up
ara

Kırmızı Zaman

Kırmızı Zaman Konusu ve Özeti

Kırmızı Zaman
Kırmızı Zaman kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
ISBN: 9789750808722
Sayfa: 222 sayfa
"Bu romandaki İstanbul, efsaneler, insanlar, balıklar,kayıklar, iskeleler, saraylar, dehlizler, kesik başlar, mezarlar, hastaneler,morglar, denizkızları, cinayetler, katiller, cellatlar, deliler, yani her şey uydurmadır.

Efsanelerin yalanı abartılmış, insanların hayatına olmadık benekler atılmış, şehir baştan yaratılmıştır...
(Arka Kapak'tan)
Mustafa

Mustafa

@mecazzadam

KIMSESIZLER MEZARLIĞI...
Mine Söğüt'ün okuduğum 2. kitabı KIRMIZI ZAMAN
muhtesem bir kurgusu var ..
sherlock holmes'e bu kurguyu çözme vakası verilseydi.. kesinlikle emekliliğini isterdi :)

Nerden başlasam ki.. ilginç bir kurgu bu .. girişini bile belki yapmak çok zor.. Karakterlerimize yogunlasalım önce

ZAMAN DAYI
HALAT
HÜSRAN
LEON
BOTAN

tamam 5'İ yeter varsa da dahası kıtapta kalsın bu 5'İ üzerinden ele almayı deneyeceğim..

Zaman Dayı; Kırmızı ..kıpkırmızı bir kayığı olan bir barakada yaşayan ve yasadıgı Haliç kıyısında ki balıkcıların dahi hakkında pek bişey bilmediği olduğu gibi kabullendikleri .. sırlarını ustalıkla koruyan bir kahraman

Halat: Zaman Dayı'nın barakasının yanında bir başka barakada kalan zamanın ağır hüsranına uğramış bir berduş.. boynunda bir halat var yıllarca tasıdıgı.. insanlar ona halat ile ilgili bir soru sordugunda hıckıra hıckıra ağlamaya başlıyor.. insanların gözlerinin içine nadiren bakabiliyor

Hüsran: Ev'de ailesi tarafından kilitli bırakılan bir kız cocugu hüsran...dısarı cıkmasına ızın verılmıyor..ailesi cok fakır..babası çöp topluyor.. rutubetli bir evde yasıyorlar.. dogru druust eşya denecek hıcbırsey yok.. Hüsran babasının çöplerden getirdiği kitapları okumayı cok sevıyor..Kırmızı Kaplı kitap başucu kitabı onun ıcın

Botan: Botan'ın babası kayıp.. öldüğünü annesiyle birlikte biliyorlar..ama annesi bunu kabullenmıyor.. her aksam her gun sofraya hep 1 tabak fazla koyuyor..gelecegıne ınanıyor hep.. Botan'ın Babası bir kadın tarafından parçalara bölünüp şehrin çeşitli yerlerine gömülmüş.. bunu yakalanan bir kadın manşetten açıklıyor.. Botan bu kadının peşine düşüyor..

Leon: farklı ırkların meydana getırdıgı bır bebek leon.. buyuyor..cocuklugunda cellatlar'a aıt kımsenın bılmedıgı bir mezarlıga ulasıyor..daha sonra cellat olmayı ıstıyor ve asrın en profesyonel celladı oluyor.. kesıyor..bıcıyor.. duygusallığını herkese kullanmıyor..yahu ne cok sey kalmıs aklımda..su kahraman analızlerı ıyı oldu beee:)
Kimsesizler Mezarlığı'nın alrını cızecegım bu kıtapta... cunku tüm kahramanlarımızın ortak olarak ulastıkları yer burası.. Botan'ın babasını katleden kadının ve ölen cellatların bile gömüldüğü gizemli dedıklerı ..kımselerın bılmedıgı cellat mezarlıgı'nın bile bağlandığı yer burası ıste... bu kitapta cogunlukla herşey kırmızı... kırmızı kayık..kırmızı kıtap... kan... adına sadık kalınmıs ... her öyküden önce 1 sayfa acıklama okuyoruz... zaman..ölüm..gerçek..azrail...... sonrası hıkayeler devam..

