up
ara

Ayaklı Bela

Beautiful -2 - Walking Disaster (Beautiful #2)

Ayaklı Bela Konusu ve Özeti

Ayaklı Bela
Tatlı Yangın kitabının da yazarı Jamie McGuire tarafından kaleme alınan Ayaklı Bela kitabı Roman (Çeviri), Aşk türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yabancı Yayınları yayınevinden 2012 yılında 9786056370861 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Ayaklı Bela isimli kitap 472 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Boran Evren çevirmiştir. Kitap Okuduğum En Güzel Kitap listesinde de yeralmaktadır. Ayaklı Bela kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Boran Evren
Yayınevi: Yabancı Yayınları
ISBN: 9786056370861
Sayfa: 472 sayfa Basım Tarihi: 2012
Aşıksan başın belada!

Abby Abernathy; geçmişini unutmak için kalkıp uzak bir şehre okumaya gelen, temkinli, kendi hâlinde bir kız. Travis Maddox; hayatını dövüşerek kazanan ve aşka inanmadığı için tek gecelik ilişkilerle avunan bir erkek. Aşk ve bela birbirine hiç bu kadar yakışmadı...

Travis annesinden hayatla ilgili iki şey öğrendi: Aşkı bul. Ve onun için ölümüne mücadele et.

Bu hikâyeyi biliyorum demeden önce bir kez daha düşünün. Her aşk hikâyesinde iki taraf vardır: Esas oğlan ve esas kız. Tatlı
Bela'da esas kızı dinledik; peki ya, esas oğlan?

Bir erkeğin aşkı için verdiği mücadeleyi kendi ağzından tüm içtenliğiyle dinlemeye hazır olun...

Jamie McGuire Tatlı Bela romanı ile bir anda herkesi kendine hayran bırakmıştı. Uzun süre çok satanlar listesinde yer alan ve büyük beğeni toplayan kitap geçmişinden kaçan ve uzak bir şehre öğrenci olarak gelen masum bir kız ile tek gecelik aşklar ile yaşayan kavgacı ve asi bir erkeğin aşk hikayesini anlatıyordu.

Herkes kitabın seri haline gelmesi ve hikayenin devamını beklerken Jamie McGuire farklı bir yol çizdi ve aynı hikayeyi bu kez Ayaklı Bela romanı ile anlattı. Fakat arada büyük bir fark var. İlk kitapta hikaye genç kız Abby’nin gözünden anlatılıyordu. Ayaklı Bela kitabında ise bu kez hikaye asi erkek Travis’in gözünden anlatılıyor.

Aslında bu bir çok okuyucu da hayal kırıklığı yarattı. Konuşmaların aynı olması nedeni ile ilk kitabı okuyanlar için bir çok gereksiz sayfanın olması bunun başlıca nedeniydi. Bunun dışında Travis’in iç dünyasını daha iyi anlatması diğer kitaptan en büyük farktı. Fakat bu bir çok okur için yeterli olmadığını söyleyebiliriz.
Jamie McGuire'nın Beautiful Serisinin ikinci kitabı Ayaklı Bela kitabı ilk roman Tatlı Bela ile olay ları ve kurgusu aynı idi..İlk kitap da olaylar Abby Abernathy gözünden anlatılıyordu..Travis Maddox'un duygu ve düşüncelerine yazar yer vermemişti..Tıpkı Gray serisindeki gibi..Ben bu tip anlatıma pek ısınamadım sevemedim..Birden olaylar birincil şahıs tarafından da anlatıldığında da sevmiyorum olayları..Kitabı çok sevemediysem giremiyorum olaylara bu da benim zayıf yönüm olsa gerek..

Fakat ikinci kitabı daha başarılı buldum.Gerek anlatım gerek çevri daha iyi idi..İlk romandan daha duygusal idi..Olayları Travis'in yönünden okumak daha zevkli idi..Ama yine de bence bu hikaye tek kitap halinde ikilinin bakış açılarından verilse daha iyi olurdu..Yazar burada sanırım işin maddi yönünü düşünerek ikinci kitabı yazmış ve modaya uymuş..

Romanda en beğendiğim bölüm Travis'in annesini çok küçükken kaybettiği andaki ruh durumunu yansıttığı sahne idi..Romanın en can alıcı ve duygusal sahnesi bu sahne idi bence..Okurken çok duygulandım..Ufacık bir çocuğun ağabeyleri ve kardeşleri ile annelerini kaybettikleri sahne acılarını,duygularını ve babalarının bulunduğu durumu yazar çok iyi yansıtmıştı..

