up
ara

Delifişek

Delifişek Konusu ve Özeti

Delifişek
Delifişek kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Çevirmen: İnci Kut
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750724787
Sayfa: 88 sayfa Basım Tarihi: 2013
Brezilyalı Jose Mauro de Vasconcelos'un, kendi yaşam kesitlerinden yola çıkarak yazdığı Şeker Portakalı, Türkiye'de yediden yetmişe herkes yıllardır severek okuyor. Romanın kahramanı olan küçük Zeze, çocukların olduğu kadar büyüklerin de yüreklerinde yer etmeyi becermiş sevgili bir çocuktur. Şeker Portakalı'nın ikinci bölümü olan Güneşi Uyandıralım'da sevgili Zeze biraz daha büyümüştür. Küçüklüğündeki biricik dostu Şeker Portakalı fidanı yoktur artık. Onun yerini yeni bir dost almıştır: yüreğinde yer eden sevgili bir kurbağa'dır bu yeni dost. Dizinin üçüncü kitabı olan Delifişek'te ise Zeze'yi daha da büyümüş bulacaksınız. Yeniyetmelikten çıkmakta, tam bir delikanlı olmaktadır. Yaşamın katı gerçekleriyle yüzyüzedir artık. Haklarını arayan, özgürlüğünü yaratmaya çalışan biridir Zeze.
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil - Bursa

ZEZE'NİN GENÇLİĞİ
Şeker Portakalı ve Güneşi Uyandıralım'dan sonra yazarın kendi hayat hikayesini anlattığı üçüncü ve en kısa kitabı bu. Sadece 85 sayfadan oluşuyor. Zeze yine sıradışı ve asi çocukluğu ve yeniyetmeliğinden sonra bu sefer de gençliği ve gençlik aşklarını anlatıyor. Zeze yine aynı Zeze. Yine asi, yine ele avuca sığmaz, yine hayalci. Bu sefer de hep sevilmek istiyor ama çocukluğunda bulamadığı sevgiyi bu yaşlarda da bulamıyor. Bulduğunda da yetmiyor buldukları, yıllardır boş olan sevgi depolarını doldurmaya. Der ki bir bilge: “çocukluğun erken dönemlerinde doyurulmayan sevgi gereksinimleri hayatın sonraki dönemlerinde de doldurulamaz. O kişi hep sevgi açlığı çeker, hiç yetmez sonradan bulduğu sevgiler ona.” Bunu en çok hisseden biri olarak gayet güzel anlıyorum Zeze’yi. Ama kitabı çok beğendiğim söylenemez. Hatta hiç alıntı yapmadığım nadir kitaplardan diyebilirim. Belki de benim bilmediğim farklı birşeyden bahsetmediğindendir, kimbilir…
ataç ikon Delifişek
kitaba 6 verdi
0 yorum
Zeze'nin hikayesinde son
Şeker Portakalı'yla tanıdığımız küçük Zeze, artık 20 yaşında, biz de hikayenin sonundayız. Yazar yine yalın bir anlatımı tercih etmiş; o bakımdan okunması kolay bir kitap. Zeze acılarla geçen çocukluğunun verdiği duyguyla artık kendini tanıyan, özgürlüğü arayan, aşık olabilen; buna rağmen ailesinde sevgiyi bulamayan hep kaçıp gitmek isteyen genç bir adam olarak karşımızda. Zeze'yi psikolojik açıdan harika anlatmış yazar. Nitekim en sevdiği kitabının da bu olduğunu söylemiş.

Seriyi bitirdik. Zeze'yi tanıdık. Onunla güldük, eğlendik, ağladık, yaramazlık yaptık. Aklımızda da sevgiyi arayan bir çocuk olarak kaldı.
Kitabın başında ne diyordu?
"Birazcık sevecenlik onu delikanlı çağında kurtarabilirdi."
ataç ikon Delifişek
kitaba puan vermedi
0 yorum
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Delifisek
Küçük Zeze büyüdü delikanlı oldu o artık 20 yaşında.İç dünyasında anlamlandiramadigi duygulari hala yaşamakta.Eskiden de hayatın zorluklarını biliyordu Ama o zamanlar bir çocuktu. Bir küçük fidani ve yureginde yasattigi bir kurbagasi vardi.Bunu Şeker Portakalı ve Güneşi Uyandiralim kitaplarında okuduk.Şimdi Zeze aşık ,şimdi Zeze para kazanmali ve Zeze hala sevgi arayışı içinde.
Kitap 85 sayfadan ibaret bana Şeker Portakalindaki keyfi vermedi açıkçası.Duygu yoğunluğunu alamadım.Basit bir anlatımla noktalanmak istemiş sanki Vasconcelos. Diğer kitapları okumadan bu kitap pek bir anlam ifade etmiyor zaten.
ataç ikon Delifişek
kitaba 6 verdi
0 yorum
Fatoş Çetiner

Fatoş Çetiner

@fatoscetiner

Yersiz uzatma olmayan sade bir kitaptı. Şeker Portakalı kadar olmasa da bence en azından ona denkti. Zeze'nin ne kadar sevgiye muhtaç ve kendini bulmaya ihtiyacı olan bir karakter olduğu, bu kitapta da ortaya çıkıyor. Zeze, okuyucuyu yüreğinin karmaşıklığı ile, onu sevsin mi yoksa ona kızsın mı ikilem de bırakıyor. Kitap bittikten sonra Zeze ile ilgili bir kitap daha olsa onu da okurdum dedirtti bana. Birçok not aldığım, çok kolay okunabilen, zaten çok ince bir kitap. Yazar, kesinlikle diğer kitapları da okunmaya değer, sevdiğim yazarlardan biri oldu.
ataç ikon Delifişek
kitaba 10 verdi
0 yorum
Kübra Yılmaz

