up
ara

Gen Bencildir

Gen Bencildir Konusu ve Özeti

Gen Bencildir
Gen Bencildir kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: TÜBİTAK Yayınları
ISBN: 9789754030327
Sayfa: 329 sayfa Basım Tarihi: 2014
R. Dawkins Gen Bencildir adlı yapıtında, özverili ve bencil davranış kuramları, çıkarcılığın genetik tanımı, saldırgan davranışların evrimi, kanbağı kuramı, eşey farklarının doğal seçilimi gibi konulara değinirken, biyolojinin zengin ve büyüleyici dünyasını tanımanıza da yardımcı oluyor.R. Dawkins'in okuru tartışmaya çağıran popüler üslubu ve geniş bilgi birikimi Gen Bencildir'i zevkle okunan bir kitap haline getiriyor.
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

CANLI MI, YAŞAMKALIM MAKİNELERİ Mİ?
Genetik bilimi ile ilgilenen ya da bu konuda eğitim alanların anlayabileceği bir kitap. Diğerlerine pek tavsiye etmem. Çok sıkıcı ya da anlaşılmaz bulup ilk sayfalarda bırakacakları kesin. Gerçi biraz eski basım ama yine de çok ilginç bilgi ve gözlemler var içinde (Bunların önemli bir kısmını işaretledim, yakında alıntılarda yazacağım, onları okumak yeterli olabilir). Temel genetik kurallar değişmeyeceğinden yine de güncel sayılır. Yazarın yeni kitaplarını merak ettim, hele genetikte yapılan akıl almaz gelişmelerden sonra…
ataç ikon Gen Bencildir
kitaba 8 verdi
0 yorum
serkan bilgin

serkan bilgin

@serkanbilgin

Richard DAWKINS bu kitabında, bizlerin lisede-üniversitede gördüğü mitoz mayoz bölünme crossing over gibi kimyasal-biyolojik olayları, sanki bir biyokimya dersindeymiş gibi anlatmış. Charles DARWIN'ın "Türlerin Kökeni" kitabını baz alarak yazdığını düşünmekteyim, ki kendisi de kitabında bu kitaba atıfta bulunmaktadır. Din-i bütün çok fazla inançlı insanlar bu kitabı okurken sıkılabilirler. Ama genel kültür kazanmak isteyen okurlar, gönül rahatlığıyla okuyabilir.
ataç ikon Gen Bencildir
kitaba 6 verdi
0 yorum
Mehmet Murat Balkan

Mehmet Murat Balkan

@muratbalkan3

Kitabın neyi anlattığını şu alıntıdan anlayabiliriz(Dawkins ''yaşamkalım makinesi'' olarak canlıları kastediyor.)
''Yaşamkalım makinelerinin,genelde,geleceği görmesi ya da türün tümünün iyiliğine gönül vermesi beklenmemesi gereken bencil genler tarafından yönetilmekte olduğu bu kitabın genel savı.''
ataç ikon Gen Bencildir
kitaba 10 verdi
0 yorum
Serda Kayman

Serda Kayman

@serdakayman

Biyoloji ile ilgilenen herkesin lisansta elinden geçmiştir bu kitap. Oldukça ilginç ve merak uyandırıcı olduğunu düşünüyorum. Ama alana ilgi duymayanlar için sıkıcı bir ders kitabından öteye gitmeyecektir.
ataç ikon Gen Bencildir
kitaba 8 verdi
2 yorum
Mehmet Murat Balkan (@muratbalkan3)
Aksine bu kitabı okumak için biyolojiye merak duymaya gerek yok.Okuma yazması olan her insan tarafından mutlaka okunmalıdır.Ağır dille kaleme alınmamış olması da tam bu yüzden.İnsanlar dahil tüm canlılar hakkında çok fazla şey öğrenip, büyük bir etki altında kalacağınızı düşünüyorum.
07.02.15 beğen cevap
Serda Kayman (@serdakayman)
Açıkçası bunu duyduğuma sevindim :)
08.02.15 beğen cevap

Gen Bencildir - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Bir kadın kendi çocuklarını doğurmaya devam ederse, torunlarına tam anlamıyla yatırım yapamaz. Bu nedenle de, orta yaşta doğurganlığın verimsizleşmesini sağlayacak genlerin sayısı artar, çünkü anneanne özverisi, bu genleri taşıyan torunların yaşamda kalmasına yardım eder.
Bu dişilerde menopozun evrimleşmesi için olası bir açıklama. Erkeklerin verimliliğinin aniden değil de yavaş, yavaş sona ermesinin nedeni, erkeklerin çocuklarına dişiler kadar yatırım yapmamaları. Bir erkek, bir dişiye çocuk yaptırabildiği sürece, çok yaşlı bile olsa, torunları yerine çocuklarına yatırım yapmakla daha kazançlı olacaktır.
ataç ikon Gen Bencildir
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Elinizde ciddi bir tarım zararlısı var; yok etmek için iyi bir yol buluyor ve bunu sevinç içinde uyguluyorsunuz; ama bir de bakıyorsunuz ki, bir başka tarım zararlısı bu işten sizden daha fazla yarar sağlamış; kendinizi eskisinden daha da beter bir durumda buluveriyorsunuz.
ataç ikon Gen Bencildir
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Orta yaşa gelen insan dişinin doğurganlığının aniden sona ermesi olan menopoz, vahşi atalarımızda sık görülmezdi herhalde, çünkü kadınların çoğu bu denli uzun yaşayamazlardı. Ancak yine de, kadınlarda yaşamın aniden değişmesi ile erkeklerde yavaş, yavaş azalması arasındaki fark, menopozda genetik anlamda “kasıtlı” bir şeylerin olduğu izlenimini veriyor. Menopoz bir uyum mu acaba?
ataç ikon Gen Bencildir
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Bir popülasyonun büyük oranda nazlı dişileri ve sadık erkekleri içerecek biçimde evrimleşmesinin kesinlikle mümkün olabileceği sonucuna varabiliriz.
Bir dişi kuş kendisine yuva kurmamış olan ya da en azından yuva kurmasına yardım etmemiş olan bir erkekle çiftleşmeyi reddedebilir. Gerçekten de, çoğu tekeşli kuşlarda, yuvanın kurulmasından önce çiftleşme görülmez.
ataç ikon Gen Bencildir
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Bir popülasyondaki tüm dişiler, çiftleşmeye razı olmadan önce, erkekleri ejderhayı öldürmek ya da dağları delmek gibi zor ve yüksek bedelli bir iş yapmaya zorlasalar, çiftleşme sonrasında erkeğin çekip gitme eğilimini kurumsal olarak azaltabilirler. Eşini terk edip başka dişilerle genlerini biraz daha yaymak eğiliminde olan erkek, bir ejderha daha öldürmek zorunda kalacağını düşünerek vazgeçecektir.
ataç ikon Gen Bencildir
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
18
KİTAP
En Hakiki Mürşit Bilimdir Dedirten Kitaplar
Bilimin gücünü kanıtlayan ve en hakiki mürşit bilimdir dedirten kitapları bu listede paylaşıyoruz. Lütfen sadece araştırma-in...
57
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Evrim Kitapları
@alone adlı kullanıcımızın Kitapla Evrim paylaşımından yola çıkılarak oluşturulmuş listedir. Evrim meselesini detaylı öğrenme...