Tatlı Bela'yı ilk okuduğumda bu türün bana göre olmadığını (New Adults ) belirtmiştim..Düşüncem iyice pekişti..Buradaki aşk her ne kadar güzel de olsa saplantılı idi..Bence...Aşkı çok güzel hissettiriyorsa da bu iki gencin birbirlerini bu kadar hırpalamaları beni sinir etti..Bazı yerlerde Travis bazı yerlerde Abby'ye müthiş sinirlendim..Yine de sona doğru iyi toparladı..

Romanın sonunda sürpriz bir son vardı..Orasını da seveceksiniz..Romanın başına ve sonuna yazar ekleme yaparak kurguyu biraz daha toparlayarak ikinci romanı yazmış..Bir daha okur muyum? Hayır...Ama gençler bu romana bayılacaklar..Ondan eminim...
Çünkü bu roman gençleri romanı...

http://hulyami.blogspot.com/2013/08/ayaykl-bela-jamie-
ataç ikon Ayaklı Bela
kitaba 6 verdi
0 yorum
Masuminciler

Masuminciler

@masuminciler

Öncelikle okumak isteyenlere önce Tatlı Bela'yı okumaları gerektiğini belirtmek istiyorum. Ancak iki kitap arasından biraz zaman geçsin ki daha fazla keyif alabilesiniz çünkü aynı hikaye farklı kişilerin ağzından anlatılmakta, özü aynı :)

Ayaklı Bela, Travis'in annesinin ölümüyle başlıyor. Annesi ölmek üzereyken peşinden koşması gereken kızı tarif ediyor ve bu kızı hiç bırakmaması gerektiğini söylüyor. Ve Travis o kızın Abby olduğunu anladığında hayat onun için bambaşka bir hal alıyor. Tatlı Bela'dan ayrılan tek yer kitabın sonsözüydü ve çok başarılıydı bence :) Travis-Abby çiftinin 11 yıl sonraki hallerini tahmin bile edemezsiniz :)

Tatlı Bela'da hikaye Abby'nin gözünden anlatılırken Ayaklı Bela'da Travis'in gözünden anlatılıyor. Yazarda en sevdiğim şey farklı cinsiyetler açısından olayları aynı etkileyicilikle anlatabilmesi oldu. Travis'in hikayesini okurken Abby'nin anlattığıyla kıyasladım sürekli. Tatlı Bela'yı okurken Travis acaba niye böyle yaptı dediğim noktalar Ayaklı Bela'yı okuyunca aydınlandı. İki kitabı okurken de genellikle gülümsedim. Pozitif kitaplardı bunlar. Okunması gereken bir seri.

http://masumkedi87.blogspot.com.tr/2014/06/ayakl-bela-jamie-mcguire-yorum.html
ataç ikon Ayaklı Bela
kitaba 8 verdi
0 yorum
Alisa Sadhezar

Alisa Sadhezar

@alisasadhezar

Tatlı Bela 'da olayları Abby'nin yaşadıklarını , duygularını anlatıyordu ve Travis 'in düşüncelerine yer verilmemişti. Ayaklı Bela 'da Travis'in yaşadıkları ve duygularını anlatıyordu.Ben daha çok Ayaklı Belayı beğendim olayları Travis'in gözünden görmek daha güzeldi.Bazı bölümlerde Abby ' ye bazı bölümlerde Travis'e uyuz oldum ama gerçekten güzel etkileyici bir kitaptı.Son Epilog bölümü özellikle çok etkileyiciydi son bölüm için gerçekten okunmaya değecek bir kitap. Travis'in aşırıcı korumacı halleri ve anında alev alması olmasa ona gerçekten aşık olabilirdim. Travis gibi erkeklerden hoşlanan kızlara tavsiye ediyorum ve gerçekten aşık olabileceğiniz bir karakter ve kitap karakteriyle aşk yaşayabilirsiniz okumanızı tavsiye ederim :)
ataç ikon Ayaklı Bela
kitaba 10 verdi
0 yorum
Esin Kapucu