Kübra Yılmaz

@kubrayilmaz69 - İzmir

Çocukken herkese illaki okutturulan şeker portakalının delikanlılık dönemini içeren kitaptır. Şeker portakalını okuduğumda karakterin yaşı benimkine çok yakındı, okurken belki de bu yüzden çok sevmiştim. Delifişek'i okumadan önce serinin önceki kitaplarını okumalısınız. Eğer önce kitaplardan birini okuduysanız da Zeze'nin nasıl bir bireye dönüştüğünü merak edip okumalısınız.
ataç ikon Delifişek
kitaba puan vermedi
0 yorum

Delifişek - S41

Hiç meraklanmadan hayır anlamında kafamı salladım.
"Natal'in en güzel çocuğu olduğunu söylüyorlar. Bu da bana gurur veriyor. Sana olanlardan kaygılanma. Sonunda hayatta önemli biri olacaksın. Senin geleceğine büyük inancım var benim."
gamze tarafından eklenmiştir.
Promiyer

Promiyer

@pronuyer

“Neden seni bu kadar seviyor?”
“Çünkü beni küçüklüğümden beri tanıyor.”
“Beni de küçüklüğümden beri tanıyor.”
“Öyleyse sen benim kadar güzel değilsin de ondan.
O bana kendi oğluymuşum gibi davranıyor. Hiç kimse
çirkin bir oğlu olsun istemez.”
“Vay canına, amma da kendini beğenmişsin!”
“Kadınların gözünde ne kadar sükseli olduğumu
görmedin mi yoksa?”
“Aman ne müthiş kadınlar!”
“Değiller ama olacaklar, görürsün bak! Bahçedeki
banka oturalım mı?”
“Oturalım. Ama saat gelmedi mi?”
“Daha on dakikamız var. Sonra koşarız. Peder Amadeu’nun dersi var; geç kalana kızıyor.”
ataç ikon Delifişek
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Promiyer

Promiyer

@pronuyer

Hazırdım. Formamı giyip kitapları kaptım.
“Tramvaya bin!” diye tembih ediyorlardı.
Ne tramvay ne başka bir şey. İki yüz réis’i saklıyor,
yokuşu yürüyerek çıkıyordum. Parayı teneffüste hindistancevizli dondurma almak için kullanacaktım. Junqueira Aires Sokağı’nın yokuşunu uçar gibi çıkıyordum, çünkü Saray Meydanı’na vardığımda Tarcísio Medeiros’la buluşacaktım ve birlikte Ieda’nın evinin önünden geçecektik. Ne güzel kızdı Ieda. Yaşı bizden büyüktü ve benim kuzenlerimden ikisiyle flört ediyordu. Hatırlıyorum da onu ilk kez bir köşeye sıkıştırdığımda –sanıyorum ilk ve son oldu– ne söyleyeceğimi bile bilmiyordum, ama
sonradan kendimi tam bir erkek gibi hissetmiştim. Ieda uzaktan bakıp el sallıyor, akşam kahvaltısı için götürdü-ğüm sapoti’yi yiyordu. Ieda’nın bir anda pencereden
kaybolduğu çok oluyordu: Annesi içeri çekiyordu onu. O zaman ben de bir koşu tutturuyordum.
ataç ikon Delifişek
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Kübra Ç?

Kübra Ç?

@kedilikitapsever - Ankara

Ayağımıza bir parça çamur bulaşması, günün birinde toprak olacağımızı hatırlatır.
ataç ikon Delifişek
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Kübra Ç?

Kübra Ç?

@kedilikitapsever - Ankara

Dünyanın kapılarını açıyordu bana. Ve ben korkuyordum, ne yalan söyleyeyim? Korku içindeydim, dünya öyle büyüktü ki...İnsanoğlunun girebileceği en büyük, en keder dolu yerdi.
ataç ikon Delifişek
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Kübra Ç?

Kübra Ç?

@kedilikitapsever - Ankara

Kimse benim yavaş yavaş ölmekte olduğumun farkında değildi.
ataç ikon Delifişek
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
26
KİTAP
Roman Okumayı Sevenler için Okunması Gereken Kitaplar
Roman tutkunları için en seçme ve kült kitaplar listelenmektedir. Yazarların hayal dünyalarına derin bir yolculuğa hazır mısı...
Esranın Dünyası

Esranın Dünyası

@esranindunyasi

Değiştirmeye çalışmayın. paylaşım fotoğrafı
Değiştirmeye çalışmayın.
Beni sevmek isteyen, olduğum gibi kabul eder.
ataç ikon Delifişek
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
yade

yade

@psikolojik - Malatya

Yeşilsellik  paylaşım fotoğrafı
Yeşilsellik
@karacurin abiden hırsızlıksal bir başlık çalımı yaptım. Umarım helal edersin abi ama fazlasıyla yakıştı bence başlıksallığım bu yeşilselliğe..
ataç ikon Delifişek
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
3 yorum
Mâverâ (@mavera)
Çok hoş bir fotoğraf olmuş, uyum harika, başlıksallığı da fevkaladenin fevkinde :)
30.12.17 beğen 2 cevap