercihlerini zorla yönlendirme hevesi ve insanların dilediklerini, içlerinden gelenleri yapmalarına engel olma amacındaki özgür düşünce düşmanlarının fiilleri çok net ve akıcı bir dille ifade edilmiştir bu kitapta. Bir solukta okunan bir kitaptır. En önemlisi hakkını vererek okuduğunuzda size kazandıracağı farkındalıktır. Bu kitap ülkemizde ne kadar çok eve girerse o kadar faydası olacak bir eserdir. Bu kitabın belki de dünya üzerinde en çok yardım edeceği ülke bizim ülkemizdir. Zira bizim toplumumuzda birey olmak zordur ve zavallı bir şekilde egoistlik olarak görülür. Kitaptaki ana karakterin yüksek basınç altında verdiği mücadele gerçekten okunmaya değer ve ilham vericidir...
ataç ikon Hayatın Kaynağı
8.9 (60 oy)
6 yorum
bilge altınay (@bilgealtinay)
bakış açısını değiştiren müthiş bir kitap gerçekten
04.08.15 beğen cevap
çiğdem çilci (@cigdemcilci)
ben de okumayı dusunuyorum, yorumlarınız yol gosterici epey hasan bey
05.08.15 beğen cevap
çiğdem çilci (@cigdemcilci)
okudugunuz diger kitapları da yorumlayın lutfen
05.08.15 beğen cevap
Ergün Çil (@erguncil)
Yorumunuza katılıyorum ama ülkemizde 975 sayfa bir kitabı okumayı göze alabilecek kaç kişi vardır sizce. Okuma özürlü olduğumuzu sanırım biliyorsunuzdur.
29.11.15 beğen cevap
Hasan Ali Özyörük (@hasanaliozyoruk)
Çok haklısınız. Yine de tavsiye etmeye değer çünkü kitabı okumaya başlayınca alıp götürüyor. En azından okumayı denesinler, bu bile faydalı olacaktır diye düşünüyorum.
02.12.15 beğen cevap
Murat Berksoy

Murat Berksoy

@muratberksoy

Hani bazı kitaplar vardır; biraz unutmayı, biraz da yılların değiştirdiği sizin nasıl bulacağı merakının oluşmasını bekleyerek kitaplığın en görünen kısmına koyarsınız onları. Aradan yıllar geçtikten sonra tekrar elinize alıp okursunuz ve genelde hala seviyor olduğunuzu fark edersiniz. Öyle bir kitap işte bu!
ataç ikon Hayatın Kaynağı
8.9 (60 oy)
0 yorum
Çiğdem Yurt

Çiğdem Yurt

@cigdemyurt5hotmailcom

Okuduğum en kalın kitaptı.Hem bir çırpıda bitirme isteğim, hem de içime sindirmek için tekrar tekrar okuduğum satırlar.. Mimar Howard Roark... nasılda hayatının orta yerinde buldum kendimi binaları gibiydi duruşu. Ne yapıyor bu adam dediğimde iyi ki yapmışsın dedirtti bana.. var olmak için tek ışığı kendi egosuydu. Okumak gerek..
ataç ikon Hayatın Kaynağı
8.9 (60 oy)
0 yorum