Esin Kapucu

@esinkapucu - İzmir

Beautiful serisine başlamama neden olan kitap diyebilirim. bu güne kadar ki yazılan bestsellers da %90 aşk hep kadın tarafından ele alınır. Erkek ne yaşıyor bilemezsiniz. tahmin edersiniz. Hep bir erkeğin kadın kadar aşık olamayacağını düşünürsünüz. O yüzden ayaklı belada olayların travis in ağzından anlatıldığını öğrendiğimde balıklama atladım. nitekim güzeldi. bir erkeği bu kadar içten aşık görmek güzeldi. olaylar tatlı belayla aynı olsa da o son bölüm de ve sonsuza kadar mutlu yaşadılar... ı çok güzel vermişti. şimdi ölesiye merak ediyorum. belalı düğün niye yazıldı. ne oldu da olayları başa saracağız?
ataç ikon Ayaklı Bela
kitaba 8 verdi
0 yorum
Bağzı Kızlara Sinir oluyorum ve yazarlarada Neden Hep Buz Kızları Bukadar İnatçı ve Bencil olarak Tasarlarki ? Hep Son Anda ! Kafalarına Dank eder ve Erkeğini ßırakmazlar ! Ama insanıda bezdirmio değiller hani. Bu Hikayeyei birde Travis'in gözlerinden izlemek dinlemek gerçekten çok hoştu ... Kitabın çoğu yerinde Abby öldürmek istesemde ( ki hatta yanımda olsa sanırım saçlarına dala bilirdim :D ) sabırla kitabın sonuna gele bildim ... Bu Kitabı bence herkesin okuması gerekli özellikle bizim ormantik erkeklerimiz :D
ataç ikon Ayaklı Bela
kitaba 8 verdi
0 yorum

Ayaklı Bela - S41

Birkaç defa benimle ilgilendiğini gösterir gibi olmuştu....
Hayal Perest tarafından eklenmiştir.
Milena

Milena

@milenaeyre - İstanbul

Ona aşıktım ve onsuz bir hayat düşünemiyordum ama aynı zamanda onun daha iyisine layık olduğunu biliyordum ve böyle düşünsemde Abby 'nin bir başkasıyla beraber olduğu düşüncesine tahammül edemiyordum.Bu ilişkide ikimizde kazanamayacaktık ama ben onu kaybetmeyi göze alamıyordum.
ataç ikon Ayaklı Bela
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Fehiman Neşe

Fehiman Neşe

@fehimannese0 - İzmir

O anda bir şey fark ettim: o güzelliğin ve sahte masumiyetin ardında başka bir şey vardı, mesafeli, ölçen biçen, kurnaz bir şey. Gülümsediğinde bile günahkârlığın hiçbir hırka tarafından kapatılamayacak kadar içine işlemiş olduğunu görebiliyordum. O gözler minicik burnunun ve yumuşak hatlarının üstünde âdeta havada asılı gibi duruyor ve başka herkes onun saf ve masum olduğunu düşünüyordu. Ama bu kız bir şeyler gizliyordu. Benim fark etmemi sağlayan tek şey, kendimi bildim bileli bende de aynı gühahkârlığın olmasıydı. Tek fark onun bunu içinde, derinlerde tutuyor olması ve benim kendi günahkârlığımı düzenli aralıklarla kafesinden çıkarmamdı.
ataç ikon Ayaklı Bela
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Seda İpek A

Seda İpek A

@bibakbenmiyim

Haysiyetini ayaklar altına atmak için yola çıktıysan, birileri onu çiğnediğinde mızmızlanmayacaksın.
ataç ikon Ayaklı Bela
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
505
KİTAP
Seri Kitaplar
Birden fazla kitaptan oluşan ve uzun sürmeleri nedeniyle okurken adeta hayatımızın bir parçası olan seri kitaplar listelenmiş...
84
KİTAP
Aşka İnananların Okuması Gereken En Romantik Kitaplar
Aşkın gücüne inananların ve aşksız yaşayamam diyenlerin mutlaka okuması gereken en romantik kitapları bu listede paylaşıyoruz...
264
KİTAP
Hazinem Dediğim Kitaplar
Kitap hazineleri ortaya çıksın! Hazine değerindeki kitaplarımızı bu listede paylaşıyoruz. Sen de en değer verdiğin ve herkesi...
313
KİTAP
En Sürükleyici Kitaplar
Yemek yemek, uyumak gibi doğal ihtiyaçlarını unutmana sebep olacak en sürükleyici kitaplar bu listede! Sen de en sürükleyici ...