Kimsesizler Mezarlığı, ne tuhaf değil mi?
adı bile ne kadar soğuk geliyor insana...
düşünsenize taşların üzerinde sayıdan başka hıcbırsey yok... ki bu sayılar bile ordakı düzene ait bişey..
kocaman bir hiçlik.. Hüsran ne zaman bu mezarlığa gelse ..taşlara güzel şiirler yazıyor.. Botan bu mezarda..mezarcıya sorular sorararak babasının ızını suruyor... zaman dayı arada bır ugruyor buraya... halat'da oyle... Leon burayı ılk buldugunda cellatları goruyor...
Kimsesizler Mezarlığı'na ulaşan kahramanlarımızın izlediği yollardan gecıyoruz.. öenmli mesajlar içeriyor kurgu çok net bu ..
kurguya dıyecek bısey yok muntazam ve harıkulade..
Mine Söğüt'ün bu kurgusunu Beş Sevim Apartmanı adlı kıtabında da yasamıstım ve buyuk haz almıstım... yine aynı hazzı aldım..


Kurgu ve verdıgı mesajlar bakımından okuyun..
kurgusu ozellıkle coooooook ıyıydı..


sevgiler...
ataç ikon Kırmızı Zaman
kitaba puan vermedi
2 yorum
Sonay Ç. (@ponnik)
İnceleme yazacaktım ama yazınızı gördükten sonra yazmamaya karar verdim, zira ekleyecek fazla bir sözüm yok :) teşekkür ederiz.
24.04.19 beğen 1 cevap
Mustafa (@mecazzadam)
Bir elin nesi var iki elin sesi var atasözü'nü hatırlatırım :) her okuyucu mutlaka özgün şeyler bulacaktır. .belki kaçırdığım şeyler vardır kitapta. .siz yine de incelemenizi yazmalisiniz..
24.04.19 beğen cevap
Ömer Aydemir.

Ömer Aydemir.

@seyyah73

Şehri efsane
“İnsanoğlu bazen masalla gerçek arasında yolunu yitirir.”
Yaşam öyküsü bir kimsenin yaşamının tarihçesini konu alan anlatıdır. Bir öykünün içinde varız aslında. Ya da şöyle demeli bir sürü öykünün orta yerinde duruyoruz. Bir çok yaşam öyküsünün konusu, birçoğunun konuğu, birçoğunun figüranı bir yaşam bizimki. Bu göreceli süreçte rastlantı en önemli faktör belki de. Rastlantı bir çok kültürde başka adlarla anılıyor. Mucize oluyor bazen adı bazen kader bazen şans bazen kötü şans. Ama adı ne olursa olsun bizi hayata bağlayan tutan ve seçimlerimizi etkileyen bu rastlantı oluyor. İnsanoğlu, geleceğin bilinmezinden kurtulmak için pek çok şey denemiş. Bu kaderden kaçmak için bu şans ve ya kötü şanstan kaçmak için yıldızlara güvenmiş, rüyalardan medet ummuş tecrübeye bel bağlamış. Ama olmamış işte eni kökü bir kelebek etkisi yaşadığımız:
“Tırtılın kaderi
Kelebek olmak
Ve güzel ölmektir...”
Hayat ciddi bir iş elbette, zorlukları var güzellikleri var. Ama kesişen hayatlar birbirine dokunurken; geçmişin acıların ve sırların izlerini aktarır birbirine. Bu sırlar ve geçmiş bir anlaşma yolu da olabilir bir vazgeçiş nedeni de. Yaşam örgüsü içinde sıradan tek düze gerçekliğin içinde sıradışı güzellikler tesadüfler hayatı yaşanır kılar. Diğer zamanlarda uymamız gereken bir sürü kurallar vardır. Bu kuralların en önemlisi ise yazılı olmayan kurallardır. Bu kurallar sosyal hayata daha çok yön verir:
“Vicdan,
Tam kalbimizin altında duran bir organ...
Vicdan, bir bebeği ilk ağlatan,
Bir ölüyü son terk eden...
Vicdan...”
Masallar, rüyalar, efsaneler, mitolojiler ve gerçeküstü her şey yazılı olmayan kuralları aktarma yoludur. Bu yolla nesnelerle ilk teması kurarız. Tüm büyükler böyle büyütür küçükleri ya da böyle avutur. Ama bu gerçeküstü dünya eşyanın katı gerçekliğine toslar ve dağılır.
“Işık vurduğu yeri aydınlatır ama her zaman görmeyi kolaylaştırmaz; bazen gözleri kamaştırır; akla olmadık hayaller sızdırır.”
Romanın çok iyi kurgusu ve naif cümleleri kesişen beş hayatı bir dehlizler, mezarlar, efsaneler zeminine yaymış. Bu noktada çok dolu cümleler oluşturmuş yazar. Uzun cümleler yerine kısa ve net cümleler seçmiş. Karakter seçimi ise oldukça başarılı çok fazla karakter kullanmadan, kadim bir şehrin bir parçasını aktarmış bize yormadan sıkmadan. Asr-ı Saadet’in kadim güzelliğinin tüm unsurlarından bir parça sunuyor bize iyisi kötüsü güzeli ve çirkini ile birlikte.
Keyifli okumalar!
ataç ikon Kırmızı Zaman
kitaba 9 verdi
6 yorum
zeyrek (@zeyrek)
Kitabı beğenerek okumuştum. Emeğinize sağlık incelemeniz için.
21.11.18 beğen 2 cevap
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Güzel inceleme olmuş. Emeğinize sağlık. Teşekkürler. Okunacaklar listeme aldım bile 😉
21.11.18 beğen 2 cevap
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Kırmızı Zaman
Farklı kurgusu nedeniyle merakla okunan farklı olduğu kadar derin bir roman Kırmızı Zaman.

Bölümlerin kısa olması ve her bölümle ilgili bir kelimenin bölüm öncesi yaklaşık bir sayfalık tanımının yapılması; okumayı keyifli hale getirdiği gibi, bilmediği birçok detayı da öğretiyor insana.

Kitabın başında kurgunun uydurma olduğunun belirtilmiş olmasından kaynaklı belki önyargı belki de peşin hükümlülüğün sonucu olarak, böylesine bir romanla karşılaşacağını düşünemiyor insan. Okumaya başladığında, kendini bambaşka bir dünyanın içinde bulan okur, önce kısa bir şaşkınlık yaşıyor ancak sonra kurguya kendini öyle kaptırıyor ki, kitabı elinden bırakamıyor.

Yazar; “öteki” damgası vurularak “dış”lanan ya da önemsenmediğinden toplumun içinde değil de “dış”ında yaşamaya mahkum edilmiş insanların yaşamına ışık tutuyor. Görülmeyeni ya da görülmek istenmeyeni, fark edilmeyeni, düşünülmeyeni dolayısıyla bilinmeyeni ön plana çıkarıp, bilinçli ya da bilinçsizce bertaraf edilenlerin zihinlerde yerleşmesini sağladığı gibi zihinlerdekini düşündürüyor, sorgulatıyor.

Yaşanan olayları farklı kurguların içerisine gizleyerek, okumayı bambaşka bir yolculuğa dönüştürmeyi başarabilen Mine Söğüt’ten harika bir roman Kırmızı Zaman. Herkese tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar diliyorum.
EK 1
Bir kez daha teşekkürler Ömer Bey. “İyi ki okumuşum” dedirttiniz @seyyah73 03.05.19
ataç ikon Kırmızı Zaman
kitaba 10 verdi
4 yorum
Ömer Aydemir. (@seyyah73)
Kitaplar ortak nokta seninde aynı ve belki daha fazlası bir keyif almış olman ve elbette bir sürü açılım ile kitaba bakman çok güzel. Bir etkileşimse yaşanan bu en iyi formu.
03.05.19 beğen 4 cevap
zeyrek (@zeyrek)
Bir kitap fuarında yalnız başına kitaplarının başında otururken görmüştüm ilk defa Mine Söğüt'ü. Daha önce hiç duymadığım bir yazar olduğu için biraz kayıtsızca aldım kitaplarını elime. Teker teker karıştırmaya başlayınca karşımdaki yazarın çok başarılı bir dilinin olduğunu fark ettim. 'İlk defa okuyacağım hangisini tavsiye edersiniz?' dediğimde bu kitabı vermiştim elime. Eve gelip kitabı okuyunca çok çok hoşuma gitti. Kitabın olay örgüsü, anlatımı yanında felsefesi de etkilemişti beni. Bir de hiçbir kitapta daha önce görmediğim kelime anlamı kısımları en beğendiğim kısımlardı. Emeğinize sağlık, faydalı bir inceleme olmuş.
03.05.19 beğen 2 cevap
Betül Zeyrek

Betül Zeyrek

@betulzeyrek

Mine Söğüte hep bir önyargı ile yaklaştım. Sebebini bilmiyorum ama sanki okuyunca bir kaos olacak ve ben orada boğulacağım. Okuyunca kitabı çok geç kalmışsın dedim kendime. Bu nasıl bir kurgu bu nasıl bir son.İlk kitabı oldu okuduğum fakat son kitabı olmayacak. 😊

5 farklı hayat 5 farklı yaşantı. Ve bunları birleştiren bir mezarlık. Öyle bildiğiniz sıradan mezarlıklardan değil ha, bu mezarlık kimsesizlere, isimsizlere ait ha bir de cellatlara ait mezarlık. Kimsenin uğramadığı, uğramayı bırakın yanından geçmediği bir mezarlık; "Kimsesizler ya da Cellatlar Mezarlığı". Bu mezarlığa istanbulun surlarının altında bulunan dehlizler sayesinde ulaşılıyor. Ve yerını tam olarak kimsenin çözemediği bu mezarlığa yolu düşen acılarla dolu hayatların birlikteliği size ilginç gelecek ve elinizden bırakmadan bir çırpıda okuyacaksınız.

E bu mezarlığın bir araya getirdiği ilginç hikayelerle dolu, her biri birbirinin içinde geçen 5 kişi. Birbirinden habersiz yaşanan sıradışı olaylar örgüsü. Kurgu harika. Ve en çok sevdiğim şey ise olaylar içinde gecen kelimelerle ilgili verilen acıklamalar, çok severek okudum ve bu tarz okuduğum kitaplar arasında bir ilkti.
Psikolojik tahlilleri o kadar güzel yansıtıyor ki okuyucusuna, kendinizi o kırmızı zamanın kırmızılığında kaybediyorsunuz.
ataç ikon Kırmızı Zaman
kitaba 9 verdi
0 yorum
zeyrek

zeyrek

@zeyrek

5 ayrı kişinin farklı şekillerde yollarının kesiştiği yer: Kimsesizler Mezarlığı ya da Cellatlar Mezarlığı da denilebilir. Bu hikayede evin dışına çıkamayan küçük bir kız çocuğu, farklı ırkların birleşimi olan talihsiz bir erkek çocuğu, dededen gelen cellatlık mesleğinin mağduru bir meczup, ölen babasının izlerini arayan bir genç ve işlemek zorunda kaldığı cinayetin vicdanındaki ağırlığı taşıyamayan bir adam bu mezarlığa birbirlerinden habersizce gidip geliyorlar. Kimsenin yolunun düşmediği bu sıradışı yere gelenlerin de sıradışı hikayeleri olmalıydı tabi ki.
Olay örgüsünü beğendim ben. Ayrıca kitapta her bölüm başında bazı kelimelerin anlamlarını ve farklı kullanım alanlarını veren sözlükvari kısımlar da çok orijinal olmuş.
ataç ikon Kırmızı Zaman
kitaba 8 verdi
0 yorum

Kırmızı Zaman - S41

Oysa Hüsran biliyord, zaman zaman babasının eve getirdiği gazetelerde hep namus cinayeti denen haberler vardı. Bu cinayetlerde öldürülenler genelde kadınlar oluyordu. Aşk uğruna çocuklarını, kocalarının terk eden kadınlar... Hüsran annesinin babasını sevdiğinden emindi. O asla kızını ve kocasını terk etmez başkasını sevip uzaklara gitmezdi. Bunu bilmek içini rahatlattı. Tekrar kitabı eline aldı, okunmayan sayfalara bakıp yüksek sesle hikayenin devamını olur gibi yaptı.
Saturnine tarafından eklenmiştir.
Saturnine

Saturnine

@saturnine

Yalan, hayatı katlanılır kılandır.
ataç ikon Kırmızı Zaman
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Lueur Fleur

Lueur Fleur

@soila

Gerçekler rüyalara saklanmayı sever.
ataç ikon Kırmızı Zaman
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Lueur Fleur

Lueur Fleur

@soila

Hayatı, baştan sona "ölüme yolculuk" olduğunu bildiğimiz halde, hevesle sürdürmemizin sırrı şeytani cazibesinde gizlidir.
ataç ikon Kırmızı Zaman
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Lueur Fleur

Lueur Fleur

@soila

Kader, insanın kendi hayatına hiçbir zaman gerçekten sahip olamayacağının açık tehdididir.
ataç ikon Kırmızı Zaman
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Babalar bir yerde bir çocukları olduğunu hiç bilmeyebilir; işte sırf bu yüzden bile, bu tuhaf olasılığın yüklediği özgürlük duygusuna inanıp, var olan çocuklarını da isterlerse gözlerini kırpmadan terk edebilirler.
ataç ikon Kırmızı Zaman
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Başladım... paylaşım fotoğrafı
Başladım...
Kırmızı Zaman’a başladım bakalım. Merak ettiğim bir kitaptı. Teşekkürler @seyyah73. Sayenizde...
ataç ikon Kırmızı Zaman
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
2 yorum
Ömer Aydemir. (@seyyah73)
Keyifli okumalar ben bu yolculuğu sevmiştim.
02.05.19 beğen 1 cevap
okuyankoala

okuyankoala

@burcuskmn

 paylaşım fotoğrafı
' Zaman belki de tanrının kendisidir. '
ataç ikon Kırmızı Zaman
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum